Kralkatili Güncesi

Ben ilk kitabı (Rüzgarın Adı) okudum ve çok beğendim. Fantastik kurguyu seven herkesin beğenebileceği bir kitap. Ama üçüncü kitap bir türlü gelmiyor, o da ayrı bir sorun…

@gamora Bence okumaya değer. İlk 100 ( herkesin dediği gibi) sayfası biraz karmaşık. İblisler ve çeşitli hikayeler yüzünden kafa karışabiliyor. Ama ben bu seriyi okumasaydım büyük ihtimalle Zaman Çarkı serisine hiç başlamayabilirdim. (Benim için fantastik dünyay açılan kapı oldu.) Bana göre okuru yazım dili açısından çok fazla zorlamayan serilerden birisidir.

Ana karakterimiz Kvothe’un ağzında okumakta bence seriye çok hoş bir hava katıyor.

1 Beğeni

Maalesef üçüncü kitap çıkmadığı için Bast hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Anca anca teoriler üretebiliriz. İkinci kitabın sonu malum. Bast’in askerle yaptığı. O yüz ifadesinin betimlenmesi, Bast hakkındaki gerçekleri daha fazla ortaya koyuyor. .
Peki sizce Bast Kvothe’un gerçek bir dostu olduğu için mi Kvothe’un hatırlamasını istiyor, yoksa Bast Kvothe’a büyük bir hainlik mi yapacak, hatırlamasını kendi çıkarları için mi istiyor?

Siz Bast’e güveniyor musunuz?

• Gerçek dostu, Bast’e güveniyorum.
  • Kendi çıkarlar için, Bast’e güvenmiyorum.
  • Bast’e güveniyorum ama kendi çıkarları için çalışıyor olabilir.
  • Bast’e güvenmiyorum ama Kvothe’un gerçek bir dostu olduğunu düşünüyorum.

0 oylayanlar

Ortalığı bulandırmaya devam edeyim.

1- Biliyoruz ki Şeyaltı, inanılmaz büyük salonların, devasa geçitlerin, ne olduğu bile anlaşılamayan kocaman makine parçalarının ve en önemlisi de bol bol taş kapının (Taş Kapılar) olduğu bir yer.

a- MyrTariniel harabeleri olabilir mi?
b- Sevgili Amyr’lerimiz burada yaşıyor olabilir mi? Sonuçta Amyr makamını kuran kişi Selitos ve kendisi MyrTariniel’in koruyucusu.
c- Aysız bir geceden en çok korkan ve yumuşak başlı olarak bildiğimiz sevgili Auri, Kote’nin anlatımlarından çıkardığımız kadarıyla artık Şeyaltı’nda değil. Kvothe’un höyük krallarından kaçırdığı prenses Auri olabilir mi? (Bilge bir adamın korkması gereken üç şeyin ikisi, sevgili yumuşak başlı Auri’mize ne kadar da uyuyor böyle, işin kötüsü her hediyesini farklı anlamlandıran Auri’miz (kalbi yerine arp taşıyan bir balık vb.) sadece anahtar için dümdüz Ay’daki kapıyı açan anahtar diyor)
Acaba sevgili yumuşak başlı Auri’miz bu evrende en çok korkmamız gereken güce sahip 3 kişiden biri olabilir mi? (biliyoruz ki neredeyse her şeyi isimlendirebilen 3 kişi var; Selitos, Lyra, Iax…)

Yukarıda sorduklarımla bağlantılı cevaplar geldikçe, daha enteresan sorulara da geçeriz.

2 Beğeni

Amyr’ler burda yaşasaydı Auri fark etmez miydi? Veya belki fark etmiştir ve biz bilmiyoruzdur.

Bence oradaki yumuşak başlı ifadesi için herhangi bir sakin insandan bahsediyor. Zaten bu sözü Threpe Kvothe’a söylüyordu. Ve bu söz ilk söylendiğindiğinde, bu sözü söyleyen kişi Auri’yi biliyor muydu?

Umarım öyledir.

Üç kısımlı sessizlik teorisini gören, duyan, bilen var mıdır acep? Bugün ilk kez okudum ve dibim düştü…

Güzel bir teori videosu serisi, kanalda Kralkatili Güncesi hakkında başka videolarda mevcut.

5 Beğeni

Sessizliğin Müziği’ni sonunda okudum. Serinin sonunu daha doğrusu kayıp zaman aralığında neler olduğunu merak ediyorum tabii ki fakat daha çok yan karakterleri merak ediyorum nedense. Özellikle Elodin ve Auri’nin background hikayesi, Auri’nin gücünün sınırları ve Alexel’in nihai niyeti… Tüm bunları açıklamak bir kitaba sığacak mı? Sanmıyorum. Biraz saçma olacak ama Tokyo Ghoul isimli animeyi hatırlatıyor bana. Aşırı güzel başlamıştı, ilk 2 sezonu gerçekten muazzamdı fakat sonraki sezonlar ile final bir o kadar vasattı. Ben de son kitabın vasat olacağını ve büyük bir hayal kırıklığı yaratacağını hatta sırf bu yüzden efsane bir başarısızlık olarak ölene kadar hatırlayacağımızı düşünüyorum.

1 Beğeni

Ben yazarın asla vasat bir kitap çıkaracağını düşünmüyorum. Çünkü beğenmediği bir kitabı asla çıkartmaz. Ama bu takıntısı yüzünden vasat bir kitap da iyi bir kitap da çıkmıyor.

2 Beğeni

Sonunda bütün kitaplarını bitirdim . Kafamda inanılmaz kurgular var , kitapları bitirip direk internet alemine daldığınız da okuduğunuz teoriler size spoiler okuyormuşsunuz hissi yaratıyor . Bu yüzden 2. kez okumaya başlayacağım bu sefer daha fazla not alarak okuyacağım . :grinning:

Bu arada da umarım 3. kitap çıkar .

Bende size bir soru sorayım . Baş karakterimiz olan Kvothenin aşkı Denna YLL düğümleri ile Kvothe’a büyü yapıyor olabilir mi ? Hatta 2. kitabın sonlarına doğru Denna şöyle bir şey söylüyor , Tehlu aşkına senin bilmediğin bir şey yok mu ? Paniğe kapıldığını da söylememde fayda var .

YLL düğümleri teorisi ile ilgili YouTube’da çok güzel videolar mevcut. Kralkatili diye aratırsanız bulabilirsiniz. Zamanında burda da paylaşmıştım.

Güzel yakalamışsınız, ben Denna ile YLL düğümlerini teori kasarken farkettim. Ama derin teorilere indikçe YLL düğümlerinin önemli artıyor gibi. Çok bomba beklentiler var. Bakalım son kitaba ne kadarı sığacak.

Bildiğim kadarı ile seri 3. kitap ile birlikte bitmiyor . Evrene giriş tamamlanmış oluyor . Okuyacağımız 3. kitap ile Kvothenin hikayesi bitiyor ama evrende geçecek kitaplar olacak diye hatırlıyorum . Zira inanılmaz büyük bir evrene sahip , bu kadar büyük bir evreni 3 kitap ile bitirmez. Sevgili Patrick Rothfuss.

Neredeyse 9 sene geçti, adam yeni kitabını çıkaramadı. Eğer Patrick bu hızda çıkar(ma)maya devam ederse korkarım serinin finaline ne Patrick’in ömrü ne de okuyucunun sabrı dayanacak. Heralde Zaman Çarkı’nda olduğu Kralkatili hayranı bir yazar olaya el atar.

2 Beğeni

Hikayelerin Gücü Part 2 // Kral Katili Güncesi Teorisi - YouTube oldukça ilginç

Reyis gene patlarmış teoriyi.

3 Beğeni

Bende tam bunu izliyordum :grinning:

1 Beğeni

Teorideki her şey güzel, iyi, hoş da Selitos Lanre’nin adını bu kadar kötülerken Lanre neden hiçbir şey yapmıyor veya ne yapıyor? Bu konu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum.

75 sayfalık The Lightning Tree öyküsünü okuma şansımız olacak yakın zamanda. Bu hikaye Bast karakterini konu alıyor. Öykü Düzenbazlar kitabının 2. baskısında yer alacak.

3 Beğeni

O hikaye normalde 1. ciltte mi var 2. ciltte mi var?

Bi de onun haricinde ciltlerde eksik çevrilmiş kısımlar var mı?

1 Beğeni