Okuma Etkinliği - Hyperion (Spoiler İçerir)

Kitabı bitirenler için çok fark edilmeyen bir detayı paylaşayım:

Kassad, savaş sonrası Buckminster’da röportaj verirken bir bomba sonucu yaralanıyor. Konsolos’un oğlu da savaştan sağ çıkıyor ama aynı patlamada ölüyor."

Peder Dure daha köyden ormana gidemedi acıdan, Hoyt nasıl oluyor da galaksiler arası yolculuk yapabiliyor? Üstelik 2 istavroz var üstünde.
Edit: Şimdi aklıma geldi, Hoyt sanırım şu safmorfin mi nedir, onla dindiriyor acısını değil mi?

@isos81 Editteki doğru. Dure medeniyetten ve ilaçlardan uzakta. Hoyt ise sürekli ağrı kesici alıyor.

6 Beğeni

Peder Hoyt ve istavroz konusunda benim sorguladığım şey biraz daha farklı oldu. Peder Hoyt Dure’yi o halde gördükten sonra istavrozu neden ve nasıl kabul ediyor diye sorguladım. Tabii onun istavrozu edinmesinin hikayesini tam olarak bilmiyoruz, Bikuraların onu buna zorlamış olma ya da bunu Dure’yi görmeden önce yapmış olma (ki bu çok olası gelmiyor zira Bikuraların kendisini Dure’yi gördükten sonra Yarık’a götürdüğünü söylüyor) ihtimalleri var.

Baştaki sözlük için @Everfever 'a teşekkür etmeniz gerek… Benim kararım olsaydı koymazdım açıkcası (hatta bence oldukça fazla spoiler içeriyor kitap hakkında). Simmons’ın okurlarını zorlamayı sevdiğini düşünüyorum, orijinalinde kullandığı kelimelerin (yani sözlükte yer alanların) tamamı kitaba özgü kelimeler ve metin içinde geçenin haricinde herhangi bir açıklamaları yok.
Benzer şekilde ben çevirmen notları konusunda da oldukça cimri davranmıştım. Not koyulabilecek yerleri üç gruba ayırmıştım:

1. Not olmak zorunda olan yerler… Başkalarının çevirilerinden yaptığım alıntılar, Shrike’ın kelime anlamı ve farklı dillerdeki kelime / cümleler gibi yerler. Bu notları Kemal beye çn formatında gönderdim.
  2. Not koyursa iyi olabilir yerler… Bunlar metnin son halide gördüğünüz diğer notlar. Bunların hepsi koymanız gerektiğini düşünüyorsanız şu şekilde ekleyebilirsiniz diye not olarak gönderilmişti.
  3. Not koymanın okura haksızlık olduğunu, bunu kendisinin keşfetmesi gerektiğini düşündüğüm yerler… Bunlarla ilgili hiçbir şey göndermemiştim, görebildiğim kadarıyla böyle notlar da eklenmemiş.

Sözlük ve çevirmen notları demişken ilginç bir şey paylaşayım. görebildiğim kadarıyla bu ne sözlüğe ne notlara eklenmiş… Her Şey yani orijinal adıyla All Thing adını İskandinav parlementosu Althing’den alıyormuş.

Dure’nin eşcinsel olduğunu ben de düşünüyorum. Ama sürgüne gönderilmesinin nedeni olarak bunu görmüyorum. Armaghast’ta olan bir şeylerden bahsediliyor, tam olarak açıklanmasa da orada Hristiyanlığı kurtarmak adına söylenen bir yalana dair işaretler var ve bence sürgün sebebini buna bağlıyor.

Bu arada ilk bölümle ilgili kimsenin bahsetmemesini tuhaf bulduğum bir durum var… İlk bölümde Hyperion’ın tüm gizemlerinin aslında birbirleriyle bağlı olduğunu da öğreniyoruz. Zaman Mezarları, Shrike, tüneller, Bikuralar, istavroz, basilika… hepsi aslında birbirlerine bağlı.

@isos81

Bu notları da bekliyordum ben. :see_no_evil::grimacing:

6 Beğeni

Belki de editör, kitabın başına sözlük şeklinde ufak bir şamandıra koymuştur :slight_smile:
Kitabı beğenmenize çok sevindim. Özellikle @GKS “Yuh be! Yuh diyorum!” derken biraz sırıttım çünkü yaklaşık aynı yerlerde benzer tepkiler vermiştim. :slight_smile:
Öve öve bitiremiyorum. Ben Dan Simmons’ın yerinde olsam yanımda daima bir borazancıbaşıyla dolaşır, bakkala giderken bile “Hyperion’un yazarı geliyor! Yol açın!” diye bağırtırdım. Allah kime ne kadar vereceğini biliyor işte. :smiley:
@YaprakOnur Hanım’a çevirisi, size de okuduğunuz için tekrar teşekkür ederim. Gerçekten İNANILMAZ bir kitap, değil mi?

7 Beğeni

Bağlı gezegenler, labirent gezegenler benim de aklımı kurcalıyor. Bir de mesela Shrike Zaman Mezarları’na bağlıysa eğer Kassad ve Weintraub ile nasıl iletişim kuruyor? Gelecekte oraya gittikleri için bir döngü mü oluşmuş acaba? O sayede geçmişteki hallerine bir şekilde temas edebilir olmuş.

Yani Kassad ile bağlantı kurmasının bir sebebi insanlık ve gaspçılar arası savaşı körüklemek istemesi yanlış hatırlamıyorsam. Bağlantıyı da gelecekteki temasları aracılığı ile mi kuruyor ki. Moneta Kassad’a “Senin geçmişin. Benim geleceğim.” diyordu. Weintraub için ise bir sebep yok gibi gelecekteki temasları hariç.

3 Beğeni

Cani çevirmen ve cici editörün maceraları… :rofl:

KESİNLİKLE! :heart:

3 Beğeni

Kitabım hala gelecek… Başlıkta 10 gün sonra sonlanıyor yazıyor, bana afakanlar basıyor. 575 sayfa … :grimacing:

2 Beğeni

Paniğe gerek yok… Biz (en azından ben) etkinlik bittikten sonra da buradayız! :upside_down_face:

Zaten okuyanların kitabın etkisinden öyle ha diyince çıkabileceklerini sanmıyorum.

4 Beğeni

Dure’nin sürgün edilme sebebi Armaghast’taki arkeolojik bulguları kendi düşüncelerini destekleyecek şekilde değiştirmesi. Tabi ki bu kilisenin verdiği sebep, belki de buldukları kilisenin hoşuna gitmemiştir…

And even if I survive this – make my way back to Keats – arrange travel back to the Web – who would believe me? – after nine years’ absence from Pacem because of the quantum-leap time-debt – just an old man returning with the same lies he was exiled for—

5 Beğeni

O zaman çevirisini de koyalım… :upside_down_face:

4 Beğeni

Ben direkt bunu kabul ettiğim için sorgulamadım. Ya da belki Hoyt da haçın adamı olduğu için Bikuralar ona Dure’yi kurtarma şansı olarak istavrozu sunmuşlardır.

Teşekkürler @Everfever :slight_smile:

Hyperion e-kitabının girişinde 7 kişiyi kısa kısa anlatan bir yer var, çeviride yok. Belki sizin çeviri yaptığınız kitapta da yoktur.

Bahsi geçen yer

Ben bu kadar zorlanmayı okura bırakma taraftarıyım. İsteyen bakmaz ama okurken sürekli olarak “bu nedir yaa” diye düşünen birisi için hayat kurtarır. Zaten spoiler’dan ziyade ben o kısmı rehber gibi kullandım.

Bu da benim “herkes böyle düşünüyordur” diye düşündüğüm şeylerden birisi. :slight_smile: Ama tüneller nedir, önemi nedir ileride öğrenicez diye hiç bahsetmedim. Yazsam büyük ihtimalle “RAFO” derdiniz. :slight_smile:

Çok önemli şeyler değiller. Zaten ben çeviri karşılaştırması yapacak yetkinlikte birisi değilim. Bir tane typo var, birkaç tane de bana göre “şöyle olsa daha iyi olurdu” dediğim cümle var, onları göndereyim size. Zaten en-tr yan yana da okumuyorum, Türkçe’de bir şeye takılırsam açıp İngilizcesine bakıyorum.

Yabancı bir kitap grubum var. BK ne önerirsiniz dediğimde ilk gelen yanıt:

Hyperion!

idi. :slight_smile: Şimdi sebebini anlıyorum.

Biz de size editörlüğü ve kapağı için teşekkür ediyoruz. :slight_smile:

Bittikten sonra da konuşuruz, süre bitiyor diye üzerinde konuşamayız diye bir kural yok nasılsa. :+1:

Ben Dure’nin günlüğünün sonlarında Tanrı’ya yakarırken “sana karşı işlenebilecek en büyük günahı işledim” gibi bir cümlesini görünce ve paso Eduard’a yazınca eşcinsel olduğunu, bu sebeple de başka bir bahane ile sürgün edildiğini düşündüm. Yani kilisenin sebebi var doğru ama altında yatan şey bambaşka diye yorumladım. İlgili metni bulursam buraya eklerim.

5 Beğeni

Burası baya önemli sanırım hikaye açısından. İlk kitapta belki ortaya çıkmıyordur ama hikayenin genelinde bu arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkanlar etkin rol oynayacak diye hissediyorum, ilk 5 bölüm bitti ve genel olarak Shrike, zaman mezarları ve tapınak haricinde bir de burası bir şekilde işin içindeymiş gibi. Bir de Het Masteen tabii.

Bunu ben de düşündüm. Dure’nin notlarından nematod haçların yeniden oluşturma durumu nedeniyle Hoyt’un haçı kendine takmak istemesi (Peder Dure’yi yeniden canlandırmak için) ve belki de Bikuraların ancak istavrozdan olursa buna izin verebilecekleri gibi bir çözüme ulaştım kendimce. Bikuraların zorlayacağını sanmıyorum, sanki o mantıkla hareket etmiyorlar. Yani Hoyt Dure’nin notlarından yola çıkarak kendini istavroza kabul ettirmiş olabilir, daha sonra da Bikuralar ilgisini kaybedince Hoyt’un haçını da takmış olabilir.

Peki bu dev haçın olduğu yerde, bu haçın İsa öğretisini yaymadan önce var olduğunu söylüyor Dure, bu konu hakkında düşünen oldu mu? Ben mi kaçırdım ya da yanlış anladım yoksa orayı?

5 Beğeni

O kısım bendeki epubta yok. Tahminimce yayınevi kitabın arkasındaki tanıtımı giriş kısmına da koymuş.

1 Beğeni

Ben de bunun kitap arkası tanıtımı olduğunu düşündüm sonradan. :+1:

1 Beğeni

Evet ben bunu merak ediyorum ama kitabın ileri bölümlerindeki bazı şeyler sonrasında düşünmeye başladığım bir teori var ona yönelik. Onu şimdilik söylemeyeyim. Eğer okuduysanız da Shrike’a yönelik teoriler ile bağlantılı olabileceğini düşünüyorum diye çıtlatayım da diğerlerine spoiler olmasın.

1 Beğeni

Hepsini okumadım, 5 bölüm bitti şu ana kadar. Okumayanlar için ben de şifreli yazayım, 5.bölümdeki teorilerle alakalı olabilir evet. Ya da acaba ortak bir zihinle mi ilgili? Çocukluğun Sonu gibi bir yere bağlanabilir mi diye düşünüyorum. Yani bu nematod olan haçlar Shrike ile bağlantılı bir şekilde, aslında hepsi bir biriyle bağlantılı, Dünya geçmişte kaldı, anti entropi mevzusu var, acaba bu haç olayı dünyanın geçmişini etkileyen bir durum mu? Belki de çok önemsiz bir nokta ve ben takıldım, o da olabilir. :sweat_smile: Şimdi fark ettim de düşündüğüm şeyle teorilerden birisi örtüşüyor aslında.

2 Beğeni

Size ve @YaprakOnur hanıma çok teşekkür ederim. Satın aldığım siteden kargo ödemeyeyim diye aklımda olmayan kitabı da sipariş ettim, stokta gözüken bu kitaptan takıldım, oysa şimdi Hyperion’a başlamış olurdum. Kısmet işte…

Bittikten sonra da konuşuruz, güzel bir indie rock grubu ismi olurmuş, ilk albüm ismi de Hyperion yakışırmış :grin:

6 Beğeni

Mümkün ama Dure’nin kurtulmak ya da yeniden canlandırılmak istemediği de günlüklerini okumadan önce dahi son derece açık. O yüzden sorguluyorum zaten…

Kitapta şöyle bir yer var:

Benim çevirdiğim elektronik kopyada da fiziksel kopyada da böyle bir bölüm yoktu.

Cani çevirmen işte! :rofl: Yazarın tarzı, yazarın tarzı diyoruz ya… Yazar o kararı okura bırakmamış bence, benim derdim o. Ama ne mutlu Kemal bey yardımınıza yetişmiş. :blush:

Çok sık adı geçince ama hakkında hiçbir ayrıntı olmayınca insan öyle düşünüyor, değil mi?

Dure’nin Armaghast’taki bulguları değiştirmesi altında da aynı mantık var. Dure Hristiyanlığın insanlık Eski Dünya’dan ayrılmadan önce de başka gezegenlerde olduğunu, dolayısıyla Hristiyanlıktaki Tanrı kavramının kesin doğru olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

6 Beğeni

Zaten Hyperion’da katedral mi neydi orayı görünce o yüzden heyecanlanmıyor muydu? Elimdeki bilgileri mutlaka diğerlerine de göstermeliyim diyordu hatta.

Sonradan ekleme yapacaktım ki siz yazdınız. Evet, yazar o işi okura bırakmış. Yine de o rehber olmasa şahsen ben okuma zevkimin azalacağını düşünüyorum. Var olan bir şeyi görmezden gelmek kolay ama olmayan bir şeyi zırt pırt araştırmak problem olur diye düşünüyorum. Mesela treeship’leri araştırmıştım, fotoğraflarına filan bakmıştım. Her anlamadığım yerde araştırma yapsam kopmalar olurdu veya kesin spoiler yerdim. :slight_smile:

4 Beğeni

Evet, basilika hakkında düşündüğü şey de bu. Orası zaten dev haçı gördüğü yer.

Mükemmel hafızam. :joy:

2 Beğeni