Kitaplıklarımız

(Diğerlerine göre epey küçük ama olsun)

41 Beğeni

@JrThoth ın gönderdiğini göre de yapabilirsiniz.

Bu şekilde de deneyebilirsiniz.

Ama en kolay yolu önce benzer renkleri gruplayin üçer beşer. Sonra grubun icindekileri açıktan koyuya sıralayın. Sonra bu grupları da ayrı ayrı açıktan koyuya sıralayın.kitapliga en sağa simsiyah en sola bembeyazları koyup aralarını gruplarla doldurun :sweat_smile:

32 Beğeni

Ben ışık spectrumuna göre dizmiştim.

Beyaz ile kırmızı kitap arasına cam prizma koymak gibi bir fantezim vardı ama altı üstü orta boy bir cam prizmaya 350 - 400 TL fiyat isteyince teşekkür edip ayrıldım…

15 Beğeni

Fotoyu görünce Lightbringer geldi aklıma. Fikir de çok iyiymiş, ben de deneyeceğim mümkün bir zamanda :slight_smile:

8 Beğeni

@JrThoth, @Ozgur, @Leingrad
Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Sonunda istediğim kitaplığı aldım. Alttaki en son kitaplıktaki kitaplarıda alıp buna geçiş yapıcam.
Buda benim küçük hazinem:’)

56 Beğeni

Son görseldeki kitaplık hoşuma gitti. Nereden aldınız acaba? Paylaşabileceğiniz bir link var mı?

1 Beğeni

Ahşap olandan bahsediyorsanız kendisi en az 10 yıllık emektar:) Oda takımının parçasıydı. Üsttek beyazlar ise ikeadan.

1 Beğeni

Yeni görsel eklemişsiniz ama yine de belirteyim. Bilimkurgu Klasikleri’nin olduğu görsel. :slight_smile: Parça olması üzdü biraz. :joy: İlerde belki alırım diye düşünmüştüm.

1 Beğeni

Evet 10 yıllık ama taş gibi. İkeadakilere verdiğım paraları düşününce kalite farkının dağ taş olması üzüyor. Bulursanız kaçırmayın:)

6 Beğeni

Neden iki tane Buz ve Ateşin Şarkısı serisi var acaba? :smiley: Yoksa aynı set mi de fotoğraflar başka zamanda mı çekildi? Ben de almayı düşünüyorum bu baskıyı ama boyutları endişelendiriyor. Rahat bir okuma yapabiliyor musunuz o kitaplarda?

1 Beğeni

Ben kişisel bir yorumda bulunayım. Eğer kitapları yanınızda taşımıyorsanız. Tek cilt hallerini okumanızı öneririm. Okuması çok rahat oluyor, normal kitaplarda benim çok sık başıma gelen bir durum var. Sürekli ayrık tutmak zorunda kalıyorum en azından ilk sayfalar için bunu söyleyebilirim. Kitabı ayırarak okuyorsunuz, okumanız bittikten sonra o kitabın kapağı 0 olacak şekilde kapanmıyor. Sürekli havaya kalkıyor, sırt kısımları yamuluyor.

Bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmamak için ciltli kitapları tercih etmenizi öneriyorum. Her sayfa ipliklerle dikili olduğu için sayfalar arası geçiş yaparken sorun yaşamıyorsunuz, ekstradan kenardan tutup ayırmak zorunda olmuyorsunuz. Tamamen kitabın içeriğine odaklanabiliyorsunuz. Ayrıca bilmiyorum önemi var mı ama çok daha dayanıklı oluyorlar, tekrar okuma yapmak istediğiniz zaman ilk gün ki gibi sizi karşılıyorlar. :smiley:

5 Beğeni

İlkokul dönemimde aldığım kitaplarımın çoğu ciltsizdi ve hala kitaplığımda duruyorlar. Eğer elinize alırsanız sanki hiç okunmamış bir kitabı almış gibi hissedersiniz. Ama şu zamanlarda satın aldıklarımı birazcık yıpratıyorum ve zaman içerisinde bunu takmamaya başladım malesef. Bu yüzden kapakların kalkması çok önemli değil :smiley: . Ben daha ziyade kitapların boyutu küçük olduğundan okumada sıkıntı olur mu diye endişe ettim. Ama umarım siz bu hassasiyetinizi kaybetmezsiniz. Kitapların pırıl pırıl durması çok güzel çünkü.

4 Beğeni

Kitapların boyutunun kısa olması bir sorun teşkil ediyor. Ama bu seriden seriye değişiklik gösteriyor. Misal bir kaç örnek vereyim. Çok fazla ciltli kitabım var aralarından bir kaç tanesini yazayım. Zaman Çarkı serisinden örnek vereyim. Puntosu gayet iyi ayarlanmış, sorun yaşamıyorum, sizin de yaşayacağınızı düşünmüyorum. Yine Pegasus yayınlarından Nevernight ve Metisden YERDENİZ kitaplarını örnek gösterebilirim. Nevernight biraz problemli. Yazı tipinden kaynaklandığını düşünüyorum. Benim gözümü çok yoruyor. Bu kitaplarda punto sorunu yok. Anlatmak istediğim şu; önemli olan kitabın boyutu değil, kullanılan yazı tipi ve punto büyüklüğü.

Boyut olarak zaman çarkı ile birebir aynı olan brandon sanderson - kralların yolu kitabının puntosu çok küçüktür. Okursanız büyük ihtimalle gözünüz bozulur. :smiley:

Kısacası punto ve yazı tipi çok önemli. Ben isterseniz kitaplardan resimler paylaşırım yarın. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Asoiaf’ın resimli yeni baskıları bende yok ama yakın arkadaşımdan gördüğüm kadarıyla hiç bir problemi yok. Yinede resim atılırsa konuya çok daha sağlıklı olur.

4 Beğeni

Amazondan almıştım bir ara 1 alana 1 bedava olayı olmuştu. Tabi geri döndüler kampanyadan :sweat_smile:Elimde öylece fazladan duruyor. İade yapıp uğraşmak istemedim. Yüksek ihtimalle bir arkadaşıma hediye ederim​:smile:
Boyut olarak cep boy yapıda ve yüksek ihtimalle mass paperback. Jelatinini açmadım toz kaplamasın diye. Okumaya niyetlenirsem açıcam. Ama buna benze outlander kitabını almıştım. Bu tarz boyutlar taşınabilirliği kolay olduğu ve çantada yıpranma ihtimali düşük olduğu için seviyorum. Eğer ingilizce biliyorsanız türkçesiyle aynı fiyata mis gibi kutulu düzgün bir versiyon almış olursunuz bana göre.
Takip ederseniz amazonda50 indirimle 165 gibi bir fiyata düşüp duruyor ara sıra😊

2 Beğeni

Ya, ben bu konuyu sessize mi alsam :grin: Şaka bir yana çok güzelmiş hepsi, muazzam görünüyorlar. Keşşşke benim de olsa. Sanırım kendi evimin olmasını, ya da en azından üniversiteyi beklemem gerek :sweat_smile:

1 Beğeni

Ben de almıştım aynı kampanya ile. Hatta aynen bu seriyi almıştım. Amazon kampanyada tornistan yapınca müşteri hizmetleri ile görüştüm, “kargo gelince almayın, otomatik iade olur” dediler. Kargo geldi, almak istemiyorum hata oldu dedim. Onlar da tamam dediler. 3-4 gün sonra da param iade oldu.

Başınıza bir daha gelirse bilginiz olsun :slight_smile:

2 Beğeni

Seriyi bir kere de İngilizce okumak istiyorum. Aslında İngilizcem çok çok iyi değil ama yıllardır takip ettiğim bir evren ve yazarın diline epey aşinayım. Mutlaka takip edeceğim en azından elimde orijinal baskıları da olmuş olur :slight_smile: .

1 Beğeni

Teşekkürler:)))))))))

1 Beğeni

Tayinden umudu kesince yeni eve taşındım, kutudaki bazı kitaplarımı da çıkarttım, aynı kitaplıktan bir tane daha alsım ve bu şekilde bir kitaplığım oldu;

Çoğunluğu okunmamış olsa da, bir kısmı tekrar okumayı düşündüklerimden oluşuyor. Okuduklarım zaten kutulu şekilde kaldırıldı :slight_smile:

@gozubocek teşekkür ederim, ben robot’u da ekleyelim o zaman :slight_smile:

50 Beğeni