Malazan Book of the Fallen

Merhabalar, öncelikle bu başlığı daha yeni gördüm ve seriyi de bayağı merak ettim Türkçe baskısı yok anladığım kadarıyla ve konusunu da hiçbir yerde bulamadım serinin konusu tam olarak nedir anlatabilecek var mı?

2 Beğeni

Hocam serinin konusunu anlatmak biraz zor. Yazar 10 kitap boyunca puzzle yapar gibi ilmek ilmek işliyor hikayeyi. Zaten tek bir iplik de yok, birçok hikaye iç içe. Ama en basit haliyle en kısa en spoilersız özeti şöyle bir şey olurdu sanırım:

Vaktiyle felaket zalim bir imparator var. Bu imparatorun tebaasından birkaç büyücü “denize düşen yılana sarılır hacı” deyip başka bir alemden bir tanrıyı tuzağa düşürüp kendi dünyalarına çekiyor. O dünyaya çekilen tanrı hiç de iyi bir durumda inmiyor. Mevzu burda patlıyor hocam. Malazan evreni kendi içinde yaşayan, kendi problemleri olan bir evren olduğu için ortalık fazlasıyla karışıyor, ve bu işlerin yüzbinlerce yıl içinde “çözümlenmesi” ortaya bayağı leziz bir hikaye çıkarıyor.

Sanırım spoilersiz yapabileceğim en iyi kısa özet bu olurdu. Belki diğer okuyan arkadaşlar bunu iyileştiren eklemeler yapabilir.

18 Beğeni

Neyse hocam en azından bizim de Malazan hakkında bir fikrimiz oldu, teşekkürler. :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

Fazlasıyla basitleştirip ilgi çekmeyecek kadar belirsiz hale getirmiş olabileceğimden korkuyorum açıkçası, ama pek özetlemeye müsait bir hikayesi yok açıkçası hocam, bu kadar oldu. :confused:

ek: mesela kralın kendisine sormuşlar şöyle özetlemiş:

“The genre is epic fantasy, although the series could also be characterized as a dramatized history on an alternate world, one where magic works and the gods are active in the mortal realm. But this is not simply a history of nations, kings, queens, empires and tyrants. Rather, the series explores life from every social stratum, among many cultures and civilizations; from petty thieves to soldiers (on both sides of the conflict) to barkeeps to sorcerers, priests, demigods and gods.

Another take on answering your question: the Malazan series recounts a period of history centered on one particular empire (the Malazan Empire) during a time of expansion and conquest, and how this empire becomes instrumental in fundamental changes to the world (once the gods weigh in).”

Yani (kasaplık yapıcam ama idare ediverin):

Serinin türü epik fantezi, ama alternatif bir dünyada tarih draması olarak da karakterize edilebilir, büyünün işe yaradığı ve tanrıların fani dünyada aktif olduğu bir dünyada. Ama bu ulusların, kralların, kraliçelerin, imparatorlukların ve tiranların tarihi değil. Daha çok, seri pek çok kültür ve medeniyette, her sosyal seviyede hayatı işliyor; basit hırsızlardan (çatışmanın iki tarafından da) askerlere, barmenlerden büyücülere, rahiplerden tanrılara ve yarıtanrılara.

Soruyu cevaplamanın bir diğer yolu: Malazan serisi belli bir imparatorluğu baz alarak tarihteki bir genişleme ve fetihle dolu bir periyodu anlatır, ve bu imparatorluğun (tanrıların da ağırlıklarını hissettirmeye başlamalarından itibaren) dünyada köklü değişiklikler yaşanmasında nasıl başı çektiğini anlatır.

11 Beğeni

Teşekkürler hocam, yine de az buçuk konuyla alakalı bir fikrim oldu sayenizde. :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Enginlik Serisi gibi olur bu seride.

1 Beğeni

Kasımda gerekli açıklamanın geleceğine inanan var mı ? :slight_smile: sürekli dune paylaşımı yapıp duruyorlar

2 Beğeni

Ben pek umutlu yaklaşmıyorum mevcut şartları düşününce. Her geçen gün hammadde problemleri, kur vs. gibi konular meydana gelirken böyle bakmak en iyisi diye düşündüm. Okuma planlarımı da ona göre yaptım. Tabii çıkartsalar çıktığı günü milli bayram ilan ederim kendimce orası ayrı. :smiley:

2 Beğeni

Cuma günü için bir haber bekliyorum, bakalım neler diyecek İthaki.

1 Beğeni

Malazan özelinde mi genel mi ?

Enginlik için başka yayınevi aldı gibi bir şeyler duydum ama benim açıkcası hevesim kalmadı ona. Malazan’ın şiirlerinin çevirisini merak ettiğim için alacağım kitaplarını sadece. Bugün çıkıyor deseler bitmesi 10 sene sürecek. Hiç bekleyemem valla.

4 Beğeni

Malazan özelinde. Aralık ayı denildi, neredeyse kesin. Ama söz konusu İthaki olunca güvenilirlik sorgulanıyor işte.

Vallaha 4 senedir her ay kesin deniyor :slight_smile: kimsenin beklentisi de yok. Neden kesin diyorlar saçmalık :slight_smile:

6 Beğeni

Bu yıl en az ilk üçü çıkardılar çıkardılar, yoksa ingilizce okur geçerim, satın almakla da uğraşmam seri tamamlanmadan. Bekleyeceklere sabır diliyorum.

7 Beğeni

Benim İngilizcem çok ileri seviye olmasına rağmen nedense bu seriyi Türkçe okumak istedim. Ama sanırım 10’u birden bile çıksa hata olacak gibi. Umarım çeviri faciaları ile karşılaşmayız. Brandon’un kitaplarında yaşadığım çeviri farkı şokunu hala atlatamadım :slight_smile:

1 Beğeni

Çeviri emin ellerde, içiniz rahat olsun. Cihan Karamancı kusursuz olmasa da bence kesinlikle başarılı bir çevirmen, Sanderson facialarına mahal vermeyeceğine eminim.

3 Beğeni

İyi bari. Gene de hata mı emin değilim. Ama tarihin en büyük high-fantasy serisi bu tahminen. Türkçe okumayı deneyeyim diyorum.

Ben orta İngilizcem ile dalmıştım. Türkçe beklediğine değecek mi bilmiyorum. Kaç senede çıkacak, hepsi çıkacak mı bunlar da muamma.

Çok ileri İngilizcem olsa ikinci hatta üçüncü kez okumuştum muhtemelen. O yüzden yerinde olsam beklemeden dalardım.

İlk 3 kitabı da almıştım :slight_smile: drizzt’te 5 e geldim. Sene sonu başlayayım o zaman ingilizceden. Zaman çarkı’ndan iyi mi sence?

Hocam tuzak soru bu sanırım. :sweat_smile:

Konunun yukarılarında görüşlerim mevcut. :slight_smile: Kısaca özetlemek gerekirse daha önce okuduğun hiçbir şeye benzemiyor. İyi ya da kötü ise göreli bir kavram.

Edit: Üstteki eşsiz ifadesi biraz iddialı olmuş. Üstelik ne okuyup ne okumadığın da bilmiyorum. Ama sonuçta genel akımın dışında bir kitap olduğu için büyük ihtimalle benzer bir seri okumadın diye kendime hata payı bırakayım. :slight_smile:

1 Beğeni