Kralkatili Güncesi

Auri için eski öğrenci diyorlar. Kvothe da oraya giren en genç kişi ve 15 yaşında girdi. Auri’yi 20-24 gibi düşündüm ben hep.

Eski öğrenci değilse iş karışır.

Auri Teoriler

İlk olarak Auri’nin gerçekte Prenses Arielle olduğu. Kvothe’nin uyuyan höyük krallarından kurtardığı Prenses’in ise Auri olduğu. Prenses Arielle ise Vintas krallığında taht sırasında 3. kişi. Zaten her seferinde soylu olduğuna dair bir fikir aşılamaya çalışıyordu Patrick. Yemek yerken davranışları, yol yordam bilmesi, Kvothe ile konuşurken ki takındığı resmi konuşma tarzı.

İkinci olarak Kvothe’nin isimlendirmede bir üst seviyeye çıkmasının işareti olması. Bir nesneyi, cansız varlığı isimlendirmek zordur. Bir insanı isimlendirmek daha zordur. Feyler muhabbetini herkes biliyor zaten Felurian’dan dolayı. Ve ilk kitapta Tarbean kasabasına giderken Kvothe’nin aldığı ata Kelt-Selhan ismini vermesi. Çevirisi yanlış olsa bile atın ismini bir şekilde doğru söylemesi bunlara işaret etmekte.(Bu teori bana pek tutarlı gelmedi. Sonuçta isimler gizli değil mi? Herkese söylenecek bir şey olmadığı için tam olarak isimlendirilmiş sayılmaz. Belki gerçek adının bir kısmını görebilmiş olabilir.)

Üçüncü olarak Kvothe’ye verdiği hediyeler (bir mum, bir sikke ve bir anahtar) Ulu Taborlin hikayelerinde kullandığı eşyalara benzer olması, Auri’nin ya Ulu Taborlin ile bir bağlantısı olduğuna ya da Kvothe’yi Ulu Taborlin tarzı birisi olarak görmesinden kaynaklandığı düşünülmekte.

Dördüncü olarak Auri’nin Amyr’ler ile bir bağlantısı olduğu sıklıkla teorilerde geçmekte. Kvothe’yi kanlı kaplı halde gördüğünde onu Ciridae’lerden (Amyr’lerin en üstünde bulunan grup)birisi gibi göründüğünü söylemişti. Kvothe ise Amyr’leri bilip bilmediğini sorduğunda Auri kaçıp gitmişti. Sonraki konuşmalarında anlatmaktan hoşlanmadığını söylemişti. Neyi anlatmak hoşlanmıyordu ? Felurian insan Amyr olmadığını söylemişti. Amyr’lerin mit olan versiyonunda onların insan değil Ruach(?) olduklarından bahsediliyordu. Auri’nin onlardan birisi olma ihtimali üzerinde baya başlıklar açılmış durumda.

Beşinci olarak üzülerek yazıyorum ki Auri’nin güncel zamanda ölmüş olacağı hakkında. Auri’nin güvenliği için kendi ve Elodin hocanın hayatını riske atacak olan bir insan neden Tarihçi’ye anlatırken Auri’den sık sık bahsetmekte ve yaşadığı yer hakkında bilgi vermekte. Sonuçta Tarihçi bunları yayınlayacak kendine saklamayacak. Bu vesile ile Auri’nin çoktan öldüğü hakkında bir teori ortalıkta gezmekte.

Altıncı olarak Yaratılış savaşından sonra '‘Taş Kapı’'ların ardına kapatılan düşmanın Iax yani ayı çalan kişi olduğu düşünülmekte. Auri’nin Kvothe’ye verdiği anahtar için nereyi açıyor diye sorduğunda ‘‘Ay’ı’’ cevabını veriyor. Biraz uçuk bir nokta ama eğer Ay’ın isminin bir kısmı Iax’ta ve Iax taş kapıların ardına kapatılmışsa, verdiği anahtar taş kapıların anahtarı olacağı yönünde. Kvothe’nin her şeyin kendi başının altından çıktığının söylemesi bu yüzden olabilir. Iax’ı serbest bıraktı ve yardım almak için Fean diyarına tekrar geri döndü.

Yedinci olarak Auri’nin Lyra olduğuna dair bir teori mevcut. Lanre’nin hikayesinde Lyra için öldüğü yada kaybolduğu söylenmişti. Şeyaltı’nın aslında yıkılan Belen şehri olduğu ve Lyra Lanre’den kaçmak için saklandığı, zaman içinde Lyra giderek aklını kaybederek Auri karakterine dönüştüğü söylentiler arasında. Pek bir kanıt yok bu teoride. Çok havada kalmış geldi bana. (yazı alıntıdır)

6 Beğeni

Hmmm adamı filozof sandılar :face_with_monocle:

15 Beğeni

Umarım - bu adam kimmiş diye- merak eden olur da, o merak duygusu da insanları kitapları araştırmaya iter ve şu kitabı ( kitapları) okuyan kişi sayısı artar.

3 Beğeni

Hic acimion dimi insanlara. Oturup gelmez ayin son carsambasinda cikacak kitabi beklesin dimi millet.

6 Beğeni

Niye acıyacağım ki? Bizden daha az beklemiş olacaklar.

Bence her gün Twitter’dan vb. Rothfuss’a bunu göndersek kitap yazma süreci hızlanabilir gibi geliyor. :smile: resim

10 Beğeni

Belki yazar diyeceğim ama sanmam, bu adamdan ümidi kestim ben artık.

1 Beğeni
  1. Kitabın son 40 sayfası basılmamış olarak geldi , fark edince değişime gönderdim … 2. Kitabında başlarındayım , şimdilik her şey çok güzel gidiyor . Ardından sessizliğin müziğini okuyacağım .

Daha sonrada İthakinin bir türlü basmadığı 10. yıl özel sürümünün İngilizcesini alıp okumayı düşünüyorum …

İçimden bir ses 3. kitabın 2020 yılında çıkacağını söylüyor .

1 Beğeni

Kitabı bu yıllarda okumak senin ve senin gibiler için büyük bir şans Artorias efendi. :slight_smile:

Ben genelde seri halinde çıkan kitapları tamamlandıkça alırdım . Brandon Sanderson ve Patrick Rotfuss da aceleye geldi bazı şeyler :slightly_smiling_face: Kitapların çıkış yapmasını beklemeyi pek sevmiyorum , yeni kitap çıktığı zaman sen çoktan okuduklarını unutmuş oluyorsun . Tekrar en baştan başlıyorsun okumaya .

Okumaya yeniden biraz ara veriyorsun çünkü serinin devamı gelmemiş oluyor … Çok iyi İngilizceniz yok ise , yurt dışından alıp okumaya da pek cesaret edemiyorsunuz . Aslında yabancı dili geliştirmek için iyi oluyor fakat bir yandan kitabı okumaya çalışıp bir yanda da sözlük açıp kelime kelime kontrol etmek yorucu oluyor :slightly_smiling_face:

Uzun lafın kısası yeni kitap gelene kadar sabır edip , okumaya gayret gösterirseniz çok büyük faydasını da görüyorsunuz . Üstelik yurt dışında çoğu kitap ciltli olarak basılıyor . Benim gibi ciltli kitap sevenler için başlı başına bir tercih sebebi olduğunu da söylemeliyim .

Birinci kitap bana hediyeydi çok da beğenmiştim ikinci kitabı aldım ama üç çıkmadan okumak istemiyorum çünkü sonra ayrıntıları unutuyorum üç bir çıksa hepsini baştan okuyacağım.

17 Beğeni

Harika gözüküyor , nereden satın aldınız ?

Amazon üzerinden aldım. Ama sipariş Türkiye üzerinden değildi. Buna rağmen Türkiye için teslimat var diye biliyorum.

2 Beğeni

Kralkatili Güncesi’nin ilk kitabı olan Rüzgarın Adı’nda yer alan karakterlerin -okurken aldığım notlara dayanarak- bir listesini çıkardım. Yanlışlar ve eksikler olabilir, uyarırsanız sevinirim; çünkü kitabı bitirmemle listeyi hazırlamam arasındaki zamana birçok kitap girdi.

Abenthy: Kvothe’nin ilk gerçek öğretmeni olan tenekeci ve seyyar satıcı. Staup’ta doğup büyümüş olan Abenthy tüm bilimlere egemen, kibar, zeki, içinde kötülük olmayan yaşlı bir gizemcidir. Kel olan Abenthy, Kvothe tarafından “Ben” adıyla da çağrılır. Altmışına yaklaşmıştır (kumpanya dönemlerinde).
Alder Whinx: Barınak’ın (Üniversite’nin tımarhanesi) hastalarından. Otuz yaşlarında, cılız, gizemci.
Aleph: Adsız boşlukta dünyayı yaratan, her şeye bir ad koyan (ya da zaten bir adı olan her şeyin adını keşfeden) tanrı.
Alfa ile Beta: Abenthy’nin eşekleri.
Ambrose Eshek: Arşiv’de kâtiplik yapan Üniversite’li öğrenci ve Re’lar. Vintas’taki Baron Eshek’in en büyük oğlu.
Anker: Kvothe’nin müzisyenlik için ikinci anlaşmasını yaptığı “Anker’in Yeri” adlı hanın sahibi.
Anthony: Tarbean’lı Tehlin rahibi.
Ari: Trapis’in baktığı kimsesiz çocuklardan biri.
Arl / Arliden: Kvothe’nin babası, Gezgin Kumpanya’nın sahibi.
Arthur Herma: Üniversite’de Baş Filolog ve Şansölye.
Arwyl: Üniversite’de Baş Hekim. Gözlüklü, babacan görünümlü.
Auri: Kvothe Üniversite’nin tecrit edilmiş avlusunda lavta çalarken onu dinlemeye gelen kız. Kvothe’den birkaç yaş büyüktür ama yirmiden de fazla değildir. Kvothe’den yaklaşık otuz sm kısadır Epey cılız ve avurtları çöküktür, uzun saçları çok ince tellidir. Açık havadan, parlak ışıktan, insanlardan hoşlanmaz. Adını söylemediği için Kvothe ona “Auri” adını verir. Kvothe onun dellenip Barınak’a (Üniversite’nin tımarhanesi) kapatılmadan önce kaçarak hocaların elinden kurtulmuş bir öğrenci olduğunu tahmin eder. Auri, Üniversite’nin altındaki tünellerde yaşamaktadır.
Basil: Üniversite’de öğrenci.
Bast / Bastas: Kote’nin (hancı Kvothe) dostu ve öğrencisi, Yoltaşı Hanı’nın barmeni. Rammen oğlu, Alacakaranlık ve Telwyth Prensi “Bastas” yaklaşık 150 yaşında bir Fey’dir (peri).
Brae: Üniversite’de öğrenci.
Brandeur: Üniversite’de Baş Aritmetikçi. Tombul ve kel.
Caleb: Newarre kasabasında demirci.
Cammar: Üniversite’de giler (Üniversite’den ayrılmayan gizemci). Kilvin’in sağ kolu. Uzun boylu, yüzünün sol yanı yaralı, tek gözlü, kara saç ve sakallı.
Carter: Newarre kasabasından.
Caverin: Nehrin Üniversite tarafındaki en iyi han olan "At ile Dört"ün sahibi. Bu han Kvothe’nin müzisyen olarak anlaşma yaptığı ilk handır.
Cob / İhtiyar Cob: Newarre kasabasındaki müzmin bekar öykücü.
David: Trapis’in baktığı kimsesiz çocuklardan biri.
Dax: Kumpanya’da ateş yutma gösterisi yapan görevli.
Denna: Roent’in kervanında yolculuk eden kız. Kvothe, Eolian’da mızıka kazanmak için çalarken şarkısına eşlik eder. Koyu kahverengi gözlü, kırmızı dudaklı, uzun, koyu ve düz saçlıdır. Gömlek değiştirir gibi sevgili değiştirmekte olan Denna, Kvothe’ye karşı boş değildir.
Dennais Threpe / Kont Threpe: Eolian’da yıllardır çalan, sanata çok düşkün kont.
Deoch: İmre’deki Eolian tavernasının Stanchion ile birlikte sahibi. Uzun boylu, kaslı, tunç derili, sarı saçlı.
Derrick: Roent’in kervanında çalışan adam.
Devi: İmre kasabasında tefecilik yapan, yirmili yaşlarının başında olan kız. Açık kızıl saçlı, ufak tefek, buz mavisi gözlü.
Elodin: Üniversite’de Baş İsimci. Ortalama boy ve cüsseli. Üniversite’ye alınan (on dört yaşında iken), Gizemiye’yi tamamlayan, Şansölye yapılan en genç kişidir. Bir kaçıklık dönemi yaşamış, Şansölyelik’ten alınmıştır. Tek bir ders verir: Olasılıkdışı Matematik. Kayıtlarda dersin zamanı “şimdi”, yeri ise "her yer"dir.
Elxa Dal: Üniversite’de Baş Sempatici. Sert bakışlı, kara gözlü, kısa kara sakallı.
Emmie: Üniversite’nin tımarhanesinde (Barınak, Fakirhane, Çömlekhane) görevli.
Encanis: Kışortası Şenliği’nde iblislerin efendisi.
Erlus: Tarbean’lı Tehlin rahibi.
Fela: Üniversite’de arşivde görevli öğrenci genç kadın. Uzun kara saçlı.
Fenton: Üniversite’deki Vintas’lı öğrenci. Sınıf sıralamasında Kvothe’den bir basamak aşağıdadır.
Galven: Üniversite’de öğrenci, revirde Re’lar.
Gel: Üniversite’de öğrenci.
Graham: Newarre kasabasında, İhtiyar Cob’un öykülerini dinleyerek büyümüş üç arkadaştan biri. Öbürleri Jake ile Shep.
Greyfallow / Baron Greyfallow: Kvothe’nin gezgin sanatçı kumpanyasının koruyucusu. Hudumbran’dan Thiren’e değin doğu bataklıklarının ve Wyedeconte Tepeleri’nin lordu. Montrone Vikontu, Trelliston Lordu.
Haliax / Lord Haliax: Chandrialıların önderi, efsanelerdeki Landre. Karısı Lyra’yı yitirdikten sonra kötüleşip Haliax adını almıştır. Ama Myr Tariniel’in efendisi Selitos tarafından lanetlenmiş, yüzü sonsuza değin gölgeler içinde kalmıştır.
Hemme: Üniversite’de Baş Hatip.
Hetera: Kumpanya’da Kvothe’ye başkalarının yanında sözünü etmek istemediği hiçbir şeyi yalnızken yapmamayı öğreten, belli belirsiz tarçın kokan kadın.
Illien: Kumpanyacıların kahramanı. Tarihteki tek ünlü Edema Ruh.
Jake / Jacob Walker: Newarre kasabasında, İhtiyar Cob’un öykülerini dinleyerek büyümüş üç arkadaştan biri. Öbürleri Graham ile Shep.
Jake: Yaşlı çiftçi Seth’in oğlu.
Jamison: Üniversite’de doğrudan hocaların denetiminde olmayan her yerden sorumlu görevli.
Jans: Newarre kasabasına giderken Tarihçi’yi soyan askerlerden.
Jaspin: Trapis’in baktığı kimsesiz çocuklardan biri.
Jaxim: Üniversite’de öğrenci, Balıkhane’de Re’lar.
Jen: Trapis’in baktığı kimsesiz çocuklardan biri.
Jeremy: Üniversite’nin tımarhanesinde (Barınak, Fakirhane, Çömlekhane) görevli.
Jimmy: Trebon yakınlarındaki çiftliğinde oturan Mauthen’in küçük oğlu.
Josn: Roent’in kervanına katılan, Denna’ya asılan müzisyen.
Kaerva: İmre kasabasında at satıcısı. Cealdim’li, kısa boylu.
Keth-Selhan: Kvothe’nin Trebon’a giderken Kaerva’dan aldığı kara kısrağa verdiği ad. Siaruca dilindeki adının anlamı "Tek Çorap"tır.
Kilvin: Üniversite’de Baş Zahiriyeci. 140 kg ağırlığında, geniş omuzlu, diken diken kara sakallı. Cealdim’li. Kvothe’nin Üniversite’de resmi sponsoru.
Kote: Kvothe’nin Newarre kasabasında Yoltaşı Hanı’nı işletirken kullandığı ad.
Köz: Chandria’lı; Kvothe’nin tüm ailesini ve kumpanyayı katleden gruptan. Beyaz saçlı, kara gözlü.
Kvothe: Kitabın esas kahramanı. Adem’ler ona “Maedre” der; bu, söyleyişe bağlı olarak “Alev”, “Gök Gürültüsü” ya da “Kırık Ağaç” anlamına gelir. İlk hocası Abenthy’in verdiği ad "Kızıl"dır, fazla inat ettiğinde ise ona “E’lir” der ve bu sözcük Abenthy’nin dediğine göre “Akıllı Olan” anlamına gelir (ama bu epey kuşkuludur). İlk sevgilisi ise ona “Dulator” derdi. Kendisine “Shadicar”, “Eli Hafif” ve “Altı Tel” denildiği de olmuştur; “Kansız Kvothe”, “Esrarengiz Kvothe”, “Kralkatili Kvothe” de demişlerdir. “Kvothe” adının anlamı, babasının dediğine göre "Bilmek"tir. Kitabın başında, bir yıl önce geldiği Newarre kasabasında Yoltaşı Hanı’nın sahibidir ve “Kote” adını kullanır; bu dönemdeki bir başka adı “Reshi” dir. En yakın dostu ve öğrencisi bir fey (peri) olan Bast’tır. Başka bir şeye dönüşmeden önce Bir Edema Ruh (gezgin sanatçı) olan Kvothe’nin ailesi ve kumpanyası on iki yaşındayken Chandrialılar tarafından katledilir. On beş yaşındayken Üniversite’ye girer. Yeşil gözlü, parlak kızıl saçlıdır.
Laclith: Kvothe’nin kumpanyasıyla bir süre yolculuk eden, Kvothe’ye ormancılığı öğreten ormancı.
Lentaren: Denna’nın sevgililerinden. Soylu, boylu poslu, yakışıklı ve zengin.
Loni: Trapis’in baktığı kimsesiz çocuklardan biri.
Lorren: Üniversite’de Baş Arşivci. İki metreye yakın boyda.
Mandrag: Üniversite’de Baş Simyacı.
Manet: Kvothe’nin Üniversite’de arkadaşı. Ellili yaşlarda ama hala öğrenci. Karmakarışık saçlı, gür sakallı.
Marea: Eolian’da sınanıp başarısız olan arpçı kız. İmre meclisi üyelerinden birinin kızı olan Marea altın sarısı saçlı ve koyu mavi gözlüdür.
Marion: Kumpanyada karısıyla birlikte kuklacı.
Micah: Üniversite’de arşivde kâtip.
Modeg: Kumpanyada, kraliyet sarayının kirli işleyişini Kvothe’ye öğreten fahişe.
Mola: Üniversi’tede öğrenci ve Re’lar olan (sonra El’theliğe terfi eder) genç kadın. Solgun yüzlü, yeşil gözlü, kısa sarı saçlı.
Nathan: Trapis’in baktığı kimsesiz çocuklardan biri.
Nell: Trebon’daki küçük handa çalışan kız.
Nelly: Öykünün başında Scraeller (örümcek kılığında iblisler) tarafından öldürülen at; Carter’ın atı.
Ordel: Bir melek.
Pike: Tarbean’lı serseri sokak çocuğu.
Puppet: Vaktinin çoğunu arşivde geçirir.
Ria / Rian: Üniversite’de öğrenci kız.
Reta: Kvothe’yi Üniversite’ye götüren kervancı Roent’in karısı.
Riem: Üniversite’de sayman. Yaşlıca, sinirli.
Roent: Kovethe’yi Üniversite’ye götüren kervancı.
Sam: Yaşlı çiftçi Seth’in katırı.
Semelan: Baron Greyfallow’a bağlı derebeyi.
Seth: Kvothe’yi arabasıyla Tarbean kentine getiren yaşlı çiftçi.
Shandi: Kumpanyanın tiyatrocularından kadın.
Shep: Newarre kasabasında, İhtiyar Cob’un öykülerini dinleyerek büyümüş üç arkadaştan biri. Öbürleri Graham ile Jake. Herkesin kendisine “çocuk” dediği, Newarre’den 50 km ötedeki Rann kasabasından. Demirci Caleb’in çırağı.
Sim / Simmon: Kvothe’nin Üniversite’de en yakın arkadaşlarından olan öğrenci. Kvothe’den iki yaş büyük, sarı saçlı. Ebeveyni Atur’un soylularından. Kısaca “Sim”.
Skarpi: Tarbean’lı öykü anlatıcısı. Kvothe, Lanre’nin (Haliax) öyküsünü ondan öğrenir. Yaşlı, elmas mavisi gözlü.
Skovian Schiemmelpfenneg: Trebn yakınlarındaki domuz çobanı. Kısaca “Schiem”.
Sovoy: Üniversite’de öğrenci. Modeg’li, soylu ve zengin, Denna’nın sevgililerinden. Mavi gözlü, özenle kesilmiş sakallı, çıkık elmacık kemikli.
Stanchion : İmre’deki Eolian tavernasının Deoch ile birlikte sahibi. Tavernanın müzik işleriyle ilgilenir.
Taborlin / Ulu Taborlin: Hakkında öyküler anlatılan, her şeyin adını bilen eski gizemci.
Tam: Trapis’in baktığı kimsesiz çocuklardan biri.
Tanee: Trapis’in baktığı kimsesiz çocuklardan biri.
Tarihçi / Devan Lochees: Büyük bir öykücü, anımsayıcı ve katip olarak ün salmış olan Tarihçi, Gizemiye’nin önde gelen üyelerindendir. Muhtemelen dünyada demirin adını bilen yirmi kadar insandan biridir. Öykü toplar, olayları derler. Romanın başında Yoltaşı Hanı’na gelir ve Kvothe öyküsünü ona dikte ettirir.
Tehlu: Tanrı. Dünyayı yaratan ve herkesin efendisi olan.
Teren: Kumpanyanın tiyatrocularından.
Timothy Generoy: Barınak’ta (Üniversite’nin tımarhanesi) görevli.
Trapis: Tarbean kentinde, başkalarının ilgilenmediği çoğu çocuk olan çaresiz insanlara bakan adam.
Trip: Kumpanyada hokkabaz. Kumpanyanın ağzı en iyi laf yapanı.
Verainia Greyflock: Trebon’lu on üç yaşlarındaki kız. Kıvırcık kahverengi saçlı, pembe yanaklı, solgun yüzlü. Ninesi ona “Nina” demektedir.
Viari: Lorren’in giler’lerinden biri ve arşivde satın almada görevlidir. Cealdim’li olan Viari uzun boylu, ince yapılı, koyu tenli ve uzun at kuyruğu saçlıdır.
Wil / Wilem: Kvothe’nin Üniversite’de tanıştığı ilk öğrenci ve en yakın arkadaşlarından. Cealdim’li, kara gözlü, kara saçlı. Shald’daki varlıklı bir tüccar ailesinden. Kısaca “Wil”.
Witkins: Newarre kasabasına giderken Tarihçi’yi soyan askerlerden.

27 Beğeni

Sabitlenmesi gereken emek kokan yazı. :sweat_smile: Ah birde çıksa idi yeni kitap.

1 Beğeni

Çok güzel olmuş. Keşke kitabın arka bölümünde de böyle bir sözlük olsaymış.

1 Beğeni

Bu seri çok mu iyi, Okumaya değer mi sizce?

Sorun eserlerin seri olamayışı ve uzun yıllardır son kitabın çıkmayışı. 2 kitabı okursun, çok hoşuna gider ama sonuncu kitap 10 yıldır çıkmadı ve halen durumu meçhul. Yazarı son kitabı yazıp, beğenmeyip sil baştan yazmaya başlamıştı 3 4 yil önce.

1 Beğeni