Malazan Book of the Fallen

Gözlemlerime göre yazarın ön sözde dediği gibi seven gerçekten çok seviyor, ısınamayanlar ya da karmaşık bulanlar da devam etmekte ve olayların içine girmekte güçlük çekiyor. Ben de ilk gruptanım galiba, daha ilk kitaptan favori serilerim arasına girdi. Üzerine ödev yapınca da farklı bir bağ kurdum tabii, ilk kitaptaki olay örgüsü ve tüm karakterleri ezberledim resmen. Tekrar okuma yapmayı hiç sevmem ama fırsatım ve zamanım olsaydı şu sıralar ikinci kitap çıkmadan bir daha okurdum. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Eh işte ben de o civarlarda veriyorum. Fakat KKG’ye 10 veriyorum. :smiley: Serinin devam kitaplarının iyi olacağını düşünüyorum. Artık ne zaman yazarsa o zaman okuruz. Her sene işte o sene bu sene demek ters tepti sanırım. :slight_smile:

İyi bari 10-15 sene ise ve okuduğumuz karakterler hâlâ yaşıyorsa benim için sorun yok. Dalinar’ı Sadeas savaşın ortasında bırakıp döndüğünce acayip sinirlenmiştim. Ben kitapların içine girip yaşıyorum resmen. Önce okurum bir bölümü sonra düşünürüm, okuduğumu hayal ederim vs o yüzden benim okumalarım biraz uzun sürüyor. Burçlara pek inanmam ama benim burcum tam olarak beni anlatıyor. İşin içine duygu girince kurduğun bağ daha kuvvetli oluyor.

Evet Zaman Çarkı serisinin bence en büyük eksikliği kötü tarafı çok az görüyoruz. Gördüklerimizde bence genel olarak tırt. Sadece Lanfear hariç. :heart_eyes:

Tekrardan bir okuyacağım. Genelde ben okurken ya telefon çalıyor şu iş ne olacak diyorlar ya da benim aklım yarın hangi toplantıyı yapsak oluyor. İyice programımı boşaltıp tekrar bir bakacağım. Ritmi yakalarsam ilk gün bile bitirebilirim. Kitabı aldığım ilk gün dur dedim şunu biraz okuyayım. Kitabı elime aldım birkaç kelime okudum kapattım. Aradan birkaç saat geçti tekrar denedim ve yine aynı şeyle karşılaştım. Sonra Fırtınaışığı Arşivi’nin yeni kitabını elime aldım sayfayı bir açtım Shallan diyor ALLAH dedim hemen okumaya başladım. :joy: Ondan sonra Malazan’a döndüm ve sanırım 200 sayfa civarı okuyup bıraktım. Araya iş girdi çünkü benim öyle bir yapım var iş varsa her şeyi bırakırım önce işi hallederim sonra ne yapıyorsam ona dönerim. Döndüğüm şey neyse genelde hiç oluyor baştan başlıyorum.

Allahtan okurken not aldım. Şimdi boş günümde tekrar okurken notlara da bakacağım. Eksik not varsa onları da tamamlarım. Kafaya koydum ben bu tekrar okuma işini. Bu hafta sonu bu iş bitecek! :slight_smile:

@ilydious Ben sevdim esasında ama iş fırtınasının ortasında başladım sonuç böyle oldu. Bu da bir deneyim diyelim. Hafta sonu tamamen boşum Cuma iş çıkışı direkt içine balıklama atlayacağım bakalım ne olacak. Ya denizin derinliklerine dalacağız ya da çok yüksekten atladığımız için bir yerlerimizi kıracağız. :slight_smile:

3 Beğeni

@isos81 bu malazan’ın prequel ya da sequel’i var mı? Doğrudan karakterlerle ve dünya ile bağlantılı.

1 Beğeni

Prequel, sequel, novella, side story ne ararsan var hocam. :slight_smile:

1. Kharkanas Trilogy: Ay Bahçeleri’nden 300 bin yıl öncesini anlatıyor. Steven Erikson yazıyor. 2 kitap hazır, 3. kitabı bitirmek üzere
  2. Witness Trilogy: 10. kitaptan (The Crippled God) 10 yıl sonra başlıyor. Yine Erikson yazıyor. İlk kitap yeni çıktı
  3. Path to Ascendancy Trilogy: Yazarı Ian C. Esslemont (ICE). ICE, Erikson’la birlikte bu dünyayı kuran kişi. Konusu Ay Bahçeleri için spoiler, o yüzden yazmıyorum. Ermişliğe dair bir üçleme. Yakın zamanda okuyacağım. 3 kitap da çıktı. Bu arada Esslemont yeni bir üçleme yazıyor. İlk kitabın ismi Jhistal olacak.
  4. Bauchelain and Korbal Broach: The Collected Stories: Erikson tarafından yazılan novella’lar. Bu ikili (Bauchelain ve Broach) ana seride kısa süre yer alan komik Necromancer’lar. Henüz okumadım ama okuyacağım bu kitapları da. Toplamda 7 kitap.
  5. Side Stories: Seri olmayan, ana serideki bazı olayların detaylı açıklandığı Esslemont kitapları. Toplamda 6 kitap var (Night of Knives, Return of the Crimson Guard, Stonewielder, Orb Sceptre Throne, Blood and Bone, Assail). Bunlar Malazan’da ucu açık kalan konuların detaylı anlatıldığı yan kitaplar. Örneğin Malazan’da bir kitapta büyük bir sorundan bahsediliyor ama detay verilmiyor. O detaylar Assail kitabında yer alıyor.
14 Beğeni

Valla açıklamlarındaki detaycılığa ve konuya olan ilgine tekrardan hayran kaldım, çok teşekkürler. 10 kitabı bitirdiğim zaman bir buluşma ayarlanır bence :slight_smile:

1 Beğeni

Onu bunu geçin hocam, ikinci kitaba ne zaman başlıyorsunuz? :slight_smile:

1 Beğeni

Neden olmasın? Önce ana seriyi birlikte bitirelim. :slight_smile:

1 Beğeni

Başladım :slight_smile: ingilizce okuyorum, ilerledikçe yorumları buraya bırakacağım.

2 Beğeni

Türkçe olarak bunları okuyabileceğimize hiç inanmıyorum. :grin:

1 Beğeni

Spoiler olabilecek yorumları veya aklına takılanları sormak için spoiler başlığını kullanabilirsin hocam. Hatta orada DG muhabbeti bayağı döndü, ona da bakabilirsin.

1 Beğeni

10 kitaplık ana seri çıksın öp başına köy la ne novellası yan serisi, öncül serisi, sequel’i( buna bir Türkçe karşılık bulmak lazım). 3. kitapla serinin akıbeti belli olur bence.

Sequel için devam serisi olmaz mı?

Aslında artçıl karşılıyor gibi. Depremi getiriyor akla hemen ama anlam tutuyor.

Devam tam olmuyor ya, basit kaçıyor gibi.

Olabilir. Sen artçıl deyince ardıl kelimesi geldi aklıma şimdi.

2 Beğeni

Ben de ardıl olabilir diye düşündüm mesajı okuyunca.

2 Beğeni

Fırtına ışığı bana da inanılmaz overrated geliyor. Büyük ve iddialı seriler arasında açık ara okudugum en sıkıcı seri. Binlerce sayfa worldbuilding okuyorsun hikaye ilerlemiyor.

1 Beğeni

Hocam Fırtınaışığı’nın -ve diğer Sanderson kitaplarının- esas olayı worldbuilding zaten. (Zaman Çarkı da aynı şekilde. Ama onda karakter gelişimi daha belirgin.)

2 Beğeni

Güzel bir dünya hayal ediyor ok de dünyanın içine sığ karakterler ve akmayan bir olay örgüsü ekleyince benim okuyasim gelmedi pek. Dört kitabı da almış olmama rağmen üçüncü kitabın ilk cildini okudum ve seriden ümidi kestim. İkinci ciltte ne olacak acaba diye merak ettiğim bir konu bile yok. İlerde belki tekrar döner bitiririm.

Malazan’a üç kitabı çıkınca başlayacağım. Martin ya da Abercrombie sevenlerin daha çok beğeneceği bir seri galiba. O yüzden daha ümitliyim.

2 Beğeni

Çok ağır olmuş yorumlar ama zevk renk meselesi tabii ki :slight_smile:

2 Beğeni

Çok riskli ya, bu seride spoiler yemek istemem gereksiz (: