Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Yıllar önce okumuştum, tiyatro oyun metinleri bunlar, öykü veya roman değil. Eğer oyun okumayı seviyorsanız hoşunuza gidebilir ama yazarın öncelikle okunması gereken birçok kitabı var; Şairin Romanı, Yedi Kapılı Kırk Oda gibi. Sadece indirim var diye alırsanız pişman olabilirsiniz.

2 Beğeni

Üçünü de okudum. Doğu kültürünü, mitsel anlatım şeklinde okuyucaya sunmuş Mungan. Sanki gelenekleri, kültürü değil de büyülü bir miti okuyor gibi oluyor insan. En çok “Geyikler ve Lanetler” adlı tiyatrosunu beğendim. Diğer ikisi de fena değildi. Ben yazarı çok severim. O yüzden her zaman öneririm. Cevabım biraz geç oldu, yeni gördüm. Kusura bakmayın.

2 Beğeni

Bu kitabı okuyan var mı? :slight_smile:

3 Beğeni

image

A Song for Arbonne (Guy Gavriel Kay) kitabını duyan, okuyan var mı?

1 Beğeni

@M3rett0 yazarın Lions of Al-Rassan kitabını çok övüyordu diye hatırlıyorum. Genel olarak ben de yazar hakkında çok iyi şeyler duydum ama bu kitabını bilmiyorum. Benim çok beğenildiğini duyduklarım Tigana ve Lions of Al-Rassan’dı. En çok övülen şeyi yazım dili.(prose) Sizin paylaştığınız kitabı dediğim iki kitabın arasında yazmış ve Goodreads puanı çok iyi. Muhtemelen bu da iyidir yani. Pegasus iki tane kitabını türkçeye çevirmiş ama kalanı gelir mi bilmiyorum. @Everfever’a soralım, başka Guy Gavriel Kay kitapları gelecek mi?

2 Beğeni

O iki kitap benim listemde zaten ama bunu duymamıştım. Pegasus ilgilenmediğim kitapları çevirmiş, ilgilendiklerim beklemede. Umarım çevirisi gelir @Everfever. :slight_smile:

2 Beğeni

@isos81 @Akahige Guy Gavriel Kay benim çok sevdiğim bir yazar ama satışları malesef pek parlak olmadı. Diğer kitaplarını basmaya devam ederiz ama öncelik sırasında mecburen biraz geriye gitti.

(Aslında piyasada şöyle bir durum oluyor: Satmayan bir yazarın kitaplarını basmakta ısrar etmek ters tepiyor. Yazar ilk başta satmazsa bekletip bir süre sonra tekrar denemek daha sağlıklı.)

5 Beğeni

Biraz “Tutunamayanlar okuyan var mı?” demek gibi oluyor ama ben özellikle kayıprıhtım üyelerinin düşüncelerini merak ettiğim için soruyorum; Infinite Jest okuyan ve düşüncelerini paylaşmak isteyen var mı?

1 Beğeni

Ben okudum hocam. Bir iki cümleyle özetlemesi çok zor bir kitap. Catch-22, Gavity’s Rainbow ve DeLillio’nun Libra’sı gibi edebiyatın daha kural tanımayan kısmında. Ama saydıklarıma göre daha okuyucu dostu ve zevkli buldum. Kitabın ana odakları bağımlılık ve eğlence sektörü olsa da fikir uçuşması şeklinde pek çok şeye değiniyor. Konuşma tarzında, upuzun cümlelerle, tenis’e, uyuşturucuya dair ve uydurma jargonları kullanmayı çok seven ve kendini defalarca düzeltme ihtiyacı hisseden bir dile sahip DWF. Başlar da zorlansam da yazarın tarzına alıştıktan sonra aldığım zevk giderek arttı ve kitabı tuhaf bir şekilde akıcı buldum. Bitireli bayağı bir zaman olsa da kafamda bitiremediğim bir kitap ayrıca. Arada bir dönüp tekrar okuma ihtiyacı hissettiğim paragraflar, bölümler ve hatta yazar notlarıyla dolu. Beni ne kadar etkilese de gayet anlaşılabilir şekilde nefret edeni de çok. Biraz klişe olacak ancak okumayı denemeden kesin bir kanıya varamayacağınız bir kitap. Attığınız fotoğraftan da anlaşılacağı üzere bir hayli uzun olduğunu da belirtmeliyim.

3 Beğeni

Teşekkürler cevabınız için. Adından sonsuz övgüyle bahsedildiği için çevirisi büyük bir umutla beklediğim bir kitap. Uzunluğu problem değil, bir şey aramıyorum ama bir şey bulurum kitapta umarım.

2 Beğeni

0000000636049-1

Okuyanların yorumunu alabilir miyim alıp almamak arasında kaldım, şimdiden teşekkürler.

2 Beğeni

Ben de ötüken baskısına karar kılmıştım.

1 Beğeni

Benim kitaplığımda var kitap ama henüz okumadım. @Okuryorum daha önce böyle bir inceleme yapmıştı. Döşeğimde Ölürken’i ben de okumayı istiyorum ama bir türlü sıra gelmedi maalesef. :slight_smile:

3 Beğeni

@Okuryorum bence söylenecek her şeyi söylemiş. Ben bizzat bu kitabını okumadım ama şu kitaplarını okudum. Kurtar Halkımı Musa, Dilek Ağacı, Emily’ye Bir Gül, İki Hamlede Zafer.

Hemingway’i eleştiren Faulkner için, Hemingway’in şu sözünü eklemek istiyorum.

Gerçekten büyük duyguların büyük kelimelerden geldiğini mi düşünüyorsun?

Aralarındaki muhabbet de aşağıda anlatılmış.

2 Beğeni

Bu kitabı okuyan varsa kısa bir yorum alabilir miyim?
Edit: Ek soru olarak kitap beklentinizi karşıladı mı?

2 Beğeni

Bu kitap zevkini beğendiğim yabancı booktuberlar tarafından çok beğenilmiş ama ülkemizde neredeyse hiç görmedim. Okuyan beğenen var mıdır çevirisi nasıl diye sormak istedim?

1 Beğeni

Uzun zaman önce okuyup beğenmiştim. Diline alışmakta başta zorlanmıştım sonra açılmıştı diye hatırlıyorum. Keşke devamı basılsaydı eminim ki iyi bir seri olurdu.

1 Beğeni

Ben de aldım umarım beğenirim :blush:

1 Beğeni

Bu kitabı okuyan oldu mu? Standart basımlara göre tercih edilir mi?

3.bölüme gelince şimdilik bıraktım kitabı. Çok detaylı alman tarihi sıktı beni açıkçası.

2 Beğeni