Ödünç Kitap Verme Sorunsalı

Çok yakın arkadaşlarım hariç kimseye vermem. Çünkü geri gelmiyor. Gelse bile çok uzun süre sonra (o da benim darlamalarımla) ve hasarlı geliyor. O yüzden vermiyorum. En son geri almak için misafirlik ayağına evine kadar gitmiştim😂.

4 Beğeni

O kitabın üstünü yalnızca BEN çizebilirim :laughing:

2 Beğeni

Birisi kahve dökmüştü. Tanrım gerçekten onu kahvede boğmak istemiştim😂. Zaman da öyle bir iki ay değil yedi sekiz ayda anca geri alıyorum. Çok dertliyim bu konuda çoook.

3 Beğeni

@Seli.nnn @Vector muhabbetinizi okurken kitaplarımdan birinde çay diğerinde sıcak çikolata döküldüğü aklıma geldi :sweat_smile: Ama ikisini de ben dökmüştüm :rofl: Asıl konu olan ödünç kitapta başka iki kitabım hiç gelmediği için bilemiyorum hasarlı mı hasarsız mı geldiler…

4 Beğeni

Kitaplarımı asla vermem, eşime bile, onun kitaplığı ayrıdır benimki ayrı. Eve veya ofise misafirliğe/ziyarete gelip herhangi bir kitabımı isteyen olursa, nazikçe reddeder, sonra o kitabın yenisini hediye ederim. Şu ana kadar yüzlerceyi geçmiştir. Şundan beş altı ay öncesine kadar bir de kitabevim olduğu düşünülürse, isteyenlerin hesabını siz yapın. Hayatımda da hiç kimseden ödünç kitap istemedim. Çok mu lazım, gider en kötü sahaftan alırım. Mesela Kralların Yolu’nun bir sayfasını yanlışlıkla yırtmıştım, onu bir başkası yapsa, tepkimi düşünemiyorum bile. Bu arada sadece Kralların Yolu’ndan 8-9 tane hediye etmişimdir. Ah Akılçelen ahhhh, kıymetimizi bilemedin.

5 Beğeni

Ben de kitap ödünç vermekten nefret ediyorum ve nedenlerim aynı.
Pahalı olan bir ders kitabımı bile bir arkadaşıma vermiştim, ve kitap geri gelmedi. Üzerine bir de e ben onu sana verdim ya sen kaybetmiş olma damgası yemiştim. Bıktım gerçekten.
Mümkün olduğunca ben de kendiminkini vermek yerine yenisini alır hediye ederim lakin ya çok kitabınızı istiyorsa o kişi? Hangi birini alacaksınız ? Başıma geliyor yavaş yavaş… Ve çok yakın sevdiğiniz bir arkadaşınızsa? Bu bencillik midir?

Not : geri de isteyemiyorum hayır deme özürlüsüyüm :frowning:

1 Beğeni

Ben direk olmaz diyorum. Belki biraz katı ama insanlar bundan anlıyor. Çok yakın arkadaşlarıma veriyorum zaten. Diğerlerinin de anlayışla karşılaması lazım. Hayır demeyi öğrenin efendim çok işe yarıyor.

1 Beğeni

Peki o sevdiğiniz arkadaşınız sizden uzaktaysa ve senede 1-2 kez anca görüşebiliyorsanız yine de verir miydiniz ?
Ayrıca bazen sevdiğiniz arkadaşlarınız bile sizi hayal kırıklığına uğratabiliyor kitap bakmak konusunda
Hayır demeyi öğrenmek kesinlikle lazım çok işe yarıyor haklısınız

1 Beğeni

Vermezdim. Kitaplarımın başkası tarafından il sınırları dışına çıkarılması kesinlikle yasaktır.:joy:

2 Beğeni

Hadi kitap vermek neyse birde o verdiğin kitapları utana sıkıla geri isteyince " bir kitap değil mi ? getiririz. bu ne acele?" demeleri yok mu?

4 Beğeni

İstemeyin kardeşim, benden kitap is-te-me-yiiin…

16 Beğeni

3 4 yıl önce taht oyunları serisine başlamıştım. İlk kitabı okuyunca tüm seriyi aldım. Doğal olarak ilk kitaptan 2 adet oldu. Bir ara iş yerimden bir abi merak etti seriyi ver ilk kitabi okuyim dedi ve verdim kitabi. Baya bir süre geçti abi dedim nasil bitti mi beğendin mi kitabi ? Evet güzeldi falan dedi. Sonra dedim abi bittiyse getirirsin yarın dedim. Getiremem dedi. Neden abi dedim. Ben onu bir arkadaşa verdim o okuyacak dedi. Eee dedim abi neden bana sormuyorsun? Olm sende iki tane yok muydi zaten ne yapacaksın, çok lazımsa parasını veriyim dedi. Yok abi kalsın dedim ne yapayım yani. Diyerek ilk kitap uçtu. Diğer kitap ise çok sevdiğim bir arkadaşıma vermiştim kitabi askerde okumak için. Neyse arkadaş okurken koğuşunda hayatında hiç kitap okumamış saf bir çocuğun sıkıntıdan gizli gizli o kitabi okuduğunu fark etmiş arkadaşım. Dedim olm ciddi ciddi okuyorsa ver kitabı gitsin bir hayırımız dokunsun dedim. İkinci kitapta böyle gitti. Ama buna hiç üzülmedim. Geçen gün 2.el satan bir arkadaştan alıp seriyi tamamladım. Ayrıca resimli ciltli baskısını sipariş vermiştim. 4. alışım oluyor taht oyunları kitabını.

Ekstra bir örnekde şöyle vereyim kuzenimde çok kitap okur. Onun mottosu ise ben okuduğum kitabı, kütüphanede dursun diye almam, okurum biter isteyen olursa başkasına veririm, olmazsa durur kütüphanede diye farkli bir bakış açısına sahip.

7 Beğeni

“Çok lazımsa parasını vereyim” tarzı çok itici. Benim de bir arkadaşım eşi ile aynı tarz yaklaşım göstermişti. Şimdi konuşmuyoruz. ( Tabi başka sebepleri var, kitap konusunda bozulmamıştık)
Askerdeki çocuk için sevindim. Umarım o alışkanlığın devamını getirmiştir.

6 Beğeni

Bende okumaya ilk başladığım zamanlarda Açlık Oyunları’nın ilk iki kitabını vermiştim arkadaşlara, kitaplar ortalık malı oldu. Özellikle ilk kitabın durumu çok kötüydü, bende bir süre sonra kitabı kitap bağış kutusuna attım. Seri kitaplığımda hala eksik. Bu yüzden dışarıda popüler bir kitap okumamak lazım.

Kuzenimle aynı sokakta oturuyoruz onu da kitap okumaya başlattım, genel olarak benzer kitaplar okuyoruz. Onun da kitaplara benim kadar dikkat ettiğini bildiğim için ona bir seriyi sen al bir seriyi ben alayım, aynı kitaplara para vermeyip birbirimizden okuyalım dedim ama kabul etmedi. Benim kitaplarımı okuyabilirsin ama senden almam ben kendi kütüphanemi oluşturuyorum dedi. Bu durum biraz canımı sıksada onun kitaplarını okuyup geri veriyorum. Güzel bir kampanya olunca da ondan okuduğum beğendiğim kitapları bende alıp kütüphaneme ekliyorum. Bu yüzden Asoiaf ve Kara Kule serisini ondan okuduğum için hala tamamlayamadım.

2 Beğeni

Aslında işin özeti şu:

1. Evde bir kütüphane oluşturuluyorsa ev dışına kitap verilmemeli. İnsanların darılıp darılmamasına takılmamalı. Kitaba değer veren biri bu davranışımızı anlayacaktır, anlamıyorsa zaten kitaba değer vermiyor demektir.
  2. Evde kütüphane oluşturulmuyorsa kitaplar okunduktan sonra armağan edilebilir ya da takas edilebilir.
  3. Yukarıdaki maddelerin karması. Ev kütüphanesinin değişmezlerini belirleyip bunları korumak, geri kalanları armağan etmek, takas etmek ya da satmak. (Benim yöntemim.)
7 Beğeni

Kesin yargılarınızın olması efsane yalnız :joy: Keşke bende yapabilsem, yani ne gerek var değil mi taa şehir dışına çıkacak kitaplar boşuna yipranma :joy:

2 Beğeni

Peki 1. Yargıyı yapanlar için kitap arkadaşlardan yada insanlardan daha değerlidir denilebilir mi :confused:

@Tobizume Birinden kitap ödünç alıp okuyunca zaten okudum bu kitabı diyerekten sevsem bile alamıyorum :frowning: Kürk Mantolu Madonna ve Dracula da böyle oldu 2sini de çok sevmiştim ama ödünç olarak almıştım kendime alamadım bir türlü

1 Beğeni

Benimde okuduğum kitapları almak önceliklerim arasında olmuyor ama uygun bir fiyata bulunca almaya çalışıyorum. Acelem yok yavaş yavaş tamamlıyorum.

2 Beğeni

Veya kargo parası tamamlamak için almak olabilir

2 Beğeni

O da mantıklı. (20 karakter)

2 Beğeni