Kralkatili Güncesi

Seride birçok ipucu var zaten. Açıkçası Kvothe’un Ruh aşkı ile kaçan soylu kızını duyup da hiç tepki vermemesi bana tuhaf gelmişti.

İlk kitabı okuyalı 1. Yıl oldu nerdeyse. Biraz unuttuğum yerler var sanırım.

Sizden sonra aklıma bir şey geldi.

kovothe hikaye anlatırken, hana birisi geliyor ve hikayeye ara veriyorlar. Daha sonra kovothe ve öğrencisi üst kata çıkıyor. Orda VIR tane sandık gösteriyor. Öğrenciai bir türlü sandığı açmayı beceremiyor.

acaba o sandık klipsizlerin sandığı olabilir mi? Kitabın sonlarına doğru mearın karısı getirip göstermişti

belkide sandık aile yadigarı olduğu için kovotheye kalıyordur. 3. Kitap ile klipsizlerin bir soyundan geldiğini öğrenmiştir

Kralkatili Güncesi bir ve ikinci kitapları okumadıysanız, lütfen aşağıdaki yazıya devam etmeyiniz

Madem konu açılmaya başladı, bir giriş niteliğinde tartışmak/karşılıklı yorumlamak ve teorilere cevaplar bulmak istediğim konular var.

[spoiler]Dert1: Kvothe’un Kralkatili olduğunu biliyoruz, bir de İmre’de çeşmenin yanında birini öldürdüğünü biliyoruz. “İmre’de onu öldürdüğün yeri gördüm, çeşmenin yanında, sokak taşları paramparçaydı. Hiç kimsenin onları tamir edemediği söyleniyordu” (diyeceksiniz kralı çeşmede öldürmüş olamaz mı? Bence olamaz çünkü Tarihçi Kvothe’un ikna etmeye çalışırken, kralın öldürülmesini kastederek “Senin için suikastçi Kvothe diyenlerde var” diyor.)
Şimdi gelelim sorunsallarımıza… (hangi kral olduğuyla hiç ilgilenmiyorum, herkesin gönlünden geçen Eshek Ambrose olması zaten… Ki bence kesinlikle değil.)
S1: Kvothe çeşme başında, taşları tamir edilemeyecek derecede parçalayacak bir şekilde kimi öldürdü?
S2: Asıl sorunun başladığı yer… “Bu, melek öldürmüş bir adamın yüzü” ta ta ta tammmm…
S2a: Kvothe üçüncü bir kişiyi mi öldürdü?
S2b: Kvothe’un öldürdüğü kral veya çeşmedeki kişi bir melek mi? Aleph veya Chandrialı? (Chandrialıları melek olarak görmekte nerden çıktı derseniz, bu tezimizi Denna kaş…rını, pardon Denna’yı işlerken irdeleyeceğiz.)
Gelelim sorunsallara verilecek cevaplardaki sorunsallara…
S1’e cevabınız Chandrialıdır ve Denna kaş…rının, pardon Denna’nın hamisidir derseniz… Şu diyaloğu hatırlamakta fayda var “Kvothe Denna kaş…rının, pardon Denna’nın hamisi için 3 tahmin yürüttü ve spoilerın hası gelsin, bu üç tahminden birinin doğru olduğunu aslında biliyoruz” (biliyoruz değil mi?) bu arada aslında S1’e verilecek hami ile ilgili cevapları yine Denna bölümünde irdeleyeceğiz.

Şu bölümü bulandırmadan geçeyim, çünkü yanıtlara göre buralara kesin döneceğiz yine…

Gelelim benim için en kritik sorulardan birine…
S3: Scarpi’nin anlattığı hikayeye bakarsak Haliax (İax’ın nefesi anlamına gelen bir kelimedir kendisi, spo spo spo) aslında Lanre… Peki öyle olsun… O zaman Scarpi nasıl oluyorda heryerde Chandrialılar hakkında, hele hele liderleri hakkında hikayeler anlatabiliyor? Kimsecikler bu Scarpi kardeşe dokunamıyor… hımmm niye ki?

Ve yine en önemlilerdem biri…
S4: Artık herkes eminki, Kvothe’un annesi Netalia Lackless… Peki Lackless ailesi (bütün krallıklardan eskiler unutmayalım) Lyra’nın soyundan geliyor olabilir mi? (sandık?) daha da ileri gitsek, sevgili Kvothe’un babası da en ünlü Edema ruhtan geliyor olabilir mi? (saçlar?)

Daha çok ama çok soru var ama karşılıklı teoriler gelirse o zaman onlarda gireceğim… Cevapları büyük bir merakla bekliyorum.

Edit büdüt: evet efendim Denna kaş…rına, pardon Denna’ya takmış durumdayım. Sonuçta sevgili Kvothe’umuz üzerinde acımasızca Yll düğümleri kullandığını biliyoruz. (biliyoruz değil mi?) Gerçi sonuçta aslında Kvothe’ta Yll düğümletini kullanıyor. (bilmeden de olsa)
Tüh aslında bunlar S5’ti😁[/spoiler]

7 Beğeni

Burada Lorren veya Hamme’i öldürmüş olabileceğini düşünüyorum. Lorren olması -Lorren tabii Amyr ise- daha mantıklı. Kvothe’un bu konuya karşı merakını kitaplarda gayet rahat bir şekilde görebiliyoruz. Acaba Kvothe Amyrleri araştırırken çok önemli bazı bilgiler bulmuş olabilir mi? Veya Lorren’ın Amyr olduğunu -tabii öyleyse- öğrenmiş olabilir mi? Bu sırada bazı bilgiler gün ışığına çıkmasın diye Lorren’la küçük bir tartışmaya girmiş ama tartışma şiddetlenince bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmış olabilir mi?

Denna neden k…r oluyor ya? Kimsesiz kız geçinebilmek için zekası ve çekiciliği sayesinde zegnin erkekleri kullanıyor. Bir yere bağlanmamak için de sürekli yanındakini değiştiriyor.

Yapmayın etmeyin, kitabın en önemli yan karakterlerinden birisi sıradan bir ev hanımı ya da sokak o…su mu olacak?

2 Beğeni

Bence eski peynir tabirini hak ediyor. Kvothede yll düğümlerine bağlanmasa zaten çok ilgilenmeyecek ama yll düğümleri ile sürekli kendisine bağlıyor. Kitabın en alaaaakasiz mekanlarında karşısına çıkıyor. Denna eski peynir arkadaşımız tamamen Kvothenin peşinde. Bende Dennanin hamisinin chandriali olduğunu düşünüyorum. O yüzden sürekli kaçamak cevaplar veriyor ve hiçbir zaman Kvotheye hamisinden bahsetmiyor. Ayrıca hamisinin Dennaya kötü davrandığınıda biliyoruz.

1 Beğeni

Hangisinin geçmişini daha çok merak ediyorsunuz?

• Denna
  • Elodin
  • Auri

0 oylayanlar

1 Beğeni

Yll düğümleri sadece bir dilin alfabesi değil miydi? Hatta Kvothe de üniversitede bir hocasından o düğümleri öğreniyordu?
İkinci kitabın bir yerinde Kvothe Denna’nın saçındaki yll düğümlerini okuyup “güzel” olduğunu söylüyordu.
Yll düğümlerinin büyülü olduğunu bilmiyordum.

@penceresiz_ev Elodin gerçekten ilgi çekici bir karakter ama Auri hikayenin kilit ismi olacakmış gibi hissediyorum.

Seriyi bitirmişseniz bu videoları izlemenizi tavsiye ederim: Kral Katili Güncesi - YouTube taşlar yerine tam oturuyor izleyince.

3 Beğeni

Auri Arşiv’deki dört levhalı - ismi bu muydu?- kapıda büyük bir rol oynayacak gibi geliyor bana. Veya Kvothe’un Kote’a dönüşmesinde de büyük bir rol oynayabilir diye hissediyorum. Sonuçta Kvothe’un en değer verdiği kişilerden birisi, Auri’nin ölümü Kvothe için yıkıcı olabilir mi?

Yanlış hatırlamıyorsam Baş Filolog öğreniyordu.

Aslında Yll düğümleri şu ana kadar seride karşılaşılan 7 büyü çeşidinin en güçlüsü…

Amyr’ler kısmına şu açıdan katılıyorum, Kvothe’yi, Kote’ye bir ceza biçimi olarak Amyr’lerin mahkum ettiğini düşünüyorum.
Ancak bence sanıldığının aksine Kote güçlerini kaybetmedi. Neden derseniz Kote, Tarihçi ile konuşurken kızdığı bir anda elini yumruk yapıyor ve 20 cm ötede bir şişe parçalanıyor. Atanmaması gereken bir ayrıntı gibi.

Yanlış anlaşılmasın, bence Denna seride herşeyin düğüm noktasını çözen karakter olacak. Aslında orada yaptığım vurgu başka bir teorinin ön girişi gibi.

1 Beğeni

Umarım böyle olur. Kvothe’un kendini Kote’a dönüştürmesinden çok daha iyi. Ama Bast’in Tarihçi’ye dediği şu ifade Kvothe sanki kendisini cezalandırıyor gibi duruyor.

“Hayır,” dedi Bast usulca. “ İnsanlar bir sene önce onu bir hancı olarak görüyorlardı. Herkes gittikten sonra yüzündeki maskeyi çıkartıp bir kenara bırakıyordu. Artık o kendisini bir hancı olarak görüyor, üstelik de başarısız bir hancı. Cob ile diğerleri hana geldikleri zaman nasıl davrandığını gördün. Bu gece barın arkasında silik bir gölge vardı, o kadar. Eskiden rol yapardı, oysa ki şimdi…”

@penceresiz_ev
Kvothe’nin pişmanlık yüzünden kimlik değiştirmesi senaryosunu destekliyorum.

Muhtemelen ilk kitabın başındaki örümcek canavarlar, Bast’ın fae olmasına rağmen insan içinde yaşaması, yine ilk kitabın başlarında bahsedilen dünyadaki karışıklık, Elodin ile Kvothe konuşurken taş kapıların çok tehlikeli bir şey gizlediği konuları bu görüşü destekliyor.

Ve bu büyüyü denna biliyor. Dikkat ettiniz mi? Denna göründüğünden çok daha güçlü birisi. Yoksa hamisi bunu sağa sola göndermez di.

Kovthenin güçlerini kaybetmesi için gerçek ismini değiştirmesi lazım. Ona seslendikleri ismi değil. Oda ademrede verilen isim muhtemelen.

1 Beğeni

Elodin’in geçmişine dair tahminleriniz var mı? Mesela Çömlekhane’ye kapatılmasın nedeni ne? Auri ile arasında nasıl bir ilişki var? Bunlar veya başkalarıyla ilgili bildiğiniz teorileri paylaşabilir misiniz?

(Başka karakterlerle ilgili de teori biliyorsanız, onları da paylaşalım. Burası teorilerle dolsun.)

Auri belkide elodinin kızı. :smiley::smiley: uçuk bir tahmin

Uçuk ama olsa güzel olurdu😅 Ama Elodin kaç yaşında? Auri kaç yaşında?

1 Beğeni

Herhalde yaşlarını anladım. Zihnimde elodin 35-40 auri 17-18 gibi…

Auri hep bana 15-16 gibi geldi. Belki daha küçük.
Elodin Çömlekhane’ye girmeden önce de Auri böyle miydi?
Auri Elodin’in Çömlekhane’ye girmesinden mi etkilendi acaba? :face_with_monocle: