Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Vaiz ve Sandman hakkında yorumlarınızı alabilir miyim? Alıp okuyayım mı?

İki seriyi de tavsiye ederim. Forumda okuyan arkadaşlarda birçok kez önerdi arama yaparsanız yazılanlara ulaşabilirsiniz. Yalnız fiyatları gelen zamlarla yükseldi.

1 Beğeni

Aurora’nın Dönüşü kitabını okuyanlar nasıl buldu acaba? Aynı yazarın Nevernight serisini beklediğimden az beğenmiştim ve bunun en büyük sebebi genç-yetişkin öğeleri idi. Bu kitapta genç-yetişkin daha fazla gibime geliyor o yüzden sorayım dedim.

Labirent serisi okunma sırası şu şekilde mi?

Ölüm Emri
Virüs Kodu
Ölümcül Kaçış
Alev Deneyleri
Son İsyan

1)Ölümcül Kaçış
2)Alev Deneyleri
3)Son İsyan
4)Ölüm Emri
5)Virüs Kodu

Goodreads’a göre sıralama yazdığım gibi. Kitapları okudunuz mu? Bu sıraya göre spoiler yer miyim?

Ölümcül Kaçış, Alev Deneyleri, Son İsyan üçleme diğer iki ana seriden bağımsız olayların öncesini anlatıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ben sadece bu üç kitabı okumuştum.

1 Beğeni

İlk üç kitabı okudum. Son iki kitap ilk üç kitaptan sonra çıkmıştı ama kronolojik olarak daha önce geçiyor sanırım. Son iki kitabı okumadığım için spoiler yer misiniz bilmiyorum maalesef.

1 Beğeni

İthaki’den çıkan Japon klasiklerini okuyan varsa okuduğu kadar yorum alabilir miyim?

Kitapları merak ediyorum ama hiç uzakdoğu edebiyatına dair okuma yapmadım, sıkıcı gelirse ya da kitabı akıcı bulmazsam da hayal kırıklığına uğrarsam diye korktum biraz. Beğenip beğenmemenin kişisel bakış açısına bağlı olduğunu biliyorum. Fakat forumda birinin övdüğü ve okuyup beğenmediğim kitap olmadığı için yazan kişinin görüşünü baz alacağım kitapları satın alıp almama konusunda. :slight_smile:

2 Beğeni

Şeytanın Çırağında iki öykü var. İkisi de psikolojik polisiye. Gayet güzel ve gizemli. Puanım 8/10

Yeşil Bambu ve Fantastik Öyküler bana göre harika bir kitaptı. İçinde 7 tane öykü var. Sonlara doğru öyküler birbirine selam çakıyordu. Anlatımı falan da güzeldi. Yer yer japon donukluğu var. (Bu bahsettiğim şeyi kendim ürettim, normalde öyle bir şey yok) Puanım 9/10

Hagakure: Saklı Yapraklar ise şubat ayında çıkaracakları diğer kitap. Ben iş bankası basımını okudum. Zen ve budist kültürü ile harmanlanan, samurayların, savaşçıların yol ve erdemini anlatan nasihat kitabı.

Diğer ikisini daha okuyamadım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

8 Beğeni

Çok teşekkür ederim. :hugs: 8 ve 9 oldukça yüksek puanlar, şimdi merakım daha da arttı.

Öykü şeklinde olduklarını düşünmemiştim, böylelikle okuması da kolaydır eminim. Uzakdoğu olunca akıcılık konusunda tereddüt etmiştim nedense, bana da donuk olur gibi gelmişti. :smiley: Tekrardan teşekkür ederim, alacağım kitapları.

3 Beğeni

Uzak doğunun anlamlandırmadığım natürel bir hâli var. Bu saydığım tüm kitaplarda o var. Yer yer insanı dünyaları büyülüyor, bazen de ya çok aykırı geliyor ya da bunu nasıl düşünüyor bu insanlar diye hayrete düşürüyor. Puanlama şeklimde kitabın bana hissettirdiği ve potansiyeli ile alakalı. Çok daha iyi öyküler okudum ama kitapları biraz da yazıldığı döneme göre puanladım. Rica ederim. :slight_smile:
Bu arada ‘Hagakure’ çıkınca ben de ithaki baskısını alacağım. Kapak tasarımları da harika.

2 Beğeni

Evet ben de son zamanlardaki kapaklarını çok beğeniyorum.

Ve fikir açısından cidden başka bir dünyada yaşıyorlar. Edebiyat açısından değil mesela ama televizyon bakımından biliyorum bunu. Türk ya da Avrupa yapımlarına baktığında çok şaşırtıcı bir şey olmuyor ama özellikle animelerde akılalmaz konseptler oluyor. Bakalım bu vesileyle yeni bir kültürün literatürüne başlayacağım gibi görünüyor. :slight_smile: İlk kez Avrupa dışına çıkacağım sanırım okumalarımda. :laughing:

2 Beğeni

Aslında bazı şeyleri bence bilerek aşırı yapıyor. Aşırı şaşırma, saygı, yemek yeme isteği vs. ya da kadın algısı bile çizimlerine, animelere falan çok çok yansıyor. Bir yerde eleştiri gibi de. :slight_smile: Manga okumak daha fazla aşinalık kazandırıyor galiba. Babil kitaplığı içinde yer alan Konuk Kaplan kitabını ben çok sevmemiştim. Orada daha fazlaydı düz oluşum. İnsan İngiliz, Rus edebiyatı gibi akıcı bir anlatım istiyor zaman zaman. Hareketlerini falan yaparken, kendinizi bir an ben ne yapıyorum diye bulursanız şaşırmayın. Adaptasyon gibi olacak. :grin::face_with_hand_over_mouth:

1 Beğeni

Manga vs çok ilgimi çekmiyor ama bu İthaki’den çıkan kitapları alayım ben. Bakacağız. :smiley:

1 Beğeni

Kaos Yürüyüşü serisini tavsiye eder misiniz? Bir yerde genç- ergen kitabı diye yorum okumuştum. Malum fiyatlar tuzlu. O yüzden dikkatli seçmek lazım artık kitapları.
@Agape Hanım sanki siz okuyordunuz ya da yakın zamanda okudunuz seriyi, tavsiye eder misiniz? Aynı şekilde okuyan arkadaşlar da yol gösterirse çok sevinirim. Hangi seriye ya da kitaba yakın bu seri? Şimdiden teşekkürler.

Spoiler vermeden açıklama yapayım siz de karar verin.

Genç-ergen bir seri mi? Bizim genç-ergen olarak anladığımız veya hoşnut olmadığımız şekilde değil. Ana karakterler evet, gençlerden oluşuyor ama öyle cinsel içerik yok. Sadece bir sevgi ve bağlılık söz konusu o kadar.

Post-apokaliptik bir dünyada gözlerimizi açıyoruz ve neyin ne olduğunu anlamamız biraz uzun sürüyor. Yaşadıkları dünyadan bazı sorunlar yüzünden başka alternatif gezegenlere göç eden kolonilerle ve bu kolonilerin göç ettikleri gezegendeki karşılaştıkları değişik doğal biçimle alakalı bir eser diyelim.

Serinin heyecanı gittikçe artıyor ve ben bir solukta okudum. Çok da beğendim.

Ek parantez açmam gerekirse karşılaştırma yapan kişiler Yabancı çevirisinden hoşnut değiller. Delidolu çevirisini öneriyorlar. Ben de Delidolu çevirisini okudum. Bu yüzden bilemiyorum Yabancı nasıl bir çeviriye sahip ama ben çeviriyi çok beğendim. Kitapta yazarın tarzı tamamen korunmuş. İmla ve noktalama uyumu yok çünkü bu göç eden toplumların eğitimle alakalı bazı sorunları var bozuk bir dilleri mevcut. Eğer Yabancı çevirisinde bu detay atlandıysa seri katledilmiş demektir. Ön okuma var mı bakmadım ama bulursanız hemen inceleyebilirim.

Uzun lafın kısası ben seriyi çok beğendim. Birkaç yorumumda da övdüğümü biliyorum. Politika, savaş, sevgi, uzay, bilim ne ararsanız var içinde ve çok da güzel bir dengeye dağılmış.

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Birkaç yerden fiyat kolluyorum. Denk getirirsem alacağım o zaman. Çeviri ile ilgili yorumunuzu da dikkate alacağım.

image
Okuyan varsa biraz bahsedebilir mi?

2 Beğeni

image

Bu kitaplardan birini veya hepsini okuyan var mı, önerir misiniz? İndirimdeyken alayım diyorum.