Kralkatili Güncesi

Hata yapmışım, düzeleyim hemen. Gösterdiğiniz için teşekkür ederim. O zamanlar, bende de yazdıklarım acaba spoiler olur mu düşüncesi yokmuş demek ki. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Kralkatili eğlenceli bir okumalık ama daha fazlası değil benim gözümde.

Özet

Hani ne bileyim, Witcher okurken Geralt ve diğer karakterler gerçek hissettirir. Geralt iletişime geçmesi ve anlaması zor bir karakterdir, Yennefer cadının önde gidenidir vs… Yine de seversiniz onları.
Fırtınaışığında Kaladin takıntılarıyla sinir bozucudur ama muhteşem bir askerdir, Shallan ergendir ama onun ergenliği bile bir anlamda gerçektir.

Kralkatili’nde Kvothe aşırı kusursuzluğuyla sinir bozan bir vatandaştır, Denna’yı da müthiş samimiyetsiz buluyorum bu arada.
Eh, ama yine de okuması eğlencelidir bence, ama ben de @yafeshan ve @isos81 gibi duygu patlamaları yaşayarak okumadım seriyi. Bir Zaman Çarkı ve Fırtınaışığı değil bence. Yazar üçüncü kitabı duyurana dek de elimi sürmeyi düşünmüyorum açıkçası.

1 Beğeni

Özeninizi takdir ediyorum ama bu seri özelinde, bu başlıkta kitapları okumamış pek kimsenin kalmadığını düşünüyorum.

Benim için okuduğum seriler içerisinde şu tanıma Kvothe’den sonra en çok uyan karakter Elayne Trakand’dır :d Sinirlerim bozuluyor okurken ya :frowning: Ve ilk okumamda bu kadar takılmamıştım bu kıza şimdi çok batıyor :confused:

Forumdan tanıdığım bir kaç kişi daha yeni aldılar kitapları. Şimdi konuya girerlerse kesinlikle spoilera maruz kalacaklar. Sadece benim tanıdığım insanlar da değil, bir çok kişi gelebilir konuya. Başlıkta da spoiler ibaresi yok. Herkes gelebilir yani konuya, bu nedenle biraz dikkatli olalım.

Kısacası benim, senin düşüncelerinle sabit değil hayat. Ben sizin özen göstereceğinize inanıyorum, tekrar iyi forumlar dilerim. Yapacağımız şey çok zor bir şeyde değil. Metini seçip “BLUR SPOİLER” yazan yere tıklamak hepsi bu.

2 Beğeni

Cidden Elayne o seride en az sevilen ana karakterler belki de. Ama en azindan kız en güçlü krallıklardan birinin tek varisi.

1 Beğeni

Saygı duymakla beraber dediğiniz çoğu şeye katılmıyorum.
Serinin popülerleşmesi ile beraber seveni kadar sevmeyenleri de arttı tabi. Ben kesinlikle kusursuz olduklarını düşünmüyorum ama ana karakter kitabın en büyük kusuru değil bence. Hatta ikinci kitaptan ne kadar nefret etsem de hoşuma giden yerlerden biri ana karakterin burnunun sürtünmesi idi. Bir de görmezden geldiğiniz nokta şu: Biz hikayeyi Kvothe’nin ağzından dinliyoruz ve dediklerine tamamen inanmamamız için bence pek çok neden var. Ama dediklerinizin tamamen asılsız olduğunuzu düşünmemekle beraber Kvothe’nin Rand’dan veya Kaladin’den daha fazla plot armor’a maruz kaldığını sanmıyorum.

5 Beğeni

Kvothe zeka ile ilgili konularda kitaptaki en becerikli karakter ama gerçekten mükemmel mi? Hiç kusuru yok mu?

Her ne kadar çok zeki olsa da bence sosyal açıdan çok problemli. Çabuk tahrik olan birisi.

Sokak tabiriyle yine çabuk gaza gelen birisi de diyebiliriz, çatıdan kendisini atması mesela elodinle birlikteyken. Az kalsın ölecekti.

Mesela üniversitede başarılı olup ileride hoca veya şansölye olma ihtimali var mı? Kusursuz olsa öyle olması gerekirdi bence.

Kvothe’in han işlettiği kısımları ele alırsak tam bir loser karakter değil mi? Elindeki eşsiz güçlere rağmen bunları kendi çıkarı için kullanıp önemli bir yere gelemiyor, kendini gizlemek adını değiştirmek zorunda kalıyor. Bana pek kusursuz bir karakterin yapacağı şeyler gibi gelmiyor bunlar.

Kvothe kusursuz olsaydı intikamını sorunsuz bir şekilde alıp, diyarda önemli bir konuma yükselirdi.

Şu ana kadar başarılarını gördük bunun sebebi de bence yazarın Kvothe’nin kayıplarının dramatikleştirmek istemesi. Zirveden hiçliğe doğru bir yıkım izleyebiliriz.

10 Beğeni

“Guvenilmez Anlatici” (Unreliable Narrator) savunmasi baska yerlerde de one surulmustu saniyorum. Kurgunun ozgunlugunu kanitlamak icin hikayeyi anlatanin yaptiklarini abarttigini one surmek biraz zorlama gibi geliyor bana.

Kvothe’nin burnunun surtundugu yerleri hatirlamiyorum, okudugum zamandan beri belki cok uzun sure gectigi icindir.
Kaladin ve Rand Karsilastirmasi -iki seriden spoiler

Kaladin ilk kitabin sonuna kadar kole. Plot armor her ana karakterde vardir ama adam kole ve oldukca aci cekiyor. Hatta aci cekmesi karakterinin bir geregi
Rand ise seri boyunca oyle karanlik yerlere dusuyor ki korkutuyor bizi. Adam deliriyor gozumuzun onunde

@Edward
Kvothe ne kadar gaza gelen bir karakter olsa da zor duruma dusup ordasurunmuyor hic bir zaman. Ileriki kitaplarda ne olacak bilmiyoruz. Belki dusup surunur diyerek savunamayiz. Elde ne varsa ona gore tartismak lazim.

3 Beğeni

Kvothe’nin kaybetmiş olduğu, zor duruma düştüğü elde olan bir veri değil mi zaten?

Adını değiştiriyor, hancılık yapıyor, gizleniyor vs.

2 Beğeni

Hocam, biz Kvothe hikayesi okuyoruz. Kote hikayesi değil. Bir karakter ileride zor duruma düşecek ise, düşsün ama bize ne bundan? Bize şu an anlattığı ve bizim iki kitaptır okuduğumuz Kvothe hikayesi. Zor durumda olan karakter ile “ileride zor durumda olacak karakter” arasındaki farkı anladığınızı umuyorum.

1 Beğeni

Bir karakterin “Kusursuz”, “Mükemmel” olması için hayatının tamamını tamamını ele almamız gerekiyor. Zaten ben sadece hancılık yaptığı bölüme değinmedim, yukarıdaki mesajıma bakarsanız Kvothe’nin kusursuz bir karakter olmadığına dair pek çok örnek verdim, sadece Kote değil.

Kvothe öğrencilik hayatında da pek çok kere ceza almış, başarısız olmuş. Kendini çatıdan atıp ölümden kıl payı kurtulan bir karakter.

Bana kusursuz gelmiyor ve bu sadece Kote olmasıyla alakalı bir durum değil.

Anakin Skywalker da evrendeki en güçlü insandı ama loser olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Güçlü olmak ile kusursuz olmak aynı şeyler değil.

Çok zeki olması bir insanı kusursuz yapmaz. Sırf Denna ile olan iliskisi bile bana Kvothe’ın dramı olarak geliyor.

5 Beğeni

Ben bu yazdıklarınıza cevap vermedim. Karakter gelişiminde bahsederken bir karakterin 20 sene sonra olacağı halinden bahsetmenize cevap verdim sadece.
Diğerlerine de cevap istiyorsanız kısaca vereyim ama. Okulda ceza almak ve ölümden dönmek güzel örnekler mi? Forumda en az 50 üye yaşamıştır bunları gayet normal :slight_smile:

Ben Kvothe iyi bir karakter değil diyorum. Siz beğeniyor iseniz ne mutlu size. İyi okumalar diliyorum.

1 Beğeni

Bence de zayıf. Eğer abartıyor ise ne kadarı doğru nereden bileceğiz? Kaldı ki öyle bile olsa, bana aktardığı his bu şekilde: Kvothe elini neye attıysa başarır, hiçbir yerde sorun yaşamaz. God mode açık karakter gibi yani :slight_smile:

@Artorias Hocam spoiler a alayım da spoiler yok ki. Bir sahne bile yok kitaptan. Sadece sevmediğimiz şeyleri yazdık. Bu başlığa girecek arkadaş ne umarak girecek onu da bilmiyorum. Yine de spoiler a alayım sen istedin diye :slight_smile:

2 Beğeni

Kim ne derse desin, her evrenin kendi kurgusu ve kendi kuralları vardır, farklı güç dinamikleri ve sihirli olayları vardır. “Şu karakter çok kusursuz, şu kadın çok saçma, şu olay çok dramatik” gibi ifadeleri diğer evrenlerle kıyaslayamak yanlış bence. Kralkatili güncesi evreni kendine has özellikleri olan bir evren. Eğer ana karaktere laf atılacaksa, laf atmadan önce atan kişileri unutulmuş diyarlar okumaya davet ediyorum. Ya da ejderha mızrağı. O zaman absürt ve “kusursuz” karakteri görebilirler

5 Beğeni

Sağlık olsun. Aynı fikirde olmak zorunda değiliz sonuçta. Size de iyi okumalar. :pray:

1 Beğeni

Ben sizi galiba yanlış anladım. Sizin Kvothe ile olan derdiniz yeteri kadar acı çekmemesi miydi yoksa May Sue olması mıydı? Bence ikisi arasında bir bağlantı yok. Sizin gibi karakterin Mary Sue olduğunu düşünen pek çok insan var ve bence bunun en büyük sebebi Kvothe’nin her şeyden öte şımarık bir ergen olması ki böyle olunca da okurlar karakteri çok desteklemek istemiyorlar haliyle.
Biraz spoiler’a gireyim:

Ademler’in sonunda düello tipi bir sınav vardı hatırlıyorsunuzdur eminim. Burada Kvote daha ilk rakibini bile yenemiyor, hatta bir kere dokunabiliyor değil mi? Profil fotoğrafınızdan Fırtınaışığı’nı okuduğunuzu düşünüyorum. Oathbringer’da da Szeth’in buna benzer bir sınavı var: Herkes birbirini boyayacak, sonunda en az boyanan kazanacak. Szeth burada rahatlıkla galip geliyor mesela. Ben Szeth Mary Sue, Kvothe değil demiyorum. Sadece Kvothe alıştığımız fantezi ana karakterlerine göre çok daha toy ve Szeth’in yaptığı katliamlara dair duyduğu ıstırap gibi Kvothe’nin şımarıklıklarını meşru görüp acılarını içselleştiremediğimiz için kazanmasını bir ölçüde hazmedemiyoruz.

Benim de okumamın üzerinden uzun zaman geçti ama ikinci kitaptan aklımda kaldığı ölçüde birkaç örnek vereyim isterseniz ‘‘burnunun sürtündüğü yerlere’’:

Devi’den (kızıl saçlı tefeci) borcunu geri almak için gittiğinde ağzının payını alması ve dükkandan girdiği gibi kaçması.

İkinci kitapta neredeyse yüz sayfa boyunca on yaşında kızdan defalarca dayak yemesi

Kote olarak iki çapulcu parçasının hışmından bildiği tüm hokkabazlıklara rağmen kurtulamaması

Ben, Kvothe’nin plot armor’dan yoksun olduğunu iddia etmiyorum, serinin de fanı değilim, ama serinin en zayıf olduğu konu ana karakterin Mary Sue olması değil bence. Tabi ki Kvothe bahsettiğniz karakterler kadar diplere inmiyor çünkü kaderi dünyayı kötülükten kurtarmak olan seçilmiş kişi değil. Ama bu bir elinin yağda bir elinin balda olduğu anlamına gelmiyor. İlk kitabın kayda değer bir kısmında sokak hayatı yaşıyor, başını koyacak bir yer bulduğunda ise para sıkıntısı, talihsizlik ve benzeri dertler peşini hiç bırakmıyor.
Fark ettiyseniz sadece okuduklarımızdan bahsettim. İsterseniz ‘‘Unreliable Narrator’’ konusundaki görüşlerimi de belirteyim konudan alakasız olarak. Bence Kvothe kesinlikle Unreliable Narrator. Mesela Kvothe’ye göre Denna kusursuz bir güzellikti ancak Bast bunun aksini iddia ediyordu. Tabi ki güzellik görecelidir ama bu örnek aklımda kaldığına göre yazar bu detayı boşuna eklememiştir diye düşünüyorum. Skarpi’nin hikayesindeki ve Denna’nın şarkısındaki Chandrian’lar arasında da farklılıklar vardı mesela. Unreliable Narrator her zaman yalan söylemek ve gerçekleri çarpıtmak zorunda değildir, biz sadece olayları tek bir perspektiften görüyoruz ve yazar da bunun bilincinde olmamız için hikayeye pek çok örnek serpiştirmiş, yani Kote’nin Tarihçi’ye hikayesini anlatmasının altında farklı nedenler olabilir.

9 Beğeni

Hocam spoiler a boğmuşsun :sweat_smile: Şimdi ben nereyi spoiler a alıcam emin olamadım. Tamamını mı alsam? Dur tamamını alayım :slight_smile:

Kitabın herhangi bir yerinde, bir kez olsun, Kvothe bu işin içinden çıkamaz dediğin tek bir yer oldu mu? İtiraf edeyim benim olmadı. Hatta şöyle düşündüm, Kvothe bunu da mı becerdin, bir şeyi de becereme :slight_smile:

Peki bu narrator ne kadar unreliable? Yüzde 10 mu yoksa Kemal Sunal’ın Üç Kağıtçı filmindeki kadar mı? İnandırıcı değilse neden okuduk? Eleştirel değil de meraktan soruyorum.

Vay be @isos81, WoT fanlarına karşı Malazan başlığını omuz omuza savunduğumuz günler dün gibi aklımda hala, kaderde karşı karşıya olmak da varmış :smiley:.

Dürüst olayım, kitabın herhangi bir yerinde işin içinden çıkamaz dediğim pek olmadı. Ama her kitap da bir GoT veya Deadhouse Gates değil, değil mi hocam? Bir hikayede sadece sonuçlar önemli değildir bence, yazarın amacı çatışmaları sadece '‘deus ex machina’'lara '‘Mary Sue’'lara başvurmadan sonlandırmak değil benim gözümde ki hiçbir büyük yazarın bu konulara takıldığını sanmıyorum. Kvothe’nin hikayesine gelecek olursak, evet Kvothe’nin okula kabul edileceğini biliyordum, devamında sorunları bitti mi? Kvothe’nin Maer’in onayını alacağını biliyorduk? Ama himayesine girdi mi? Bunların yanında hikayeye hakim olan gizem, yazarın hikayeyi dümdüz anlatmaması ve bunun sonucu okuyucuyu teori üretmeye teşvik etmesi gibi pek çok sebep sonraki sayfaya geçmek için yeterliydi benim gözümde. Ama size yetmemiş anlaşılan, gayet anlaşılabilir bir durum. Sonuçta okunacak çok fazla kitap var ama hayat çok kısa.

‘‘Unreliable Narrator’’ konusunda cevabımı verdim bence bir önceki girimde, üçüncü kitaba kadar kesin bir şey diyemeyiz. O da yakın gelecekteolası gözükmüyor :smiley:.

2 Beğeni

Hehe ne günlerdi be :joy:

Cemiyetin yegane iki üyesi olarak karşı karşıya olmamız mümkün değil :grinning:

Ben de itiraf edeyim madem. Şu Mary Sue olayını kitaba başlamadan okumuştum. Belki beni etkilemiş, kitaba bakışımı değiştirmiş olabilir. @Artorias spoiler diye uyarırken bunu kastetmiş de olabilir. O yorumları okumadan kitabı okusam belki daha çok severdim kim bilir.

Bu arada sevmedim diye düşünme, ben okurken keyif aldım. Dediğim gibi notum 8di ki hiç de az bir not değil bence. Eğer birkaç fail olsaydı 9un üstüne çıkardı çok rahat. Tabi yazdığın şeyler de olmasa çok rahat 6ya inerdi. Bir de tabi beklenti önemli. 3. kitap çıkmayacak, karakter de şöyle şöyle dediler, ona göre pozisyon alıp okudum ben :slight_smile:

2 Beğeni