Malazan Book of the Fallen

Öyle bir şey yok.

Ama kitapların bağlantı sıraları 1’den 10’a şeklinde değil. @nefarrias_bredd’in bir çizimi vardı yukarıda, ona bakabilirsin hocam.

Edit: Buldum.

1 Beğeni

Bu sanırım. Artık çok ama :)) @isos81 şimdi ingilizceye geçtim, acaba ingilizce / türkçe kim kimdir, spoiler yemeden bakılabilecek bir site var mı? Örnek; fiddler=kemancı gibi

Bir de mesela 1-3 kitaplarındaki karakterleri bir daha 8’de mi görüyoruz?

Karakter değil de plot akış şeması bu. Mesela ilk kitaptan bazı karakterler ikinci kitapta da var.

Köprüyakanlar hariç çok fazla karakter yoktu Türkçe’ye çevrilen sanki?

Alakarga - Whiskeyjack
Tez Ben - Quick Ben
Tokmak - Mallet
Kemancı - Fiddler
Kirpi - Hedge
Tırıs - Trotts

Aklıma gelenler bunlar. Bir de Köprüyakanlar hariç kişiler var:

Yırtıkyelken - Tattersail
Crokus Eliuzun - Crokus Younghand
Kotilyon - Cotillion
Gölgetaht - Shadowthrone
Tazı - Hound
Kovan - Warren

Kitaba bakmadan hatırladıklarım bunlar. Ekstra biri çıkarsa buraya yazarsın. :slight_smile:

3 Beğeni

Karakter değil de takım geldi aklıma.
Pençe - Claw

Ve olur da devam kitaplarında olursa Muavin Lorn - Adjunct olarak vardı.

1 Beğeni

Hairlock, Rope, Nightchill karakterleri de var sanırım. Sırma, Urgan, (?). Böyle miydi?

1 Beğeni

Nightchill - Geceayazı. Diğer ikisi doğru.

@Waxillium Toc the Younger, Toc the Elder.

Ek: Geceayazı’nın sevgilisi olan Telomen’in ismi Bellurdan Skullcrasher.

Bunlar öldüğü için sonraki kitaplarda nasılsa yoklar diye yazmamıştım. :smiley: Urgan’ı unutmuşum ama.

3 Beğeni

Geceayazı evet, ve Toc (?) vardı bir de.

2 Beğeni

Ekşide bir yorum okudum, ne dersin? :)) @isos81

Alıntı

başarılı bir seri fakat overrated. fanları sırf seri underrated olduğu için yere göğe sığdıramaz. anomander rake gibi genellikle çoluk çocuğu heyecanlandıracak karakterlerle doludur. iyidir, başyapıt değildir.

Alıntı

Overrated mı underrated mı bi karar verelim önce. :slight_smile:

5 Beğeni

Tahminim demek istediği şu; İyi bir seri, camiada underrated (fantastik dünyası) fakat fanları arasında ise aşırı overrared :))

2 Beğeni

İlk kitap güzeldi ve gelecek için çok şey vaat ediyor. Sadece ilk kitap özelindeyse henüz overrated durumda gerçekten.

Bana kalırsa 3. Kitap gibi underrated klasmanına döner. Dönmezse söyleriz. :slight_smile:

3 Beğeni

Ben beğendim, aşırı gelecek vaadediyor. Benim gibi bir Zaman Çarkı gurusu bile ZÇ serisi için ilk kitaptan sonra böyle bir şey diyemezdi. Ben Malazan’ın dünyada aşırı underrated olduğunu düşünüyorum. Bu kadar fantastik seri okuyup, bu seriyi bu kadar geç duymam bile bunun göstergesi (2015 falan) Zaten yazarda 10-15 sene mi ne yayımlayacak yayınevi bulamamış.

3 Beğeni

Aslında tam tersini söylemeye çalışmış bana kalırsa. Kendine göre overrated, fanlarına göre underrated. Fanları neden overrated olduğunu düşünsün ki? :slight_smile: Mesela ben bir fan olarak çok daha fazla ilgi görmesi gerektiğini düşünmüşümdür hep.

Yorumu yapan kişi seriden kaç kitap okumuş? Neye göre yorum yapıyor? Elbette böyle düşünmesinde herhangi bir sakınca yok ama bir argüman da yok ortada, sadece sonuçlar var.

Bu işin bir formülü yok. Beklentileri karşılar ve zevklerinize hitap ederse seversiniz, etmezse sevmezsiniz. Bu kadar. :slight_smile:

Ben de. :slight_smile:

7-8 sene. Hatta Kanadalı olmasına rağmen ilk baskı İngiltere’de oluyor.

1 Beğeni

Hocam bu kadar mütevazi olmayın. :smile:

1 Beğeni

Kitap elime geçmeden Reddit’te Malazan’ın ZÇ ve Fırtınaışığı Arşivi zevklerini baltaladığını söyleyen insanların postlarını görüyordum. İlk kitabı okudum, şimdilik kendi kendime kafamda yaptığım ilerleyişler ile serinin gidebileceği noktaları düşünmek(biraz spoilerde okuyorum) bile çoktan Zaman Çarkı’nı gözümde soldurdu. FA ise zaten 3.kitaptan beri yavan geliyordu.

1 Beğeni

Ahahah 6 kez re-read :slight_smile: başka seri için asla kullanmazdım. Dizi bitirdi beni.

Ben de bir şeyler yazayım hemen. Fırtınaışığı Arşivi ve Zaman Çarkı serisi benim için ayrı bir noktada. Malazan’ı yeni bitirmiş birisi olarak aklımda tutabildiğim karakter sayısı 5’i geçmez. Diğerlerinin adını bir türlü hatırlayamıyorum bile. Ama Zaman Çarkı ve Fırtınaışığı Arşivi serisinden çoğu karakteri hatırlayabiliyorum. Belki de isimlerin Türkçeleştirilmesiyle alakalı bir durumdur bu. Misal Yırtıkyelken ismine hiç alışamadım. Komik bulduğum için aklımda kalmış durumda. Bir de baştan sonra aynı isimlerin korunup yanlarına +1 olarak yenilerinin gelmesi olayına alıştığım için Malazan bu konuda beni rahatsız ediyor. İlk kitabı beğendim puan verirken de 5/5 vermiştim ve hatta Rüzgarın Adı seviyesinde yazmıştım fakat şimdi düşününce o kadar da iyi olmadığını söyleyebilirim. Şu an puan verecek olsam ilk kitaba büyük ihtimalle 3.5 puan falan verirdim. Bu da bence yine çok iyi bir puan. Benim için 6 ve üzeri şans verilebilir düzeyde.

Zaman Çarkı’nın o kardeşlik yolculuğu benim çok hoşuma gidiyor. Ayrıca cilt cilt karakter gelişimini görmek de ayrı bir haz veriyor. Keza Fırtınaışığı Arşivi bence inanılmaz iyi bir seri. Şu an ben 3. kitabın ortalarındayım bozmadan bu şekilde devam ederse Zaman Çarkı’nın üzerinde bile konumlandırabilirim. Onda da ilk 5. kitaptan sonrasını merak ediyorum zira zaman atlaması gibi bir şey oluyormuş. Bu fikri hiç ama hiç sevmedim.

Malazan’a tekrar dönecek olursam her şeyin en iyisini yapan en iyileri görmek etkileyici ama bir süreden sonra insanın şevkini kırıyor. Bir de o kadar çok terim var ki içinde kayboluyorsunuz. Ben ilk okumaya çalıştığımda içinde kayboldum. Sonra araya başka şeyler girdi ve ben kitabı unuttum…
En sonra tekrar başladım ve her gün ortalama 100-130 sayfa okuyarak bitirdim.

Avukatlık bürosunda işe yeni başlamışsınız ve sizi içinde binlerce evrak kutusunu barındıran bir odaya sokuyorlar. Yetmiyor hepsini ayıkla diyorlarmış gibi hissettim. Pat diye olayların ortasında başlıyorsunuz ve sürekli bir şeyleri anlamaya çalışıyorsunuz. Ne? Ne oluyor? Neymiş? Ne yaptı? sürekli böyle diyerek okudum ben. Benim gibi işi yoğun insanların bunu çalışırken okumaması lazım bence. Belki de benim iş hayatımın çok yoğun olduğu bir döneme geldiği için ben pek verim alamamışımdır. İnşallah 2. kitap daha çizgisel ilerler.

Bu Cuma şöyle Çarşamba gününe kadar izin yapasım var. Sen kitabı aceleye getirmişsin boş vaktinde tekrardan oku der misiniz? Maksimum 2 gün içinde rahat rahat okuyarak bitirebilirim? Hani kitaba haksızlık mı ediyorum acaba düşüncesi var onun için soruyorum. Ne dersiniz?

4 Beğeni

7.5/10 veriyorum ben, diğer kitaplar için feci umut vaadediyor. Rüzgarın Adı’na da 7.5/10 veririm ama, hikaye tamamlanmadığı için belki hayalkırıklığından kaynaklanıyordur. İsimlere çok takılmadım, bridgeburners hariç, çünkü hiçbir ismi sürekli göreceğimizi sanmıyorum. (Ya ölecekler ya kitaplarda olmayacaklar)

Onun dışında Stormlight serisindeki atlama ise 10-15 sene gibi demişti bir yayınında brandon, öyle başka çağ geçiyormuş gibi olmayacaktır.

Zaman Çarkı’nın politika kısmı ve darkside povlarının az olması çok sıkıcı. Ama buradaki gibi aşırı dozda fantastik aksiyonda olmuyor.

Bence yeniden okumaya değmez. Çok yoğun olup, beğenmeme rağmen, 3 ayda anca bitirdim bende. Şu an bir daha okumak hiç isteyeceğimi sanmam ama devamı çok merak ettiriyor.

Sanki bir seri değilde, tarihçe okuyacağız hissi de vermiyor değil. Çok alışagelmedik bir seri o yüzden. En iyi kitaplar 2-3 deniyor sonra inşallah vasatlaşmıyordur, tek korkum o.

Gayet olası. :slight_smile:

1 Beğeni