Malazan Book of the Fallen

İlk kitabın ingilizcesine başlayıp, 2 bölüm sonra bırakmıştım. Muhtemelen yanlış bir zamandı, geçen hafta tekrar başladım ve bayıldım. Malazan wiki’nin de çok yardımı oldu sağ olsun :smile:

1. kitabın sonuna yaklaştım, ancak neredeyse baştan beri bir şeyi merak ediyorum;

Laseen nasıl Malazan İmparatorluğu’nu yönetebiliyor? Önceki imparator hadi kuvvetli bir büyücüydü desek, Laseen (şimdilik) sadece çok iyi bir casus/suikastçiydi sonuçta. Önüne gelenin büyücü veya tanrı olduğu bir dünyada, nasıl tahtta kalabiliyor anlamış değilim. Mesela Rake neden gidip tahtıyla beraber ikiye bölmüyor kendisini böyle uzaktan uğraşacağına :joy:

3 Beğeni

Casus deyip geçmemek lazım. Pençe denilince en delikanlılar bile tir tir titriyor. Ayrıca imparatorluğun da çok sağlam büyücüleri var. Bir de Rake Laseeni öldürse yerine başkası geçer. Asıl hedef imparatorluğun ordusunu işlevsiz hale getirmek diye düşünüyorum. Tanrıların planlarını da hesaba katmak lazım. Mesela bir Tanrının çıkarı için Malazan imparatorluğunun yaşaması gerekiyorsa desteğini esirgemez.

2 Beğeni

Hocam burada ve diğer fani işlerde Anomander Rake ya da aynı ligdeki diğer oyuncuların aksiyonlarını değerlendirirken akılda tutmak gereken en az iki nokta var:

1. Motivasyonları. Anomander Rake Pale ile aynı tarafta savaşıyor olabilir. Ama amacı imparatorluğu yok etmek mi acaba gerçekten? Yoksa başka bir amacı mı var?

2. Güç gücü çeker. Tanrı ayarında güçlü bir oyuncunun sahaya inmesi diğer benzer güçte oyuncular için tehdit/fırsatlar yaratır. O yüzden bu ayardaki oyuncular ne yapıp ne yapmadıklarına; neye izin verip neye izin vermediklerine çok çok dikkat ediyorlar.

Spoiler verme ihtiyacı hissetmedim çünkü bunlar aslında dünyanın nasıl işlediği hakkında genel prensipler biraz daha.

4 Beğeni

6.kitapta sanırım, Lassen’in neden başta olduğuna dair ilk ipuçları gelecek.

1 Beğeni

Bir animasyona hayır demem.

3 Beğeni

Animasyon çok iyi olur gerçekten.

2 Beğeni
  1. kitap Midnight Tides bitti.

Öncelikle, koskaca bir kitap yazıp Trull’un neden cezalandırıldığını anlatmamak inanılmaz bir trollük. Büyük ihtimalle Rhuladla takılan dalkavukların komplosuna geldi. 4. kitabın başında True Kin muhabbeti döndüğü için Bluerose’daki Tise Andiilerle alakalı bir durum da olabilir diye düşünüyorum.

Udinaas ve Rhulad kitabın en sevdiğim ikilisi oldu. İkinci sırada ise Tehol ve Bugg var.

Savaş/dövüş sahneleri çok iyiydi. 3. kitapla yarışır.

Her Malazan kitabının bir badassi var bu seferki de Iron Bars. İlk kitaptan beri Crimson Guard’ı merak ediyordum, sonunda bir şeyler gördük. Beklediğimden daha güçlüler. Assailde ne oluyor acaba öğrenecek miyiz?

Letheras şehrindeki bazı sahnelerde Diskdünya okuyormuşum gibi hissettim.

Mael çok babacan adam, bu Jhistal priest neden böyle…

Gothos’un buzu yüzünden kıtadaki büyü gelişememiş, Holdlardan Warrenlara geçememişler. Peki ama Hood veya Death Hold neden yok? Sanırım ileride cevaplanacak.

Kettle, Seren, Shurq gibi yan karakterlerin ülkeden kaçmasını sevdim, umarım ileride tekrar görünürler.

Baykuş acaba neyi simgeliyordu. İlk bölümde Trull’u izlerken gördük, sonra peşinde beyaz karga ile gördük, en sonunda da Seren’in evinde ölüsünü gördük.

3 > 5 > 2(finali) > 4(Karsa sahneleri) > 2(geri kalanı) > 1 > 4(geri kalanı)

5 Beğeni

Assail’da ne olduğu ICE’ın Assail kitabında anlatılıyor, bu seride öğrenemiyoruz hocam.

Trull’un hikayesine daha sonra tekrar geleceğiz.

Hold’tan Warren’a değil de House’lara geçiş olmuyor muydu?

2 Beğeni

Letherdekiler Warrenların ne olduğunu bilmiyorlar. House olayı geçmedi hiç kitapta.

Seri bitince başka kitaplarına da bakarım.

1 Beğeni

5.kitabın sonunda Trull’un neden cezalandırıldığı apaçık belliydi ya? Asıl ekonomik buhran planı yok oldu sanmıştım ama ona 7.kitapta geliyoruz. Ben K7S150sdeyim.

1 Beğeni

5. kitabın sonunda Trull “ben Rhulad’ın yanında kalıp onu eski haline döndürmeye uğraşacağım” diyor ve Fear ile vedalaşıyor. Trull’un suçlanıp yakalanmasını görmüyoruz.

Ha, Rhulad’ı öldürmeyi reddettiği için cezalandırılacak diyorsan, kitap bunu açık açık söylemiyor.

2 Beğeni

Bak elbette ama ICE kitaplarında beklentini biraz düşük tutmanı tavsiye ederim hocam. Hele ki ilk kitapları fecaat. Path to Ascendancy fena olmasa da yine de Erikson ayarında değil.

2 Beğeni

Broken Binding Deadhouse Gates kapağı bugün açıklanıyor sanırım.

https://twitter.com/PetrikReads/status/1768305791944274146?t=W53azLtJ18lG16VKwbvGtA&s=19

1 Beğeni

Erikson’un yazdığı başka kitaplar yok mu?

1 Beğeni

Var evet ama Malazan evresini genelde ICE anlatıyor. Mesela Crimson Guard’a dair kitap ICE’ın, ya da Assail’da olanları ICE anlatıyor.

Erikson’ın Malazan ana seriye ait novellaları var sadece (The Tales of Bauchelain and Korbal Broach). Onun haricinde çoook öncesini (üç yüz bin yıl öncesi) anlattığı Kharkanas Üçlemesi var (son kitap çıkacak). Bir de sonrasını (üç yüz yıl sonrası) anlattığı Witness Üçlemesi var (ilk kitap çıktı).

Şurada listelemiştim.

5 Beğeni

Ben baya beğendim

8 Beğeni

Oooo çok iyi. Subterrenean’ın saçma sapan kapağından sonra ilaç gibi geldi. :heart_eyes:

Wickans! Wickans! Wickans!

4 Beğeni

Memories of iceda daha önce hiç kullanılmamış orijinal bir kapak olacakmış

1 Beğeni

Bu da güzel haber. Ne zaman reveal edecekler söylemişler mi hocam?

1 Beğeni

Onunla ilgili bir şey yok ama bir paylaşım falan görürsem buraya mutlaka yazarım

2 Beğeni