Okuduğunuz En İyi Fantastik Kitap-Seri Hangisi?

Gerçekten okumayı çok istiyorum ama sanırım Zaman Çarkı en son okuyacağım seri olacak gibi, sebebi de çok uzun ve kalın olması. Kadim Kanunlar serisini okuyorum, sonrasında çok merak ettiğim Malazan var, basıldıkça onu okuyacağım ve Brandon Sanderson’la devam edeceğim.

Kadim Kanunlar’ın birincisini okudum ve ikincisini aldım ama okumaya vaktim olmadı, sen okudun mu ve okuduysan nasıl buldun?

1 Beğeni

Fantastik kurgu olarak Kara Kule, Kara elf üçlemesi, Kral Katili Güncesi, Yüzüklerin Efendisi, Witcher ve Centilmen Piçleri okudum.
Yüzüklerin efendisi hakkında bir düşüncem yok çünkü bu kitabı baya küçükken okumuştum ve pek anlamayarak bitirmiştim. O yüzden ne desem hata olur. Ama kitapta hatırladığım kadarıyla oldukça betimleme vardı. Ve beğenmediğim şey olarak da şunu hatırlıyorum; Yazar, Froda ve Sam’in üzerinde çok durmuş ve okurken sıkılmıştım. Neyse Yüzüklerin Efendisini değerlendirmeye almadan görüşümü belirteyim.

Ben fantastik kurgu deyince artık Ejderhalarmış, kılıçmış, mızrakmış yani orta çağ zamanında geçen şeyler artık beni sarmıyor klişe geliyor. Bu yüzden drizzt ve witcher direkt elendi. Kral Katili’de elenebilirdi lakin bu eser özgün bir eser her ne kadar orta çağ zamanında geçse bile. Bu yüzden kkg’yi elemiyorum. Geriye Kara Kule, Centilmen Piç ve Kral Katili kalıyor. Kral Katilin’de ikinci kitapta yazar onca şey anlatmış ama hikayede pek bir ilerleme olmamıştı. Bu benim gözümde büyük bir eksi ve bu yüzden Kral Katili’de elendi. Geriye Kara Kule ile Centilmen Piç kaldı.
Kara kule her ne kadar özgün, yaratıcı olsada sonu beni pek tatmin etmedi maalesef. Centilmen Piç’inde İkinci kitabı zayıftı. Ama en nihayetinde bu iki eserin artılarını eksilerini düşününce Centilmen Piç ağır basıyor. Aslında bu eserde de kılıçlar filan var ama orta çağ değil de daha çok 1700’lü yıllar da geçiyor gibi. Her neyse çok uzattım. Ama artık fantastik eserlerde orta çağ şeyinden vazgeçmemiz gerekiyor. Çünkü bu nereye kadar yürüyecek ki. Artık daha yaratıcı, daha özgün, daha değişik gezegenler’de geçmesi gerek hikayelerin. Ben böyle düşünüyorum tabii kişiye göre değişir.

2 Beğeni

Daha özgün eserler yazılması önerisine katılıyorum. (Ben de yazmak ile uğraştığım için bu öneri benim için ayrı değerli.) :slightly_smiling_face:

Bu arada okudunuz mu kitapları? Profil resminizde Arya görünce yazmak istedim. Favoriniz benim gibi Arya ise asıl kitaplarda ki Arya’yı okumak şart bence.

1 Beğeni

Ustam yeni başladım. Yorum yapmak için henüz erken, seriyi bitirdiğimde seni gördüğüm yerde ufak bi çarpışırsak fena olmaz.

2 Beğeni

İkinci kitabı ben okudum. İlkinden daha başarılı bulmuştum. Üçüncüyü de çok merakla bekliyorum artık ithaki ne zaman basarsa.

1 Beğeni

Eyw Dostum, ben de umarım çabuk çıkar. Asıl Fırtınaışığı Arşivi 3. Kitabın çevrilmesini bekliyorum. En sonunda kıyacağım paraya Sanderson’un özel deri kaplılarından alıp okuyacağım. :smiley:

1 Beğeni

Cosmer kitapları, Orta Dünya kitapları, Centilmen Piçler, Kralkatili Güncesi, Zaman Çarkı gibi seriler zaten başı çekmeye adaylar. Ama Gölgelerin efendisi, Arayıcının Efsanesi, Kargalar Meclisi, Hayaletin çırağı, Eragon gibi seriler belki de daha erken yaşta okuduğumdan hatıramda daha tatlı izler bıraktılar. Bu arada Türk bir fantastik(gibi) yazarı olarak Barış Müstecaplıoğlu’nu öneririm.

Çevrildi? 4. Kitap mı demek istediniz?

Selamlar,
Öncelikle, Yüzüklerin Efendisi’ni eleştiren dostlarım,
Kitaplar 70 yıl önce yazıldı, öncesinde emsal tek tük eser vardı. Tolkien yazdığıyla bir devrimi gerçekleştirip bu foruma üye olan birçoklarımızı fantastik edebiyata hayran etmiştir ki hala karşısına zor rakip çıkarıyoruz. Evren derinliği, miti, coğrafyası, tarihiyle çok güçlü ve tutarlıdır. Detaycılığı ise o dönemin edebi algısından kaynaklı. Ki zaten hayranlığımızı taze tutan o titizlik ve detaycılık bence. Kısacası Tolkien bence geleneksel onur ödülünü alıp özel bir yere koyulmalıdır. Rakipsizdir yani :grinning_face_with_smiling_eyes:
Armstrong aya çıktıktan sonra onu geçip marsa çıksak boş, Tolkien Armstrong’tur :joy::joy:

7 Beğeni

Evet fantastik edebiyatın öncüsü olabilir, evet evren kurmada çok iyi olabilir ama onun dışında en iyi fantastik yazar olmaya aday değil. Martin gibi detaycı, göndermeci ve harika bir karakter yazıcı değil. Karakterleri çok sıradan ve abartılı bir şekilde iyi ile kötü. Evet o zamanlar okusak belki bu kadar gözümüze batmayacak ama şimdi gri karakterlerin güzelliği ve seçimlerinin heyacanı varken Tolkien’in karakterlerinin yüzüne bile bakmam. Patrick Rothfuss gibi harika bir üsluba ve ana karakter yazma becerisine sahip değil. Frank Herbert gibi muazzam bir dini göndermeci ya da mesaj verici değil. Scott Lynch gibi aksiyonu yüksekte tutan ve harika üslubu olan biri değil. Andrzej Sapkowski gibi güzel karakterler, üslup ve harika maceralar yaratan biri değil. Şu an zaman çarkını okuyorum ve daha ilk kitaptan lotrdan daha iyi olduğunu tahmin edebiliyorum. Sadece fantastik edebiyatın öncüsü diye yerlere göklere sığdırılamayacak kadar güzel bir eser değil. Evet güzel ama onun üstüne çok daha güzel karakterli, üsluplu, göndermeci ve Tolkien’in evreninden daha küçük olsa da daha güzel evrenlere sahip bir sürü fantastik eser çıktı. Eğer ilk çıkan şeyler devamından daha iyiyse o zaman ilk telefon, ilk bilgisayar ya da ilk araba gibi şeyler günümüzdekilerden daha iyi olur. Bu da çok saçma olur. İlk tamamladığım fantastik seri yüzüklerin efendisidir ve yazarın diğer kitaplarının çoğunu da okudum. Üçlemeyi de 15-20 kez izledim. Dediğim gibi sevdiğim ve ilgilendiğim bir evren ama en iyisi değil…

3 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi çok severim. Fakat ondan önce de fantastik edebiyat vardı. Yüzüklerin Efendisi’ni kopyalayıp para kaygısı ile yazılan eserler yüzünden fantastik edebiyat biraz kötüleşti. (Unutulmuş Diyarlar ile Ejderha Mızrağı ve diğer D&D evrenlerini de seviyorum. Onlar da dönüm noktası.)

Fakat Tolkien’den öncede fantastik edebiyat vardı.

Fantastik edebiyat Tolkien’den önce yeraltı edebiyatı sayıldığı için yazılan hiçbir eser de para kaygısı yoktu. Yani özgünlerdi. Twilight karakterleri gibi kusursuz karakterler yerine özgün karakterler vardı.

Tolkien’den önce ki Fantastik yazarlar sayesinde fantastik edebiyat doğdu.

Ve Tolkien’in kaleminden o muhteşem cümle: "Toprakta ki bir kovukta bir Hobbit yaşardı döküldü.

Tolkien çok iyidir. Ama ondan önce de Fantastik edebiyat vardı.

Bunun dışında @EzbenderTheSword a katılıyorum. :slightly_smiling_face:

Söyleyeceklerim bu kadar. Lütfen herkes birbirlerinin fikirlerine saygı göstersin. Vurguluyorum.

Görüşmek üzere ve herkese iyi sohbetler. :slightly_smiling_face::heart:

3 Beğeni

Diğer başlığa yazdığımı buraya da yazıyorum.

1 Beğeni

Güzel dostum, yazdığın tüm yazarların kuvvetli yönlerine değinmişsin, ama hiçbirinde Tolkien’in mit derinliği, evren detayı, güçlü genesisi yok. Onlara ben de bayılıyor ve okuyorum ama T’nin anlatısının ötesinde bir şeyler vermiş değiller.
Rothfuss’u okudum mesela keyifle, müziği fantastik bir karaktere o kadar güzel yüklemiş ki aşık oluyorsun. Ancak yine de Tolkien kadar şiir şarkı içermiyor ve henüz seriyi tamamlamış değil.
Herbert bilimkurgucu, Sapkowski yi ise Cd projeckt oyunları ünlü yaptı. Neyse… Amacım tam olarak tartışmak Tolkien’in en iyisi olduğunu savunmak değildi. Gelenek Onur Ödülü verip kenara koymuştum. İllaki boynuz kulağı geçecek bu dünyanın düzenidir zaten. :pray::grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni

Öncesinde de olduğunu ancak az olduğunu yazmıştım. Yazmakla ilgilendiğini biliyorum senin, yazan herkes bilir ki, öykünmeden özenmeden yüzde yüz orijinal bir şey edebiyatta çok mümkün değil.
George MacDonald mesela… Tolkien ondan oldukça etkilenmiş ve öykünmüş ve sonunda bizlerin okumaya bayıldığı o harika epik fantastik türü ortaya çıkarmış. Şöyle diyim ondan önce fantastik dediğimiz şey, büyülü masal anlatısıydı, Tolkien ile yeni bir çehreye büründü. :grinning_face_with_smiling_eyes::pray: Yani aslında aynı şeyi söylüyoruz ilk değil ama bir mihenk taşı :sunglasses:

3 Beğeni

Ve şimdi az evel tartıştığım dostlarım şaşıracak belki ama BENCE en iyi fantastik seri DİSKDÜNYA dır :sunglasses::sunglasses::sunglasses:

Fantastik evrendeki klasik algıyı yıkan, fantastik bir evreni bilimle, sanatla, tiyatroyla, mizahla harmanlayan, onu şiddet kan ve heroik savaşlardan kurtaran ve bunu müthiş keskin bir zeka ile yapan üstat Terry Pratchett da günümüzün Tolkien’idir. Fantastik bir devrimcidir yani :grinning_face_with_smiling_eyes::+1:
Sevgiler saygılar.

1 Beğeni

Orada cevap yazmamış ama okumuştum bu paragrafı. Aslında benim yazının da özeti bu ancak hani benim düşüncemde henüz sadece rakip olabilecek kadarlar çıktı boynuz kulak mevzusunda. Adam almış koca külliyatı yaratmış Evreni oluşturmuş dilleri hadi buyrun geçin demiş tamam elbet geçilir ama zor yahu. :joy:

Evet, evet. Yanlış söylemişim kusura bakmayın. 3. kitabı okudum bir de ben, nasıl bir dalgınlıksa bu. :sweat_smile:

Dediğim gibi Tolkien evren işine dil işine ırk işinde emek harcamış güzel şeyler yapmış. Ama karakter yazımında, verilen duyguda, karakterlerin seçiminde, verilen heyecanda, gönderme yapmada, detay yapmada(evren ve dil değil), üslupta vb bana göre geride kalmış bir yazar. Gördüğüm çoğu lotr fanboyları Tolkien’i tanrı seviyesine koyup eserini kutsal kitap yerine koyuyorlar. Sen öylesin demiyorum ama böyle diyenler lotr dışında seri okunmamış insanlar. Demem o ki Tolkien iyi bir yazardır ve evreni güzeldir ama okuduğum eserlere baktığımda sadece Harry Potter’dan iyidir. Diğer eserler lotrdan çok daha güzel eserlerdir. Okumadığım eserleri okuyan tanıdıklarımda lotrdan iyi olduğunu söyler. Tolkien fantastik evrenlerin kapısını bulup açtı ama içeri girip hazine bulma işlerini günümüzdeki yazarlara bıraktı…