Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Evet okudum ve çok beğendim. Seviye olarak çok üst seviye bir eser bence.

1 Beğeni

Sarah J. Maas’in Hilal Şehir kitabı nasıl?

Kitapla ilgili bir yorum buldum. Belki işinize yarar :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Teşekkürler. (20 karakter)

1 Beğeni

Everest baskısı Kalevala’yı okuyan var mı? Okuması kolay mı, dili akıcı mı?

Hikayeler merak uyandırıcı ve keyifli mi? Okumayı düşünüyorum ancak nasıl bir eserle karşılaşacağım pek bir fikrim yok açıkcası.

Sorunuzu dün gördüm lakin okuyan biri cevap verir diye yazmadım. Çok bilinen ve okunan bir kitap değil o yüzden cevap vereceğim. Kitabı geçen sene şans eseri karşıma çıkmıştı ve hemen araştırıp listeme eklemiştim. Ursula Le Guin ve Tolkien’in ölüp bittiği hatta Tolkien’in kitabı her ne kadar dilin zorluğuna boyun eğmişse de orijinalinden okumak için Fince öğrenmeye dahi çalışmış. Kitabın 1965 basım Türkçe Obuzlar çevirisi mevcut. Hem bu çevirinin hem İngilizce çevirinin ilk birkaç sayfasını okumuştum. Manzume tarzı bir eser olduğu için dili kolay ve akıcıydı. 12-13 sayfa okuyup yorum yapmak doğru olmaz fakat okuduğum kadarıyla keyifli ve merak uyandırıcıydı. Halk destanı olduğu için belki beklentinizi karşılayacak kadar merak uyandırmayabilir. Sizin mesajınızı görene dek kitabın varlığını dahi unutmuştum. Eğer isteseniz kitabı araya katarak 2-3 gün içinde sipariş edip 7-8 gün içinde okuyup yorumlayabilirim. Fince’den İngilizce’ye çevirisinin girişini de şöyle bırakayım.

2 Beğeni

Ketebe Yayınları’ndan 1 Ağustos’ ta İpek Topçuoğlu’nun çevirdiği iki kitap çıkmış. Çevirmenin ilk çevirdiği kitaplar, olur da okuyan olursa fikirlerini paylaşırsa güzel olur.

1 Beğeni

Yorumunuz için teşekkür ederim. Kitabı almanıza gerek yok, kitapçıda okuyarak karar veririm en olmadı :slight_smile:

Günaydın
Hariçten gazel okumama izin verirseniz odakitap alışveriş sitesinin okuyucu yorumlarındaki şu notu alıntılıyorum;
“Keçi boynuzu tadında bir kitap. Bazen 1-2 satır için 10-20 sayfa okumak gerekiyor. Mitoloji ile ilgileniyorsanız kitaplığınızda bulunması gerekir, yok eğer ilgilenmiyorsanız başlangıç için ağır gelebilir.”
Bu beni Kalevala için bir adım geri çekilmeme neden oldu.

Curzio Malaparte ve Makenzy Orcel’in kitaplarını okuyan var mı? Tavsiye eder misiniz?

Malaparte hiç okumadım ama Kaputt adlı romanı Hakan Günday’ın şiddetle tavsiye ettiği kitaplardan birisidir. (Hakan Günday’ın favori yazarlarınızdan biri olduğunu görmüştüm geçen mesajınızda) Tavsiye ettiği ilk zamanlarda kitap Türkçeye çevrilmemişti, şimdi Can Yayınlarından çıkıyor.

Ekleme: Türkçe baskısı daha önce varmış, o dönem baskısı yoktu sanırım.

2 Beğeni

Hayır hocam. İlk çeviri bildiğim kadarıyla Toplum Yayınları’ndan 1969’da çıkıyor. Elimde Sosyal Yayınlar’dan çıkan 1984 baskısı mevcut. İç kapağında Kuzey Yayınları yazıyor.

3 Beğeni

Teşekkür ederim bilgiler için. Günday’ın röportajını izledim de az önce, orada övdüğü yazarlardan birisiydi Malaparte (Orcel de öyle). Özellikle “şiddeti dozunda vermesi” sebebiyle övüyordu. Ben de merak ettim bu iki yazarı okuyan oldu mu diye.

Siz okudunuz mu hocam bu kitabı?

Edit: Günday’ın tavsiye ettiği diğer yazarlar şöyle:

• Oğuz Atay
  • Jack London
  • Şule Gürbüz
  • Murat Uyurkulak
  • Murat Menteş

Bir iki yabancı yazar daha vardı ama anlayamadım isimlerini, arayınca da bulamadım. “Danila Fayer” gibi bir ismi vardı mesela birisinin.

Daha okumadım. (20 karakter)

Hiç hakkında kötü yorum duymadım.

1 Beğeni

Ferdinand Céline’de vardı hafızam yanıltmıyorsa.

1 Beğeni

Olabilir hocam. Şu röportajın 57. dakikasından sonra veriyor tavsiyeleri.

San Antonio dediği birisi var (yanlış yazmış olabilirim). Selin diye birinin ismi geçiyor, bunu ben Türk bir yazar sanmıştım başta ama şimdi anlıyorum ki bu yazar aslında Ferdinand Celine. :smiley:

1 Beğeni

Gecenin Sonuna Yolculuk eserini de Hakan Günday’ın söyledikleri üzerine okumuştum. Hakan Günday henüz okumadım ama Gecenin Sonuna Yolculuk inanılmaz hoşuma gitmişti.

1 Beğeni

Ferenc Molnar’ı da duydum. Moderatör konuştuğu için pek duyulmuyor o kısım. Makenzy Orcel’in kitaplarının Türkçesi yok. Fransız yazar kendisi. San Antonio derken Frédéric Dard’tan bahsediyor muhakkak. Danila Fayer kim bilmiyorum. Araştırırken Robert Musil’i de önerdiğini farkettim.

1 Beğeni

Céline’in Profesör Y ile Konuşmalar kitabını da öneririm. Beklediğimden çok güldürmüştü beni.

Baskısı yok sanırım. Birkaç yere baktım da hep tükenmiş olarak görünüyordu.