Kralkatili Güncesi

Hancı Kvothe ile şu anda hikayedeki Kvothe’nin olduğu yer arasında yaklaşık sekiz senelik bir süre var. İlk iki kitapta yaklaşık beş senelik bir süreyi ele almışken ki bunun üç senesi çok hızlı bir şekilde geçti. Ama bu üç sene kahramanımızın pek olay yaşamadığı ve efsanesinin daha başlamadığı bir zaman olduğu için göz ardı edebiliriz. Efsanesi başladığından beri hikaye yavaş ilerliyor ve daha iki yılını geride bıraktık. Geri kalan süreyi tek kitaba sıkıştırmak bana büyük bir hata olur gibi geliyor. Çünkü o karakter gelişimini görememekten endişeliyim.

Aslında bunun kaynağı bence ikinci kitaptakı Ademre bölümüydü. Ana karakter zaten yeterince zeki ve fazlasıyla gizemcilik, sigaldri yeteneği ve gücü var. Bir de ana karaktere dövüş yeteneği vermek hem karakteri “eksiksiz kahraman” kılıfına sokmuş hem de gereksiz yere 200 sayfayı harcamış. Eğer o 200 sayfada ana hikayeye odaklanılsaydı ikinci kitap ile hancı Kote zamanı arasındaki fark daha kolayca kapanabilirdi.

Yine de Patrick Rothfuss gibi senaryosunu edebi dil ve akıcılıkla ince ince işleys bir yazarın olayları aceleye getireceğini sanmıyorum. Muhtemelen üçüncü kitap ~1500 sayfa tutacak, belki ikiye de ayrılabilir.

1 Beğeni

Ben zamanında okurken bir 6 7 sene önce. Arkadaşlarla teorilerimiz vardı. İste 3. kitap çıkar hemen, sonrasında başka 3leme falan gelir, ardından Bast için ayrı hikaye falan neler üretiyorduk. Ama yıllar geçti Patrick yazdığım herşeyi çöpe attım dedikten sonra bizde solduk.

1 Beğeni

Patrick Rothfuss kitaplarına verilen değerin farkında. Amacı okuyucuyu artık usandıracak seviyeye kadar getirip kitabı öyle yayınlayamak. Az bulunan şey değerlidir mantığına göre davranarak hem iki senede bir kitap çıkaran yazarlardan farklı olduğunu anlatmaya çalışıyor hem de kitaplarının değerini arttırıyor.

1 Beğeni

Kendini Brandon Sanderson ile bir tutmasın da. Kendiside itiraf ediyor tembel bir yazar olduğunu. Kitap mı yazayım yoksa Twitchten oyun yayınımı yapayım diye anket yapıyordu.

1 Beğeni

resim resim resim

9 Beğeni

Şimdi o meşhur arka kapak sözünden, ejderus bölümü, ademre ve felurian bölümlerini geçtik. Bize kalan 3.kitapta üniversiteden atılma ve kral öldürme olayı kalacak. Tabi nasıl tek kitaba sığacak bilmiyorum. Denna olayları,yll büyüleri vsvs

3.kitapta yine eskiyi anlatır bence. Çünkü yazar Kvothe’a o çok ünlü biri olduğu için, hayat hikayesini yazmak için geliyor. Kvothe’un başından olaylar geçti, ama onu henüz ünlü yapacak, kitle tarafından bilinecek şeyler olmadı. Bi kaç seneye 3 çıkar, üstüne 10 sene sonra 4 gelir…

Keşke :slight_smile: ama bundan 5 sene öncede aynı şeyi söylüyorlardı. :grin:

3 Beğeni

Üniversiteden kovuldu zaten ama kararın hükmü ertelendi.

1 Beğeni

20.08.2020 diye bir efsane dolaşıyor uluslararası forumlarda ama hadi hayırlısı…
Bu arada üzerine tartışmak istediğim ciddi teori/cevaplar var ama buraya mı yazsam, başlık mı açsam bilemedim…
Yazmadan geçmeyelim… Sakalın tutuşsun Pat…

Amazon ve Bookdepository’de bu tarih verilmiş… Yalnız 896 sayfa nedir arkadaş ya… En az 2-3 bin lazım cevapları almamız için…

2 Beğeni

Ben Rothfuss’tan ümidi keseli çok oluyor ya. Üçüncü kitabın Bilge Adamın Korkusu’ndan daha ince olacağı zaten biliniyordu, adam da arayı iyice açtı zaten.
Patrick yazacak da biz okuyacağız da ohooo… Sıra ona gelene kadar neler neler var.

4 Beğeni

Bence konunun dağılmaması için buraya yazman daha iyi olabilir.

Kitabın 15x23 ebatında çıkacağını göz önünde bulunduruyorsunuz, değil mi?

Denna neden sürekli başka şehirlere gidince isim değiştiriyor?

Denna belki klipsiz(kilitsizmiydi tam hatırlamıyorum) evden kaçan kızı olabilir mi?

kovothe, mear ile karısının arasını yapacağı zamanlarda (mearın karısının adı aklımda değil) onu tanıdığını söylemiş ama çıkartamamıştı

eloidinin delirme sebebi felorian ile karşılaşması olabilir mi?

Aklımda deli deli sorular :slight_smile:

Kilitsiz ailesinin kaçan kızı spoiler

Kvothe’nin annesi kaçan kız. Kilitsiz ailesinin küçük kızı o yüzden Edema Ruhlar’dan nefret ediyor. Kvothe bir nevi krala kendi teyzesini tavlamadık için yardım ediyor.

1 Beğeni

Evet bu daha mantıklıı. O zaman denna neden sürekli isim değiştiriyor. :thinking::thinking:

Gerçek ismini söylerse üzerinde güç kazanırlar. Sürekli değiştirmesi ise isim kalıcı hale gelmesin diyedir.

1 Beğeni

Doğru söylüyorsun aslında dennanın kişiliğine de uyuyor anlatıkların. Bir yere bağlı kalmayan birisi kendisi.

Sorum daha çok ama sıkmak istemiyorum :slight_smile:

[spoiler]
2. kitapta babasının annesi için yazdığı şarkının İngilizcesi

Dark Laurian, Arliden’s wife,
Has a face like the blade of a knife
Has a voice like a pricklebrown burr
But can tally a sum like a moneylender.
My sweet Tally cannot cook.
But she keeps a tidy ledger-book
For all her faults, I do confess
It’s worth my life
To make my wife
Not tally a lot less …

Son dizeye bak. Not tally a lot less----> Netalia Lackless
Netalia Lackless’i eşim yapmak bedeldir hayatıma oluyor. Kaçan kızın ismi Netalia idi hatırlarsanız

5 Beğeni