Kitaplık Meseleleri Tartışmaları (Büyük Kitaplık Tavsiyesi)

Kesinlikle katılıyorum, camlı olması da şart.

Şunlardan iki tane almanız gerekiyor Billy Yükseltme Ünitesi. Dilerseniz raf da ekleyebilirsiniz içlerine.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Ortadaki ana rafın yeri çok saçma olduğu için raf ekleyemiyorum.

1 Beğeni

Rica ederim. Kastettiğim yükseltme ünitesine raf eklenmesiydi ama şimdi bir daha baktım da işe yaramaz hale getiriyormuş.

1 Beğeni

O olmuyor evet ama yaşadığım ev yüksek tavan olduğu için iki tane üst üste alıyor, şimdilik düşünmesem de ilerisi için umut verici. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Ben ilerisi için billy düşünüyordum hep ama orta raf, tam orta raf hem de sabitmiş. Şu an kullandığım kitaplığın tek kötü yani rafları ayarlayamamak. Ben toplamda 600 lira harcadım bu kitaplığa, Billy alsaydım eminim 3 katı vermem gerekecekti aynı miktarda kitap alabilmesi için. 2 tane de yedeğim var, üst kısma kaçak kat çıkabiliyorum… Bana yeter senelerce. Zaten 10 yıl sonra sağlam kalma ihtimali olan bir ürün çok zor. O yüzden daha portatif, istedipim zaman ekleme yapabileceğim ve bunun için de servet ödemeyeceğim bir kitaplık tercih ettim. Beni çıldırtan şey 2700 gibi bie fiyat tutmasıydı alacağım boyutta. İçimden hep “700e kitaplığı alır 2000 liraya dünya kadar kitap alırım. Ne uğraşacağım görsel olsa nolur olmasa nolur” diye geçti ve almadım. Alacağımı da sanmıyorum.
Rafların yüksekliklerini ayarlayabiliyor olsam aklımdan bile geçmez artık ama arada yokluyor sırf o yüzden.

1 Beğeni

Billy biraz pahalı ama dışarıdan yaptırmak da pahalı artık. Siz uyguna mâl etmişsiniz yine de. Ayarlamalı kitaplıklar daha pahalı oluyor herhalde. Billy’de iki sıkıntı var: biri orta raf sorunsalı, diğeri de kapak yaptırıp yaptırmama düşüncesi.

Kendiniz bir kitaplık yaptırmayacaksanız bu koşullarda en iyisi billy kitaplık. 2-3 sene buna direndim ama sonunda 5-6 ay önce 2 tane 80-237 1 tane 40-237 alarak büyük oranda kitaplık sorunumu çözdüm. Kitaplığı koyacağınız yer uygunsa 40-237 olanı köşe bağlantısı ile kullanarak daha fazla yer ve daha güzel görünüm de yapabilirsiniz.

Mümkünse yükseklik olarak 237 tercih edin ve yine mümkünse kapaklarını da alın. Kitap kokusunu çoğumuz severiz ama zamanla kitaplar eskidikçe sayısı 3-5 binleri bulduğunda hem toz hem koku çok sevmiyorsunuz.

2 Beğeni

Ben billy’yi ektra rafla daha kullanışlı hale getirmeye çalıştım biliyorsunuz ama 2.37 yükseklik için konuşacak olursam, en iyi planlamada dahi(3 tane sabit raf var zira) 2 raf çok kısa kalıyor. Can iletişim doğan gibi kitapları sığdırabilirsiniz. İş bankası sığmıyor örneğin. 2 raf ise onlardan bir tık yüksek oluyor. Bu kısımlara iş bankası sığıyor ama tam sığıyor. Ciltlilerdeki bazı yükseklik farklarından dolayı örneğin sıkıntı yaşanıyor. Kalan 3 raf ise salon salamanje. Onlarda sıkıntı yok.

Velhasıl, elinizdeki kitap adedi, boyutları çok önemli rafları ilave etmek için. Daha fazla kitap alsın diye aldığınız rafları, çocuklarınız yeğenleriniz için berber koltuğu olarak kullanma ihtimaliniz de var. Benden söylemesi.

images - 2020-09-07T085841.799

2 Beğeni

Bunu nerden aldınız? acil bana gerek sırf bunu yazabilmek için hesap açtım

1 Beğeni

Görselde de göründüğü üzere “IKEA” dan alabilirsiniz.

2 Beğeni

Merhaba, İkea’dan aldım Billy isimli model. 2 yıl oldu sanırım, oldukça memnunum. Toz olayı dışında :slight_smile: İmkanınız varsa kapaklı modelleri düşünmenizde fayda var.

600 adet kitap için hangi ölçülerde kitaplık almam gerekir? Kitap kalınlıkları ortalama.

3 adet Ikea Billy’ye sığacaktır tahminimce. Fikir vermesi açısından;

2 Beğeni

Fotoğraflardan anladığım kadarıyla 80x237x28 cm bu ölçülerdeki billy kitaplığının bir rafına yatay şekilde iki sıra kitap dizilebiliyor.Ya da arkadakiler dikey öne yatay şeklinde.Yaşadığım yerde ikea olmadığı için test edemiyorum fotoğraflardan çözmeye çalışıyorum :upside_down_face: Odamda yer sorunu var iki tane alabilirim ama bu iki tanesi en fazla kaç kitap alabilir eski kitaplığımı atıp bunu almaya değer mi kararsızım.

Kitap ebatlarına çok bağlı fakat iyi bir planlamayla 2 tane kitaplığa çift sıra dizerek 1000’e yakın kitap sığdırabilirsiniz. Güzel olur mu? Bence olmaz ama sığar.

1 Beğeni

Ben bir rafa ortalama (İthaki BKK, Karanlık, Modern gibi kitaplardan) 80-90 kitap sıgdırmışım.

7 raf var. Ortalama bu ebatlarda kitaplardan 80x7= 560 kitap.

Örnek verdiğim kitaplar ile benzer kitaplardan İki adet 80*237 ölçülerinde billy kitaplık ortalama 1000 kitap sığdırmak mümkün.

Ama örneğin zaman çarkı ciltli baskılar gibi kitaplar olunca bir rafta 2-3 kitaplık yer kalıyor.

1 Beğeni

Alternatif olması açısından 6-7 ay önce yaptığımı paylaşayım belki birinin işine yarar.

https://www.bauhaus.com.tr/mobilya-ebatli-raf-ve-kapaklar/exclusivholz-lamine-masif-cam-pano-2000x250x18-mm-23141085

Mağazaya gidip şu ahşaplardan 10 tane satın aldım. O zaman fiyatı daha düşüktü ve mağazada 5 üstü alımlarda biraz daha indirimliydi. Bu arada sunta veya mdf ye göre biraz daha ucuza geliyordu fakat yakın fiyatlar olduğunu belirteyim. ( Benim gibi sunta veya mdf sevmeyen biri için çok daha iyi bir tercih olacaktır. )

Belirlediğim ölçülere göre ücretsiz kesim yaptırdım. Eve getirip şarjlı vidalama yardımıyla birleştirdim. Bu 10 parçadan 2m x 65cm x 25cm olacak şekilde 7 raflı 2 kitaplık çıktı. Vida, tutkal, arka kaplama, isteğe bağlı ayak, boya gibi masrafları da dahil etmeyi unutmayın.

5 Beğeni

Kestikleri kısımlara silme yada başka bir işlem yaparak çapaklarını alıyorlar mı?

Öyle bir işlem yapılmıyor fakat çok da kötü durumda olmuyor. Birazına elle zımpara yapmanız yeterli olur.

1 Beğeni