Malazan Book of the Fallen

Vallaha ilk kitap beni çok sardı. Herkesin dediği kadar varmış. Bırak ikınci kitabı ben ilk kitaptan aşık oldum seriye.

1 Beğeni

Valla siz böyle konuştukça dayanamayıp Amazon’dan şu seti alasım geliyor. İthaki’den 100 seneye tamamlanana kadar burada milim milim okuyup anlamaya çalışırım diyorum. :ddd

2 Beğeni

İngilizceniz varsa başlayın. İlk kitap için konuşacaksam olayları sanki biz önceden biliyormuşuz havasında takılıyor yazar. O kısım ilk kitabın yarısında zorlayabilir sizi ama sonra çok akıcı oluyor.

Bu arada Whiskyjack gibi havalı bir ismi Alkarga diye çevirlmesi hoş olmamış. Cihan Karamancı böyle bir hataya düşmezdi normalde. Yazık olmuş.

2 Beğeni

Whiskeyjack alakarga (Canada Jay) demek, Karamancı ne yapsın? :slight_smile:

3 Beğeni

Aslında elimde 10 kitabın içerdiğim bir epub var. Epub okumak için ucuz yollu bir tablet alacağım ama seçeneklerimi araştırıyorum. iPad mi alsam android mi vs. Beğenirsem ingilizce seti de alabilirim. Okuma harici ingilizce çok içerik tüketirim ama okuma en zayıf alanım. Malazan da dili ağdalı denildiği için şimdiye denk çekindim. Biraz pratik yapıp bu masrafa girebilirim. :dd

2 Beğeni

Çevirmeden bıraksa daha güzel olur. Özel isimlerin çevrildiği nerede görülmüş. Bu arada Canada Jay ile Whiskyjack ne alaka ya :grinning: ikisi çok farklı kelimeler değil mi :rofl:

@Snitch Elinizde Epub varsa denemenizi öneririm hiç değilse 100 sayfa okuyup beğenmeseniz Tr çevirilere geçme şansınız var. Malazan kurgusu gereği okuyucuyu sürekli bir meraklandırma burada ne oluyor kafasın sokuyor benim gördüğüm kadarıyla. Tr çevirileri beklemek işkence. Daha 1. kitapta olmama rağmen 4. kitap ne zaman çıkacak diye pirelenmeye başladım.

3 Beğeni

Karamancı’nın yanlış sebeplerden eleştirilmesine üzülüyorum. Kitapların Türkçesinde genel olarak büyük sıkıntılar varken lakap çevirileri bence önemsiz detaylar (ki çeviri doğru). :slight_smile:

2 Beğeni

İngilizcen varsa Can gibi yan kitaplara kadar topla. Sonra İthaki bastıkça tekrar alırsın. :joy:

1 Beğeni

İthaki yeter ki bassın. Ben hem ciltli hem de ciltsiz olarak alıyorum İthaki’nin bastıklarını. İngilizcem bunu okuyabilecek seviyede olsa çoktan almıştım ama antrenmanlara başlayacağım. :dd

1 Beğeni

Whiskeyjack özel bir isim değil, adamın lakabı. Fiddler nasıl Kemancı ise, Whiskeyjack da Alakarga demek.

5 Beğeni

Basar basar güzel kitaplar gelir diye düşünüyorum. :slight_smile: İngilizce pratik yapacaksan basit kitaplardan başla. Harry Potter öneririm.

3 Beğeni

Ben onu 1.600 TL iken aldım, 1.kitabı Türkçe okudum sonrası eng. 5.kitabın sonundayım, çok tavsiye ederim.

Bu arada şahsi fikrim bu, bayağı ileri düzey ingilizce okuma seviyesi gerektiriyor.

2 Beğeni

Tamamdır. :// Epubdan devam :ddd

2 Beğeni

Sakat tanrı ve amacı olan Malazan gezegeninden kaçma gizemi hangi kitapta açıklanıyor. Sanırım 3. kitapta. Ben yediğim spoiler yüzünden Jaghut Tiranının Sakat tanrı olduğunu düşünmüştüm ama anlaşılan başka bir şey

Bu arada ilk kitabın bitmesine yaklaşık 70 sayfa filan kaldı. Daha sonra uzun uzun inceleme yazarım. Ama şimdilik çok kısa bir şey demek istiyorum. Erickson karakter yazma ve onları arkadaş ve birbirlerini önemseyen kişiler olarak gösterme konusunda tam bir dahi. Kaç tane fantastik roman okudum ama şu kitaptaki arkadaşlik havasını alamadım. Tez Ben ile Kalam, Kruppe ile Crouks ve diğer kişiler arasındaki arkadaşlık ilişkisi muazzam seviyede.

Normalde yediğim spoiler yüzünden tadımın kaçtığını daha önce söylemiştim ki hala öyle.(Malazan okumanın yarısı arkada dönen komployu çözmek üzerine kurulu) Ama bu arkadaşlık durumu ve karakterler beni kitaba yeniden bağladılar. Bravo Steven Erkison Bravo :smiling_face_with_three_hearts:

4 Beğeni

Spoler konusunu çok dert etmeyin derdim hocam ben. Çok da aman aman bir sırra vaktinden önce ulaşmış değilsiniz. Müsterih olunuz :hugs:

2 Beğeni

Yediğin bence spoiler değil Malazan kitaplarının ana konusu :slight_smile: Hatta, Neferrias yukarılarda biri konusu ne dediğinde böyle açıklamış. Arkadaşlıklar konusunda ise, daha hiçbir şey görmedin diyebilirim :slight_smile: her kitapta inanılmaz duolar var. 1.kitap serinin en vasatı ama kötü asla değil. (9.kitaba da vasat derler ben 6’dayım) Sadece seri öyle bir hal alıyor ki bu 1.kitap için, sen hayırdır, fikri oluşuyor. Seri ile ilgili hiçbir arama yapmamanı tavsiye ederim.

Eğer ingilizcen var ise, her bölüm sonu tor re-read okursan muhteşem bir hal alıyor ve hiçbir detay kaçmıyor. Senin gibi ilk kez okuyan Amanda ile seriyi defalarca okumuş Bill’in görüşleri üzerine bu re-readler. Ben şu ana kadar bir tane spoiler yedim ama üzmedi, fakat bazı şeyler çok pis üzer.

2 Beğeni

Ne yazık ki ingilizce bilmiyorum. Ben ilk kitabı beğendim ama Malazan’ı bu kadar iyi bir seri yapan şeyi tam olarak ilk kitapta anlayamadım. Serinin ilk kitabı en kötüsü olduğu için şimdilik bunu kafama takmıyorum. Sanırım diğer kitaplarda olay daha derinleşecek.

Malazan okumak birazda ana konuyu dedektif gibi çözmek değil mi? Yani Reddite insanlar öyle diyor :smiley:

2 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum :slight_smile: her kitabın hem kendi hikayesinin olması hem de ana hikayeye bağlı olması müthiş bir detay. Ama olayı arkadaşlıklar bence… Daryl ile Rick gibi (TWD) :slight_smile:

2 Beğeni

Normal şartlarda buraya ağlmaya gelecektim. Ölühane kapılarındaki yeni karakterlere hiç alışamadım, eski karakterler nerede diye ama lanet kitap önceki kitap gibi 200 sayfayı geçince yine sarmaya başladı :joy: Özellikle eski karakterlerin ve Felsin’in olduğu yerler favorim. Felsin, Paran bir de diğer kız kardeşin(adını unuttum) karşılaşmasını merakla bekliyorum.

Nereden baksak ilk kitaptan 10 ne onu belki 50 gömlek üstün bir kitap. Bir kere 7 kenteki isyan olayı çok ilgi çekici. Ben sissoylu 1 saymazsak isyan konulu pek fantastik kitap okumadım ama buradaki isyan çok farklı işin içine kehanetler, kavuşumlar, entersan yaratıklar filan giriyor.

Çölde çok güzel hayal edilmiş. Kansineklerine ve diğer çesitli yartıklara ve büyülere filan bayıldım. Galiba Malazan Kadim Kanunlarla birlikte okuduğum en iyi fantastik kitaplar içine girmeye yavaştan başlayacak gibi ama en sevdiğim olamaz orası ilk okuduğum serilere ait :heart_eyes:

5 Beğeni

2-4-6 çölde geçiyor, sıcağı hissediyoruz :slight_smile: bende 6’nın tam ortasındayım, şu an bile bıraksam okuduğum en iyi seri derim.

4 Beğeni