Marvel Çizgi Romanlarına Nereden Başlamalı?

Ben de bu çizgi romanlara başlamak istiyorum. Yazılanları tamamen okudum. Hem biraz eskiler hem de benim kafamı tamamen karıştırdılar.:worried: Filmlerdeki gibi bir sıralama ile okumak mümkün müdür? Sizden yardım istiyorum forumdaşlar.:frowning:

Marvel/DC çizgi romanlarını sıralama ile okumak mümkün. Hatta karakterleri yaşadıklarını anlamak, düşmanlarını dostlarını tanımak için böyle okunması gerekiyor diyebilirim. Eğer DC ya da Marvel okumaya başlıyorsanız bütün evreni okumaya çalışmanız zor hatta imkansız bir iş bu yüzden sevdiğiniz bir karakteri seçip ondan okumaya başlayın derim hocam. Hangi karaktere başlamak istediğinize bağlı olarak okuma sırası da değişecektir. Aklınızda karakter var mı?

1 Beğeni

Marvel’in çevrimiçi dijital okuma platformu Marvel Unlimited’da 27000 kadar çizgi roman var an itibariyle. Hala da haftalık olarak yeni sayılar yükleniyor. O sebeple kronolojik okuma imkansıza yakın. Bunun dışında ne okumak istiyorsunuz ve nasıl bir tarz istersiniz o önemli. Şunu okumak istiyorum dediğiniz bir karakter varsa bir nokta seçip oradan girin derim. Örneğin Daredevil için 1998de başlayan seri Ülkemizde de 16 adet cildi basılmış(4 tanesi 2003 civarı kalanları 2010 sonrası basıldı) ve çok fazla şey bilmeyi gerektirmeyen bir seri.

Bunun dışında kısa serileri düşünebilirsiniz. Marmara Çizgi’den çıkan 4 ciltlik Hawkeye muhteşem bir eser bence. Yine Marmara Çizginin bastığı Punisher Max iyi bir seri fakat orada Marvel evreninden başka bir karakter görünmediği için pek Marvel hissiyatı vermez.

Bana kalırsa bu işin doğrusu yanlışı pek yok. Bir nokta seçip girişmek önemli. Hiçbir detay bilmiyorsanız wikipedi veya geek sitelerinden karakter tarihçesi okuyup yüzeysel bilgi alabilirsiniz.

Bir de şu reddit yorumunu bırakayım, x-men okumak isteyenler için çok faydalı bence.

1 Beğeni

Evet buraya katılıyorum. Tüm külliyatı okumak için 1900’lerden başlayıp günümüze kadar okumam gerekir. Bu hem bir servet gerektirir hem de bolca boş zaman. :slightly_smiling_face: Ben filmlerine hayran kaldım ve okumak istedim ancak gerçekten geniş bir evrenmiş.

Şöyle ki sanırım ilk basılanlar Spider Man, Thor, İronman vs. ile ilgili ve onları bulmak zor. Biraz araştırdım ve Captain Marvel ile Moon Knight karakterlerine denk geldim. Captain Marvel karakterine aşinayım ama Moon Knight’i ilk defa görüyorum. İkisinin de üçer kitabı var sanırım. Sizce onlar uygun bir başlangıç olur mu?

Evet buna katılıyorum. İlk çıktığı andan okumaya başlasam olabilirdi belki.

Bu iki seriye de bakacağım teşekkürler.:hugs: Hawkeye’a filmlerde denk gelmiştim ama Punisher Max sanırım bambaşka bir şey.:thinking:

Son olarak size ortak bir sorum var: Filmlerdeki gibi bir sıralama yapılabilir mi?
Cevaplarınız için teşekkürler.:heart:

1 Beğeni

Yapılabilir. Hem de çok rahat yapılabilir. Hatta Batman, Green Lantern ve Superman karakterlerini yeni okuyucular için Çizgi Roman’a Başlayacaklara Tavsiyeler adı altında yakın zamanda listelemiştim. (Zamanında bu tarz listeler ile çok uğraştım o yüzden aklımda kalanı ile yeni başlayacaklara bir yararım olsun dedim :sweat_smile:. ) Hemen hemen tüm karakterler için bunu yapabilirsiniz.

Spider-man, Thor gibi karakterleri bulmak sandığınızdan daha kolay aslında. Karakteri tanımak için en eskiden itibaren bütün ciltlerini okumaya gerek yok. En önemli bir kaç tanesini okuyup güncel ciltlere geçiş yapabilirsiniz. Mesela Spider-Man okumak istiyorsanız kökenini anlatan fasikülü okuduktan sonra Gwen stacy’nin ölümü adlı cilti okuyup sonra da marmara çizginin bastığı yaklaşık 30 küsur ciltlik seriye başlanabilir. Belki araya Spider-Man:blue ve Venom ciltleri eklenebilir. Ancak aşırı uzun değil sıralama Marmara çizginin serisine gelene kadar.

2 Beğeni

Filmlerdeki gibi yapılabilir fakat orada şöyle bir detay var: bire bir paralel gitmiyor veya film temposu gereği 4-5 olay bir arada işlenebiliyor. En basitinden Infinity war filmi çizgi romanda infinity gauntlet olarak geçiyor ve bütün o kozmik olay silsilesinin merkezi Adam Warlock. Adam Warlock daha MCU’ya gelmedi.

Özellikle Türkçe aramıyorsanız sevdiğiniz karakterlerin önemli hikayelerini okuyabilirsiniz. Örneğin Spider-man için Gwen Stacy’nin ölümü, Venom dönemi, Kraven’ın Son Avı, Örümcek Evreni gibi önemli hikayeler okunabilir. Onun dışında yine aklıma gelen Iron Man için Demon in a Bottle hikayesi. Bildiğim kadarıyla filme de ilham verdi bu hikaye.

Filmlerdeki sıralama için biraz başa sarmak ve ilk sayıları yani karakterin ortaya çıkışını anlatan hikayeleri(orijin hikayeleri) okumak gerekebilir. O da size kalmış bir şey.
Bunun yerine bir de biraz daha antoloji tarzı eserleri okuyabilirsiniz. Orijin hikayeleri genelde ilk sayılarda işlendiği için 60ların daha basit diyalog ve hikaye örgülerini içeriyor ve o yüzden sıkıcı gelebilir. Antolojiden kastım ise Marvels-Mucizeler veya X-men Grand Design gibi eserler. Marvels Marvel tarihindeki bir çok önemli olaya değindiği için okuduktan sonra merak edip detaya inme şansı veriyor. X-men Grand Design da X-men tarihinin bir özeti ve çok ilginç bir çizim tarzı var. Tabi bir açıdan da bütün külliyatı yiyip yutup okurken referansları anlamayı da tercih edebilirsiniz, o size kalmış.

Punisher Max Marvel’in meşhur Punisher karakterinin yetişkinlere yönelik ve daha şiddet içerikli olanı. Marvel bunu Max isimli kendine ait alt kuruluş olan yayınevi aracılığıyla bastığı için Punisher Max diye geçiyor. Dizisi de yapıldı kendisinin. Dediğim gibi öneririm fakat kesinlikle bir Marvel çizgi romanından beklediğinizi vermeyecektir, daha farklı bir eser.

3 Beğeni

O zaman önemlileri okuyarak Spiderman’den başlamak olabilir diyorsunuz yani. :slightly_smiling_face: Öyleyse biraz bakınayım. Fikirler için teşekkürler.

Listelerinizi takip ediyorum. Ancak DC’yi çok sevmediğimden pek bana hitap etmiyorlar.

@malady Evet filmlerde bazı yerleri kısalttıklarını, birkaç kitapta anlatılanları bir filme sıkıştırdıklarını biliyorum. Ben filmlere alternatif bir sıra oluşturulabilir diye düşünmüştüm. Anladığım kadarıyla oluşturulabilir.

Bunlara bir bakacağım teşekkürler.

Olsun süper kahramanlı olmaması benim için çok önemli değil. Beğendiyseniz onu da okuyabilirim.

@asfgdjh @malady Cevaplar için teşekkürler. Aklımda bir sıra oluştu sayenizde.:+1::heart:

2 Beğeni

Marvel’in filmleri çok daha başarılı da olsa benim fikrim DC çizgi romanlarının daha kaliteli işler olduğu yönünde. Hem arada evren sıfırlandığından okuması daha rahat olur.

1 Beğeni

Burası doğru. Biraz daha rahat olabilir. Ancak bilmiyorum Marvel’in karakterlerinin verdiği zevki DC karakterleri veremiyor bana. Sanırım kişisel bir şey.:thinking:

1 Beğeni

Veya zevk alamamanızın sebebi çizgi romanları okumadan filmleri izlemiş olmanız ve Marvel filmlerinin DC filmlerinden çok daha iyi olmasıdır. Tabi Nolan’ın çektiği Batman üçlemesi hariç. Muhtemelen DC karakterlerine güzel filmler çekilseydi onlar da ilginizi çekerdi.

1 Beğeni

Wonder Woman, Batman ve Joker’den filmler izledim. Onları da beğendim ama bilemiyorum bana sempatik gelmiyorlar. Marvel’a nedenini bilmediğim bir sempatim var.:slightly_smiling_face:

Bu fasikül hangisi acaba?

Marmara Çizgi’den bir sürü çıkmış. Benim kafam karıştı. Acaba bu ikisinin resmini ekleyebilir misiniz rica etsem?:slightly_smiling_face:
Bir de Thor karakteri için bir öneriniz var mı acaba?

Amazing Fantasy sayı 15. Örümcek adamın ilk gözüktüğü sayı. Daha sonra kendi serisine kavuşuyor hemen. DR cilt yazmış ama fasikül sadece. Marmara Çizgi’den çıkma.

Ama bence Spiderman veya başka bir karakterin orijin hikayesini okumak çok elzem değil, internette isterseniz araştırabilirsiniz., ki bu fasikül normalde 1962 basımı; yani çok eski tarz, hem senaryo, anlatım hem de çizimler olarak. Örümcek Adam hayranları için koleksiyonluk bir sayı sadece.

Zaten çoğu kahramanın orijin hikayesi bir kaç cümle veya tek paragraf ile anlatılabilir.

Örümcek Adam: Bir bilim fuarında radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılan Peter Parker örümceğe oranlı güçlere kavuşur. Önce bu güçlerini şov ve para için kullanır. Bir gün yanından geçen bir hırsızı polisin uyarısına rağmen durdurmaz. Daha sonra bu hırsız amcası Ben’i öldürür. Bunu öğrenen Peter Parker daha önce amcasından duyduğu “Büyük güç büyük sorumluluk getirir” mottosu ile suçla savaşmaya karar verir.

Kısaca anlatmak istediğim orijin hikayelerine takılmadan yeni çizgi romanları okuyabilirsiniz.

Marmara Çizgi’nin halihazırda devam eden 2 adet Örümcek Adam serisi mevcut. Ayrıca iki tane de tamamlanmış seri mevcut:

1.seri, en uzun zamandır devam eden ve yakın zamanda 28. cildi çıkan Amazing Spiderman serisi. Bu seri 31 sayı ile tamamlanacak.Marmara Çizgi Yayınları - Çizgi Roman DEVAM EDİYOR

2.seri normalde ilk serinin tamamlandığı yerde başlayan Superior Spiderman - Üstün Örümcek Adam serisi. Bu seri 6 cilt çıktı ve tamamlandı: Marmara Çizgi Yayınları - Çizgi Roman TAMAMLANDI

1. seri Marmara Çizginin Yeni Amazing Spiderman dediği seri. Superior sonrası maceralar. Bu seri de 5 cilt çıktı ve tamamlandı: Marmara Çizgi Yayınları - Çizgi Roman TAMAMLANDI

Normalde bundan sonra bir seri daha var çıkması gereken ama Marmara Çizgi onu atladı güncele yetişmek için

1. ve güncel olan seri ise Amazing Spider-Man Vol.5 diye adlandırılan seri. Şuan sadece ilk cildi çıktı:
    Marmara Çizgi Yayınları - Çizgi Roman DEVAM EDİYOR

İlk seriye bu saatten sonra girmeniz mantıklı değil. Benim elimde o seriden 6-7 tane cilt vardı. Daha sonra elden çıkarıp Superior serisine girmiştim. Ondan sonra çıkan tüm sayıları alıp okudum.
Superior serisi çok iyi bir seri ama Örümcek Adama yeni başlayacaklar için pek tavsiye etmiyorum.
Bence Yeni Amazin Spiderman’den başlayabilirsiniz okumaya.

Bunların haricinde bir de iki sayı birleştirilmiş fasikül formatında yayınlar var. Bunlar hep tam macera ve ayrı ayrı okunabilir.
Avenging Spiderman Marmara Çizgi Yayınları - Çizgi Roman
ve
Superior Spider-Man Team-Up Marmara Çizgi Yayınları - Çizgi Roman serileri.
Superior Team-Up adı üstünde Superior döneminde geçiyor. Ama Avengingleri okuyup sevip sevmediğinize karar verebilirsiniz. Yalnız buralardaki maceralar daha kısa ve detaylı olmadığı için biraz basit kalıyor normal serilere göre. Çerez niyetine okumalık.

Thor için ise Tükçe seçeneklerinin çok sınırlı. Şuan bulabileceğiniz Marmara Çizgi’nin bastığı Thor - God of Thunder serisi. 2 cilt çıktı. Çok iyi bir seridir, hem hikaye hem de Esad Ribic’in harika çizimleri ile. Okumanızı tavsiye ederim. Daha önce çıkan tek macera Thor ve Loki - Kan Kardeşler diye bir kitap da mevcut. Ayrıca Büyülü Dükkan’ın bastığı 10 ciltlik eski siyah beyaz Thor serisi de var ama bazı ciltlerini bulmak zor olabilir.

3 Beğeni

Öneriler için teşekkürler. O zaman Yeni Amazing Spiderman denen 5 ciltlik seriden başlayacağım. Ama sizce Superior Spiderman’i daha sonra okumak sıkıntı olur mu? Daha sonraki olayları anlatıyor dediniz. Bir saçmalık, kopukluk vs. olur mu sizce?

Aslında şimdi düşündüm de Yeni Amazing Spiderman serisinin ikinci ve üçüncü ciltleri, yani en önemli ciltleri:Örümcek Evreni hikayelerinde, Superior’la alakalı bir durum var. Ama ilk ciltte editörlerin yayınladığı bir sayfa mevcut Araknafobia diye. Yukarda anlattığım yayın periyodunu onlar da özetleyip buraya nereden geldiği ile alakalı Superior ile ilgili spoiler veriyorlar. Zaten bu cilt ile başladığınızda o spoilerı mutlaka yiyeceğiniz için aşağıya yazıyorum. Onu okuyup, yeni bir Örümcek Adam okuru olarak Superior ile başlamak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Superior serisinde Örümcek Adam olarak Peter Parker’ı okumuyorsunuz. Örümcek adamın vucudunu ele geçiren baş düşmanı Dr. Ahtapot Superior - Üstün Örümcek adam olarak maceralar yaşıyor. Daha önce Örümcek maceraları okumamış birisi için farklı bir durum, yani sonuçta tanımanız gereken örümcek bu değil. Neden farklı, nasıl farklı durumları için bu seriyi okumadan bence Örümcek Adam’ı biraz tanımak gerekiyor.

1 Beğeni

Bu yazıdan anladığıma göre gerçek Spiderman’i tanımadan ele geçirilmiş hali bir işinize yaramaz diyor. Daha sonra okumak tarihçe gibi olabilir. Tamamdır o zaman. Teşekkürler. :+1:

Hemen sırlama yapayım.

Marvel

Spider-man okuma listesi:

-Amazing Fantasy

Çeviri: Türkçesi var.
Uzunluk: Tek fasikül.
Konu: Karakterimizin köken hikayesi

-Gwen Stacy’nin ölümü
images (25)
Uzunluk: Tek cilt
Konu: Peter Parker’ın hayatında bir dönüm noktası. Sevdiği birini tekrar kaybetmesi.

-Spider-man:Blue (Spider-man: Mavi)

**Konu:**Gwen Stacy’e yazılan bir mektup eşliğinde Mary Jane ve Gwen ile tanışmamız, Gwen’e duygusal bir veda. Okunmasa da olur ancak Mary Jane ile tanışmak için okunabilir.

-Venom’un Doğuşu

Uzunluk: 2 cilt
Konu: Venom’un köken hikayesi. Okumadım ancak Venom ile tanışmak için iyi bir giriş deniliyor.

-Amazing Spider-man

Çeviri: Çevriliyor. Yakın zamanda biter son cilt de.
Uzunluk: 30 cilt. 28. Cilt çevrildi en son.
Konu: Dan slott tarafından yazılan ve çok beğenilen en uzun spider-man serilerinden biri. Spider-man okumaya başlamak için ideal çünkü bu seri ile birlikte bundan önceki pek çok spider-man hikayesi sıfırlandı yeni okuyuculara yer açmak için.

-Ultimate Spider-man: Miles Morales

Çeviri: Türkçesi vardı ancak piyasada pek bulunmuyor artık. İnternetteki hayran çevirilerinden indirip ilk 10 fasikülü falan okuyabilirsiniz karakteri tanımak için.
Uzunluk: Tek cilt.
Konu: Artık yeni bir Spider-manimiz var.

-Spider-Men

Konu: Miles Morales ve Peter Parker’ın karşılaşması.

-Superior Spider-Man

Uzunluk: 6 cilt
Konu: Doktor Octopus artık yeni Spider-Man! Ve kendisi Peter’dan daha iyi bir kahraman olmada oldukça kararlı.

•Amazing Spider-Man serisini bitirdikten sonra okunması önemli yoksa kafa karıştırıcı olur.

-Spider-man: Marvel Now

Uzunluk: Tek cilt.
Konu: Peter Parker geri döndü!

-Spider-Verse (Örümcek Evreni)

Uzunluk: 3 cilt
Konu: Bütün paralel evren Spider-Manleri bir arada!

-Spider-Man vol 5.
amazing-spider-man-vol-5-cilt-1d04be725f84588073d16f90d6e4d5873
Çeviri: Çevriliyor. İlk cilt çevrildi.
Uzunluk: Hala devam etmekte olan bir seri.
Konu: En güncel seri.

3 Beğeni

Bu sıralama da güzel olmuş. Ancak @Gelu 'in dediği Yeni Amazing Spiderman ve Superior Team-up yok. Onları nasıl dahil edebiliriz? Yoksa okumasak da olur mu?
@Gelu @asfgdjh

Yeni Amazing Spider-Man dediğiniz cilt marvel now olarak yazdığım cilt. O serinin devamı zaten örümcek evreni diye eklediğim. Superior Spider-Man team up direkt superior Spider-Man dönemi ile birlikte okunabilir diye düşünüyorum. (Dr. Octopus pek sevmediğim bir karakter olduğu için o dönemi atladım kendim pek okumadım ama seveni çok)

1 Beğeni

Tamamdır o zaman. Teşekkürler.:slightly_smiling_face: