Kitaplıklarımız

ben kitapları okuduktan sonra beğenmezsem veya faydalı bulmazsam mutlaka kitaplığımdan çıkartıyorum. böyle böyle sadece sevdiğim veya faydalı kitaplardan oluşan bir kitaplığa ulaşma niyetim var. niyet hayır, akıbet hayır (:

4 Beğeni

ben vaktiyle verdim geri gelmedi o yüzden artık vermiyorum ama kitap hediye ederim kitaplığıma girmeden :joy:

1 Beğeni

senin yeğen 10 seneye seni yakalar deyim :sweat_smile:

2 Beğeni

bu kitaplar tek tek okunur mu ? internete baktığım zaman yarım kalmış gibi duruyor .

1 Beğeni

Başkasına kitap vermeye ben de karşıyım ama yeğene verilir :slight_smile: Ben de şimdiden kendi yeğenime kuracağım kitaplığı hayal ediyorum. Gerçi daha 14 aylık ama olsun, kendisi bilmese de ileride kitap kurdu olacak :relieved:

11 Beğeni

Aynı ben. O kitabı okumuş ve sevmemiş isem kitaplıkta durması gözüme batıyor resmen. :grin:

7 Beğeni

Kitapları okumadım. kitaplığı incelerken gözüme takıldı öyle :smile: Goodreads’teki göz attığımda dediğiniz gibi olabilir dedim. Yalnız şöyle bir durum var seri tekil bir roman ve toplanmış hikayelerden ibaret. O yüzden seriye başlarsanız sanırım yarım kalma durumu olmaz. Çünkü hikayeler Sherlock Holmes misali tekil konulara sahip zannımca. Buradan da Aslı Dağlı’nın seri hakkındaki incelemelerini bulabilirsiniz:

Aslı Dağlı on Instagram: "@ithakiyayinlari'ndan 2004 yilinda cikan ve @ikarussahaf'tan aldigim #LordDarcy serisinin ilk kitabi #BuyuculerGecidi bitti. Kitap 1960'li yillarda alternatif bir evrende geciyor ve bu evrenle ilgili bilmemiz gereken iki mevzu var. Birincisi, dunyanin bir Anglo-Franko Imparatorlugu'yla bas dusmanlari Polonya Imparatorlugu arasinda kismen bolunmus olmasi. Bu durum kitabimizin bol casuslu, komplolu, istihbaratli bir kitaba donusmesine neden oluyor. Ikinci mesele ise bu alternatif evrende bilimin degil, buyunun gelismis olmasi. Oyle ki adli tabipler yerine adli buyuculer, olay yeri uzmanlari yerine olay yeri buyuleri var. Sistem oyle guzel ve ayrintili oturtulmus ki insan hic yadirgamiyor. Ve ana karakterimiz... Lord Darcy, #SherlockHolmes'e benzetebilecegimiz bir karakter; onun #JamesBond ayarinda biraz daha fazla saygi goreni desem belki daha yerinde olur. Silindir sapkasi, bastonu, eski silah tutkusu, pelerini ve tavirlariyla bana #robertdowneyjr'in canlandirdigi Sherlock'u animsatti hep. Kitap ciddi bir kitap. Bu acidan pek cok kent fantazyasinin aksine komikli degil. Ayrica 1966 yilinda yazildigindan dili de Agatha Christie kitaplarindaki "Guzel oldugunuz kadar kustahsiniz da kuzum" ayarinda. Bu yuzden genc yetiskin okuyucunun degil de eski kelimelere hakim okuyucularin okumasina daha uygun oldugu soylenebilir. FAKAT... cevirisi oyle iyiydi ki metnin belki de son uc bes yildir okudugum en en en en temiz metin oldugunu rahatlikla soyleyebilirim. 350 sayfalik kitapta yalnizca tek bir imla hatasi (sozcuk degil de socuk yazilmis) ve tek bir ceviri hatasi (Lord Ashley yerine Lord Darcy yazilmis) vardi. O KADAR. O acidan muhtesemdi. Simdi... elimde iki Lord Darcy kitabi daha var. Fakar bunlar ilk kitabin aksine roman degil, hikaye derlemeleri seklinde. Araya bir sey sokmadan onlari da okuyup bitirecegim. Zira su aralar Londra'dan cikasim pek yok. Herkese bol buyulu okumalar. #kitap #ithakiyayinlari #fantastik #polisiye #dresdendosyalari #londranehirleri #randallgarrett #kemalbaranozbek"

2 Beğeni

Rıhtım’a yeni katıldım. Eksik kaldığım bilim kurgu, fantastik kitapları için sizden yardım isteyeceğim. Eskiden genellikle bilim ve felsefe okurdum. Sınav seneside başlamışken yavaş yavaş kurgu kitap okumaya başladım. Okuduklarım hakkında kafa yorarken bu siteyle karşılaştım. Güzel insanlar güzel kitaplar hakkında konuşuyorlar. Gerçekten buraya ait olmak istedim. En sonunda da kaydoldum. Şuan acayip mutluyum. Umarım beni anlamışsınızdır. Kitaplığımın kusuruna bakmayın iki yılda bu kadar oldu.

46 Beğeni

Hoş geldiniz :slight_smile:

Cıva’yı okudunuz mu? Okuduysanız yorumlarınızı öğrenebilir miyim?

Bir de şu konuya kendini tanıtıcı küçük bir yazı yazarsanız çok iyi olur :slight_smile:

2 Beğeni

Cıva hakkında tek yorumum efsane. Yazarın googletalks videolarını izlemiştim. O yüzden merak edip aldım. Kriptoloji, matematik, fizik, felsefe, ekonomi, rölatif olgular ve tarihsel arka plan çok iyi bir araya getirilmiş. En yakın zamanda diğer kitapları edinip tüm seri ile ilgili fikirlerimi paylaşırım.
Aynı zamanda yazarın bilgi birikimine hayranım. Bir yerden Roger Penrose göndermeleri bir yerden Leviathan kitabından anektodlar başka bir yerden de Fernand Braudel esintileri var kitapta.
Kitabı herkese öneririm.

7 Beğeni

Teşekkürler. Kime sorsam benzer yorumlar yaptı. Bir ayımı bu üçlemeye ayırıp en kısa sürede okumam lazım :slight_smile:

2 Beğeni

Hepsini aynı yerde toplamadığım için atamayacağım. :roll_eyes:

1 Beğeni

Fotoğraf atmayalı biraz zaman geçti :sweat_smile:

76 Beğeni

Maşallah sizin kitaplıklarınıza bakınca nereseinden övsem bilmiyorum. Çok güzel görünüyorlar. Herkesin kat kat fazlasına sahip olması dileğiyle.:wink:

5 Beğeni

boşluklar olmuyor ınsanın gözü takılıyor :sweat_smile:

doldur oraları :innocent:

3 Beğeni

Beyaz kitaplıklar görüntüyü bozuyor. Kahverengi olanlar çok güzel duruyor. Zemin ve halıyla da uyumlu. Beyaz olanları yakın. :fire:

3 Beğeni

İki tane daha kahverengi alabilirsem yaparım dediğinizi ama şu ara zor :smile:

@ali1234512 çok sürmez zaten bir iki aya kendiliğinden dolar.

@Atreyon daha iyisi sana olsun dostum :love_you_gesture:

4 Beğeni

Üst taraflara ne kaçak kat çıkılır ama değil mi? :smiley: :smiley:

4 Beğeni

Beni bir 6 7 ay idare edecek kadar çıkılır :sweat_smile:

3 Beğeni

öne 2 metre mesafe koyup 1 sıra daha çektin mi miss :sweat_smile:

2 Beğeni