Marvel Çizgi Romanlarına Nereden Başlamalı?

Şöyle bir sıralama buldum. Belki faydası olabilir.

2 Beğeni

Marvel okumaya başlamak istiyorum.Böyle liste gördüm.Kafam iyice karisti.

• 1.Avengers Dağıldı
  • 2.Astonishing X-Men, Cilt 1: Yetenekli
  • 3.Gizli Savaş
  • 4.New Avengers, Cilt 1: Firar
  • 5.X-Men: Phoenix - Ağıt
  • 6.X-23: Masumiyetin Kaybı
  • 7.Astonishing X-Men, Cilt 2: Tehlikeli
  • 8.New Avengers, Cilt 2: Sentry
  • 9.Wolverine: Devlet Düşmanı
  • 10.New Avengers Cilt 3: Sırlar & Yalanlar
  • 11.Captain America: Kış Askeri, Cilt 1
  • 12.House of M
  • 13.Iron Man: Extremis
  • 14.Captain America: Kış Askeri, Cilt 2
  • 15.Captain America: Kızıl Tehdit
  • 16.The Amazing Spider-Man: Öteki, Cilt 1
  • 17.The Amazing Spider-Man: Öteki, Cilt 2
  • 18.Astonishing X-Men, Cilt 3: Parçalanmış
  • 19.New Avengers, Cilt 4: Kolektif
  • 20.Doctor Strange: Yemin
  • 21.The Amazing Spider-Man: İç Savaş Yaklaşıyor
  • 22.İç Savaş
  • 23.The Amazing Spider-Man: Evdeki Savaş
  • 24.New Avengers, Cilt 5: İç Savaş
  • 25.İç Savaş: Captain America
  • 26.İç Savaş: Iron Man
  • 27.Captain America’nın Ölümü, Cilt 1
  • 28.Captain America’nın Ölümü, Cilt 2: Rüyaların Yükü
  • 29.Captain America’nın Ölümü, Cilt 3: Amerika’yı Satın Alan Adam
  • 30.Planet Hulk, Cilt 1
  • 31.Planet Hulk, Cilt 2
  • 32.New Avengers, Cilt 6: Devrim
  • 33.Mighty Avengers, Cilt 1: Ultron Girişimi
  • 34.New Avengers, Cilt 7: Güven
  • 35.Mighty Avengers, Cilt 2: Venom Bombası
  • 36.The Amazing Spider-Man: Siyaha Dönüş
  • 37.The Amazing Spider-Man: Bir Gün Daha
  • 38.Dünya Savaşı Hulk
  • 39.Astonishing X-Men, Cilt 4: Durdurulamaz
  • 40.X-Men: Mesih KompleXi, Cilt 1
  • 41.X-Men: Mesih KompleXi, Cilt 2
  • 42.X-Force, Cilt 1: Melekler ve Şeytanlar
  • 43.X-Force, Cilt 2: Tanıdık Hayaletler
  • 44.Amazing Spider-Man, Cilt 1: Yepyeni Bir Gün, Cilt 1
  • 45.Amazing Spider-Man, Cilt 2: Yepyeni Bir Gün, Cilt 2
  • 46.Amazing Spider-Man, Cilt 3: Yepyeni Bir Gün, Cilt 3
  • 47.Amazing Spider-Man, Cilt 4: Kraven’ın İlk Avı
  • 48.Amazing Spider-Man, Cilt 5: Yeni Ölme Yolları
  • 49.Silver Surfer: Ağıt
  • 50.Yenilmez Demir Adam, Cilt 1: Beş Kabus
  • 51.Gizli İstila
  • 52.New Avengers, Cilt 8: Gizli İstila, 1.Kitap
  • 53.Mighty Avengers, Cilt 3: Gizli İstila, 1.Kitap
  • 54.New Avengers, Cilt 9: Gizli İstila, 2.Kitap
  • 55.Mighty Avengers, Cilt 4: Gizli İstila, 2.Kitap
  • 56.Amazing Spider-Man, Cilt 6: Suç ve Cezelandırıcı
  • 57.Amazing Spider-Man, Cilt 7: Ölüm ve Randevu
  • 58.Amazing Spider-Man, Cilt 8: Seçim Günü
  • 59.Amazing Spider-Man, Cilt 9: 24/7
  • 60.Amazing Spider-Man, Cilt 10: American Son
  • 61.X Force/Cable: Mesih Savaşı, Cilt 1
  • 62.X Force/Cable: Mesih Savaşı, Cilt 2
  • 63.X-Force, Cilt 3: Unutulmayan
  • 64.X-Force: Necrosha
  • 65.Astonishing X-Men, Cilt 5: Hayalet Kutusu
  • 66.Yenilmez Demir Adam, Cilt 2: Dünyanın En Çok Aranan Adamı, 1.Kitap
  • 67.Dark Avengers, Cilt 1: Toplanın
  • 68.New Avengers, Cilt 10: Güç
  • 69.Yenilmez Demir Adam, Cilt 3: Dünyanın En Çok Aranan Adamı, 2.Kitap
  • 70.New Avengers, Cilt 11: Yüce Büyücü Arayışı
  • 71.Dark Avengers, Cilt 2: Molecule Man
  • 72.Yenilmez Demir Adam, Cilt 4: Stark Parçalandı
  • 73.New Avengers Cilt 12: Güç Kaybı
  • 74.Avengers - X-Men: Utopia, Cilt 1
  • 75.Avengers - X-Men: Utopia, Cilt 2
  • 76.Amazing Spider-Man, Cilt 11: Bu Gece Kollarında Öldüm
  • 77.Amazing Spider-Man, Cilt 12: Kızıl Saçlı Yabancı
  • 78.Amazing Spider-Man, Cilt 13: Black Cat’in Dönüşü
  • 79.Astonishing X-Men Cilt 6: Exogenetik
  • 80.Kuşatma
  • 81.New Avengers: Kuşatma
  • 82.Dark Avengers: Kuşatma
  • 83.Mighty Avengers: Kuşatma
  • 84.X-Men: Mesih’in Dönüşü, Cilt 1
  • 85.X-Men: Mesih’in Dönüşü, Cilt 2
  • 86.Amazing Spider-Man 14: Meydan Okuma, Cilt 1
  • 87.Amazing Spider-Man 15: Meydan Okuma, Cilt 2
  • 88.Amazing Spider-Man 16: Meydan Okuma, Cilt 3
  • 89.Amazing Spider-Man 17: Meydan Okuma, Cilt 4
  • 90.Amazing Spider-Man 18: Meydan Okuma, Cilt 5
  • 91.Korkunun Kendisi
  • 92.Avengers vs. X-Men, Cilt 1
  • 93.Avengers vs. X-Men, Cilt 2

Bu benim attığım listeye benziyor. (Yukarıda görebilirsiniz.) Sadece tekil karakter hikayelerini de dahil etmişler. Bana kalırsa tekil hikayeler Marvel Now! dönemine kadar kendi içinde okunabilir. Ve okumaya Gizli Savaş ile başlamak daha iyi olabilir. Çünkü New Avengers ilk kez o ciltte bir araya geliyor.

Teşekkür ederim.Bakiyorum hemen.

1 Beğeni

Marvel için tek başına okunabilen (bilinen tabirle one-shot) ciltler var mıdır acaba? DC için bolca var ancak Marvel için çok bulamadım. Bilen arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Gerekli Şeyler %45 indirimi bu ay sonlanıyor. Bana da bu yayınevinin çıkardığı Wolverine hariç tek başına okunabilecek cilt ya da seri tavsiye ederseniz sevinirim.

Gerekli şeylerden çıkma tek başına okunacak ciltlerden

Infinity Gauntlet (sonrasındaki Infinity War ve Infinity Crusade’den bağımsız olarak tek başına okuyabilirsiniz. Evengers Infinity War - End Game filmlerine konu olan orijinal hikaye bu.)
Avengers: Age of Ultron - Ultron Çağı.
Inhumanların Ölümü - Hikayeyi pek sevdiğimi söyleyemem.
Canavarlar Serbest! - tek başına okuyabileceğiniz çerezlik bir hikaye. Bu da çok iyi değil bence.
Thanos vs. Hulk
Age of Ultron vs. Marvel Zombileri - Avengers Secret Wars dönemi BattleRealm’de geçen tek cilt bir hikaye ama bu döneme ile ilgili bilginiz yoksa tavsiye etmem.

Wolverine: İhtiyar Logan - Wolverine hariç demişsiniz ama okumadıysanız bu listedeki mutlaka okunması gereken kitap budur.

Aşağıdaki kitaplar da tek başına okunabilir ama tükenmiş durumdalar.
Avengers: Ultron’un Öfkesi
Marvel 1602
World War Hulk
Planet Hulk 1-2

Bir de fasiküller var tek başına okunabilecek olan ama bunların çoğu basit hikayeler. Pek tavsiye etmiyorum:
Wolverine & Captain America: Weapon+
Wolverine: Çıkış Yaraları
Avengers: Cadılar Bayramı Özel
Avengers: Loki Serbest
Wolverine vs. Blade

Kısa seri olarak Thanos serisini önerebilirim.
Thanos 1-2 ve Thanos Kazanır şeklinde okuyabilirsiniz. Sonrasında son kitapta ortaya çıkan Cosmic Ghost Rider karakterinin “Cosmic Ghost Rider: Bebek Thanos Ölmeli” ve “Cosmic Ghost Rider Marvel Tarihini Yok Ediyor” ciltlerini okuyabilirsiniz.

6 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Ekledim sepete.

1 Beğeni

Merhaba acaba marvel now secret wars u tek başına okunursa sıkıntı çıkartırmı çok kafa karıştırırmı

Böyle bir konu da var.

Evet sorun çıkartır zira bu sorunun MCU izlemeye Infinity War’dan baslasam olur mu?" demekten pek bir farki yok. 1963’de Molecule Man’ın ilk kez tanıtılmasından yada 1984’deki ilk Secret Wars’dan beri gelen olay akışının sonu çünkü bu hikaye. Üstelik bunu sadece ana evren Earth 616 için değil teorik olarak tüm paralel evrenler (Marvel 2099 yada Ultimate Marvel gibi) için de yapıyor. Özetle Secret Wars’ın öncülü olan “Time Runs Out” (2014’den itibarenki Avengers v5 35-44 yada New Avengers v3 24-33) kısmına dek okuyabileceğin HERŞEYİ okuman ve ancak öyle Secret Wars’a geçmen gerekiyor.

1 Beğeni

Naçizane fikrim bu konuda, Avengers Disassembled hikayesi ile başlanabileceğidir. Bu hikayeyle Marvel, bugüne kadar devam eden “event” ve “company wide crossover” diye adlandırılan, şirket bünyesindeki karakterlerin çoğunun (bazen de hepsinin) dahil edildiği, bir “event”in diğerine yol açtığı hikaye anlatımına geçti. Karakterler özelindeyse bu “event” ler teker teker o karakterlerin hikayelerini de etkiledi. Burdan giriş yapılıp, wikipedia dan da kronoloji konusunda yardım alınıp rahatlıkla takip edilebilir.

Ve eğer hala duymadıysanız Marvel Unlimited isimli uygulamayı da araştırmanızı öneririm.

Ekleme: Marvel’ın resmi sitesi ve hesaplarında da yukarda bahsettiğim disassembled hikayesi giriş noktası (entry point) olarak nitelendiriliyor .

2 Beğeni

Herkese iyi forumlar , Uzun zamandır yeni çıkan türkçe Fantastik Dörtlü omnibusu alıp almamak konusunda kararsızım çok yüksek bütçem yok ama esas olayım para değil sadece merak ettiğim cilt fiyatını hakediyor mu şuan bir kaç eksiğim var örneğin ; vision sert kapak , vaiz 1-9 set , Periler ülkesi HC gibi ürünlerin hepsini aldığımda 1 omnibus parası vermiş oluyorum bir sürü cilt almak veya hc seri yapmak varken omnibus almak mantıklı mı tavsiyeleriniz benim için çok değerli çok kararsız bir süreç içerisindeyim serilerimin neredeyse tamamı bitmiş durumda yorumlarınızı bekliyorum

Ciltli ve sert kapak olanları koleksiyon için alacaksanız alın. satmak isterseniz daha rahat alıcı bulursunuz ayrıca. Ama ayrı ayrı cilt toplamak daha ekonomik ve daha fazla çizgi romanınız oluyor.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim hocam ancak çoğu seriye sahibim eksik serilerimi de ufak ufak 2.el veya 0 olacak şekilde tamamlıyorum çok az seride eksiğim var biraz hc hayranlığım başladı artık hc topluyorum ama 3-4 tane hardcover almak varken 3650 tl bir omnibusa vermek mantıklı mı bazı ingilizce orjinal omnibusların 2 tanesini 3500tl civarına geliyor kafam karışık anlayacağınız bir çıkış yolu arıyorum

Fantastic Four omnibus’u diyerek Hickman fasiküllerinin TPB’sinden bahsediyorsanız bu size sadece 2009’dan sonraki birkaç yıl için çıkanları sağlayacaktır. Negatif Bölge, Doctor Doom yada Franklin Richards gibi evrende şu an bir şekilde adı geçen çoğu mevzu 1960’lardaki ilk Fantastic Four’lara dek dayanıyor ve Hickman’ın Secret Wars TPB’sinde olduğu gibi fasiküllere sahip değilseniz gerçek anlamda topyekün bir hikayeye değil sadece belli bir döneme ait imalara ulaşabileceksiniz. Seçim size ait.

Fantastik Dörtlü Felix tarafından basılan türkçe omnibusu kastettim hocam fasikül toplamıyorum maalesef oyle bir kulture sahip degilim hoşuma gitmiyor açıkcası ancak hickmanın yazdıklarını okudum bu john bryne tarafından yazılan eserlerin toplamı şekilde ancak fiyatı 3650 tl ve değer mi o konuda kararsızım