Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Yoğun olarak 1635 kullanılıyor BKK için. 30 kitap boyutuna göre kısa kalabilir. Kitaplığın için 15 - 16 - 17 - 18 35 ölçüleri kullanabilirsin. Kalın ciltli kitaplar değişiyor. 2035 - 2135 - 22*35 ölçüleri kullanabilirsin.

1 KG poşet ortalama 100 adet oluyor.

2 Beğeni

https://eposet.com/seffaf-bantli-yapiskanli-opp-jelatin-poset-16x35

Sizin satın aldığınız bu ise bunda da 5 cm bant payı diyor. Bu değilse sizinkinin linkini atar mısınız bir ona bakayım.

1 Beğeni

Aynen bu 16*35 doğru 5 cm bant payı var evet.

2 Beğeni

Teşekkür ederim kilo ile olanı bir deneyeceğim, umarım kötü olmaz. Kötü olsada bir süre idare etsin sonra sizin attığınızı alırım artık.

2 Beğeni

Linkte çok pahalıya satıyorlar. Ambalajcıdan tedarik etseniz daha iyi olur. Kilosu normalde 70-80 lira civarında olması lazım.

1 Beğeni

16x35 için aldım artık ama diğer ölçüler için bi’ bakabilirim. Ulaşımı kolay yerlerde ambalajcı varmış baktım şimdi googleden ama bizim esnaflarda pek çeşitlilik ve sorduğun şeyi bulabilme olayı yok. Yinede gidip bakacağım.

1 Beğeni

16x35’e bkk ve normal kitapların çoğu sığdı ama normal kitaplar kalınlaşınca sığmıyor maalesef. Ouroboros Yılanı girmedi mesela ama biraz daha ince olarak Ben Kirke cuk diye sıfıra sıfır oturdu ve en gıcır olanda o oldu. 35 cm’den küçüğü var mı hatırlamıyorum ama 35 de baya uzun oluyor 30 da idare eder herhalde. Şu an evde olmayan Taht Oyunları’nın da kalınları sığmayacak büyük ihtimalle, Olasılıksız vs de sığmadı çünkü. Bunlar için en doğru ölçü ne olur acaba? Ithaki fantastikler ve ciltli kalın kitaplar da sığmadı doğal olarak ama kitaplarımın %60’ı filan sığdı. İthaki, can ve iş bankası kitaplarının çok büyük kısmı için 16x35 ideal yani sanırım. Bir tık kalınlaşınca da 18x35 kurtarır herhalde.

1 Beğeni

Aynen ideali 16*35 ama kalınlar için 17 - 18 iş görüyor.

1 Beğeni

Bugün 15 yıldan fazla süredir kitaplığımda duran tamamen sararmış kitaplara zımpara yaptım. Sonuç muazzam sayfaları da yıpratmıyor neredeyse kesim gibi hatlar çiziyor.

Ben 1200 kum zımpara ile geçtim sanırım doğru kum sayısı bu belki 1000’de iyi performans verebilir denemeden bilemem.

4 Beğeni

Zımpara yalnızca kitabın kapağına mı yoksa sayfalarına da uygulanabiliyor mu? İlk kez duydum da ilgimi çekti benim de elimde birkaç tane sayfaları sararmış kitap var.

Sadece sayfalara. Kapağa sürtmemeye çalışın. Bir video buldum ekliyorum.

6 Beğeni

Teşekkür ederim video özellikle çok yardımcı oldu. :smile:

1 Beğeni

Dün 18x30 aldım da 1 cmnin bu kadar fark yapmasını beklemiyordum. 16’nın büyük olduğu Oblomov 18’e küçük geldi. 17 olsa herhalde cuk oturacak o kalınlıkta ki kitaplar. Deneye deneye buluyorum ölçüleri. 16 ile başladım ama 18, 20, 25 de aldım. 20’yi İthaki fantastikler için almıştım ama 18x30 daha iyi oldu 20 büyük geliyordu. 17x30 bulabilirsem onu da deneyeceğim bir ara.

Kitaplığımda yer kalmadı ve bazı raflar boşluk olmayacak şekilde doldu. En üstte ki son kitapları elimle zorla iterek sokuyorum yani, baya bir sıkışıyor haliyle kitaplar. Bu sıkışıklık kitaplara zarar verir mi?

3 Beğeni

Benim de yaklaşık 300 kitabım var. Cam kapaklı bir kitaplığım var fakat tozlanmasını ve sararmasını önleyemiyorum. Kitaplarımı sizinkiler gibi bu jelatin-poşetlerle korumak istiyorum. Kitapların ölçüsü genellikle 20 x 13,5 x 2 cm ile 25 x 16 x 5 cm arasında değişiyor. Sizce hangi ölçülerde almalıyım bu poşetleri ? Poşette fazlalık olması sıkıntı yaratır mı ?

Fortknoxt’un da dediği gibi 16×35 17×35 ve 18×35 ölçülerinde yani bu üçünü birden al, şimdiye kadar neden durdum, kitaplarımı korumaya almadım, diye üzüleceksin.

Kalınlık olarak 2 cm olanlar için 16x30 veya 35 ideal olur. Ama kitap kalınlığı arttıkça onlara sığmıyorlar. Yani 17 filan gerekiyor o yüzden. 25x16 içinse 18 ve üzeri iyi olur ama yine kalınlık etkili. Mesela Ithaki fantastiklerde 18 olana cuk oturanlar da var kalın olduğu için girmeyenler de. Kalın olanları filan 20’ye koyduğum zamansa fazlalık geliyor. Yani on ujn içinde 19 ideal sanırım. Yinede deneye deneye bulmak lazım yani ne desem doğru olmaz.

Benim tavsiyem online filan almayın ve ambalajcı varsa oraya gidip bantlı jelatin poşet diye sorun. Yanınızda da kullanacağınız kitaplardan birkaç örnek götürün ve deneyerek alın. Zaten ambalajcılar sayılı da satabiliyor. Ben 20 tane 30 tane alıyorum kilosu neyse onu veriyorlar. 18’lik yoktu ve isteğim üzerine sipariş ile getirttiler mesela.

İş Bankası’nın ince kitapları için mesela 16x35 bile büyük. Kitaplıkta ondan elli tane var diyelim kuruyemiş poşetinden daha büyük olan ölçüleri deneyip olanı alabilirsiniz. Zaten kiloyla çünkü boyut fark etmeksizin hepsini beraber tartıyorlar. Öyle ölçüp alırsanız da estetik olarak çok daha iyi olur zaten. Cuk oturduğu zaman gıcır gıcır oluyor ama poşet büyük olunca yandan belli olmasa eline alınca çirkin görünüyor ve yerleştirirken poşet içinde kayıp zorlaşıyor.

Online söyleyeceğim diyorsanız öneri olarak inceler için 16x35, biraz daha kalınlar için 18x35, boyutu büyük olanlar içinse 18 ve 19x35 ideal sanırım. Büyük boy İthaki’lerim 22 cm civarı ve kalınlıkları 5 cm değil o hali ile 18 19 içine sığıyorlar. 25 cm için 20x35 ideal olabilir yani. Bu resimde ki 20x35 içerisinde bir Ithaki fantastik ve uzunluğu 22 cm, kalınlığı da 2 cm kadar olmalı ve bu kadar fazlalığı var. 18x35e ise cuk oturuyor.

Yinede 1 kiloda zaten çok fazla poşet oluyor. 300 tane kitabınız varsa ve her boyuttan 1 kilo söylerseniz elinizde 1000’i geçkin poşet olur. O yüzden ambalajcıdan almak en iyisi bence. Ben ilk aldiğimda 1 kilo 16x35 almıştım. Anca kitaplığın %40ına filan kullanabildim ve evde 150 üzeri 16x35 poşet boşuna duruyor şu anda.

1 Beğeni

İş bankası ve standart ķüçük boy mangalar için en ideali 15x30. İş bankası 200 sayfa civarı tam sığıyor. Daha ince olanları da ikisini bir poşete koyuyorum. Benim aldığım yer Kadıköy Merkezde Atlas Pasajı içinde. Burada yapışkanlıların boyu 15 ve 18 olanlar var. 16 ve 17 olan yok malesef.

Poşet fikri iyi güzel de tam olarak oturmayacak gibi duruyor. Zaten toptan satıyorlar. Hepsi için ayrı boylarda sipariş versem 5000 tane falan poşet sipariş etmem gerekecek. Streç filme sarsak olmaz mı ?
Örneğin yaklaşık 3-4 yıl önce okuyup gelişigüzel bir şekilde streç filme sardığım kitabım:

O zamanlarda çok kitabım yoktu, olanları da böyle kaplamaya üşendim. Ama bu kitabımı streçle sardım, okumayı bitirdiğim günkü gibi kaldı yaklaşık 3-4 yıldır. Şimdi vaktim var, düzgünce keserek çok daha iyi streçle sarabilirim. Sizce poşetle kaplamak mı yoksa streç filme sarmak mı daha iyi olur ?
( Bir kitabı okuduktan sonra saracağım. Okuduğum kitabı nadiren tekrar okurum o yüzden açıp tekrar kaplamak sorun olmaz.)

1 Beğeni

Streç film ile kaplamak daha iyi gibi ama yapışma sorunu büyük sıkıntı (kitaplığa dizme geri çıkarma vs). 3-4 yıl demişsiniz; kapakta herhangi bir soyulma vs var mı? Benim de 3-4 yıllık streçli kitaplarım var ama daha açmadım. :joy: