Malazan Book of the Fallen

Başlık okunuyor…
Gerekli önlemler alınıyor…
Reklam ve Fanboy zırhı aktive edildi!

1 Beğeni

Burada eleştirileri İthaki kapansın diye yapıyormuşuz gibi bir durum ortaya çıkmış ama yukarıdaki tespit doğru. Burada İthaki’nin eleştirilme sebebi yayınevinin eski haline yani insanları kitaplar basmasını bekleyen durumuna geri dönmesini istemek.

Burada İthaki savunurken fantastik seri tamamlayan diğer yayınevlerine haksızlık yapıyorsunuz. Mesela yukarıda belirtmiş olduğunuz Wool serisini tamamlayan İthaki değildir. Hakları alıp baskısı olan kitapları yeni kapaklarla tekrar basmıştır. Başka bir yayınevinin satış sitesine baktım satışta olan 75 tane serileri var ve eksiklerini de imkanları el verdikçe tamamlıyorlar. Tamamlayacağız demiyorlar tamamlıyorlar.

Az önce başka başlıkta Bilimkurgu Klasiklerinin son satışlarının çok azaldığını okudum. Sebebi çıkardıkları kitapların kötü olması mı yoksa uzun süredir yaptıklarının bir sonucu mu? Ayrıca İthaki’den en çok talep edilen kitap belki de “Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri” kitabı. Söyledikleri cevap telif sorunu. Peki telif sorunu neden kaynaklanıyor? Çok fazla yazar olmasından dolayı ücretinin yüksek olması. Peki tek baskısı 10000 adet basılan ve yok satan bir kitabın yeni baskıları da çok satıp telif ücretini çıkarmaz mı? Peki o zaman niye yapılmıyor? Bizim burada iyi niyet suistimali dediğimiz bu. İthaki’nin böyle olmasının iyi tarafı da yok değil. Ben de ilk başlarda İthaki fantastik kitap çıkarmayınca okuyacak fantastik kitap yok diyordum ama forumda vakit geçirmeye başladıktan sonra öyle güzel seriler, kitaplar buldum ki anlatamam.

@Raistlin Yeni Kitap Haberleri ve Yeni Çizgi Roman Haberleri ile birlikte Son Aldığınız ve Sipariş Listenizdeki Kitaplar bölümünü de tavsiye ederim. Arkadaşların aldığı kitaplar içinde “Bu basılmış mı ya diye aldığım baya kitap oldu.”

6 Beğeni

Özellikle 2019 da ithaki çok maymun iştahlı davrandı. Bir seriye başladı ilk kitabı bastı tamamlayacağız dedi bıraktı. Sürekli yeni serilere başlayıp bıraktı. Bir yıl oldu hala 2. Kitabı çıkmayan seriler var. Soruyorsun nerede bu kitaplar diye ya her şeyi hazır da basacaz diyorlar. Her şeyi hazırsa milleti çileden çıkarıncaya kadar bassana arkadaşım. Bir de bir çok seride topu yurt dışına atıp biz basmak istiyoruz ama yurt dışı şöyle yurt dışı böyle diyip duruyorlar. Ya siz en başında nasıl bir sözleşme imzalıyorsunuz? Hiç mi okumuyorsunuz? Yılların yayın evi çıkabilecek sorunları önceden sezip ona göre hareket etmesi gerekmez mi? Burcu ablanın kanalındaki canlı yayında bile yüz kere bizden kaynaklı olmayan sorunlar diyip durdular en sonunda burcu abla da biraz esprili şekilde takıldı. Ya sizden kaynaklanan hiç mi sorun yok diye sorarlar adama. Neden diğer yayın evlerinde bu kadar sorun yok? Artık inandırıcı olmuyor dedikleri.
Ha şunu da demek istiyorum seri çıkınca her seferinde yaptığım gibi destek olacağım ve alacağım. İthaki düşmanlığım yok. Eğer olsaydı şu an sepetimde yaklaşık değeri 250 lira olan kitapların hepsi birden ithaki olmazdı. Şu an kargo bekleyen ithaki kitaplarımı da saymıyorum.

5 Beğeni

Mesajı okuyunca şunu açıklığa kavuşturayım dedim. Burada tartışmanın karşı tarafı gözüktüğümden bilinmesini isterim ki benim de İthaki’ye karşı herhangi bir düşmanlığım yok ama hayalkırıklığım çok. İthaki eski İthaki olsa en çok sevinenlerden birisi ben olurum herhalde. İthaki böyle olmadan önce Brandon Sanderson kitapları ile yaşanan sorunlardan dolayı İthaki’nin niye basmadığını, İthaki yayınlasa bu sorunları yaşamayız, telif değişse de İthaki yayınlasa diye düşünürdüm. Şu anda ise İthaki yayınlamasını kesinlikle istemediğim iki yayınevinden birisi.

3 Beğeni

Fantastik/Bilimkurgu basan yayınevi ile diğer türleri basan yayınevlerini nasıl kıyaslayabiliyorsunuz? Özellikle Fantastik bir çok kitap 2-3 bin satış sayısını geçemiyor, 10 yıl önce basılıp halen ilk baskısı bitmeyen kitaplar var. Ana akım kitap yayıncılığı için 2-3 bin baskı komik rakamlar, popüler kitaplar 50 bin satışı çok rahat görüyor ülkemizde. Ana akımın dışına biraz çıkınca iş sarpa sarıyor. Stephen King en çok satılan yazarlardan birisi ama baskısı bulunmayan bir çok kitabı var mesela.

İthaki’ye bu kadar yüklenilmesini artık ben de gereksiz ve itici bulmaya başladım. Bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Ülkemizde basılmamış kitapları alıp türün popüler olması için uğraşıyorlar. Sanki her şey yolunda gidiyormuş bir tek İthaki sorunluymuş gibi davranmak ne kadar adil?

Yayınevinin söylediği bir çok şey sürekli yanlış anlaşılıyor. Genelde yayınevinin söylediği şu şekilde oluyor "Bir sorun çıkmazsa her şey olunda giderse Kasım ayına kadar kitapları çıkarmak istiyoruz. Bizim anladığımız, “Kasım ayına kadar kitapları çıkaracağız ne olursa olsun, size söz veriyoruz” Böyle bir şey yok arkadaşlar.

Kadim Kanunlar’da aynen böyle oldu.

Diğer yayınevlerinde böyle sorunlar olmuyor sadece İthaki’de oluyor o zaman İthaki bizi kandırıyor gibi çıkarımlar doğru değil. İthaki gibi özel bir türde yayıncılık yapan başka bir yayınevi yok.

Eleştirilerin haklılık payı dahi olsa elde olan somut durumun üzerine 1000 katıp komplo teorileriyle “İthaki bizi sömürüyor.”, “Bizi kandırıyorlar”, “Okura değer vermiyor” gibi çıkarımlarda bulunmak yayınevini mağdur konumuna sokuyor benim gözümde.

9 Beğeni

Bende alacağım. İthaki lütfen 10 kitabı da bas.

1 Beğeni

Eğer beni kastediyorsanız somut durumun üzerine 1000 katmak şöyle dursun somut durumu abartmamış olup az bile söylemişimdir. Daha önce de söylediğim gibi yaptığım eleştiri yıkıcı değildir yapıcıdır. Bunu önceki mesajlarımda da belirttim. Laika Yayıncılık kim biliyor musunuz? Daha önce Drizzt, Sandman gibi serileri basan yayınevi. Daha önce diyorum çünkü şimdi yoklar. Benim kastettiğim İthaki böyle devam ederse yeni bir Laika olacak. Benim bilmediğim daha bir çok yayınevi vardır benzer durumlardan kepenk kapatan. Benimkisi sadece kapanmasını istemediğim bir yayınevinin yaptığı yanlışları belirtmek. Forumda bir zaman aktiftiler. Bir anda bırakıp gittiler. Şu anda forumda başka yayınevlerinin yetkilileri de mevcut ve her durumda hala buradalar. Zor bir durum olunca zaten yönetim konuyu çözüyor. Peki İthaki neden konu ne ise çözülmesini beklemeyip hemen gittiler? Daha önce Brandon Sanderson konusunda da söyledim: “Ömrümüz istediğimiz her kitabı okuyacak kadar uzun değil.” Laika gitti, İthaki geldi. İthaki gider başkası gelir. Eğer eleştirileri kulak ardı edip bildiklerini okumaya devam ederlerse olacak durum budur. Buradaki hiç kimsenin İthaki kitap satamasın diye İthaki’yi eleştirdiğini düşünmüyorum. Bir zamanlar burada bir çok kişi acaba yeni Bilimkurgu Klasiği ne olacak diye bekliyordu. Şu anlarda ise neredeyse her kitaba bu muymuş deniliyor ve bunlar dediğiniz gibi daha önce basılmamış iyi kitaplar oluyor. Ne kadar adil bilmiyorum ama çok acı bir durum.

4 Beğeni

Forumda bu İthaki konusu gerçekten fazla abartılıyor kanımca. Gerçekten, derdim kimseyle polemiğe girmek veya İthaki’yi savunmak değil, ki İthaki’nin de belli başlı yanlış politikaları olduğunu söyleyebiliriz. Dresden, eski serilerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmesi vs…
Ancak serinin hakları alınmış ve basılacak, yukarıda Cihan Karamancı çevirdi diye okuduğumu hatırlıyorum, bu da bir Akılçelen faciası yaşamayacağımız anlamına gelir.
Herkes Kadim Kanunlar’dan, Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar’dan dem vuruyor. Fakat hayat bu, şu veya bu sebepten planlar tutmayabiliyor. Bu seriler mümkün mertebe hızla çıksın ve elimize ulaşsın ben de isterim ama yapacak bir şey yok. Yayınevi tutup da keyfi sebeplerden okuru çıldırtacak değil diye düşünüyorum.
Malazan konusuna gelirsek, tabii ki burada yayınevinin tanıtım ve reklam kampanyalarını düzgün yapmaları çok önemli, ki Dresden’ı bitiren de biraz buradaki eksiklik oldu. Ancak biz okurlara da kitapları alıp yayınevine destek olmak düşer. Olur da kimse kitaplara ilgi göstermezse yayınevinin de tutup serileri devam ettirmesini beklemeyelim.
Yeni kitapları beklediğimiz süreçte de okuyacak binlerce kitap bulabiliriz diye düşünüyorum, hepimizin okunmayı bekleyen pek çok kitabı vardır.

6 Beğeni

Bunu zamanında dile getirdim ancak fena linç yedim. Aylarca foruma girmedim, o derece tiksinmiştim.

2 Beğeni

Ben Laika’nın telifsiz kitap bastığı için battığını duydum sanki. :thinking: Drizzt vb. kitapların hepsi telifsizdi ve teliflerinin alınmadan basıldığı ortaya çıkınca battılar. Yani aslında bütün o kitaplar korsan.

1 Beğeni

Tam öyle değil. Türkiye’de telif kanunu 2000’li yılların başında çıkmış. Öncesinde yabancı kitap basmak için telif almak gerekmiyormuş. Türkiye’deki her yayınevi korsan basıyormuş da denilebilir yani. Haliyle telif yasası çıkınca Laika eskisi gibi kitap basamamış. Bunu Can Öz anlatmıştı bir yayında linkini bulursam paylaşırım.

1 Beğeni

Anladım fakat bu sefer de aklıma şu takıldı: O zaman Laika ile- veya 2000 öncesi basılan kitaplarla- İthaki’yi karşılaştırmak da yanlış. Özellikle telifsizce rahat rahat basılabilen bir zamanla şimdiki düzenin kıyaslaması bana doğru gelmiyor. Bir işe ne kadar prosedür eklenirse o işi yapmak o kadar zorlaşır.

Linki bulursanız ben de izlemek isterim.

2 Beğeni

Dediğiniz doğru da zamanlama tutmuyor :slight_smile: Laika’nın aktif olduğu dönemde telif kanunu mevcuttu. Sizin bu söylediğiniz daha eski dönem için geçerli.

Bu arada kanuna rağmen telifsiz kitap bastığı söylenen başka yayınevleri de var. Bir tanesi bol hatalı bilimkurgu-fantezi kitapları basan ve çok da sevildiği söylenemeyecek bir başka yayınevi. Tahmin etmişsinizdir.

1 Beğeni

Bana kalırsa şu anda asıl önemli olan serinin, umarım başarılı bir çeviri ve editörlükle, dilimize kazandırılıyor olması. Gerisi hep teferruat kanımca. Çıktı, çıkacak, ikinci kitap geliyormuş, üçüncü kitap gidiyormuş vs.
Yukarıda dediğim gibi, sabretmek ve bu seride yayınevine destek olmamız çok önemli.

2 Beğeni

21 yıl önce çıkmış bir serinin şu saatten sonra edebiyat dünyasında bomba gibi patlamasını beklemek bana acayip geliyor. Malazan serisi bu tarz okuma yapan kemik kitleye daha çok hitap eden türden kanımca. Türe aşina olmayan birisine Zaman Çarkı ne kadar ağır geliyorsa Malazan da aynı şekilde gelecektir. Özellikle bu alanda okuma yapmayan veya tam olarak Fantastik yağında kavrulmamış herkesin elinin tersiyle iteceği bir eser olacak. Bence İthaki’de bunun farkında ve öyle çok fantastik bir satış miktarı beklemiyor. Özellikle günümüzde Wattpad kitaplarının milyon adetler sattığı düşünülürse bu tarz girişimlere bizlerin elimizden geldiğince destek olması gerekmektedir. Bunu hepimiz bir kumar olarak görebiliriz diye düşünüyorum.

14 Beğeni

Zaten İthaki de bunun farkında bence, yoksa bu tip bir işe kalkışmazdı. Pegasus ya da diğer yayınevleri de bu sebepten denemediler diye düşünüyorum, ciddi bir kumar çünkü.
Cidden, bu tip bir serinin altından İthaki gibi bir yayınevi kalkabilir ancak. Ha, hataları var mı var, ancak türk okuruna Gediksavaşları, Ölüm Kapısı gibi pek çok klasik fantastik eseri tanıtmış bir yayınevinden bahsediyoruz burada.

2 Beğeni

İyi bir eserin yazıldığı tarihe göre satacağını düşünmüyorum. Satın alan kim ne zaman yazıldığına bakıyor ki. Reklamı iyi yapılırsa Zaman Çarkı gibi aheste aheste satar.

Ben çıktığı tarihin bu tarz kapsamlı serilerde etkili olduğunu düşünüyorum satış rakamlarına. Fantastik ciddi anlamda milyonlar satan bir kulvar değil. Ne kadar popülerleşirse o kadar çok satıyor. İçinde yaşadığımız çağ bunu da beraberinde getiriyor. Gerçi ben bu virüs döneminde çok da yakında geleceğini sanmıyorum. Sene sonu belki 2021 bile sarkabilir.

Ekleme: Malazan dizi, film, anime vs. olsaydı satardı mesela ama şu durumda zor…

1 Beğeni

Zaman Çarkı’nı da kemik bir kitle dışında okuyan yok aslında. Bu tip serileri okuyacak insanlar fantazyanın derinlerine dalmış insanlar olacaktır, sıradan bir okurun tutup da Malazan ya da Zaman Çarkı’na başlayacağını sanmıyorum.

2 Beğeni

Doğrusu ben de Malazan’ın çok iyi satış rakamlarına ulaşacağını düşünmüyorum. Ama bunu zaten İthaki yetkilileri de biliyordur. Buna rağmen bu işe girmiş olmaları takdire şayan. Umarız ki seriyi bitirirler.

4 Beğeni