Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Çeviri editörlük olarak Gaston Loreux-Sarı Odanın Esrarı kitabının hangi baskısını önerirsiniz?

1 Beğeni

Kaos Yürüyüşü serisini okuyan var mı? Önerir misiniz?

İki üç sene önce okumuştum. Değişik bir hikayesi var. Biraz genç yetişkin tarzı olduğunu söyleyebilirim. Başka gezegen atmosferini güzel veriyor ama bir yığın da aması var serinin. İlk kitabın başları güzeldi, sonu da iyiydi ama sonraki kitapları çok sevmemiştim. Tavsiye eder miyim bilmiyorum. İlgi çekici yönleri olduğu bir gerçek ama çok mu başarılı, sanki değil gibi. O zamanlarki okuma düzeyimle, şimdiki arasında baya fark var. Şimdi olsa muhtemelen okumazdım. :slight_smile: Aslında konu itibariyle daha başarılı anlatılabilirdi. Ben delidolu baskısını okumuştum ama yabancı daha başarılıymış sanırım.

Kitapsepeti’ndeki indirimi boş geçmek istemiyorum Elric için ama yanına alacak bir şey bulamadım Kaos Yürüyüşü üç kitap 45 tl gibi bir fiyata geliyor. Çok genç yetişkinse 45 tl bile vermek istemem. Umut vadediyor diyorsanız alacağım. :slight_smile:

Yok, çok fazla genç yetişkin değil, biraz genç yetişkin diyelim. Ana karakterler 13 yaş civarında. O yüzden biraz öyle gibi. Ama öyle romantik ergenlik kitaplarında da değil. Aksiyon, gizem ve heyecan var kitapta. Başka dünyada geçiyor, arada kendini tekrar etse de, o seviyeden de kötü değil. Hatta 3 yıl olmuş, hala karakterler vs isimleriyle aklımda. Bu da bir başarı diyebiliriz kitap için. Umut vadediyor diyelim. :slight_smile:

O zaman teşekkür ederim. Alayım, bana uymazsa kardeşime veririm. :slight_smile:

1 Beğeni

Birkaç kitap hakkında bilgi isteyeceğim.

Kandan ve Kemikten Çocuklar
51cGTzApWyL.SX316_BO1,204,203,200
Yeraltı Demiryolu
51d0AuWQq1L.SX338_BO1,204,203,200

Okuyan varsa çeviri ve diğer konularda yorumlarını bekliyorum =)

Bana arkadaşım önermişti Colson Whitehead’in eserlerini. Ancak bu attığın kitap için çorba gibi, okuması zor demişti kendisi. Bunun yerine “Nickel Çocukları” kitabını aldırdı bana. Çevirisi de çok iyiydi demişti. İki kitabın da çevirmeni Begüm Kovulmaz olduğunu düşünürsek çeviriden yana bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

1 Beğeni

Trumbo’nun Johnny Silahını Kaptı kitabının Plato basımını okuyan var mı? Çevirisi nasıldır?

Bu iki baskı arasında bir fark var mı? Okuyan varsa söyleyebilir mi? Sayfa sayıları ve açıklamaları da benzeşiyor.

Bir fark yok, ilk baskıdan sonraki baskılarda kitabın ismi değişti.

1 Beğeni

Alfa’nın yazarlar, ressamlar gibi çok kaliteli olduğunu düşündüğüm kitapları var. Bunlar seri mi, seriyse hangi kitaplar var?

Dizi sayılabilir mi belki. Bu kitaplar DK (Dorling Kindersley Limited) baskılarının çevirileri.

İngilizceden çevrilmiştir-Eskiden Dorling Kindersley olarak bilinen DK, 63 dilde yetişkinler ve çocuklar için resimli referans kitaplarında uzmanlaşmış bir İngiliz çokuluslu yayın şirketidir. Alman medya holdingi Bertelsmann’ın bir yan kuruluşu olan Penguin Random House’un bir parçasıdır. Wikipedia (İngilizce)

3 Beğeni

Kutadgu Bilig ile daha önce haşır neşir olmuş biri var mıdır forumda? İş bankasından çıkan hali günümüz türkçesinde yani okunabilir durumda mı ? Değilse ya da Kutadgu Bilig için önereceğiniz bir yayın evi varsa önerilere açığım. TDK’da Türk Dil Kurumu E-Mağaza var ama içeriği hakkında bilgim sıfır.

Seyahanatnameyi bulamayacağım böyle giderse bari Kutadgu Bilig’den aralıklarla da olsa biraz okuma yapayım:

Başka bir yayın olarak bunu önerebilirim.

1 Beğeni

Lem’in Gelecekbilim Kongresi, Yıldız Güncesi ve Dönüşüm Hastanesi kitaplarından birini seçmek istiyorum. Okunacak çok fazla kitabım var ancak kendimi tutamayıp yeni kitap sepeti hazırlıyorum. :grin: Bu üç kitaptan hangisini eklemeliyim arkadaşlar?

Dönüşüm Hastanesi bilim kurgu değil ama çok güzel. Diğer ikisinin ise ana karakterleri aynı; Ijon Tichy. Yıldız Güncesi hikayelerden oluşuyor ve fazlasıyla hayal gücü yüksek ve eğlenceli bir eser. Gelecekbilim Kongresi ise distopik bir kitap ama yine Lem’in espirili dili ile akıcı bir eser ortaya çıkmış (ortaları biraz ama çok az sıkıcı olabilir). Ben bu üçünden Dönüşüm Hastanesi’ni çok çok sevmiştim, ama bilim kurgu olsun diyorsanız da Yıldız Güncesi daha ön planda bence.

3 Beğeni

Siz böyle söyleyince üçünü de alasım geldi şu an. Daha da kararsız kaldım. :joy: Çok teşekkür ederim, muhtemelen üçünü de alacağım. Hepsi ilgimi çekti oldukça.

1 Beğeni

Başlangıç için çok öneriliyor. Okuyan arkadaşlar zahmet olmazsa fikirlerini belirtebilir mi? Ayrıca linkte attığım kitap ciltli mi?

1 Beğeni

Teşekkürler Howl-kun. UwU

@SJack size de teşekkürler. :slight_smile:

2 Beğeni