Malazan Book of the Fallen

Evet kesinlikle baskıya-kapağa falan çok bağlı bence de satış durumu. Albenisi yüksek olmalı. Yoksa sadece sadık okuru yakalar. Neyse bekleyip görelim. Her şeyi de biz mi düşüneceğiz amaan :slight_smile:

3 Beğeni

Ben 90’lı yıllarında ateri kaseti alırken oyunun kapak resimlerine bakardım. Ne kadar albenisi varsa oyun o kadar iyi demek ki derdim. :grinning: Bu gelenek hiç bir zaman bitmiyor :sweat_smile:

2 Beğeni

99999+1 e hangimiz inanmadık ki :grin:

2 Beğeni

Ben Kirke satışa sunulduktan kısa süre sonra arka arkaya yeni baskı yapmaya başladı. Neden böyle diye araştırırken -ki konusu da çok efsane değil- sosyal medya hashtaglerine baktım. Alakalı alakasız birçok ünlü ismin bu kitabı paylaştığını gördüm. Çok iyi bir pr çalışmasının ürünüydü. İthaki’de gelen çok parayı iyi değerlendirip duraklarda ki reklam panolarına bu kitabın reklamını bol bol oturttu. İsteyince oluyor bence de.

1 Beğeni

Aynen bu sebepleri kastettim ben de. Kitap inceleyen youtuber lar, ünlüler vs. bir şekilde reklamını yapınca satış rakamları inanılmaz artıyor. Malazan özelinde ise, bu forum başta olmak üzere tüm kitap içeriği paylaşan kişileri bir şekilde etkilemeyi başardık bence. Herkes merak ediyor artık seriyi ve beklenti çok yükseldi. Hepsi reklam yapacaktır.

1 Beğeni

Harry Potter, Taht Oyunları ve Zaman Çarkı bile ilk basıldığı yayınevlerinde iptal edildi. Reklam olursa güzel satar bence de.

5 Beğeni

Malazan ile Kirke bence aynı kulvarlarda değiller. Karşılaştırılmaları doğru değil. Bunun en basit sebebi Malazan’ın 1999 yılında çıkmış olması. Kirke çıktığında yurtdışında bile ünlendi zaten. İthaki baskı yaptığı zaman zaten Goodreads başta olmak üzere sürekli konuşuluyordu. 21 yıl önce çıkmış bir kitabın bugün aynı etkiyi yaratmasını bekleyemezsiniz. Ayrıca Kirke tekil bir kitaptı Malazan ise kallafi bir seri. İnsanlar kolay kolay böyle bir seriye girmek istemiyor. Üstelik Kirke’nin diliyle Malazan’ın dili arasında uçurum var. Kirke Mitolojiyi barındırıyor ve seven çok fazla fakat Malazan epik fantastik. Herkes kolay kolay epik fantastik eser sevmez.

21 Beğeni

Açıkçası benim fikrim Malazan hiç Bir zaman best seller olmaz. Çünkü belli bir zevke hitap ediyor aynı zaman çarkı gibi , ne kadar reklamı yapılsa da seriye devam edebileceklerin potalaiyeli belli. Belli bir okuma birikimi gerektiren serilerden ( türünde birikim ve alışkanlık olması gerekli) Malazan satışlarının aynı Zaman Çarkı gibi olacağını düşünüyorum. Akmaz ama damlar misali.

31 Beğeni

İthaki’ye seriyi iptal ettirmeyecek kadar satsın o bile kafi.

9 Beğeni

X Yayınevi Keşke Şu Kitabı Yayımlasa başlığına Malazan-İthaki yazmıştım :blush:Sevindim bu habere :partying_face: Umarım sevincimiz kursağımızda kalmaz.

Bu arada @irbis’in Malazan hakkında şöyle çarpıcı bir yorumu vardı:

7 Beğeni

Bu ne demek yahu :thinking: :thinking:

O kadar iyi diyorlar.

1 Beğeni

Burcu hanım, Emre bey ile gerçekleştirdiğiniz soru-cevap videosunu izledim, ancak videonun bazı bölümlerinde küçük küçük bağlantı problemleri oldu. O yüzden sizi burada görmüşken şunu sormak istiyorum; Michael Moorcock’la ilgili bölümde Hawkmoon Destanı ile ilgili soru sorma imkânı buldunuz mu? İthaki’nin bu seriyi basma gibi bir durumu olur mu acaba?

Elric ile ilgili baskısı tükenenleri tekrar basacak mısınız diye sordum? Cevap aynı şu şekilde: Elric çok önemli bir karakter, kimse Elricsiz kalmayacak güzel bir projemiz var dedi. Ama bunun dışında ipucu vermedi… yeni baskı yapacaklar anladığım kadarıyla ama Elrick dünyasına dair başka şeyler olacak sanırım👍🏻

4 Beğeni

Burcu abla hoş geldin, Malazan için baskı yapalım ciltli bassınlar. :sweat_smile:

2 Beğeni

Düşüncelerimi tam olarak tercüme etmişsiniz buna benzer bir şey yazacaktım ama vaz geçmiştim. Açıkçası mitoloji sevip Ben Kirke’yi okumuş olan annemle babamın oturup da 10 kitaplık epik fantastik Malazan’ı okuyacaklarını hiç ama hiç zannetmiyorum. Kaldı ki çoğu insan fantastiğin f’sinden habersiz o ağır dille nasıl başa çıkacaklar?

2 Beğeni

Evet Elric ile ilgili bazı kısımları izledim. Sanırım Hawkmoon’u sormamışsınız. Kendisiyle tekrar bu imkânı bulursanız, sorularınıza Hawkmoon’u eklemeniz şahsen beni sevindirir. Teşekkür ederim.
Elric’i tekrar basmalarını dört gözle bekleyen okurlardan biriyim. İlk kitabı alamadığım için seriye başlayamıyorum :slight_smile:

@Burcununkitaplari ben de Malazan’ın karton kapaklı çıkacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Zaten Burcu Hanım gerektiği gibi, kallavi bir seriye kallavi bir baskının yakışacağını dile getirdi. Umarım ciltliye çevirirler ama şu an karton düşünüyorlar gibi.

1 Beğeni

Malazan’ın uzun mu uzun bir sürece yayılacağını düşünüyorum. Bunun için yayınevini suçlayamam. Sonuçta 21 sene önce çıkmış. Böyle bir seriyi basmak başlı başına sorun. Ekonominin de dalgalı deniz gibi olduğu bir dönemde büyük cesaret. Kaldı ki çıkana kadar fiyat artışları da yaşanır. Bu sebeple fiyatının da yüksek olacağını düşünüyorum. Gerçi İthaki ilk kitaplarda fiyatı nispeten daha uygun tutuyor ama yine de belli bir sınırın üstünde olur. Ben ülkemizdeki fantastik severlerin böyle bir seriye 21 yıl boyunca kavuşamadığı gerçeğini düşününce sanırım oldukça uzun seneler boyunca sabırlı olabilirim. Önemli olan fantastik sevenlerin bu seriye eninde sonunda kavuşabilmesi.

13 Beğeni

Tabi ki hawkmoon soralım hocam👍🏻
Ayrıca malazan ciltliler konusunda ben yine şaka yollu( sosyal içerikli!) hatırlatma yapmaya çalışırım. Fakat ilk etapta en azından ilk iki kitabı karton çıkarıp nabız yoklayıp daha sonra ciltli ve karton olarak ilerleyebilirler. Ya da ciltli basmak için seriyi bitirmeyi bekleyebilirler. Olasılıklar mevcut bence.

8 Beğeni