Kralkatili Güncesi

Herşeyi geçtim, bu yazarın bana verdiği en büyük ders tamamlanmamış seri kitaplara başlamama dersi oldu. 3. kitap için zaten herkes yeterince yazmış çizmiş. Şahsen yazara da kızgın değilim ama ne zaman Kralkatili ilgili güncellenmiş bir başlık görsem “aha çıktı mı” acaba diye bir umut takip etmek sonra öyle ayakları sürüye sürüye geri uzaklaşmak… Ne bileyim… Takip etmemek daha güzel.

“Bir gün raflarda göreceğiz ama o gün bugün değil.” (Aragorn’un vurgulamalarıyla bunu okuyun.)

2 Beğeni

Death Stranding Oyun ilk defa Haziran 2016 E3 konferansında duyuruldu. Kojima olunca kendi beklentimi yükselttim ve her sene daha çok arttı bu beklenti. Sonunda güzel bir oyun çıktımı evet çıktı ama benim beklentilerimin altında kaldığı için tam o tadı alamadım. Bu seri içinde böyle düşünüyorum. Benim beklentimi arttırıyor bu kadar yıl sürmesi, sonunda hüsran olmam umarım

1 Beğeni

Bu maalesef iki ucu keskin bıçak. Yazarların senede 1 kitap çıkardığını varsayalım ve ortalama 5 kitaplık bir seri olsun. Sanderson gibi 10 kitaplık devasa seri yazanlar da var ama onlar istisna. Neyse, şimdi bu durumda kitapların tamamlanması için (ilk kitabın yazımını atlayalım) 4 sene beklemeniz gerek. Yani herkes böyle davransa, yazar (ya da yayın evi) para kazanmak için 4 sene beklemek durumunda.

Bu konuyu başka yerlerde görmüştüm. Şu bana mantıklı geldi: “Eğer kitaplar çıktıkça alıp yazarı desteklemezseniz, yazar nasıl geçinecek ve nasıl yeni kitaplar yazacak?”

Tabi diğer keskin uç da G.R.R Martin, Patrick Rothfuss ve Scott Lynch’in durumunda olduğu gibi serilerin tamamlanmaması.

3 Beğeni

Umarım karşılaştığımız eser beklentilerimizin altında ezilmez. Bende 16 senedir Half-Life 3 bekliyorum. Adım kadar eminim ki bu sene de çıkmayacak. :sweat_smile: Ancak Patrick’e güveniyorum. Bende isterim hemen çıkmasını ama olmayınca da olmuyor demek ki.

Beklentimi en kötüsüne göre ayarlıyorum. Böylece kötü bir iş ile karşılaşırsam fazla üzülmem, iyi bir iş ile karşılaşırsam da epey mutlu eder beni. Size de bunu yönetimi uygulamanızı tavsiye ediyorum. Beklediğiniz şey ne olursa olsun, beklentinizi düşük tutun.

5 Beğeni

Çıkmayacak 3. Kitap. Boşa bekliyorsunuz

4 Beğeni
  1. Kitap, herşeye rağmen bekleniyorsun…
1 Beğeni

Patrick işin ciddiyetinin farkında fakat büyük resim bu değil bence, kralkatili serisi öyle muazzam kurgulanmış ve okuyucuların kalbine öyle müthiş etki etmis ki tüm dünyada tutkuyla beğenildi. Pek çok fantastik okuyucuları için ilk sıraya girdi ( Tolkien, Lewis, Martin… Gibi yazarların bile üstüne çıktı sayılır bazı noktalarda) hâl böyle olunca yazar elinden çıkan her Kelimeyi titizlikle ölçüp biçiyor. Bu nedenle ortaya kötü bir eser çıkmasındansa hiç çıkartmamayı da düşünüyor bence. Belki 3. Kitap hâlâ taslak hâlde bile olabilir. Belki de yazar rahavete kapıldı? İyi bir iş çıkartamıyor. Umut varsa bile beklemek yerine önümüze bakmakta fayda var

2 Beğeni

Sadece beğenilmeme korkusu yaşıyor bence. Ve ne kadar bekletirse o kadar büyük hayal kırıklığı olacak.

Bir de adamın röportajı var. Nerede izlediğimi veya okuduğumu hatırlamıyorum. İlk kitabı çıkardıktan sonra diyor ki: diğer 2 kitap da hazır. Birer yıl arayla çıkaracağım. Sonra blog vs açıyor ve 2. kitap için çok fazla hayranın fikrini dinleyip değiştiriyor kitabı anca 4 yıl sonra 2. kitabı çıkartabiliyor. 3. kitap için ise üzerindeki baskı daha da yüksek.

4 Beğeni

Cok fazla el ustunde tutuyorsunuz su adami. Serinin su halinde bile bariz cok fazla sorunu var. Sadece goze hos gorunen yaziyla is bitmiyor.

5 Beğeni

Çıkan kitaplardaki hikayenin ne gibi sorunları olduğunu düşünüyorsunuz?

1 Beğeni

Kitabin bas karakteri fazla mukemmel mesela. Yabanci kaynaklarda “Marry Sue” olmak diye bir seyden bahsederler.

wikipedia tanimi
“A Mary Sue is a generic name for any fictional character who is so competent or perfect that this appears absurd, even in the context of the fictional setting. Mary Sues are often an author’s self-insertion or wish fulfillment”

Bulundugu kurguya gore bile abzurd derecede asiri basarili ve mukemmel. Marry Sue genellikle yazarin kendini ifadesi yada olmak istedigi karakterdir diye de eklemis. Kvothe bunun en bariz orneklerinden biri.

Bunun disinda serideki kadin karakterlerin anlatilis bicimi bir cok yerde sayfa sayfa elestirilmisti.

Seriyi yillar once okudum ben, ayrintisiyla nelere illet tam hatirlamiyorum ama sinir oldugumu iyi hatirliyorum. Ayrica benim sahsi zevkime gore yazim guzelliginin pek onemi yoktur, hikaye kurgusu daha onemli. Bu tamamen kisisel bir taraf ama.

4 Beğeni

Bunu ben de okumuştum ve tamamen katılıyorum. Bundan sonrası spoiler olabilir (olmayabilir de):

En küçük yaştan itibaren karakterin yapamadığı hiçbir şey yok. Öyle ki, hangi problemle karşılaşırsa karşılaşsın, okurken en ufak bir gerilim olmuyor çünkü problemi aşacağından okurlar tamamen emin. Ya da Kvothe bir şeyi öğrenmek istesin, zerre şüphesi yok kimsenin, kesin öğreniyor Kvothe onu :slight_smile: Bu durum benim okuma zevkimi çok düşürmüştü.

Ayrıca; Denna, Sabetha ile birlikte, en rahatsız edici karakter olabilir ama aralarından birini seçmem gerekirse gözüm kapalı Sabetha derim. Denna kadar dengesizi bir daha dünyaya gelmez sanırım.

Daha önce okuyup beğendiğim bir yorumu da ekleyeyim:

I was so bored and so uncommitted to both the plot and characters that I stopped reading the book about 15 pages from the end and never finished. The book is an assortment of random stories with Kvothe (pretentious spelling) the only character besides Denna with any depth. You have the cliche magical school named The University or something ridiculous. You have Draco Malfoy (how’d he get in this story?), and you have kvothe’s companions who might as well be named A and B for the extent of their personalities. The entire story is about Kvothe finding out what happened with the Chandrican and his family, but by the end of book 1 you’re left wondering why instead you just read a 550 pages of unrelated material witb no resolution to the main story. If you delight in a story that is well, if pretentiously, written with a variety of stories go for it. If you like a deep overall story that actually has some measure of conclusion, and also dislike cliched tropes as well as characters, avoid.

Bu arada kitabı severek okudum ama duygu patlamaları yaşamadım ya da ilk 10 listeme girmedi, bunu da belirtmek isterim. Zaten Patrick de 3. kitabı çıkarmayarak işin suyunu iyice çıkardı :slight_smile:

4 Beğeni

Bence dediğinizi açıklayan en önemli şey karakter. Ben hangi tür kitap okursam okuyayım karakter en önemli şeydir. Bu seride güzel yazılmış karakter yok, olsa da çok az. Birinci kişi bakış açısı olduğu için zaten karakter gelişimi bir yerde bitiyor. Seri bazı açılardan çok güzel olsa da, karakter açısından başarısız bir seri. Elle tutulur güzel karakter yok resmen. Kvothe karakterinde zaten flaw yani kusur denen şey yok. Başına gelmiş kötü bir olay var çocukken o kadar. Böyle karakter mi olur? Diğer karakterler zaten yan karakter olduğu için iyi bir arc sahibi olmaları iyi yazılmaları imkansız.

4 Beğeni

O yorumdaki arkadaş çok fena vurmuş. Bir çok yerine katılıyorum. Ama büyük bir kitlenin sevdigi kitabı da bu kadar batıramam heralde. Aynen senin gibi bende hic duygu patlaması hatırlamıyorum (gıcık olmak dışında).
Başka serilerde sırf o anları tekrar yaşamak için tekrar tekrar okuduğum bölümler var.

1 Beğeni

Yazdıklarınızı lütfen spoiler içine alın, henüz okumamış olanlar yorumlarınızı görmesin. Biraz dikkatli olalım. :slightly_smiling_face:

Katılıyorum ama sonuçta adam kendi düşüncesini söylemiş. Zaten altında bir başkası da şöyle yazmış: “Bu tür ünlü kitaplar insanları iki uca yönlendirir. Sevenleri kadar nefret edenleri de olur.” Yukarıdaki arkadaş belli ki sevmeyen kısımda :slight_smile: Bana göre de kitap 7.5’tan 8 ama daha fazlası değil :slight_smile:

1 Beğeni

Spoiler kacirdiysam affedin ama yazmadım sanırım. Sadece kitabi yerioz :slight_smile:

@isos81 ben puan vermekten kaçınıyorum çünkü kitabin en sevilen şeyi yazım kalitesi ki beni hic ilgilendirmiyor. Kurgu ve hikaye cidden boş bana göre ama kişisel zevkim icin puanladirma yapmak istemem

Yorum yapmak spoiler değildir :slight_smile:

İstediğinizi yazabilirsiniz, sadece yazdıklarınızı spoiler içine almanızı söyledim. Ayrıca yorumum size değildi genel olarak yazdım herkes böyle yapsın diye.

@isos81

Bu kısımlar sansürleyerek yazarsanız çok daha iyi olur. İlk kez okuyacak kişiler konuya girdiği zaman spoiler yemesinler diye söylüyorum. Yanlış anlamayın sadece biraz daha dikkatli olalım diye yazıyorum bunları. Geçen başka bir konuda da buna benzer bir şey oldu. Tekrar olmaması açısından yazıyorum.

@jakels Yorum yapmanın spoiler olduğunu hiç bir zaman söylemedim. İyi forumlar.

Bakın sizin bu başlığa yazdığınız. Sansürlememişsiniz. :confused:

1 Beğeni