Okuduğunuz En İyi Fantastik Kitap-Seri Hangisi?

Erken konuşuyor olabilirim ama “Yeni Güneşin Kitabı Serisi” ikinci kitabında olmama rağmen en sevdiğim seri olma yolunda ilerliyor.

Düzenleme (20.07.2022): Yanılmıyormuşum 4. Kitabı bitirdikten sonra Yeni Güneş’in Kitabı en sevdiğim 10 seri arasına girdi.

3 Beğeni

Burda insanların ne kadar çok ve kararlı okuduklarını görmek kendimden utanmama sebep oluyor. Düşünüyorum da ben pek de çok seri bitirmemişim hatta seri bitirmemişim neredeyse , bu foruma katılmam iyi oldu insanları gerçekten kültürlenip bilgi sahibi olması için teşvik ediyorsunuz. Eğer bu yazımı okuyan ve foruma üye olmayan varsa hemen üye olsun ve birsürü şey öğrenip hayattan daha çok zevk almaya başlasın.

Eğer fantastik sayılıyorsa Gölgelerin Efendisi çok ama çok hoşuma gitmişti bayağı da uzun bir seridir 12 veya 13 kitap olması lazım. Biraz gençlere hitap ediyor ama yine de güzel bir macera onun dışında Kralkatili’nin ilk kitabını okudum mükemmeldi şu anda ise Fırtınaışığı arşivi 3. kitap Oathbringer’ı okuyorum hepsi çok güzel sıralama yapmaksa bir o kadar zor.

6 Beğeni

Fantastik olarak okuduğum o kadar çok var ki şuan hatırlamakta zorlanıyorum ama yakın zamandan okuduğum bir seri var size onu tavsiye edeyim. Demir Druid Günlükleri serisi mitolojinin günümüz dünyası ile harmanlanmış bir biçimi okurken kendimden geçmiştim baya akıcı ve eğlenceli bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Tabiki kral katili güncesi :sunglasses:

4 Beğeni

Dedimki ben böyle bir şey yazdım mı ? Biraz bakındım sonra nicke baktım ben değilmişim. :rofl:

8 Beğeni

Düşündüğümde karar veremediğim bir konu oldu.

Yüzüklerin Efendisi, yaratılan evren bakımından o kadar geniş ve o kadar büyük ki okutuyor, haz veriyor. En sevdiğim diyebilir miyim bilmiyorum.

Kara Kule serisi, King o kadar muhteşem kurgulamış ki insanın silahşör olası geliyor. Kara Kule’yi sürekli merak ediyorsunuz. Nedir bu kara kule, nerededir, içinde ne vardır, Roland kulede ne bulacak diye ama sonu istediğiniz gibi bitmiyor.

İblis döngüsü serisi, içinde bolca vahşet, kan, tecavüz, ensest ilişki ve şiddet olmasına rağmen seriyi bitirdiğimde sevdiğimi fark ettim. İlk 3 kitapta büyü oldukça az olsa da son kitaplarda iyice artması tam oturmamış sanki seriye. Özellikle iki karakterin güçlerinin ve büyü özelliklerinin neredeyse sınırsız olması gibi bir sorun var.

Zaman Çarkı, mükemmel kurgulanmış bir dünya olmasına rağmen betimlemeler beni çok sıktı. Ancak fantastik seviyorsanız ve bu seriyi okumadıysanız çok şey kaybediyorsunuz.

4 Beğeni

Serileri çok güzel açıklamışsın vallahi tebrikler.

1 Beğeni

Eğer kitap basılırsa ve sonu çoğumuzu tatmin ederse. Kral Katili Güncesi #1 adayı olabilir.

1 Beğeni

“Buz ve ateşiln şarkısı” serisini çok seviyorum. “Kralkatili güncesi” de güzel seri ve üçüncü olarak “Kadim kanunlar” serisi ama ilk üç kitabı.

Ben aslında bunu yazdığım zaman kral katili güncesini yeni okumuştum ve kvothe karakteri şu an olduğu gibi bütün evrenler içindeki favori karakterimdi o yüzden en iyisi demiştim. Ama buz ve ateşin şarkısına da üç kez okudum ve çok daha fazla zaman geçirdim geçiriyorum ve seriye abartısız aşığım. Büyük konuşmak istemiyorum ama ölene kadar bu iki seri benim için en iyisi olacaktır. İkisini birbirinden ayıramıyorum…

1 Beğeni

Buz ve ateşin şarkısı diziden çok farklı mı ?
Bende aldım kitapları ne zamandır okuyacağım, sürekli erteliyorum. :frowning:

1 Beğeni

İlk 4 sezon neredeyse aynı ama sonra diziyi uzatmama çabası eldeki materyelin bitmesi derken gittikçe kötüleşiyor dizi. Haliyle kitaptanda uzaklaşıyor. Beklemek seni sıkmayacaksa oku 4 senedir bekliyom ben ilk zaman okuyanların 10 sene dolmuş olması lazım. Şu anki gibi düşünsem hiç okumazdım o zaman seriyi.

1 Beğeni
  1. Kitapta resmen dizinin ilk sezonunu yaşıyorsunuz. 2.kitap sonuna kadar dizi ile hemen hemen aynı ilerlemeye devam ediyor ama 3.kitap ile beraber, ekstra karakterler olsun, karakterlerin başına gelen olaylar ve dizide farklı roller de bulunan bazı karakterlerin de kitapta daha farklı rollerde ilerlemeleri olsun, epey diziden ayrılmaya başlıyor. Kitaplar net olarak diziden daha iyi. Kitapların geldiği noktada altın tepside harika bir konu bırakmış yazar senaristlere ama, dizi işi kıvıramamış. Martin kitapları tamamlarsa ki, tamamlaması çok zor gözüküyor. Çok daha tatmin edici bir son olabilir.
3 Beğeni

Şimdi şöyle ki; olan şeyler ve sonuçlar açısından hemen hemen aynılar ama atlanan, farklı şekilde yansıtılan ve yanlış olan bir dünya şey mevcut. Ben izlemek için kitapları bitirmeyi beklemiştim pişman oldum. Belki seveceğim bir diziden mahrum bıraktı beni kitaplar. Çünkü dediğim gibi kitap ile benzer ama bir o kadar da alakasız. Yanlış yapılan ve atlanan çok önemli şeyleri görünce istemsiz kanser olmuştum.

Yani demem o ki genel olay örgüsü aynı kalacak ama geri kalan her şey farklı olacak. O yüzden aslında bambaşka bir şeyde okumuş olacaksınız. Dizisini çok seviyorsanız da kitaplara aşık olmanızı garanti ediyorum. Okurken aklımı başımdan almıştı benim.

2 Beğeni

Diziyi çok seviyorum ama final sezonu hariç :smiley:
Gelmiş geçmiş en iyi dizidir benim için ama finali çok çöptü. :frowning:

1 Beğeni

İlk kitaptan sonra olaylar çok çok farklı gelişiyor okumamakla hayatının hatasını yapıyorsun…

Benim okuduğum en iyi fantastik seri “Yerdeniz”.

4 Beğeni

Centilmen piçler, Kralkatili Güncesi, Fırtınaışığı Arşivi, Zaman Çarkı arasında bir seçim yapmam mümkün değil. Çoğu bitmemiş olmasına rağmen hepsini okudum. Yeni kitapların çıkmasını tüm serileri tekrar okumak için bir bahane olarak kullanıyorum.

6 Beğeni

Açıkçası Zaman Çarkı serisini veya Brandon Sanderson kitaplarını okumadım, o yüzden okuduğum seriler üzerinden (LotR, Kingkiller, Gentlemen Bastard, Asoiaf) değerlendirmem doğru olur. Benim cevabım Asoiaf olurdu. Kendimce neden diğerlerini yeterli görmediğimi de söylemek istiyorum:

LotR: Muazzam bir evren, ama geri kalanı bence çok basit. Hikayenin işlenişi olsun, karakterlerin siyah beyazdan oluşup yavan olması, bitmek bilmeyen betimlemeler… (yazdığı yıla göre değil, genel anlamda değerlendirme yapacağım) bence sahiden Tolkien her yaşa hitap eden bir masal yazmış.

Kingkiller: Fantastik kurgunun en iyi üslubuna sahip olabilir, lakin karakterlerini sevdirmeyi çok iyi başarmış olmuşsa da Auri dışında pek orijinal karakter göremedim. Kvothe aslında gayet orijinal bir karakter, çünkü o ergen, her ergen gibi öyle davranmak zorunda, ama yine de görmeye alıştığımız tarzda bir karakteri var ve çok fazla yeteneğe sahip. Elemanın kusuru yok. Elodin gibi eksantrik ustalar gördüm, ama serinin kendimce en orijinal karakteri Auri’dir. Yazarın ayrıca kelimelerle yaptığı dans mükemmeldir; gizlediği, teori olacak unsurları kelimelere saklaması gerçekten çok hoş.

Asoiaf: Ne diyebilirim ki… açıkçası bir kitap yazmak istesem muhtemelen buna yakın bir kitap yazmaya çalışırdım. Her şeyin kılıç kalkan olmadığını, entrikaların daha çok zevkli olduğunu ve kurgulamasının daha zor olduğunu, bu kadar iyi kurgulamanın ise dahi işi olduğunu anlatan bir kitap.

5 Beğeni

Umarım Zaman Çarkını ve Brandon Sanderson’un eserlerini okuyup yorumunuzu güncellersiniz zira Zaman Çarkı tek başına bu türün bel kemiklerinden biri.

1 Beğeni