Malazan Book of the Fallen

Ben de tamamlanırsa uzun bir sürece yayılacağını düşünüyorum, yeter ki çıksın aman bekleriz çıksın da devamı gelmedi olmasın, ümitsizliğe uğramayalım üzücü olmasın. Dili ağır fantastik uzun bir seriyi basmak gerçekten riskli. Bu ekonomik dalgada direkt ciltli basılması da riskli bence neredeyse 2 katı fiyat farkı oluyor alacak olanlar alamaz belki öyle olursa. İthaki’nin nispeten ilk kitaplarda uygun fiyat koyması ise bir avantaj.

4 Beğeni

İthaki’yi tebrik etmek lazım. Zamanında Pegasus yetkilisi, bu çapta bir serinin ülkemiz koşullarında basan yayınevi için epey yıpratıcı olabileceğini ifade etmişti. Düşününce basan yayınevi için gerçekten külfetli bir seri. Umarım arkadaşların da belirttiği gibi, İthaki serinin tanıtımını reklamını iyi yapar. Çevirmen Cihan Bey’de çeviriyi kotarır, çeviri konusunda en azından dilimiz yanmaz :slightly_smiling_face:
Ben okur olarak kitap çıktığında, fazlaca alıp yakın çevremde ki fantastik okurlarına hediye edeceğim, olabildiğince desteklerim tabii ilerleyen günlerde işim konusunda pürüz çıkmazsa :upside_down_face:
3. kitabı okumayı planlıyordum ama bu gelişmeden sonra dilimizde tekrar seriye başlamak daha cazip geliyor. Malazan yabancı dilde okurken zorlandığım eserler arasında rahatlıkla ilk beşe girer :upside_down_face:
Top artık İthaki’de, umarım her anlamda süreci iyi yönetirler. :pray:

13 Beğeni

Müşteri her zaman haklıdır. Ben ciltli sürüm istiyorum, parası neyse verip alacağım. :rofl: Böyle müşteri bulmuşlar umarım kaçırmazlar. :sweat_smile:

1 Beğeni

Ben başka müşterileri de düşünüyorum yahu onlar da haklı değil mi aa :rofl:

Bence de Malazan’la ilgili en önemli nokta bu.

3 Beğeni

Yazıp yazıp sildim umarım ithaki üzmez seriyi sonuna kadar götürür.

1 Beğeni

:joy:
Vardı böyle bir durum.

1 Beğeni

Ejdergemileri serisi. Seri 4 kitap, 3 kitap bastılar. Satılmadı, sevilmedi, yurtdışında bile tutulmadı deyip yarım bıraktılar. İlk 3 kitabı satın alan kişiler hiç önemsenmedi. Malazan’ın zor kitap olduğu söyleniyor. Malazan satılmazsa Ejdergemileri serisinin ve benim bilmediğim bir çok serinin kaderini paylaşağı büyük olasılık.

İthaki üzer.

Benim sorum şu: Şimdi yarım bırakılma ihtimali yüksek olan bu seriyi çıkınca almak mı mantıklı almamak mı?

2 Beğeni

Book of the new sun’ın bile ikinci kitabı çıktığına göre az da olsa umut var bence hocam. Ama benim korkum başka, herkes ilk kitabın basılacağından emin gibi. Bence serinin hiç basılmaması veya basılamamsı da bir olasılık.

1 Beğeni

Okuyucunun ikilemi hep bu oluyor İthaki söz konusu olunca. Ya alarak/aldırarak satmasını sağlayıp devamının gelmesi için biraz daha şans yaratmak, yada tamamlanana kadar bekleyip tamamlanmasına verilecek destekten mahrum bırakmak.
Malazan çok satmayacak bence. İthaki de aman aman satmasını beklemiyor. Zaman Çarkı serisi gibi bir seri olarak değerlendirdiklerini düşünüyorum, sürekli az ama istikrarlı bir satış. Başka seriye başlamayı düşünmüyordum, ama Malazan bu kararımı gözden geçirtecek kadar önemli bir seri. Alarak destek vermeyi tercih edeceğim ben.

8 Beğeni

Şahsen ben alacağım. Eğer satılmaz ise devam kitaplarının basılma olasılığı hiç kalmaz. En azından bütün korkularıma rağmen seriye destek çıkacağım.

3 Beğeni

Yanıtınızı okuyup biraz düşününce şu karara vardım. İthaki söz konusu olduğunda şans diye bir durum söz konusu değil. Yanıtın ikinci kısmı bana daha mantıklı geldi. Buradan hareketle kendime şu soruyu sordum: İthaki kitap alarak desteklenecek bir yayınevi mi? Bu aralar bir çok yayınevinin serilerinin ilk kitaplarını diğerlerinin çıkacağını sorgulamadan aldım ama artık İthaki bunlardan birisi değil. Okuyucuların iyi niyetini çok suistimal ettikleri için bu haklarını kaybettiklerini düşünüyorum.

9 Beğeni

Sonunda açıklamışlar. :slight_smile: Telifi aldıklarını biliyordum ama bir yıla yakın bir zaman geçince satış kaygısı nedeniyle basmaktan vazgeçtiklerini düşünmeye başlamıştım.

Alfa dışında devam kitaplarını garanti eden bir yayınevi var mı?

Halen Pegasus’un Cüceler, Çolak Kral, Doğruluk Kılıcı, Temeraire serilerinin devam kitaplarını basmasını bekliyorum. Sanki Fantastik/Bilimkurgu kitap basan onlarca yayınevi varmışta İthaki aralarında en kötüsüymüş gibi davranılması artık sıkıcı gelmeye başladı. İthaki gibi düzenli olarak Fantastik/Bilimkurgu basan başka bir yayınevi yok şu an.

O kadar çevrilmemiş büyük seriler olmasına rağmen hiç bir yayınevi topa girmeyip iş yine dönüp dolaşıp İthaki’ye kalıyorsa burada tek sorunlu olan onlar değil bence. Black Company harika bir fantastik eser ama hiç bir yayınevi telifini alıp basmıyor.

İthaki’yi eleştirmenin bir faydası yok çünkü zaten çok kitap basıyorlar. Beğendiğiniz ve güvendiğiniz yayınevlerinden Fantastik/Bilimkurgu türlerinde daha çok kitap basmasını isteyin bence. 1-2 garanti yazarın kitaplarını basmak dışında düzenli olarak bu türde kitap basan başka bir yayınevi yok çünkü.

15 Beğeni

Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama mesajınızda diğer yayınevleri ile karşılaştırmışsınız. İlgili yayınevinin soru hattına giderseniz bahsettiğiniz serileri tamamlayacaklarını söylediklerini görebilirsiniz. İthaki’nin son zamanlardaki sorunu sürekli daldan dala atlaması. Son zamanlarda dememin sebebi İthaki’nin Avalon’un Sisleri, Bir Uzay Destanı gibi serileri basan İthaki olmaması. Aldıkları her iş yarım kalıyor. Satmama gibi bir durum olmamasına rağmen yarım kalıyor. Yeni çeviriden bahsetmiyorum burada. Baskısı bitmiş kitapları bile basmıyorlar. Forumdaki bir çok kişi ne kadar süre Zaman Çarkı ve Tolkien kitaplarının olmayan baskılarını beklediler biliyor musunuz peki? Ya Drizzt, Dune serileri. Daha bir çok seri var insanların beklediği ama İthaki’nin basmadığı. Bu yüzden fantastik basan diğer yayınevleri İthaki kadar eleştirilmiyor ama eğer onlar da İthaki gibi insanların iyi niyetini suistimal etmeye başlarsa onlarda eleştirilir. Ek olarak Brandon Sanderson sayfasına bakabilirseniz forumdaki kişilerin yeri geldiğinde bir yayınevini eğrisiyle doğrusuyla nasıl eleştirdiğini görebilirsiniz.

Bence sorun buradan kaynaklanıyor. Çok basıyor ama hep yarım kalıyor. Son olarak eğer İthaki yeni haklar almayı bırakıp yeni kitaplar çıkarmayı erteleyip sadece hakları elinde olanları bitirmeyi düşünse uzunca bir süre elindeki yarım kalan serileri tamamlayamaz.

6 Beğeni

İthaki hangi seriyi yarım bırakacağım, devamını basmayacağım dedi? Ne Dune yarım, ne Dirzzt ne Zaman Çarkı. Expanse için bile 2 devam kitabı çevrildi basmak istiyoruz diyorlar. Telif ücretinde sorun yaşadıkları bariz belli.
Drizzt’in neden basılmadığını zaten açıkladılar, sertifikalı matbaa sorunu olduğunu.

Son yıllarda ben yarım kalmış bir seri göremiyorum açıkcası. Varsa da ben kaçırmışım.

• Kara Prizma, Destanlar Çağı, Bıçağın Kendisi hepsinin tamamlanacağını söylediler.
  • Kan Yemini serisi tamamlandı.
  • Merdivenler kenti serisi tamamlandı.
  • Dönüş serisi tamamlandı.
  • Üç Cisim problemi tamamlanacak.
  • Centilmen Piç serisi tamamlandı.
  • Perg Destanı tamamlandı.
  • Şamanlar Diyarı Tamamlandı.
  • Vakıf 1-2-3 tamamlandı.
  • İmparatorluk serisi tamamlandı.
  • Wool serisi tamamlandı.
  • Gormenghast serisi tamamlandı.
  • Değiştirilmiş Karbon serisi tamamlandı.

şu arka arkaya saydığım serilerin yarısına dahi muadil olacak kitap basan başka yayınevi yok ülkemizde.

Tolkien ve Zaman Çarkı’nın baskılarının yapılmadığını söylemişsiniz şu an da Neil Gaiman’ın bazı kitaplarının baskıları yok. Sebebini de açıklıyorlar yurtdışı sözleşmesi ile alakalı telif sorunu olduğunu. Sırf 2019 yılında Zaman Çarkı’nın 6 veya 7 kitabı tekrar baskı gördü.

Ben kesinlikle kötü niyetli olup insanları suistimal ettiklerini falan düşünmüyorum.
Telif yüzünden tekrar baskıların gecikmesi veya devam kitaplarının yılda 1 tane çıkması serilerin yarım bırakıldığı anlamına gelmiyor. Ben de daha iyi olmasını isterim ama İthaki’nin yaptığının yarısını dahi yapan bir yayınevi yok. Daha da önemlisi bolca tekil kitap basıyorlar.
Bence sorun İthaki ile rekabet edecek bir yayınevinin olmaması. İthaki’nin geçmişte basıp artık basmayı bıraktığı bir çok seri var. Avalon ve Dresden gibi. Bunların telifini alıp tekrardan basacak bir yayınevi çıkmıyor.

13 Beğeni

Hayır tam tersi devamı şu tarihte gelecek, yarım bırakmayacağız, bir sene içerisinde tamamlanacak vs. dedi. Ve bu söylemlere güvenip ilk kitabı alanlara haksızlık edildiğini düşünmüyor musunuz?

3 Beğeni

Polemiğe girmek istemiyorum ama ben de bir rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum. Alıntıladığım sebepten dolayı artık foruma doğru dürüst girmiyorum.Yeni Kitap Haberleri ve Yeni Çizgi Roman Haberleri başlıklarının bildirimlerini açtım, o konularda mail gelince giriyor şöyle bir bakıp çıkıyorum. Beğendiğiniz Kitap Alıntıları (misal olarak veriyorum, alakasız başlıklarda ki durumu örneklemek için )başlığında bir şeyler okurken bile bir bakıyorsunuz birileri İthaki’ye laf geçirme derdinde olabiliyor. Site ilk kurulduğundan beri takip ederim ama gerçekten sıkıldım artık. İthaki’nin hataları çok ve bunlar defalarca yazıldı, ben de yazdım. Oldukça sert bir şekilde eleştirildi ki bunun faydası olduğunu da düşünüyorum ama artık nefret boyutuna getiriliyor, inanılmaz gerçekten. 2000’lerin başından beri FK ve BK kitapları okurum, İthaki bugün kapansa bu türleri (en azından FK) okumayı bırakırım heralde. Diğer yayınevleri yeterli değil özellikle FK konusunda.

16 Beğeni

Bunca zamandır burada veya başka yerde Malazan Malazan diye yakaranlar (ben de dahil), İthaki yarım bırakır diye seriyi çıktıkça toplamazsa zaten yarım kalır. Seriyi alacak kitle buradaki insanlar veya burada olmayan bir avuç fantastik sever. Bu tip seriyi ülkemizde basabilecek yayınevi İthaki’dir. İyi bir çevirmenle anlaşmışlar. Kapakların da güzel olacağından şüphem yok. Zaman zaman ufak tefek sorunlar olsa da aramızda İthaki’ye güvenim tam. :smiling_face_with_three_hearts:

15 Beğeni

Raistlin gibi bir yayınevi adeta :grin: