Kitaplar Hakkında Danışma Başlığı: Şu Kitabı Okudunuz mu?

Ben de okudum kitabı geçen sene askerde iken. Bradbury favori yazarımdır ama bu eserini pek sevemedim. Aynı kategorideki Cadılar Bayramı Ağacı kitabını ( aynı türde ve öykü kitabı olmaması açısından değerlendirirsek) severek okumuştum. Bradbury öykü konusunda daha iyi bana kalırsa. Sonbahar Ülkesi olsun Resimli Adam, Mas Yıllıkları ve Yakma Zevki olsun çok başarılı öykü kitaplarıydı. Topraktan Dönenler kitabı öykü değil sanırım ama onu okumadım.

Kitabı niye sevmediğimin gerekçesi anlatımın kötü olması değil kesinlikle. Bu daha çok beklenti ile alakalı sanırım. Ben karanlık bir şeyler bekliyordum. Gerçekten uğursuz bir şey gelmesini bekliyordum ama karşıma aksiyondan uzak resimli adam çıktı diyebilirim. Sanırım şu benzetme tam açıklar durumu. Ben resimli adamın, Sauron gibi kötü bir karakter olmasını beklerken karşıma Voldemort gibi bir kötü çıktı. Burada kötülük, karanlık derecesini kast ediyorum, teşbih yanlış anlaşılmasın. Bunlara ek olarak hikaye bir yere varıyor sonunda ama ben okurken hep bir yere varacak ama nereye varacak yoksa varmayacak mı şüphesi ile okudum. Kitapta sirkte yaşanabilecek muhtemel tuhaf olaylara da yer verseydi daha zengin bir kitap olabilirdi. Bir Oğlanın Yaşamı kitabında böyle bir bölüm vardı mesela. Hatta yazar Bradbury’den etkilenmiş yazarken. İşte Bradbury de böyle bir bölümü UBŞGBY kitabına koysaymış kitap daha keyifli hale gelebilirdi. Gerçi yer vermiştir belki ben hatırlamıyor da olabilirim. Bazen kitaplar birbirine girebiliyor.

2 Beğeni

Sayenizde ben de A Question of Heaven dinlemeye başladım. :slight_smile:

3 Beğeni

Uzun zaman önce okumuştum ve sevmiştim. Canımı çektirdiniz birazdan tekrar karıştıracağım

Harika gruptur, çok severek dinlerim ben de. Edebiyattan etkilenmiş bir sürü şarkıları var. Link olarak paylaştığım konsept albümlerini çok severim, özellikle The Phantom Opera Ghost şarksını. :slight_smile:

5 Beğeni

En sevdiğim albümleri bu. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Altın Kitaplar yayınevinden çıkan yeni kapaklı “Kozmos” kitabının eski halinden bir farkı var mı acaba? Satın alan/okuyan veya bilen birisi var mı?:slightly_smiling_face:

Can Yayınları 1984 çizgi romanı için örnek birkaç sayfa.

9 Beğeni

Hanya Yanagihara- Değersiz Bir Hayat okuyan varsa mesaj atabilir mi?

Son dönemde sık sık kitapların çizgiroman uyarlamalarını görür oldum ve nedense aşırı önyargılı yaklaşıyorum. Galiba kitap-çizgi roman uyarlamalarından bağımsız genel olarak bütün uyarlamalara önyargıyla yaklaşıyorum.

Gördüğüm kadarıyla baya hoş gözüküyor beğendiniz mi ?

1 Beğeni

Çok az çizgi-roman ve ekrana aktarım, siz bir kitabı okuduğunuz zaman hayal ettiğiniz seviyeye erişebilir. Belki bundan dolayı şüphe ile bakıyorsunuzdur.

1 Beğeni

Okurkenki yaşadığım deneyim aslında bozulmasın istiyorum, kafamda canlandırdığım şeyden farklı bir şey görünce veya kendi yorumumdan mesela farklı bir yorum görünce deneyimim tahrip oluyormuş gibi hissediyorum galiba. Ama sevdiğim uyarlamalar da yok değil mesela Petry Jackson’ın Lotr filmlerine bayılırım

1 Beğeni

Bence uyarlamalara önyargılı davranmayın, şans tanıyın :slight_smile: Harry Potter kitaplarında benim hayal ettiğim ile filmleri arasında bayağı farklar vardı ama filmleri de sevmiştim mesela.

Ben oldukça sevdim, çizimleri de gayet beğendim. Ama forumda Domingo Yayınları da sevilmişti, o paylaşımı da buldum ve aşağıya koydum. Hangisi daha çok hoşunuza gittiyse onu alın derim.

2 Beğeni

0000000324077-1
Şu kitabı okuyan var mıdır ? Bugün girdiğim kitapçıda rastlayıp önsözünü okuyup biraz da inceledim. Gördüğüm kadarıyla kurgu şeklinde yazılmış bir kişisel gelişim kitabı ilgimi de çekti aslında ama bullshit çıkacağına dair bir korkum da var

Ben birkaç yıl önce okumaya başlamış, sonra acaip sıkılmıştım. Oyumu bullshit’ten yana kullanıyorum. Secret’tan Ferrasini Satan Bilge’den daha havalı sözler var ama temelde aynı kitaplar.

2 Beğeni

Arkadaşlar şu kitabı okudunuz mu?
Kornelyus’un Ezgisi - Nedret Kılıç

https://www.amazon.com.tr/Kornelyusun-Ezgisi-Nedret-Kılıç/dp/6057649656

Öyle bir övgü öyle bir övgü var ki artık bu iyi yorumların yazarın tanıdıkları tarafından yapıldığını düşünmeye başladım. Herkes “ben daha önce böyle bir şey okumadım” diyor. Neymiş bu kitap?

Not: Şimdi baktım da Goodreads yorumlarının çoğu tek kitap okuyup tek yorum yapanlar tarafından yazılmış. İyi bir Türk yazar buldum diye ümitlenmiştim. Sahtekar çıktı.

1 Beğeni

Siz Goodreads durumunu yazınca aklıma geldi.

Yıllar önce R10’da birisi kitabını kitapyurdu’ndan satın alıp kargoyu teslim alanlara kitabının iki katı ücretini ödüyordu. :slight_smile:

5 Beğeni

Bu seriyi okuyan oldu mu acaba? Önerir misiniz?

1 Beğeni

Sodom’un 120 Günü’nü okuyan var mı? Yakın zamanda alıp okumayı planlıyoum. Okuyanların yorumlarını merak ediyorum

Okuması çok zor, benim midem kaldırmamıştı. Filmi daha beterdi, yanlış hatırlamıyorsam filmde yönetmenin arkadaşları oynamıştı.
Pek tabiki yorumlar kişiden kişiye değişebilir, yine de okumak iyidir.

1 Beğeni

En yakın zamanda okurum inş. Filmi olduğunu bilmiyordum. Okuduktan sonra filmini de izleyeyim.

1 Beğeni