Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

Benim Darwin böyle. 38x25 ölçüsü ve büyük geliyor maalesef. O yüzden eni 25 yerine 24 daha iyi olacaktır. 23 belki küçük gelebilir o yüzden 23 diyemiyorum.

3 Beğeni

Yardımınız çok teşekkür ederim.

Merhaba @GkiraraJ , 25x42 Cm olanı sipariş vericem en ideali o görünüyor.

1 Beğeni

Dünyaya yön verenler serisinden bende 3 tane var ve en kalını Darwin. Darwin’den çok daha kalın olanlar yoksa hepsi rahatça sığar bu ölçüye ama kilo ile alınca 80 90 tane gelebilir haberiniz olsun. Boyuta göre kilo artıyor doğal olarak ve benim 16x35’lerden rahat 250 tane filan çıktı öyle elimde kaldı. 80 90 taneyi her türlü kullanırım demiyorsanız ambalajcıdan almak daha iyi olabilir.

Mesela Ceaser filan için bu ölçü çok büyük oluyor, bir cm bile fark ediyor çünkü. ambalajcıda eğer satıyorsa istediğiniz ölçüyü adet adet alabiliyor veya getirtebiliyorsunuz.
Darwin kalınlığında 6 kitap varsa 6 tane ondan 5 tane bundan 10 tane şundan diyerek en uygun ölçüleri alabilirsiniz. Hay içinde 16-17-18x35 en uygunları aynı şekilde. Hepsinden bir kilo almak yerine ayrı ayrı almak daha iyi.

Tabii gidecek zaman yoksa veya ambalajcının konumu iyi değilse yapacak bir şey kalmıyor. Bizim ambalajcılar merkezde bir yerde idi ve sorduğum üçüncü yer adet ile satıyordu mesela. Direkt adet ile satmama seçenekleri de var o yüzden.

3 Beğeni

Açıklayıcı yardımın için teşekkür ederim @GkiraraJ] Darwin, Nietzsche, Büyük Petro bunlar aynı kalınlıkta 25x42 ölçülerde kitaplarım ve dergilerim var şuan için 100 adet çıksa yeterli, şu aralar zamanım olmadığı için internetten söylemek zorundayım ileri ki dönemlerde sizin verdiğiniz tavsiyeye uyarak satın alıcam.

2 Beğeni

Rica ederim, yardımcı olduysam ne mutlu.

2 Beğeni

Selam dostlar. Berserkleri 4erli olarak ayırıp görseldeki gibi rafta saklıyorum fakat bu sekilde çok yer kaplıyor. 7+7 sekilde ust uste 2 sıra işgal edecek şekilde saklasam uzun vade icin bir sorun olur mu? Kitaplar bayagi kalın ve ağır. En altta kalan kitapların canı çıksın şeklinde bir sorun olur mu?

Edit: Dikey saklamaya karar verdim

3 Beğeni

Kitaplarımın benden uzun yaşayacağını kabullendiğimden korumak için hiçbir şey yapmıyorum, uzun vadede ağırlıktan etkilenirler mi onu da bilmiyorum. Açıkçası sorunuza ve başlığa pek katkıda da bulunamayacağım ama Berserk takımınızı kıskandığımı belirtmeden geçemedim. Saygılar.

6 Beğeni

Hocam daha iyileri sizin olsun :saluting_face:
Benimde derdim her 3-4 senede bir tekrar okumak istersem sayfalar birbirine yapışmış bir şekilde karşılaşmayayım veya mangayı açarken sayfalar kopmasın gibi sorunlar. Kalın ciltli kitapları dikey dizince kitapların sırt bölgesindeki dikiş yerinden sarkma kopma oluyor demişlerdi. Onun dışında zaten eskiyecek bir şekilde sararacak vs onlara pek takılmıyorum :grin:

2 Beğeni

5 Beğeni

Bir güzel şarkı nasıldı… “Şimdi İstanbul’da olmak vardı anasını satayım,”

3 Beğeni

Merhaba; kitaplarımın bir kısmı gardırop içerisinde ve bir kısmı masa üzerinde dizili ama üzerlerinde çok küçük böcek tarzı şeyler var. Geçen sene de aynı dönem yaşanmıştı kitapları sayfa sayfa havalandırarak çözmüştüm bu problemi. Ekstradan ne yapabilirim?

1 Beğeni

Odamdaki mobilyaları yenilemiştim, kargo kutularının ortalıkta olduğu sıralar yere koyduğum bir grup kitabın yanında beyaz renk nem böceği gördüm. İçlerinde de çok eski bir kitap vardı. Büyük ihtimalle kargolardan geldi ama huylanış o huylanış, kağıt yediklerini ve kitaplıkları çok sevdiklerini okudum bir de üstüne. Tüm kitaplığı indirip teker teker kitapların tozunu alacağım şimdi.

Bahsettiğim eski kitabı da ayırıp karbonat döktüm sayfalarına. İnternetten okuduğuma göre böcekleri uzak tutuyormuş. Birkaç gündür balkonda öyle bekletiyorum.

Diğer kitapları da önce dış kapaklarını nemli bezle silip kenarlarındaki tozları da yeni bir diş fırçasıyla aldırmayı planlıyorum. İçlerini de şöyle bir silkeleyip her birinin arasına kuru defne yaprağı koyacağım.

Böcekleri uzak tutan bitkileri araştırdım, en başında lavanta geliyor ama kitap arasına koyabileceğim incelik olarak en uygunu defne yaprağı gibi geldi. Ne kadar etkili olur bilmiyorum ama zaten abartılı evham yaptığımın farkındayım. :slight_smile:

Daha büyük veya eski kitaplar için de kurutulmuş demet lavanta aldım, bir sap koyacağım. Ayrıca rafları lavanta yağı fıslayarak temizliyorum. Bir de internette ufak keselere lavanta kurusu koyup kitaplıkta barındırmak da böcekleri uzak tutuyormuş. Düğün dernek sağ olsun evde epey lavanta kurusu vardı, ufak keselere koyup rafların uygun yerlerine koyacağım bakalım.

Anlaşılan bir böcek gördüm diye lavantaya boğacağım kitapları, kokusunu da hiç sevmem ama kurusu dışarda durduğunda o kadar kokmuyor en azından.

Başlıkta genel olarak jelatin öneriliyor ama hışır hışır hiç hoşuma gitmeyeceğini bildiğim için doğal yolları tercih ettim şimdilik. :smiley:

10 Beğeni

Ben lavantayı kitaplığın raflarına döküyorum. Kitapları direkt arkaya dayamadığım için o arkaya döküyorum lavantayı. Böcek görmeden yapmıştım ben ama ondan sonra da görmedim faydası oldu mu bilmiyorum yani.

3 Beğeni

Ankara’da bir yayınevine sorduğumda en iyi çözümün naftalin olduğunu ve kendi depolarında da her yere naftalin yerleştirdiklerini söylediler.

1 Beğeni

Depolar için belki uygun olabilir ancak naftalinin zararlı bir kimyasal olduğunu hatta kanserojen olduğunu hatırlıyorum. Özellikle evde ve uyunan odalarda tehlikeli olabilir.

2 Beğeni

@GkiraraJ Evet, bu da iyi fikirmiş. İşe yarıyordur diye umuyorum. :slight_smile:

@Pamir @effect Naftalini ben de gördüm internette ama aynı şekilde kimyasal olduğu için eledim. Kütüphaneniz sık bulunmadığınız ayrı bir odada falan olsa belki düşünülebilir sanırım. Yayinevleri ve sahaflar için mantıklı olsa gerek. Ama kimyasal kullanmak yerine doğal yöntemler daha güvenli geliyor. Zaten lavantaları keselerken bile tozundan genzim yandı, naftalin mahveder sanırım. :sweat_smile:

1 Beğeni

Almayarak.

9 Beğeni

Bir ara oturduğumuz evde bazı duvarlarda duvar kağıdı vardı, onlar sağolsun bu böceklerle biz de çok uğraşmıştık :roll_eyes: Eşim böceklere özellikle hassas olduğundan çok eğlenmiştik :roll_eyes:

Bu arada biz lavanta yağı kullanmıştık. Böcekleri belli bir alandan uzak tutmak için işe yarıyor gibiydi ama tabi kesin çözüm değil. Kesin çözüm olarak taşınmıştık biz ordan :roll_eyes:

2 Beğeni

Bu çok kötüymüş işte. Ben de tek böcekle hemen istila paniği yaşadım, cidden bassalar ne yaparım acaba… Görünüşe göre lavanta epey tercih ediliyormuş, doğru yoldayım sanırım. :slight_smile:

2 Beğeni