Kitaplarınızı Nasıl Koruyorsunuz?

BKM kitap Sandman serisi İthakiden ilk çıkmaya başladığında şeffaf bir cilt ile gönderiyordu.

Sonradan araştırmıştım ve “Colibri Cover System” kitap kaplama makinesi ile yapmışlar. Ben baktığımda kitap başı 1 TL’ydi. Kolayca her kırtasiye de bulunsa belki tüm kitaplar için gerekli olmayabilir ama kapağı kırılmaya ve kirlenmeye müsait olan baskılar için kitapları götürüp kaplama yaptırılabilir.

Fotoğraflarını çekip yükleyecektim ama çok arkalarda kalmış, müsait zamanda çıkarırsam fotoğrafları yüklerim.

4 Beğeni

Kitaplardaki yıpranma, soyulma ve çatlama gibi durumları hiç sevmediğimden onları koruma ihtiyacı duyuyorum ben açıkçası.

1 Beğeni

Benim gibi elle kaplamaya kalkmayın çok zor oluyor :d

Kitap başı 3 tl şu an.

2 Beğeni

Çok para, ben 2 yıl önce bakmış olabilirim.

Elle şeffaf dosya ile ben eskiden aldığım tüm kitapları kaplıyordum artık bazen beyaz kapak olan kitapları kaplıyorum.

1 Beğeni

Makine çok hoşuma gitti. Fiyatı $1700’mış. Makine o kadar karmaşık gözükmediği için fiyatını pahalı buldum.

Edit: $759’a da buldum, kur çok yüksek olmasa aslında fena fiyat değil.

1 Beğeni

Bunun kullandığı şeffaf dosya değil de asetat. Bir ara sormuştum forumda sonra gittim aldım, yapıştırması ve sökmesi zor baya, o yüzden tek seferde halletmek lazım.

2 Beğeni

Hepsini okuduktan sonra en nihayet yazmaya karar verdim.
Kitaplardaki sararmalara ve lekelere karşı ince kağıt zımparasıyla zımparalarsanız alttaki temiz katman çıkınca tekrar pırıl pırıl olur.
Buradaki önemli nokta düzgün zımpara kağıdı ve elinizin sabırla iyi bir şekilde yapmayı öğrenmesi. Ve son bir not bu yöntemi nereden bildiğimi merak ederseniz eskiden dağıtım ve kitapçılar bunu kullanırlardı.

11 Beğeni

Örnek olarak bir satış linki atabilir misiniz? Zımpara konusunda cahil olduğum için, attığınız ürünü referans alıp diğer ürünlerle karşılaştırabilirim. Bu konuda bilgisi olmayan arkadaşlara da yardımı olabilir.

1 Beğeni

O konuda şu an yardımcı olamam eskiden hazır gelirdi ama büyük kırtasiyelere veya benzeri yerlere sorulabilir. ince kitap zımparası diye sorup danışabilinir.

1 Beğeni

Kitaplar düzenli temizlenip tozları alınınca ve kitaplığa gün ışığı gelmiyorsa uzun yıllar sorun yaşamazsınız.

Ayrıca kitap kapaklarının da sağlıklı kalması için rafları biraz gevşek tutmaya çalışın. Çok sıkışık olduğu zaman bir de hava sıcaksa kapaklar zarar görüyor.

Uzun yıllardır kitaplığımda olan kitapların tek sorunu sayfalarının bir tık renk atmış olması (7 yıl). Bunun sebebi de maalesef sayfa hamurundan kaynaklanıyor ama o kadar göze batacak bir şey değil.

3 Beğeni

Bana daha öncede zımpara örneği vermiştiniz ama evde ilk baktığımda zımparayı bulamadığım için uygulamayı unutmuşum. Şimdi siz yine bu konuyu hatırlatınca çatıda ince bir zımpara buldum. Şu an kobay olarak kullandığım bir kitabın üzerinde zımpara yöntemini uyguluyorum ve işe yarıyor gibi gözüküyor.
@SydneyCarton Şu an yöntemi uyguladığım kitabı bitirdikten sonra kitabın öncesi ve sonrası durumlarını ve zımparanın fotoğrafını atacağım.

3 Beğeni

@Fahrettin @SydneyCarton
Dış Yüzeylerin İlk Hali:

Dış Yüzeylerin Son Hali:

Benim Halim:

İç Sayfalar İlk Hali:

İç Sayfalar Son Hali:

Bonus (İkinci kitap):

Zımpara:
Modeli:

Görünüşü:

Diğer zımparalardan ayırt etme:

Siyah benim kullandığım kırmızı ise inşaatlarda veya marangozlarda kullanılan modellerden birisi. Zımpara alırken dikkat etmeniz gereken şey zımpara üzerindeki noktaların seçemeyeceğiniz kadar küçük olması. Elinizde kırmızı zımpara gibi büyük noktalı zımpara varsa kitap üzerinde kullanmayın.

Sonuç: Dış yüzeylerde çok işe yarıyor ama çok uğraşmanız lazım. El presi varsa kitabı preste sıkıştırdıktan sonra uygularsanız daha kolay hale gelir işlem. İç sayfalara sararmalar sirayet etmişse hiç dokunmasanız daha iyi olur, çünkü yazılı sayfalarda yazı siliniyor, yazısız sayfalarda ise kağıt deliniyor.

Edit: Zımpara makineleri varmış. Bu makinelerle kısa sürede halledebilirsiniz gibi geliyor bana. Elde zımparalamak kitapta çok sararma varsa 1 saat civarında sürüyor.

https://www.akakce.com/zimpara-makinesi.html

12 Beğeni

Streç filmi görünce aklıma geldi. @SJack ile biz kitapları korumak için bunlardan aldık.

https://urun.n11.com/posetlik/bantli-jelatin-yapiskanli-poset-kilitli-yapiskanli-poset-100-adet-P221356526

2 Beğeni

Geçici olarak streçledim. Bende ondan alacağım.

1 Beğeni

Nasıl yapacaksanız tek tek içine koyup rafa mı dizeceksin.

1 Beğeni

Bende Streç ile kaplıyordum aslında güzel sadece birbirine yapışıyor o gıcık ediyor.

1 Beğeni

Evet yapışması sinir bozucu. Poşeti kullandıysanız fotoğraf atar mısınız? Bakalım nasıl duruyor. Birde hangi boyutu kullandınız?

1 Beğeni

Yok kitaplık zaten cam kapak olduğu için ben raftakileri koymam. Dışarı koyduklarıma yaparım. Aslında en güzeli @Agape’nin paylaştığı Shrink film ısıtınca kitabı iyice sarıyor. Toplu satılıyor bir tane alsan bir ömür yeter gibi ama denemek için biraz pahalı :slight_smile:

https://www.n11.com/arama?q=shrink+film

1 Beğeni

Rulo olmasaydı danaya girer gibi girerdik aslında. :joy: Çok pahalı ya.

3 Beğeni

Ben kullanmadım henüz şöyle geçici olarak göstermelik koyuyorum. @SJack baya dizmişti.

4 Beğeni