Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Ben buzdolabı poşeti kullanıyorum ve çok memnunum. Öneririm. Streç de olabilir tabii.

1 Beğeni

Tek streçli kitabım bu. Diğer kitaplarla bir yapışma sorunu olmadı. Diğerlerini de streçlersem yapışır mı yapışmaz mı bilmiyorum açıkçası biraz sonra denerim. Kapakta da bir soyulma vs yok. Kapladığım günkü gibi duruyor. İşin garibi serinin diğer kitapları da aldığım günkü gibi duruyor. Bazı kitaplarım 1 yıl içerisinde sararırken bazıları 5-6 yıldır sararmadı. Belki de biz kuruntu yapıyoruzdur. Belki de bu sararma olayı tamamen kağıt kalitesiyle alakalıdır, toz alma ve güneş ışığından koruma ve deformasyondan koruma haricinde yapacağımız hiçbir şey kitapları sararmadan korumaz ve total ömrünü uzatmaz. Bilmiyorum açıkçası. Bu konuda takip ettiğim hiçbir youtuber veya büyük kütüphane sahipleri kitaplarını korumak için böyle bir uygulamaya gitmemiş.

1 Beğeni

Ben kitapların bulunduğu odada 1 günde çamur gibi toz birikiyor diye poşetlemek zorunda kaldım. Kitaplığım kapaklı olsa ve uzun vadede kısa bir tozlanma olsa poşetlemek ile uğraşmazdım yani. Kitapların tozunu alıyordum ertesi gün hiç almamışım gibi toz oluyordu. Poşetleyeli kaç ay oldu poşetler bile pek tozlanmadı ama. Üzerinde toz tutmuyor yani sanırım o özelliği de iyi.

Streç için kitaplar preslenince yapışıp kapağı soyabilir diye ve yapması çok uğraştırır diye vazgeçmiştim ben. Poşette boyutu uygun olunca cuk diye oturuyor ve çıkarıp geri koyması kolay oluyor sonuçta.

Ve dediğim gibi ambalajcılar ayrı olarakta satabiliyor. Benim sorduğum 3. yer bölüp sattığını söylemişti. Büyük kitaplar için sadece 10 tane almıştım mesela 25x35 olarak. 18x35 olarak 50 tane 20x35 50 tane vs. Öyle bir yer bulursanız 5000 tane almanıza gerek olmaz yani.

1 Beğeni

Ne zamandır kitapları kaplamak istiyordum yeni yorumları görünce evde streç film ve buzdolabı poşeti varken neden denemiyorum ki dedim ve denedim. Vanya Dayı’ yı streçle kapladım.

All You Need Is Kill’ i ise buzdolabı poşetiyle kaplamayı denedim. İkisi de pek hoş durmadı sanki. Önerisi olan var mı?

2 Beğeni

Streçle kapladığında fazla streç kullanmışsın. Biraz daha gerdirirsen daha iyi olabilirmiş. Buzdolabı poşeti ise gerçekten kötü olmuş. Kitaplığa koyacak gibi değil ama bir karton kutuda vb saklıyorsanız iş görür. Daha özenli kaplayınca (maket bıçağıyla falan ölçüp biçerek) streç film daha iyi sonuçlar verebiliyor.

1 Beğeni

Böcekten korumak için karbonat serptim (çok hafifçe) ve büyük, eski kitapların arasına defne yaprakları koydum.

Kitaplık toz kaplamasın diye tülle örttüm ama birini örtebildim.

Hiçbiri çok şükür direkt günışığı almıyor zaten.

1 Beğeni

Konuyu okudukça e-kitap aşkım artıyor :slightly_smiling_face: .

Biri çıkıp derin dondurucu der mi ??

1 Beğeni

e-kitap okumak, müziği asıl kaynağı olan plak’tan değil de dijital MP3’den dinlemek gibidir. Gerçekmiş gibi sanılır ama değildir.

1 Beğeni

Bunlar romantik batıl inançlar :slightly_smiling_face:. Matbaadan önce el yazma eser sahipleri de aynı şeyleri söylüyorlardı muhtemelen.

4 Beğeni

Yazdıklarını gördükten sonra benim kitaplığı görsen intihar edebilir ya da bana ettirebilirsin.

2 Beğeni

Nem olmadıktan sonra sıkıntı yok hocam ya :smiley: Güneş ışığı sadece sarartır mesela ama yine de okunabilir halde kalır kitap. Ama nem kitabın işini bitirir. Küçükken çok severek okuduğum resimli bir ansiklopediyi küf yüzünden kaybettik.

2 Beğeni

Yok o kadar değil. :joy:Sadece kapalı bir oda ve darmadağınık şu an. Düzen yeni aldığım kitapları tıkmam ve yığmamla birlikte ne zamandır yerle bir.

2 Beğeni

Nedense aklıma isaac asimov geldi… Oda küçük aksiklopedi setini baştan sona okuduğunu duymuştum.

1 Beğeni

Evet, dün öylesine denemiştim sadece. Bugün de buzdolabı poşeti alıp daha düzgün bir şekilde yaklaşık 25 kitap üzerinde tekrar denedim ve kesinlikle çok daha iyi oldu. Başlarda birkaçını batırdım yine ama gittikçe çok daha özenli ve düzgün oldular. Buradaysa rastgele yapmıştım gerçekten de şimdi bakınca baya komik duruyor. :laughing:

Bu buzdolabı poşeti dediğiniz şey, nedir, nasıl bir şeydir ?

1 Beğeni

Genelde et, sebze vs. gibi yiyecekler bu poşetin içine koyulup buzdolabına kaldırılıyor. Yukarıda bir yerlerde buzdolabı poşeti geçince merak edip kitapları kaplamada denedim ben de. Marketlerde vs. 10 TL’ ye 100 adet satıldığı için haliyle gayet de ucuza da geldi. Nasıl bir şey olduğunu tarif edebilecek bir yol bulamadım şu an :sweat_smile:

Kısaca çöp poşeti gibi düşünebilirsiniz. Yalnızca yiyecekler için kullanıldığından çok daha küçük ve şeffaf. Direkt naylon ekmek poşetleri gibi çok ince de değil.

Merhaba arkadaşlar, @fortknoxt kitaplarım için poşet siparişi vericem. Ölçüler konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Aşağıdaki siteden sipariş vericem.
Kitaplarımın ölçüleri genellikle : 20 x 25 cm
( 20 X 35 şeklinde vermeyi düşünüyorum )
https://www.barisplastik.com.tr/bantli-jelatin-torba-20x35-cm

2 Beğeni

Kitap ölçülerin 2035 ise burda kitapların kalınlıkları da önemli. Kesinlikle 20 25 alma. Kitap kalınlıklarını bilemediğim için net ölçek veremiyorum.

1 Beğeni

Kitap kalınlıklarım genellikle İşkültür biyografi kitapları, Darwin, Marco Polo, Büyük Petro, Caesar vb.
HAY klasikleri

1 Beğeni