Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Tüm yapıtlarını ve yazılarını okuyan birisi bana Céline’e başlayacaksan Gecenin Sonuna Yolculuk ile başla hatta başyapıtı sayılan Taksitle Ölüm’ü hemen arkasına da okuma demişti. Konuları benzer, araya en iyisi birkaç yıl bırak, müthiş zevk alırsın demişti. 2019’da okumuştum Gecenin Sonuna Yolculuk’u. Hala bekliyorum.

3 Beğeni

Muzip bir yazar Celine, ben de bekleyip okumuştum Taksitle Ölüm’ü. Taksitle ölüm mü olur diyorsun, ama oluyor işte (:

3 Beğeni

Hans Fallada müstear ismi, iki kitabını okudum dönemini çok iyi anlatan birisi. O dönemlerde ki o dönem der iken 2 dünya savaşı sırasında hem başından gecenler hem şahit oldukları 3 ncü Reich in yükselişi sırasında yaşadığı ruhsal sallanmaları çok iyi betinlemiş… Herkes tek başına olur ve kurtlar sofrasında kitaplarını okudum. Özellikle herkes tek başına ölür adlı kitabında resmen kendini anlatmış. Küçük Adam Sana ne oldu kitabı ise en popüler olanı diye biliyorum uygun bulursam onu da almak istiyorum. Türkiye’de de pek popüler birisi değil gözden kaçırılmış olarak görüyorum…

1 Beğeni

İkinci el sahafta çok uygun bir fiyata gördüm yarın gidip almayı düşünüyorum… Temiz görünüyor ayrıca…

Alfa yayınları ndan çıkan seriyi okudum. Esasında YKY ile Alfa arasında gidip gelen bir ikilem yaşadım. İki yayınevinde kitaplarını elime alıp hem görünüm ile birlikte okunabilirlik( yazı puntolarının küçük ve büyüklüğü) kitabın ağırlığı ve en önemlisi çeviri gibi nedenlerden dolayı ben Alfa yayınları tarafından basılan kitabı aldım ve okudum. Esasında eser Arapça esas alınarak dünyada popüler olmuştur. Türkçeye de yanlış bilmiyor isen YKY Fransızca çevirisini esas almıştır. Doğu klasiklerine hayran birisi olarak Tutiname, Bostan ve Gülistan, Kelile ve Dinme, Zekiler kitabı, Mantık’ul Tayr gibi eserleri okumuş birisiyim. Binbir gece masalları emin olun bazılarına sadece gençlerin hatta hatta çocukların okuyabileceği tarzda diye düşünebilir ben buna katılmıyorum. Her yaşta okunabilir ve dili hafif insanı ütopik bir dünyada yaşıyormuş hissi verdiğini belirtmeliyim. Hikayelerin ana fikri ders çıkarmak üzerine kurulmuştur bunun için hikayeyi sırf okuma olarak değilde birazda bu tarfatan bakmak gerekir… Benim çok hoşuma gitti tabii herkeste farklı duygulara sebebiyet verebilir…

Martı Genç Yayınları’nın şöyle bir biyografi serisi var. Sizce nasıldır? Okuyan ya da göz gezdiren var mı?

https://www.kirmizikedi.com/kitap/kisi/111013

Kitap danışma başlığı olsa da yazar soracağım ben: Mahir Ünsal Eriş ve Barış Bıçakçı okuyanlar yazarları yorumlayabilir mi? Tarzları nasıl, kime benzerler, sever miyim (bu soru zevklerimi bilenler için :slightly_smiling_face:)?

Mahir Ünsal Eriş severim futbol maçı izlemesem de spor yazılarını bile okurdum bi aralar. Özlemişim.

Kendin dinleyip karar ver ama bence seversin.

Barış Bıçakçı ile bir süre yere paralel gittik sonra ayrıldık ama buluşmak üzere.

1 Beğeni

Yeni çıkan Kurtuluş Projesi’ni okudunuz mu ? Yorumlarınız nelerdir?

Ben beğendim kitabı.

İki cümle ile kitabın haber başlığına yazmıştım.

https://forum.kayiprihtim.com/t/marslinin-yazarindan-yeni-roman-kurtulus-projesi-turkcede/40971/2?u=alper

3 Beğeni

Aldım ama ne ara okuyabileceğim tam bilemiyorum. Bende takipteyim yorumları, yazarı epey seviyorum.

Mehmet Murat Somer okuyan var mıdır? Tavsiye eder misiniz?

Suikastçi’nin Çırağı okuyan var mı oneriyor musunuz?

1 Beğeni

İlk kitap fena değil ama 2. kitap bambaşka. Bitirmedim ama şimdiden bunu söyleyebilirim. 3. Kitap için ivmeyi yitiriyor diyorlar ama yazarın 2. kitapta edindiği üslup olabilecek en üst seviyelerde bence. İlk kitaba şans verin 2. kitapta mislini alırsınız.

2 Beğeni

Şöyle kendi incelememi bırakmış olayım.

1 Beğeni

Okuyalı çok uzun yıllar oldu hocam, 10-15 sene arası vardır. Fazla bir şey hatırlamamakla beraber damakta bıraktığı tadı olumlu ve kalitelidir. Hem ben hem de çevremdeki dostlarım beğenmişizdir zamanında. Alfadan bu kadar uygun fiyata yeni baskılar gelmişken okumanızı öneririm, bende aldım yeni baskıları. İleride uygun bir boş zamanda tekrar okumayı düşünüyorum.

1 Beğeni

Yordam Kitaptan çıkan Emile Zola setini okuyan var mı?

Ben başlamıştım okumaya ama yavaş çıkarttıkları için ara verdim. Aslında okunacak yanlış hatırlamıyorsam 9 kitap var ama ben Zola’nın önerdiği sıralama ile okumak için bıraktım. Çeviri hakkında çekinceleriniz varsa Hamdi Varoğlu en iyi Zola çevirmeni olarak anılıyor. Çok akıcı müthiş çevirileri var. Öneririm.

3 Beğeni

Çevirmen bilgisi için teşekkür ederim.Piyasadaki tüm Zola kitaplarını topluyorum bunları da alayım o zaman.Yayınevleri Zola gibi bir yazarın kitaplarını basmakta niye böyle yavaş davranıyor anlamıyorum. Bir cevher halbuki.

2 Beğeni

Bahsettiğiniz öneriyi paylaşır mısınız?