Malazan Book of the Fallen

Benim de ilgimi çekti. Böyle bir sistem kurulursa kesin katılırım, kurgu becerimin yetmediği yerde de eleştirilerimle yardımcı olmaya çalışırım.

Not: Tam destek veriyorum.

3 Beğeni

Katılırım ve destekliyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Açık kaynak hikaye sistemini oturttuk diyelim, nereden başlayacağız? Evren yaratımı, sistem kurgusu, hikaye kurgusu, karakter tasarımı, felsefi alt tema vb. nasıl düzenlenecek? Mesela işimizi kolaylaştıracak bir RPG sistemimiz olacak mı? Yoksa tüm sahneyi Malazan’a odaklayıp bu evrenin sınırları içinde mi hikaye yazacağız?

1 Beğeni

Muhtemelen ilk başlatan kişi bir başlangıç yazar. :thinking:

Hikayenin yanında bir de meta klasörü olur diye düşünüyordum hocam. Git ile bütün hiyerarşiyi takip edebilirdik.

Yani mesela ben bir hikaye başlatıyorum, meta klasöründe anahatlarıyla planlarımı anlatıyorum. Ya da karakterleri. Hikayeyi de meta klasörünü de git ile takip ediyoruz. Ana hikayeye değişiklik önerilebileceği gibi meta klasöründe bir karakterin ismine/geçmişine ya da genel plana dair değişiklikler de önerilebilir🤔

Bu çok kısıtlayıcı olabilirdi gibime geliyor. Yeri geldiğinde hikayenin herşeyine değişiklik önerilebilmeli bence :thinking:

Tabi burda kendimizin bazı kurallar, conventionlar koyması gerekir gibi geliyor​:thinking: Yani herşeyin yapılabileceği esnekliği sağlamalıyız ama mesela (ilk adımdan sonra) tüm hikayeyi silip baştan başlamak da düzgün bir hareket değil gibi. Mesela bunu belki de PR başına değiştirilen satır sayısı gibi bir limitle çözebiliriz gibi ama tek problem bu olmaz :thinking: Baştan düzgün kurallar oturtmak lazım :thinking:

2 Beğeni

Malazan’ı 2 gündür okuyorum sanki olayların ortasına birden düşmüş gibi hissediyorum. Herkes her şeyi biliyorda bir ben bilmiyormuşum gibi. İlk kitap için buna benzer yorumlar gördüğüm için hazırlıklıydım, o yüzden alıştım denebilir. Ama umarım 2. kitap evreni tanıtma konusunda daha başarılı olur. Olaylar filan daha düzgün anlatılır.

İlk kitabı henüz 150 sayfa filan okudum. Bu saydığım şey hariç iyi gidiyor. Evrendeki karanlık hava hoşuma gitti. Serinin ismini seriye ne kadar uygun olduğunu daha iyi anladım. Seriye cuk oturmuş.

3 Beğeni

1-3 2-4 şeklinde okuyorsunuz kitapları sonra 5. kitapta hepsi birleşiyor.

2 Beğeni

Evet. Bundan haberim var. 2 farklı kıtadaki olayı anlatıyor.

Umarım seri evreni açıklama ve büyü sistemini açıklama konusunda daha başarılı olur. İlk kitaba bakınca sanki yazar hiçbir şeyi açıklamadan gidecekmiş gibi duruyor. Ölümhane kapıları böyle olmasa iyi olur. Her şeyi sanki okur önceden biliyormuş tarzına kaç kitap dayanabilirim bilmiyorum. İlk kitap herkes tarafından aşılması gereken bir duvar olarak görüldüğü için sabrediyorum.

1 Beğeni

5.kitapta birleşmiyor, muhtemelen ilk kez 7’de birleşiyor, @nefarrias_bredd hocam daha net bilgi verebilir.

1 Beğeni

Vaktiyle çizdiğim şu diagramı bırakayım şöyle: Okuma Etkinliği - Ay Bahçeleri (Malazan #1) - Steven Erikson - nefarrias_bredd tarafından #15

1 Beğeni

Bir evren yaratılsa, büyü sistemi oluşturulsa, o evrenin çevresinde uygun olarak farklı öykülerle desteklesek iyi olabilirdi aslında. Tabii meşakkatli kısım sana düşüyor hocam. Ben yemeğimi yer, sofrayı bırakırım, sofrayı kimin kaldıracağına bakmadan kaçarım.

2 Beğeni

Önerim şu şekilde:
Birisi evreni yaratsın ve evrenin kendi kafasındaki hikayeye uygun bölümler tasarlasın, biz de bu bölümleri dolduralım.
Örneğin:
Mesela ben dünya yaratıcısı olarak diyorum ki " Başlangıç için büyük bir şehrin düşüşünü 3. kişi ağızından anlatan epik bir bölüm yazılmalı." devamında birisi bu görevi üstleniyor ve yazıyor.

Sonra diyorum ki " Bu şehrin düşüşünden sonra bu halkı anlatan 1. kişi ağızından bir bölüm yazılmalı."(Burada da birisi kendi hikayesini yaratıp evrene yerleştiriyor.)

Bir sonra diyorum ki " Bu gruba salça olacak farklı bir grup/karakter lazım, o da gitsin bu ilk grubun işlerini bozsun, onlarla savaşsın." Tabii evren yaratıcının fikirlerini kabul etmek yerine duruma uygun kendi fikirlerinizi de sunup, topluluk tarafından kabul edilirse, kendi sınırlarınız içinde kendi hikayenizi yazabilirsiniz.

Özetle demek istediğim şu: Tecrübeli birisi bir hikaye yaratıp içinde büyük boşluklar bıraksın, biz de o boşlukları kendi keyfimize göre dolduralım.

3 Beğeni

Masaüstü FRP’lerdeki Dungeon Master bu. :slight_smile:

O değil de, 2-3 tane isim üretebilir miyizden nerelere geldi konu. İlgiyle takip ediyorum. :slight_smile: Ama yeni konu üzerinden devam etse iyi olacak gibi. Bunları da adminler o konuya taşır. Yeni konu ellerinden öper @nefarrias_bredd. :slight_smile:

2 Beğeni

Hahah, doğru. Güzel gaza geldik. Valla hocalarım bu işlerde tecrübem falan yok ama bence güzel fikir bir denemek lazım.

Direkt epik fanteziye girişirsek kesin yalan olur gibime geliyor ama tam kısadan az uzun öykü haline getirmelik bir hard bilimkurgu hikayesi vardı aklımda, onun girişiyle bir repo+başlık açarım belki önümüzdeki günlerde. 8-10 PR’da da bitirirdik bakalım ne çıkıyor ortaya :roll_eyes:

1 Beğeni

Hocam bu fikri ilk söylediğiniz mesajda aklım doğrudan “Öyküyü bir sözcükle değiştir.” başlığına gitti. O başlıktan da hareketle forumda gördüğüm kadarıyla zaten herkes edebi kurguyla haşır neşir, e bu insanlar üzerinde büyük emek harcamadan küçük bir şeyler yaratmaktan da keyif alıyorlar. Halihazırda yeterli beceriyi, cesareti ve zamanı birleştirebilmiş üyeler kendi hikayelerini de paylaşıyorlar.

Bu gözlemlerimden hareketle; bence bu “Farklı üyelerin, aynı ortak paydada buluşan, kendi hikayelerini birbirine ekleyip ortaya tek bir hikaye çıkarması” fikri forum halkı tarafından destek görebilir.

@isos81 Aklım en başta FRP sistemlerine gitmişti zaten, ama aklımdaki şey daha çok Game Master görevini paylaştırmak gibi. Mesela; GM hem tasarlar hem oynatır ya, işte bu sistemde GM, genel hatlarıyla evreni ve büyük hikayenin gidişatını ayarlayacak, geri kalan her şeyi (karakter yaratımı, evren betimlemeleri, olay örgüsü vb.) yazarlar tamamlayacak. Yani GM’nin kurallarına katı bir bağlılık yok, yazar isterse hikayesine GM’nin planlarını değiştirecek şeyler de etkileyebilir. GM’nin görevi yalnızca tecrübeli -veya tecrübesiz ama kendine güvenen- elleriyle yapacağı ufak dokunuşlarla hikayeyi bir arada tutmak.

1 Beğeni

Ne zamandır aklımda Zaman Çarkı evrenine bir kısa öykü yazma hevesim vardı. Ufaktan denemelerle gitmek sanırım iyi bir yol olur. Aynı konseptte bir kaç kısa öykü ile başlamak sonra bunları birleştiren bir yapı, zenginleşerek devam etmek gibi.
Ama konu bu başlıktan ayrılmalı.

1 Beğeni

İlk kitabın yarısında Sakat Tanrı’nın ana kötü olduğunu öğrenmek büyük spoiler sayılır mı? Dün yanlışıkla girdiğim fandom sayfasında gördüm. Tüm serinin büyüsü kaçtı gibi hissediyorum.

1 Beğeni

Kitabı bırakmak için bahane arıyorsun gibi geldi bana hocam.

3 Beğeni

Tam tersine kitaba çok bağlandım. Elimden bırakamıyorum. ZÇ 7’yi okurken günde 50 sayfa zor okurken. Herksein serinin en kötü kitabı dediği Ay Bahçelerini okurken neredeyse 100 sayfa okuyorum. Kitap Dahrujistan tarafına gelince daha da akıcı hale geldi. Yeni tanıtılan karakterleri daha çok sevdim. Özellikle Kurppe’ye bayıldım. Kendimde Malazan fanı olacak ışığı görüyorum.

1 Beğeni

Serinin büyüsü ne olup bittiğinde değil, o olup bitenin nasıl olduğunda. Istersen kitapları sana baştan sona anlatayım, sen okurken yine çok büyük keyif alırsın. O yüzden kaçan bir şey yok.

Okumaya devam. İkinci kitapta Chain of Dog’u yürürsen zaten bir daha geri dönemezsin.

Not: Fandomlar spoiler yuvasıdır. Spoiler hassasiyetin varsa uzak durmanda fayda var.

2 Beğeni

Bu spoiler değil bence. Adı bile belli ediyor az:) bu konudan bağımsız bu arada, kimin iyi kimin kötü olduğunu anlamak çok zor. (Belli karakterler hariç)

2 Beğeni