Malazan Book of the Fallen

O zaman Alfa gibi güçlü (para) bir yayınevinin başlaması lazım ki mızmızlanıp yarım bırakmasınlar. Hele ki çok satan yazarların serilerini yarım bırakan, ya da basmayı beceremeyen yayınevleri bulaşmasa daha iyi olacak bence. Yoksa ilk başta sevineceğiz sonra 10 yıl devam edecek mi diye tartışacağız :slight_smile:

6 Beğeni

Süreci ben de takip ediyorum ama hatırladığım kadarıyla telifin bitmesine 1-2 sene kala basmayacağız demişlerdi ama yanlış hatırlıyor da olabilirim. Niran Elçi okumak isterdim ama Niran Elçi Diskdünya çevirdiğinden Malazan’a gireceğini sanmıyorum artık. İlk alındığında çevirmiş ve sonradan Diskdünya’ya başlamışsa bence bu yükü de sırtlanmamıştır. Tabii bir de yeni yayınevinin Niran Elçi ile çalışmayı tercih etmeme durumu var.

4 Beğeni

Açık söyleyim Ithaki basarsa seri bitene kadar almam. Delidolu veya Alfa bassın ertesi gün sipariş veririm.

6 Beğeni

Bunu Malazan için mi dediler, yanlış anlamış olabilir misiniz?

İlk kitabın dediğiniz gibi okuması zorsa birçok kişi 2. kitabı almayabilir.

@Ufuk Alfa alırsa en az 5-6 kitabın çevirisini bekler. 2019’da almış olsalar telifi ilk kitabın baskısı 2023’de gelir. :slight_smile:

4 Beğeni

Delidolu için. Yayınevi sahibinin sevdiği seri olduğu için basılıyor.

4 Beğeni

Bunu disk dünya için dediler. Ne olursa olsun tamamlanacak dediler.

İlk kitap ne yazıkki böyle. Benim ilk kitabı yarıda bırakma sebebim de buydu. İngilizce okumak zaten zor bide böyle zor olunca bıraktım. Türkçe olsa biterdi belki.

4 Beğeni

Aynen, Delidolu - Tudem grubunun şirket olarak ne kadar güçlü olduğunu bilmiyorum. Ama onlar basarsa direkt alırım. İthaki, Akılçelen gibi seri bozan yayınevleri olursa sonunu görmeden almam.

@alper başlayıp yarım kalmasındansa 5 yıl sonra başlasın yeter ki tamamlasın. Ama akıllanmıyoruz değil mi? Hemen biri bassın da devamını sonra düşünürüz. Sonra da 1 yıl geçince ağlamaya başlıyoruz. Ondan dün @Erdal_01’ın dediği gibi bazı şeyleri hakediyoruz :slight_smile:

4 Beğeni

Almazsak da satmıyor diye basmaz yayınevi, mecburen alacağız. Yıl sonu muhasebeye bakarlar, Editör üstünü başını yırtsın, satış sorumlusu bu kitap para kazandırmıyor, yayınevi zarar ediyor dedi mi o kitap basılmaz.

Galiba Beyaz Balina’da iken Malazan ilk kitabı Niran Elçi çevirmiş, yayınevi alt marka ile fantastik’e sert bir giriş yapmak niyetindeymiş ama vazgeçmişler. Tecrübesi ve parası olan bir yayınevinin basmasını isterim bende.

6 Beğeni

Ben en son Barok Döngüsü başarısından sonra bunun için Alfa gibi parası olan bir yayınevi olmasını mantıklı buluyorum. Çeviriyi önceden yaptırmışta olsa satmıyor diyerek yarım bırakabilirlerdi. Sürekli bir şeyler heves eden, sürekli fikir değiştiren elindekileri tamamlamadan çok fazla işe girişen yayınevlerini bu sebepten istemiyorum. Sende az çok daha önce konuştuklarımızdan bildiğim kadarıyla böyle düşünüyorsun. Bir ara hatta seri tamamlanmadan almama kararını hatırlatırım Alper bey :slight_smile: Onlar basmayacak diye bizde parayı sokakta bulmuyoruz. Sabıkası artan yayınevinin tamamlanmamış serisini almam. 10 seriye başlarsın 2’si yarım kalır gene anlarım :+1:t2:

7 Beğeni

O konuşmalardan sonra gidip sabıkalı yayınevinin yeni başlayan 5-6 serisinin ilk kitabını aldım :slight_smile:

Elbette biz okur olarak kendi açımızdan haklıyız, ama yayınevi bu seri satmıyor diyebiliyor ve devamını basmıyor.

Bu durumlardan bende çok şikayetçiyim, örneğin genelde kitapları çıktıkça alıyorum ve kutulu seri alamıyorum. Beklesem bu kez serinin 3.kitabı var 1 kitabı yok vb. O seriyi okumak istiyorsam iki kötüden daha az kötüyü tercih etmek zorunda kalıyorum.

4 Beğeni

Neyse doğmamış çocuğa don biçmeyelim boşa :joy:

Birisi bassın da ondan sonra görürüz durumları.

Bu arada @Agape Diskdünya ilk kitabını 3.denememde bitirdim. Çok keyif aldığımı söyleyemem ama fuarda iyi bir indirim yakalarsam devamını alabilirim desteklemek açısından. Belki ilerde hoşuma gider :slight_smile:

2 Beğeni

Kendini zorlamasaydın keşke. Olumuyorsa olmuyordur. İlk kitap genel olarak zor zaten. Ben de epey zorlanmıştım. İkincide anlatım biraz daha açılıyor ama üçüncüden itibaren ben hiç takılmadım. Harika ilerliyor. Hatta şu an Hasbüyü okumaya başladım.

6 Beğeni

Bana öyle demedin bende herkes çok keyif alarak hızlı okuyor ben de olmuyor diye bırakmıştım. Sonra bir kaç yorum ve değerlendirme görünce benim düşünceme yakın şans vermeye karar verdim. Filmini de izledim keyif almak için eş zamanlı olarak ara ara :slight_smile: Ama bu dediğin iyi oldu en azından 3. kitaba kadar o bilinçle okurum.

2 Beğeni

41 kitaplık devasa bir külliyatı zaten ilk kitapla değerlendirmemek lazım. Seri kendi içinde de dallara ayrılıyor. Birini beğenmezsen öbürünü beğenirsin. Serinin ilk kitabını okurken geçişlerde ve yazara uyum sağlamakta zorlandım ama ikiçiçek olsun, sandık olsun, cin olsun, Rincewind olsun keyif aldım. Sen eğer alamadıysan bilemedim ne diyeyim. :sweat_smile: Yanlış değilsem ikincide de Canon karakteri vardı ve onun dişsizliği bana kahkaha attırdı. Üçüncüde de Havamumu nine ve Kafaloji tanımlamaları çok güzeldi. Mort ise başlı başına bir kahkaha makinesi. Şu an en sevdiğim Mort. Bir de Terry Pratchet’in zaman zaman çeviriye de laf atması beni bitiriyor. :joy:

5 Beğeni

En güzel serisi bence ÖLÜM serisi. Mort benim de en sevdiğim kitabı şimdilik. Ölüm serisinden devam ediyorum rincewind 2. kitapta kaldı bende :sweat_smile:

1 Beğeni

Hasbüyü’de Rincewind var. Ben onu da seviyorum.

“Neler oluyor?” diye ciyakladı Rincewind.
Goblin yüzlü, ifrit gövdeli, tavuk bacaklı bir şey kesik kesik hereketlerle başını çevirdi ve yutkunan dağların sesiyle konuştu(ağzını kapatamadığından derin yankı etkisi biraz bozuluyordu elbette).
“Hir hashüyücü heliyor! Hanını hurtarmah ihin kah!” dedi.

1 Beğeni

Bendeki Büyünün Rengi mavi sırtlı yeni basım gördüklerimin sırtı mor fark ne arada?

1 Beğeni

Yeni baskıda harita daha iyi hale gelmişti diye anımsıyorum. Onun dışında bir fark yok. Ayrıca Hasbüyü’yle birlikte geçişlere ufak bir kare konulmuş. Böylece artık akışta aksama olmuyor. :heart_eyes:

1 Beğeni

Nasıl? İçindeki mini seriler arası geçişler için mi?

1 Beğeni

Seriler renklere göre ayrılıyor. Mor yada bordo rincewind serisi lacivert ölüm serisi gibi. İlk başta yokmuş sanırım çünkü hasbüyü turuncu.
İlk iki kitap rincewind’da sayılsada hangi seri olursa olsun ilk ikisi onlar oluyor. O yüzden diğerlerine göre farklı olması normal ilk iki kitabın.
@Agape bendeki ikinci basım harita 3. baskıda mı değişti ?

1 Beğeni