Malazan Book of the Fallen

Ay Bahçeleri’nde ya da serinin devamında LGBT karakter var mıydı? Cevabı spoiler içinde yazarsanız sevinirim.

1 Beğeni

Elbette var ama kör göze parmak şeklinde değil.

Edit: @Artorias Ben soruyu yes or no şeklinde anladım ama Bu karakterler kimler diye mi sordun?

1 Beğeni

Nerede lütfen söyleyin. :slight_smile:

@Artorias sormuyorsa da ben sormak istiyorum şu an. :slight_smile:

2 Beğeni

@isos81 Editi şimdi gördüm. Hayır sadece ilk kitapta ya da serinin devamında var mıydı diye sordum.

@ilydious Sor bakalım. :smiley:

2 Beğeni

Sonraki kitaplar için konuşmak mantıklı gelmedi zira o karakterler ile henüz karşılaşmadık. Ancak Ay Bahçeleri için konuşacak olursak net olarak bildiğim tek kişi kısa bir süre gördüğümüz ve Paran’ın kız kardeşi olan Tavore.

Ikinci kitapta daha fazla gay karakter ile karşılaşıyoruz ama dediğim gibi, bunların hiçbirisini okurun gözüne sokacak gibi yazmamış Erikson.

Malazan forumda bunla ilgili bir thread var. Ama bence bakmak şu aşamada anlamsız.

Yine edit: @Artorias spoiler ile yanıt istedin ama sonraki konuşmalar spoiler’ı anlamsız hale getirdi. Eğer sorun olacaksa spoiler başlığa taşır mısın bu konuşmaları?

3 Beğeni

Evet, üslubu cidden çok tarafsız. Kadın karakterlerin işlenişi de çok doğaldı. Ne geri planda ne de aşırı ön planda. Herkesin bu konuda asıl istediği de bu şekilde doğal görünmeleri zaten.

Bahsettiğiniz karakterle ilgili başka spoiler da aldım bu arada yanlışlıkla. Muavin oluyormuş. Yaptığım ödev sürecinde almadığım spoilerları daha sonrasında öylesine kaydetmek için Malazan illustrasyonlarına bakarken almıştım. Bu arada ödevimden de tam puan almışım, belki hocamı da meraklandırıp Malazan okumaya teşvik etmişimdir. :slight_smile:

Haklısınız, bir an bildiğim karakterler içerisinde varsa diye meraklanmıştım. Henüz bilmediğim karakterlerse öğrenmemin anlamı olmayacak dediğiniz gibi. :slight_smile:

2 Beğeni

@isos81 Şu an için bir problem yok gibi görünüyor. Ancak bu yazdıklarımız yeni okuyucu için tat kaçırır diyorsan taşıyayım.

1 Beğeni

Erikson’ın hikayesinde karakterler cinsiyetleri veya yönelimleriyle varolmuyorlar. Bunda olduğu gibi birçok şeyde çok iyi kıvam tutturmuş. Ah bir 2. kitap gelseydi de konuşsaydık.

3 Beğeni

Bence yok da senin hassasiyetin sebebiyle söyledim. Böyle kalabilir bence, sıkıntılı olabilecek yerler zaten spoiler etiketinde. :+1:

Tam puana sevindim. Bundan sonra tüm ödevler Malazan a dair olsun.:slight_smile: Hocanız da umarım başlar okumaya.

2 Beğeni

Evet, kesinlikle. Karakterler okuyucuya hep belirli bir mesafede zaten. Bu da bende karakterlere karşı daha çok merak uyandırıyor. :slight_smile:

Mezun oluyorum maalesef. Ödev yok artık. :sweat_smile:
Bu arada alıntıladığınız yerde spoiler görünüyor. :cold_face:

3 Beğeni

Sen insanların beklentisini tavan yaptırın. :grin:Ben 2. kitabı çok merak ediyorum. @isos81 de çok daha iyi çünkü film senaryosu gibi değil demişti. Anladığım kadarıyla çizgisel ilerliyormuş. Ancak 2. Okuyuşumda bu farklı bölümlerin farklı karakterlere geçişine alışmıştım. Adeta Asoiaf gibiydi.
@ilydious Hani nerede? :grin:

2 Beğeni

Siz mi düzelttiniz yoksa? :grimacing:

1 Beğeni

Telefonla düzeltmesi zormuş. Neyse büyük bir spoiler değildi öğrenmiş olduk. 🫣

2 Beğeni

Hemen YouTube’dan spoiler unutma videosu izlensin. :joy: :joy:

1 Beğeni

Yani ben çok beğendim, ilk kitabın üstüne kat kat koymuş yazar. Karakter arcları merak uyandırıcı, hikaye merak uyandırıcı, diyaloglar ve karakterler arası dinamikler muhteşem ötesi. Worldbuilding şahane. Anlatım tutarlı, kopuk değil ve neredeyse bir tane boş bölüm yok. Her bölümde mutlaka önemli bir şey var. Kısacası beğenmeyenin kendinde problem vardır. :innocent: :innocent:

2 Beğeni

Tatlı cadı mı ne böyle bir dizi vardı. En ünlü repliği “zaman geriye aksın” gibi bir şeydi onu attın sandım. :joy:

Edit: Buldum. :joy:

@GKS Çıksın hemen alalım. Büyük ihtimalle bu hafta ön satışa başlarlar diye ümit ediyorum.

2 Beğeni

@Huseyin_Oz’ün Deadhouse Gates yorumu.

Ama eseri beğendim. İlk kitaba göre anlaşılması daha kolay, karakterleri de daha iyi tanıtmış yazar. Tüm kitap boyu kendimi çok rahatsız hiss ettim ve böyle de olması gerekiyordu, yazar tam da bunu yapmak istiyordu bence. Olayların hepsini merakla takip ettim. Bir karakterin yolunu izleyince o kadar kendimi kaptırıyordum ki başkasına geçince hemen hızlı dinleyeyim de devamını göreyim diyordum, bu sefer de dinlediyime gidiyordu aklım.

Sertlik, kanlı olaylar bakımından da ilk kitaptan çok daha amansız. Özellikle birçok karakterin öldürülme şekilleri dehşetdi. Filmde olsa kesinlikle izleyemezdim.

Yazarın çizim yeteneği var mı bilmiyorum ama keşke olsaydı da olayların geçtiği tüm mekanları görselleştirseydi. Bir tek Duiker’in izlediği olayları dikkatsiz dinledim, başlarda ilgimi çekmedi. Askeriyye, rütbeler, çok fazla karakter derken bir noktadan sonra dikkatsizlik ettim, çok yazık.

Seriyi beğenmeyenlerin nedenini gerçekten anlayamıyorum. İlk kitapta yarım bırakılırsa onu anlarım ama ikinci kitaptan sonra sevilmemesi bana garip gelir. Tabi zevkler farklı. Ve bu güne kadar çok fantastik seri/eser okumasam da okuduklarımın hiçbirine benzemiyor. Hiçbir şey saçma gelmiyor, herşey insanları anlatıyor, “siz insanlar böylesiniz işte” diye bağırıyor sanki.

7 Beğeni

Deadhouse Gates’in bana yaşattığı en önemli şeylerden bir tanesi kesinlikle İnsan’ı deneyimlemek. Bunu başka hiçbir seri vermedi bana. Her şeyin insanları anlattığı yorumuna o yüzden kesinlikle katılıyorum. Yitip gidenin kaybını ruhumuzun derinliklerine çiviyle çakıyor yazar. Okuyucu olarak bizim görevimiz bu. Şahitlik etmek. İnsan’a şahitlik etmek.

3 Beğeni

Evet, kesinlikle. Ben de aynı yorumu yaptım.

Ama sadece insanı anlatıp, siz busunuz işte demiyor yazar. Aynı zamanda bir umut ışığı da veriyor. Zaten bu yüzden grimdark olarak değerlendirilmiyor seri.

2 Beğeni

Evet, doğrudur. Anlatacaklarının daha çok başındayız. İnsan’a dair bir şeyler anlattığı kesin ama daha neler anlatacak kim bilir?