Malazan Book of the Fallen

İlk kitabı yeni bitirdim. Burada spoiler yeme ihtimalim nedir?

1 Beğeni

Burada spoiler yok. Spoiler başlık ayrı, ki onda bile spoiler tag kullanıyoruz.

Ayrıca ilk kitap için etkinlik düzenlemiştik, ona da bakabilirsin.

2 Beğeni

1 Beğeni

5 Beğeni

Harika olmuş. Diğerleri de gelir umarım en kısa sürede.

1 Beğeni

Son sayfalarda da resimler olacakmış. Umarım ikinci kitabın kapağında coltaine görürüz

2 Beğeni
  1. kitabı bugün yarıladım. Güzel gidiyor. Karsanın kişiliği başlarda biraz sıksa da yavaştan kendini sevdirmeyi başarıyor. Zira nerdeyse herkesin en sevdiği üç karakter arasında Karsanın var olduğunu görüyorum ister burda olsun ister reddit`te falan. Bakalım benim favorilerim arasında da yer alacak mı?
    Kitaplar içerisinde ikinci kitap favorim şimdilik. Coltaine bambaşka bir şey. Seriyi bitirsem bile kendisinden daha çok seveceğim biri olacağını düşünmüyorum. Ölümünden sonra üçüncü ve dördüncü kitapta her adı geçtiğinde gözlerim doluyor. Kitabı kapatıp sakinleştikten sonra devam ettim kaç kere. Umarım
    dönecektir. Serinin son kitabının son sayfasında bile olsam geri dönüşünü bekliyor olacağım.
5 Beğeni

En son kaçınca kitap çevrildi?

1 Beğeni

En son 4.kitap çıktı. Martta 5.kitabın duyurusu yapacağını söylediler

2 Beğeni

https://www.reddit.com/r/Fantasy/comments/1amsun3/malazans_pov_count_and_the_resulting_narrative/

Birisi Malazan’In POV sayısını Zaman Çarkı ile kıyaslamış.

Hikayenin %90’ı Zaman Çarkı’nda 26 karakterin gözünden anlatılıyor. Malazan da ise bu sayı 152.

7 Beğeni

Ben de bu olayın bir “problem” olarak görülmesine şaşıranlardanım :sweat_smile:. “Farklı insanların olaylara nasıl yaklaştığını da görüyorsun ne güzel işte” şeklinde bakıyorum olaya.

Bir de 6. kitaptan sonra POV sayısının artması büyük oranda convergence olaylarıyla ilgilidir diye düşünüyorum, bence bu daha bile güzel bir şey :sweat_smile:

4 Beğeni

Zaman Çarkı kötüdür demiyorum yanlış anlaşılmayayım - ki çok beğendiğim fantastik serilerden - ama sanki okumamın üzerinden zaman geçtikçe bana çok tekdüze, beklentilere uygun ilerleyen bir hikayeymiş gibi geliyor. Gerçek Kötüler ve Ayı Yogiler gibi kesin ayrımların olduğu kitaplar okurken değil ama sonradan zamanla insan zihninde yarattığı hisler azalıyor gibi.

Hikayenin çok katmanlı olması konusunda Malazan’ın sanki doğrudan rakibi Buz ve Ateşin şarkısı gibi geliyor bana. Belki bu seri tamamlanmış olsaydı yarattığı etkide çok daha fazla olacaktı.

7 Beğeni

Zaman Çarkı’nı 6. kitapta bırakan biri olarak, şu ana kadar Zaman Çarkı’nda bulmak isteyip de bulamadığım tadı Malazan’da buldum.

5 Beğeni

Zaman Çarkı’nın en büyük problemi iyi ve kötü ayrımı çok net. Kötü tarafından gözünden ise neredeyse hiç pov yok. Hikaye çok yavaş. Ama sonu epiktir.

1 Beğeni

Zaman Çarkı benim daha çok zanaatiyle hoşuma giden bir seri ya. Kral çığır açmadı ama (çoğu) çok güzel yazılmış on numara işçilikle ilmek ilmek işlenmiş hikaye okuttu bize, nur içinde yatsın.

4 Beğeni

4-5 aylık aradan sonra 7.kitaba bugün itibari ile geçiyorum. Jhistal senin ben ta…. :slight_smile:

5 Beğeni

Dördüncü kitabı bitirdim. 5’e başlamadan önce biraz ara vereceğim.

Karsa’nın ilk sahnelerini okurken Jorg Ancrath’ı yad ettim.

Karsa kaçarken Fener’in heykelciğini kırıyor. Heboric’le olan düşmanlığına bir foreshadowing mi?

Bloodoil in insan kadınına yaptıkları Tenescorideki kadınların hareketlerine benziyor. Bloodoil de bir şekilde chaosdan mı besleniyor? (Edit: Otataral olduğunu öğrendik, Otataral da Kaosla bağlantılıydı sanırsam.)

Nomların Darujhistanda önemli bir aile olduğunu öğrendik, ama bizim tanıdığımız tek Nom bir suikastçi, demek ki Nomlar bir şekilde sosyal merdivenden düşmüşler. Rallick Nom’un Coll’un durumunu bu kadar kafaya takması acaba kendi ailesinde de benzer olaylar olduğu için mi?

Kafesin içinde taşınırken Pale düştü dendi. Pale düşüşü 1163 ama Karsa’nın maceraya çıkışı 1159’du. Az bir dağ bayır gezdi sonra ilk kasabada yakalandı, en fazla birkaç ay eder. Nasıl 4 yıl geçmiş oluyor? Hata var galiba.

Genel olarak ilk kitabı çok beğendim. Hem coming of age hikayesi havası var, hem cahil köylünün kültür şoku var, hem uzak geçmişle ilgili gizemler var, hem önceki kitaplardaki olaylarla iyi bir bağlantı kurulmuş.

Karsa kesinlikle kitabın en güçlü yönüydü. Kitabın geri kalanı için konuşacak olursam:

Deragothlar kitap boyunca hypelanıp 2 sayfada öldüler. Icarium da Karsa’dan dayak yemesi için kitaba konulmuş. Karsa’nın gücüne ben zaten ikna olmuştum, bu kadarına bence gerek yoktu.

Whirlwind Goddess ve Felisin kısımları beklentilerimi karşılamadı. Sandstorm’u nasıl aşacaklar? Hop, kendi çekildi. Goddess ne olacak? Hop, randomlar tarafından öldürüldü. En azından finali güzeldi, ama ondan önceki her Felisin sahnesi “Bu Whirlwind şöyle kötü, böyle zalim, kurutuyor, kan emiyor…” diye sayıklamasıyla geçti. Keşke Felisin’in eski kişiliği biraz kalmış olsaydı, çünkü bu bastırılmış halini okuması sıkıcıydı.

En azından Paran yerine ölecek kişiyi doğrulamış olduk.

Onrack ve Trull Sengar kısımları güzeldi. Zaten T’lan Imassları okumayı seviyorum. Sengar’ın hikayesi de gelecek kitaba kaldı sanırım.

Corabb’ın bu kadar badireden sağ çıkmasının arkasında hangi ascendant var acaba? Yoksa normal bir gag mı?

Sudaki şeytanla yer değiştirip sonra da Togg&Fanderay’ın championu olan en’karal olayı nereye gidecek merak ediyorum.

Kalam ve Fiddler’ın sahneleri güzeldi ama 2. kitaptakiler kadar değil. QB ile üçlü sarılmaları favori sahnemdi.

Tavore ve T’Amber ile ilgili de pek bir şey öğrenemedik. Umudumuz gelecek baharlara.

Ne yalan söyleyim Febryldir, Kamisttir, Korbolodur hiçbiri umrumda olmadı. Zaten bir şey yapamayacakları çok belliydi. Bir tek Bidithal’in sahnelerini beğendim. QB onu neden öldürmemiş merak ediyorum.

Eres kadını, serbest kalan Jaghutlar, Osric ve Liosanlar, uzaydaki yeşil devler, Grub, çocuk Felisin vs. derken geleceği hazırlayan bir kitap olmuş.

Bu arada Iskaral Pust ve Kruppe’yi çok benzetiyorum. Akraba çıkarlarsa şaşırmam.

İlk 4 kitap sıralamam: 3 > 2(finali) > 4(Karsa sahneleri) > 2(geri kalanı) > 1 > 4(geri kalanı)

9 Beğeni

Ben de Pale’nin düşüşü ile diğer olayların zamansal açıdan tutarsız olduğunu düşünmüştüm okurken ama daha sonra belki benim gözden kaçırdığım bir şey vardır belki diyerek çok da önemsememiştim. Şimdi siz de yazınca evet sanırım orada bir hata var.
Rallick Nom için ben belkide bireysel bir durum vardır diye düşündüm. Arası ailesi ile iyi değilse kendi yolunu çizmek için suikastçiliğe başladı gibisinden.
Whirlwind Goddess için katılıyorum. Malazan çok beğendiğim bir seri ama bazı olaylar öylesine olmuş gibi. İlk kitapta da bu şekilde pek de bir yere varamayan kısımlar vardı. Mesela kitap boyunca Oponn un sürekli adı geçmişti ama sonra bir şey çıkmadı.

1 Beğeni

Hocam Erikson reyizin çok sevdiği bir şeydir bu, beklentilerle oynamayı pek sever kendisi. Ummadık taşlar bazen baş yarar, efsaneler bazen fos çıkar, kurtlar bazen kocar ama kocadığının farkında olmaz kimse. Hayat böyledir biraz da :sweat_smile:

Bu kısım tam anlamıyla kaderin bir cilvesiydi benim gözümde. Seriyi tamamladıktan sonra Reisin efsanevi bir zanaatkar edasıyla yazdığına karar verdiren şeylerden biri bu ikilinin ele alınış şekli olmuştu benim gözümde. Siz de okuyun bakalım devamını, sonraki kitaplarda geri dönüp baktığınızda ne düşüneceksiniz bu karşılaşmayla ilgili olarak merak ediyorum.

Hocam Erikson reis kitaplarının neresinin sıkıcı neresinin keyifli olduğunu bilen ve buna göre yazan birisi. Reis için önemli olan build-up/payoff dengesi. Bence burda tanrıçanın Felisin’e neler yaptığını, kızcağızı ne hale getirdiğini bize çok iyi aktardı kral bu tarzıyla. Diğer yandan en sonda tanrıça’nın yarıyolda bırakışı, Felisin’in korkusu, hayal kırıklığı, ihanete uğramışlığı hala yüreğimi deşer.

5. kitap direkt Trull Sengar’ın geçmiş hikayesi hocam. Spoiler sayılmaz bu, ilk sayfalarda anlayacaksınız zaten.

Hah, işte Erikson reisin yapamadığı bir şey varsa o da timeline (kendi de diyor). Bu spesifik örneği hatırlamıyorum ama bir iki yerde timeline’da problemler vardı, bu da onlardan biri olabilir. Hikayeyi ya da olay akışını bozmuyor ama bir iki hataya daha hazırlıklı olun :sweat_smile:

5 Beğeni

Amazon’da seride ciddi indirimler olmuş (enflasyona göre). Zamanında alamayan varsa, belki fırsat olur.

1 Beğeni