Okuduğunuz En İyi Fantastik Kitap-Seri Hangisi?

Ben çok kötü, çok sıkıcı bulmadım 10. kitabı. Belki hep bir bekleme olduğu için sıkıcı geliyor olabilir okurlara.

1 Beğeni

Betimleme seven birisi için Zaman Çarkı cennet vaat ediyor, diğer türlü biraz yorucu. Ben sevmiştim ama eşim 8. kitapta pes etmişti artık.

2 Beğeni

Katılıyorum ben 10.cildi tekrar okumada daha fazla sevdim. Baya baya güzel ve detaylı kitapmış. Aksiyon eksikliği problemi var sadece

2 Beğeni

Abi sen iyi bağlanmışsın seriye, şahsen ben çok bağlanamadiğım için 10.ciltte conta yakmıştım. Çok yavaşti zaten 10.ciltte iyice durmuştu herşey.

1 Beğeni

Bence biraz daha hızlı okusanız sorun olmazdı. 3 günde 1 kitap temposunda olsanız, gayet normal bir kitap gibi hemen biterdi. Sanırım biraz zaman aldı okumanız bu cildi

Devamlı karakterler arasında bir çekişme ve mizah var, seri kendine baglıyor.

Bitiremediğim ve bitirmeyeceğim en sevdiğim seri :slight_smile:. İsterseniz kısaca görüşlerimi paylaşayım.

İlk üç kitabını okudum ve şunu söyleyebilirim ki rahatlıkla yazılmış en karanlık fantastik seri. Grimdark deyip diğer grimdark’larla aynı kefeye koyamam çünkü onlardan çoğu yerde ayrılıyor. Çoğu grimdark kitapta fantastik ögeler sınırlı, Orta Çağ İngiltere’sinden hallice alışıldık yerde geçer. Grimdark yazarlarının bu yolda gitmesinin nedeni fantastik ögelerin serinin ‘‘gerçekçiliğini’’ alacağı yanılgısına düşmesi bence. Yanılgısı dedim çünkü Prince of Nothing sonuna kadar fantastik.Prince of Nothing’in ilk üç kitabı için konuşacak olursak, inanılmaz orijinal bir dünyada alternatif haçlı seferleri diyebiliriz. Müthiş bir worldbuilding, büyü sistemleri, insan dışı ırklar ve bilimum fantastik öge var. Hatta bana göre Bakker Tolkien’i en iyi anlamış yazarlardan biri. Tolkien’in fantastik edebiyata kattıkları Prince of Nothing’de de kendine yer buluyor. Hani derler ya ‘‘deconstruction’’, basmakalıpları yerle bir etmiş ama bunu düşmanca bir tavırla değil de bir nevi saygı duruşu niteliğinde ve yarattığı dünyada bir amaca hizmet edecek şekilde yapmış. Tüm bu karanlık, kasvet boşuna değil kitapta. Bakker felsefe alanında diplomaya sahip biri ve kitaptaki nihlist hava giderek artıyor. Maalesef bir yerden sonra tüm karakterler, hikayedeki her bir ilerleme, yazarın anlatmak istedikleri için anektodlara dönüşüyor.
Keşke şu felsefi gevezelikleri bir tık geri çekseydi diye içimden geçirdiğim çok oldu. Kitabın asıl parladığı nokta olan insanlığın hayatta kalabilme için giriştiği epik ve bir o kadar karanlık mücadele yazarın felsefi tarafıyla hep çatışmada. Ufak bir örnekle bitireyim. Hayatımda gördüğüm en iyi büyü düellosundan sonra olayın kahramanının var oluş sancılarını dinlemeyi istemiyordum açıkçası.

6 Beğeni

Maalesef ki, iş, eş, ev, bebek vb tempoda bu hız bile mucize. :slight_smile:

1 Beğeni

Şu hızlı okuma yapanlara çok imreniyorum hani böyle sadece sayfalara bakıp kitabı bitirenlere. Günde kaç kitap devirilirdi öyle, kaç seri biterdi. Hiç “aboovvv kitap birikti” telaşı olmazdı.

Aklıma ilk gelenler şöyle:

• The Gentlemen Bastard / Scott Lynch
  • Wheel of Time / Robert Jordan
  • First Law / Joe Abercrombie
  • The Broken Empire / Mark Lawrence
  • Lightbringer / Brent Weeks
  • The Demon Cycle / Peter V. Brett
  • Long Price Quartet / Daniel Abraham

Mansiyon ödülleri de gençlik kahramanlarıma gitsin:

• LotR / JRR Tolkien
  • The Dark Elf Trilogy / Salvatore
  • Belgariad / David Eddings
  • Harry Potter / JK Rowling
5 Beğeni

Serinin kalan kitaplarını da okudunuz mu okuduysanız serinin kalanı nasıl? İlk kitabı ben baya beğenmiştim farklı büyü türü ve konusunu. Özellikle Gavin ve Dazen arasındaki olaylar çok ilgi çekiciydi.

Hepsini okudum. 1. kitap 8/10, aradaki kitaplar 9.5/10 ve son kitap da 8.5/10 puan.

Eğer sadece ilk kitabı okuduysanız, kalanı bence çok daha iyi. Son kitap bir tık daha iyi olabilirdi.

Büyü gerçekten orijinal, Weeks ışık konusunda çok çalışmış, röportajlarında da belirtiyor bunu. Dazen ve Gavin ilerde sizi şok edecektir diye düşünüyorum ama spoiler’a girmeyelim :slight_smile:

2 Beğeni

Gerçekten merak ettiğim bir seri özellikle kalan kitapların daha iyi olduğunu duyunca daha da merak etmeye başladım.
Gavin ve Dazen zaten ilk kitapta beni gerçekten şaşırtmıştı Gavin’in Dazen çıkması ile :slight_smile:

O daha hiçbir şey, son kitapta (ya da dördüncü, hatırlayamadım) Dazen ve Gavin işi iyice karışıyor :slight_smile: Andross da çok orijinal bir karakter, okuması çok keyifli. Özellikle Kip ile ilişkisini çok seviyorum. Weeks’in instagram kullanıcı adı da AndrossGuile :slight_smile:

Lightbringer benim en sevdiğim serilerden birisi. Weeks’in Night Angel serisini de okudum, o da iyi ama bu seri daha iyi. Kısacası tavsiye ederim.

Andross’u hatırlayamadım ya henüz çıkmadı ya da ben unutmaya başladım okuyalı bir sene olduğu için.
Teşekkürler cevap için, İthaki seriye devam etmeme kararı alırsa serinin kalanını anlatırsınız bana :slight_smile:

1 Beğeni

Andross unutulur mu ya, Dazen ile Gavin’in babası :slight_smile:

Anlatmak isterdim ama maalesef hatırlamıyorum. Hatta okuduklarımı unutuyorum diye bir başlık bile açmıştım. Yine de umudumuzu kaybetmeyelim, bence seri devam edecek :slight_smile:

2 Beğeni

İsmini unutmuşum ilk kitapta fazla da konusu geçmediği için sanırım ileride göreceğiz :slight_smile:
Ben de karamsar değilim devam edeceğini düşünüyorum umarım bir an önce çıkar.

Keşke daha fazla kişi yazsa bu başlığa. Başka insanların en sevdiği serileri okumayı çok seviyorum (neden bilmiyorum) :slight_smile:

1 Beğeni

Michael Moorcock’un Elric serisi ve genel anlamda Eternal Champion hikayeleri. Seri içinde çoklu evrenin, ayrı mekan ve zamanlarda kullanımı, karakter aspectlerinin birbirleri ile olan bağlantısı. Özellikle Elric için oluşturulmuş karanlık ve melankolik atmosfer. Elric serisi karmaşık yapısıyla bir çok kişiye hitap etmeyecek olsa da benim bir seriden arayıp arayabileceğim her şeyi sunuyor.

3 Beğeni

Şu ana kadar çok fazla fantastik seri bitiremedim.Sadece 4 tane okudum.

1.Yüzüklerin Efendisi Serisi
2.Centilmen Piç Serisi
3.Kara Elf Üçlemesi
4.Kral Katili Güncesi Serisi

Hepsi de muhteşem seriler en güzeli şudur diyemiyorum.Okumayan herkese de tavsiye ederim.

1 Beğeni