Malazan Book of the Fallen (Spoiler'lı Tartışma)

Schopenhauer ile dipten çıkan arkadaşım var gerçekten. Tek sebebi Schopenhauer okuması imiş. Malazan özelinde ise gerçekten kitap okuyup kendini kaybetmeye çok müsait, bayağı kişisel terapi olduğuna inanırım yani şu noktada bile. Bu durum her kitap için herkes için değişir tabii ona lafım yok ama Zaman Çarkı veya ne bileyim Stormlight’ta bunu hissetmedim örneğin. Reyiz çoh böyük adam.

2 Beğeni

Schopenhauer’in büyüklüğü orada yatıyor, tespitleriyle daha da dibe batıyorsun aslında. Öyle bir batıyorsun ki hem kendinden hem insanoğlundan iğrenerek ölüyorsun. Cesetin ölü balık gibi yüzey sularına vuruyor. Sanıyorsun ki dipten çıktım. Aslında son darbeyi de yiyerek öldün. Öyle bir kabuk bağlıyorsun ki dert zannettiğin şeyler bir dahaki sefer sinek ısırığı kadar acıtmıyor.

2 Beğeni

Bi yerden çıkmama gerek olmadı ya da bunu sağlamadı ama Yalom okurken çok büyük keyif almıştım ben de.

2 Beğeni

A life given is a life taken!

Dokuzuncu bölüm’e geçtim, sayfa 330.

Sekizinci bölüm kitabın şu ana kadarki en infodump bölümüydü, gözlerime inanadım. Reyiz bu kadar bol keseden verdiyse ilerleyen bölümlerde geri almasını da bilir.

@GKS : Apsalar’ın possession muhabbeti bu civarlarda açıklığa kavuşuyor.

Togg’s teats!

• Kulp’a bayılıyorum. Tattersail’in yokluğunu aratmayan kaliteli bir karakter. Bu kitabın yıldızlarından.

• Gesler, Stormy ve Truth üçlüsünün de tadından yenmiyor. Gesler özellikle WJ’in daha kirli bir versiyonunu çağrıştırıyor. Yolları Baudin, Felisin ve Heboric’le kesişti. Baudin diğer bir favorim. Heboric’e de tuhaf şeyler oluyor, adam sağlı sollu heal büyüleri atmaya başladı. Level atladı bir anda. Fener bunu possess mi etti n’oldu. Bir şeyler döndü.

• Felisin demişken, bu kız daha ne kadar alçalacak acaba? Rezil rüsva, habis bir şıllığa dönüştü. 180 derecelik bir dönüş var. Yüreğinde sadece intikam ve nefret ateşi yanıyor, dostlarına bile zehir kusuyor. Yalnız kimse de yanına çekip bir abi bir baba öğüdü vermiyor be. Bak kızım, bu aksiliğin böyle gitmez, aklını başına topla; o kadar macera atlattık, acısıyla tatlısıyla bir dostluğumuz oluştu, onu daha da hırpalama, yanındayız diyen biri çıksa kız kurtulacak buhranından.

• Hairlock yok edilmemiş miydi yav? Kulp, Gesler ve co.’nun gemisini büyü saldırılarıyla batıran, bunları tuhaf bir warren’a sokan “içi saman dolu kukla”ya benzeyen deli büyücü kimdi o zaman?

• Obaa, uzun zaman sonra yeni ırk tanıtıldı: Tiste Edur. Başı kesik denizcilerle ve Tiste Andii’yle dolu gemi? Holy shit. Korku romanı da yazarım, ne sandınız, idiots! diyerek sitem etti SE reyiz.

• Fiddler, Apsalar ve Crokus’un yolları sonunda Mappo ve Icarium’la kesişti. Iskaral başkan da yine açtı ağzını yumdu gözünü. Icarium’dan sonra Fiddler da bunu biraz paralayınca müthiş bir monolog döktürdü, yine güldürdü.

• Güzel gruplar oluştu. Sohbetlerin tadından yenmeyecek.

• Deadhouse’un ne olduğu da çıtlandı.

3 Beğeni

Felisin’le ilgili görüşlerinizi merak etmeye devam ediyorum. Bakalım kitap sonu nasıl olacak. :slight_smile:

Gesler ve ekibine saldıranı hatırlamıyorum ama Hairlock değil, orası kesin. O arkadaş Hakk’ın rahmetine kavuştu.
.
Tiste Edur’lar önemli. Ayrıca o kafası kesik denizciyi unutma.

Bu kitaptaki favorim açık ara Iskaral ama Icarium ve Coltaine de harika karakterler. Mansiyon ödülü de Bent ve Roach’a gitsin.

@nefarrias_bredd de en çok Mallick Rel’i sever. :slight_smile:

2 Beğeni

Gizli kısım ağır spoiler mı? Açmaya korktum. :slight_smile:

Mallick Rel’den şu ana kadar ses seda yok. Kitabın başında bir göründü, Coltaine’den şamar yiyince Malazan’a geri döndü. High Fist’i kışkırtmakla uğraşıyordur, bir şerefsizlik peşindedir kesin.

1 Beğeni

Spoiler vermem ben ya, vermemeye çalışırım. En kötü light spoiler olur ki onlar da önemsizdir. Açabilirsin rahatlıkla, zaten senin yazdıklarınla ilgiliydi. :slight_smile:

2 Beğeni

Overhead the sky raged, bruised and flushing with blooms of power. Kulp’s eyes widened as he stared up—a tiny figure rode the storm above, limbs flailing, the fragments of a cloak whipping about like a tattered wing. Sorcery flung the figure around as if it was no more than a straw-stuffed doll. Blood exploded outward as a coruscating wave engulfed the hapless creature. When the wave swept past, the figure rolled and tumbled after it, webs of blood spreading out like a fisherman’s net behind it.

Hmm, şunları okuyunca aklıma Hairlock geldi. Ama ikinci cümleyi şimdi daha dikkatli okuyunca karakterin “içi samanla doldurulmuş bir kukla gibi” savrulması betimlenmiş.

Öyle gözüküyor. O 3-4 Tiste Edur’un bir gemi dolusu insanı ve Tiste Andii’yi haşat etmesi ve sonrasında büyüyle kürek çekmeye zorlaması? Çok güçlü büyücüler olmalılar, ve muhtelemen kötücüller. Tabii sonra daha da pislik biri gelip onları katletmiş.

2 Beğeni

Hah! Felisin’in bu nefret kusmaları vs. fanlar arasında meme olmuş durumda hocam. Şekil bir a:

RDT_20220218_1013543217376064180558142

@isos81 Hocamın belirttiği gibi, Silanda önemli hocam. Ayrıca cidden baya çarpıcı bir sahneydi o yahu.

Bent ve Roach :heart:

FMR :hugs:

2 Beğeni

Felisin’in başına gelenler elbette korkunç ama “tecavüz” kısmına katılabilir miyim, sanmıyorum. Şimdiye kadar sadece kendi istedikleriyle çıkar amaçlı yattı. Beneth ayısı bile Felisin’e tecavüz etmedi mesela. :slight_smile:

2 Beğeni

Yeaani tabi tanımları tartışılabilir hocam. Sonuçta dediğiniz doğru ama kendisi içinde bulunduğu durum itibariyle bir onlyfans modeli sayılmaz sanırım hahah.

Ek: ilk okumada ben de baya yargılamıştım Felisin’i ama sonraki okumalarda daha çok sempatiyle yaklaşır buldum kendimi. Serinin genel etkisi olabilir bu tabi :roll_eyes: GELİŞEREK DEĞİŞTİM

2 Beğeni

Felisin’in kırılma noktası (karanlığa geçmesi) birileriye yatmasından, onun şunun malı haline gelmesinden sonra yaşanmadı. Durumundan “memnun” demesek bile madenlerde hayatta kalmak, daha iyi yemekler yiyebilmek ve Heboric ve Baudin’in daha iyi koşullarda çalıştırılmasını sağlayabilmek adına kabul etmek zorunda kaldığı, rıza gösterdiği acı gerçekler vardı. Kırılması noktası Heboric malının buna namus bekçiliği kesilmesinden, surat yapmasından ve Baudin’le gizli gizli (kaçış) planlar yapmasından sonra başladı. Kendini haklı olarak aldatılmış hissetti. Baudin’in Beneth’i kurtarmaması da tuzu biberi oldu. Ama karanlık tarafa geçişi bunlara rağmen çok ani gerçekleşti. Baudin ve Heboric’i öldürme planları tasarlamaya başladı.

2 Beğeni

Tabi hocam çok doğru. Açıkçası paylaştığım meme de zaten durumun mükemmel bir yansımasından ziyade r/dust_of_memes’de gördüğüm ilk Felisin meme’iydi hahahah (ki subreddit de harikadır, seriyi tamamladıktan sonra arada ziyaret etmenizi öneririm :hugs:)

1 Beğeni

Hocam subreddit’e girdim, spoiler manyağı bir ortamdı, hemen kaçıverdim. :slight_smile:

Biri birkaç gün önce güzel bir Darujihstan illüstrasyonu yollamıştı ama, öyle paylaşımlar hoş.

Kafamdaki imge değil ama gene de güzel:

5 Beğeni

Aslında Mavi Şehir imgesine uyan bir görsel olmuş, ben de beğendim.

Felisin konusunda ben de ilk okumada “stupid bitch” şeklinde yaklaştım ama sonra Erikson’ın röportajını izledim (Erikson da mesela Felisin’e gelen tepkilere şaşırmış durumda) ve “bi dk. lan, hiç böyle düşünmemiştim” dedim. Verdiği kararlar tam bir “Stupid Bitch” bile olsa çok kısa sürede yaşadıklarını düşününce, empati yapabilir oldum.

3 Beğeni
  1. bölümün ortasındayım. 8 bittikten sonra dahil olacağım muhabbete. :smiley:

İmzamı attım altıma. Gemi tayfası da hiç beklemediğim kadar iyi yazılmışlar. Öylesine karakterler olur sandım ama reyiz ismini verdiği herkesi mutlaka yer ettiriyor akılda.

Bence de böyle oldu ama öte yandan Otataral işlenen eline n’oldu? Otataral’dan sihir doğar mı?

Üstelik bilindik haritaların dışında yeni haritalar gördüler değil mi? Bu olayı bayağı ilginçleştirdi.

Döktürdü vallahi. :joy:

Felisin birden filozof oldu. Ben acayip karışık duygular içerisindeyim. Gördüğü rüyaların bir anlamı var mı acaba? Düşünsenize yaptığı her şeyi yanındakileri ve kendi aklını koruyabilmek için yapıyor, amaç belirliyor. “Zevk almayı öğren. Sabret.” şeklinde. Sonra bir anda kendisinden habersiz kaçış planları yapıldığına şahit oluyor ve üstelik de Baudin sürekli imalı imalı şeyler söyleyip kızın aklını iyice karıştırıyor. Bunlardan nasıl bir karakter olarak çıkacak merak ediyorum doğrusu. Henüz bir yargım yok ama açıkçası “Stupid bitch” hissi de uyanmadı. Benneth ile yaptığı son konuşma ilginçti. “Bunları yapmak zorunda değildin biliyorsun di mi?” diyordu Benneth. Burası da önemli bana kalırsa. Her neyse, göreceğiz.

Ben asıl Raraku’da önceden yaşayan medeniyeti çok merak ettim. Heboric’in dokunduğu gizemli cisim neydi?

Girdikleri Warren, delirmiş magein Warren’ı mı?

Ayrıca reyizin savaş alanlarını ve yaşananları olay yerine sonradan gelen tarihçi Duiker gözünden documentarymiş gibi anlatıyor olması da çok şahane.

2 Beğeni

Ben de barda tanıştıkları ilk sahnede Kulp’un iki kere düşünmeden harcayacağı, kibirli ve aptal bir Malazan birliği sanmıştım. Gesler özellikle harika bir tip. Ekipte biraz paladin havası da var, hem dindarlar hem de veteran savaşçılar.

O enteresandı gerçekten. Jade Giant diye bir şey, gerisine bakmadım sürprizi kaçmasın diye. Gizem yaratan hoş bir lore ayrıntısıydı, ileride öğreniriz belki.

Dokuzuncu bölümde açıklanıyor. Bu da çok iyi bölümdü.

2 Beğeni

Bir de Mappo’nun misyonu için acaba Icarium’un hatırlamasına engel mi olmak diye düşünmeye başladım. Vatanının slaughterına da hatta Icarium sebep olmuş bence. Bu olmasın diye onu görevlendiriyorlar. Tabii yolda çok sıkı dost oluyorlar ve Mappo bunun çıkmazında.

2 Beğeni

Çok imreniyorum konuşmalarınıza. Bizim şöyle bir “read-along” kankamız olamadı gitti :frowning: .

3 Beğeni