Okuma Etkinliği - Ölühane Kapıları (Malazan #2) - Steven Erikson

Coltaine gibi olacak o vakit.

Evet. Yanlış bilmiyorsam Rake’in de POV’si yok.

Erikson bir röportajında, başkalarının gözünden görülen karakterlerin bir yönünün gizemli kaldığını anladıktan sonra böyle bir yol izlediğini söylemişti.

Rake özelinde ise on binlerce yıldır hayatta olan birisini nasıl yazabilirim ki, onu sadece başkalarının gözünden anlatabilirim demişti.

6 Beğeni

Son 60 sayfa. Apt ve Coltaine bölümleri müthişti. Ama Coltaine’in olduğu bölüm boğazımı düğüm düğüm yaptı. :frowning:

Kalam’a ne oldu acaba?

Kitap her bölümde vites yükseltiyor bakalım sonunda neler olacak.

7 Beğeni

Nihayet ben de bitirdim kitabı. Aslında seri gerçekten de sakin bir ortamda ve fazla ara verilmeden okunması gereken kitaplardan oluşuyor. İlk kitap benim için oldukça zorlu olmasına rağmen lezzetliydi. İkinci kitaba da böyle başladım açıkçası. Yeni karakterler ve bu karakterlerle beraber gizli güçlerin de kök saldığı olaylar neredeyse sayfa 300’e kadar beni yordu diyebilirim. Fakat bu kısımdan sonra öyle bir 600 sayfa var ki efsaneydi. Aslında bu kısmı 2 güne yayarak hemen bitirebilirdim ama iş nedeniyle biraz uzun sürdü. Yine de okumaktan ve kitabı bitirerek sonraki kitabı beklemeye koyulmaktan zevk duyuyorum. Gelelim aklımda kalan birkaç kısma ve elbette yukarda okumadığım mesajlarda yer alan birkaç tahminime.

Sanırım Duiker o şişenin içine transfer oldu. Emin değilim. Sonraki kitaplarda görmeyi çok isterim.

Elbette dillere destan Coltaine de kapanıştaki bölümde müjdelendi. Duiker gibi onun da geri dönmesini isterim.

Kalam ve Minala ile beraber 1.300 çocuk sanki ilerleyen zamanlarda adından söz ettirecek yeni bir birliği açığa çıkardı. Ayrıca Apt ve sürücüsü daha nasıl bir rol alacak? En merak ettiğim ikilidir bu.

Sha’ik ve Tavore karşılaşması ve onların getireceği yıkım merak konusu. Erikson’un da bunu nasıl anlatacağını da artık öğrenmiş olduk.

Mappo ve Icarium… Elbette babasının da kim olduğunu sonlara doğru öğrendik. Oldukça etkileyici bir hikaye.

Benim düşündüklerim şimdilik bu kadar. Ne kadar zihnen yorsa da sanırım Malazan’ı okuma konusunda birçoğumuz tecrübe kazandık. Ve her geçen bölümle de seriden alacağımız keyif daha da artacaktır. Üçüncü kitabı şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum.

6 Beğeni

İşlerimin yoğunluğu sebebiyle Malazan etkinliklerine katılamadığım için çok üzülüyorum.

Diğer taraftan böyle seri kitapları hızlı bitiremezsem bırakın kitaplar arasında olayları unutmayı, kitabın başıyla sonunu bile bağlayamıyorum. O sebeple hem devam kitaplar henüz tercüme edilmediği için hem de pek müsaitliğim olmadığım için seriyi erteliyorum.

@isos81 üstat anladığım kadarıyla özetler çıkarmış o sebeple konuyu kaydedip sonra bakacağım.

Seriyi İngilizce okuyan arkadaşlara sormak istediğim konu, kitaptaki İngilizce seviyesi. Ağdalı ve zor bir dil mevcut mudur? Yoksa orta - orta üst bir İngilizceyle okuyup anlayabilir miyiz?

3 Beğeni

Başlangıçta biraz zorlar ama osta-üst seviye ile okuyabilirsin üstat. İmkanı olan herkesin İngilizce okuması gerektiğini düşünüyorum. Erikson’un epik ve poetik dili Türkçe’ye çevrilince kalitesi biraz düşüyor.

Özetleri Tor’dan direkt alıp çeviriyorum üstat, özet çıkarma işi bana ait değil. İlk kitap için Reddit rehberini çevirmiştim, bunda ise Tor’u kullandım. Hangisi daha kullanışlı bilmiyorum ama diğer kitaplarda da çevirmeye devam ederim eğer bol vaktim olursa (sağlam vakit alıyor).

5 Beğeni

Çok teşekkürler üstat. İlk 2 kitabı Türkçe almıştım ama müsait bir zamanda birinci kitabı İngilizce alıp deneyeceğim.

1 Beğeni

İlk iki kitabın mass paper backi elimde 1 er tane fazla, istanbuldaysan elden teslim edebilirim ama kargo için bu ara hiç vaktim yok ne yazık ki…

2 Beğeni

Merhaba özel mesaj attım

1 Beğeni

Elden teslime vakti olan ama kargoya vakit bulamayan koca yürekli Haplo. :slight_smile: :clap:

3 Beğeni

Ayarladık bile, haftaya teslim ediyorum :))

1 Beğeni

Bir haftadır hastayım, ateşler içinde yatıyorum. Boğaz enfeksiyonu. Ne kitap okuyabildim ne bir şey yapabildim. 700. Sayfalarda kaldım öyle, biraz toparlayayım tekrar döneceğim…

7 Beğeni

Geçmiş olsun. Sana Mappo’nun ilaçlarından gerek bence. :joy:

3 Beğeni

Süper olur, nitekim antibiyotikle falan geçiremedim. :grinning_face_with_smiling_eyes:

3 Beğeni

Geçmiş olsun hocam :pray:

1 Beğeni

Teşekkür ederim :relaxed:
Olay bundan ibaret;
images (1) (6)
Sanırım 6 yıldır falan ilk defa hasta oldum. Bu sıralar hastalarımda da gözlemlediğim, Covid dışinda bir grip salgınımız var ve çok kuvvetli. Ben bile hasta olduysam herkes çok dikkatli olsun.

1 Beğeni

Geçmiş olsun doktorum civanım.

2 Beğeni

s.200 öncesi için spoiler.

Aşağıdaki şiir, ilk kitabın ilk bölümünün başında yer alıyor.

The Emperor is dead!
So too his right hand – now cold, now severed!
But mark these dying shadows,
twinned and flowing bloody and beaten,
down and away from mortal sight…
From sceptre’s rule dismissed,
from gild candelabra the light now fled,
from a hearth ringed in hard jewels,
seven years this warmth has bled …

The Emperor is dead.
So too his master’d companion, the rope cut clean.
But mark this burgeoning return –
faltering dark, the tattered shroud –
embracing children in Empire’s dying light.
Hear now the dirge faint reprised,
before the sun’s fall, this day spills red
on buckled earth, and in obsidian eyes
vengeance chimes seven times …

Call to Shadow (I.i. 1-18)
Felisin(b.ll46)

Eğer fark etmediyseniz

İmparatör öldü diyor ilk satırda (hatta ikinci paragrafta Dancer için de diyor aynısını) ama artık biliyoruz ki ikisi de ölmedi. Şiirin adı da “Gölgeye Çağrı”. İmparator nerenin Tanrısı oldu? Gölgenin. :slight_smile:

Kısacası, daha ilk kitabın ilk bölümünün ilk cümlelerinden, çoook sonrası için foreshadowing yapmış Erikson. Gerçi Erikson ilk iki kitaptaki bazı olayları 5-6 kitap sonra da açıklayabiliyor. O yüzden çok da şaşırmamak gerek. :slight_smile:

11 Beğeni

Okudukça alışacağız. Ve alıştıkça da seriden alınan zevk katlanacaktır bundan eminim.

1 Beğeni

Sıcak Ankara günlerinde ben hiç kitap okuyamıyorum. Şu an önümde açık bir şekilde duruyor 400 sayfa kadar okuyup 1.5 hafta ara verince öncesini de unuttum. Başa mı sarsam acaba. :smiling_face_with_tear:

Osmanlı gibi iki ileri bir geri gidiyorum son günlerde. :joy:

3 Beğeni