Okuma Etkinliği - Tanrıların Açlığı (Kanyeminliler Destanı #2)

Başlıyorum ben de bugün.

4 Beğeni

Ben de bugün başladım.

3 Beğeni
  1. sayfalara yaklaştım.
    Karakter gelişimi, evrenin detaylarına inme ve evrene ait yeni yaratıkları tanıma da gayet güzel bir şekilde ilerliyor.
    Aksiyon dozu deseniz bence bol bol var ki son kitapta daha çok artacağının sinyallerini veriyor.

Tam hatırlamamakla beraber kitabın ilk 200 sayflarında bir kaç yerde okurken kafamın karıştığı noktalar oldu çeviriyle ilgili bir problem mi var acaba diye düşündüm. Tabi okumamı ağırlıklı olarak metroda ulaşım sırasında yaptığım için belki dikkatim dağılmıştır diye düşündüm.

Editoryal açıdan bakarsak ise ben beğendim diyebilirim çünkü genelde kitaplarda ki kelime hatalarına çok takılırım ama bu kitapta sanırım hiç görmedim.

Ayrıca değinmek istediğim son bir nokta var. Haritanın yetersiz kaldığını düşünüyorum çünkü kitap içerisinde seyehat edilen noktaların neresi olduğunu bulamıyorum. Aslında gidilen noktalar ve hedef noktalar harita üzerinde daha çok belirtilmiş olsaydı okuyucu açısından daha güzel olabilirdi. Ben bu konuyu kitap açısından eksiklik olarak değerdiriyorum.

3 Beğeni

Yazar 3. kitabı tamamlamış. :+1:

7 Beğeni

Şu olay gerçekten mükemmel yalnız, her seri kitapta 5-10 sayfa böyle özet olmalı :smile: Gerçi biz okuyalı fazla zaman geçmedi ilk kitabın üzerinden, epey hatırlıyormuşum ben :smile: Ama kitapta isim epey var, anında isimleri yeniden hatırlattı bana.

İlk 100 sayfa itibari ile hemen olayların içine girdim tekrar :+1: .

4 Beğeni

300e kadar geldim. İlk kitaba göre daha tempolu ve en az onun kadar iyi. Dünyayı ve karakterleri tanıdığımız için olayların içine daha rahat girebiliyoruz. Gudvar’ın bölümleri oldukça keyifli. Kafasının içinden geçenleri okumak eğlenceli oluyor. Bior’un sadece 2-3 bölümü oldu sanırım ve en sıkıcı bölümler de onunkiler.

İlk kitapta ufak bir problem çıkaran Joramir ve ekibi de çok tehlikeli ve güçlü hasımlar olduklarını gösterdiler. Olaylar her koldan hızlı bir şekilde ilerliyor.

Bu arada, kitabının sonunda karakterleri ve terimleri açıklayan bir bölüm olduğunu farkettim. Ölüm ittifakı, Kan yeminliler, Kuzgun Besleyenler vs başlıklara ayrılmış şekilde. Agnar ile başlıyor. Spoiler yerim diye okumadım ama.

Evet, bence de harita yetersiz. Aslında yetersiz yerine detaysız mı demek gerek tam emin değilim.
Ana mekanlar belli harita üzerinde, olaylar genelde buralarda oluyor ama ara bölgelerde geçen olayların nerede cereyan ettiği tam anlaşılamayabiliyor. Malazan’daki gibi ana harita harici bölgelerin detaylı haritaları da olsa daha iyi olurdu. Çatışma gerçekleşen yerlerde kılıç işaretli şekilde :confused:

Bu arada Vigrid’in Haritanın altında bir kısmı gözüken Iskıdan’a göre çok küçük bir alan olduğunu öğrenmiş olduk. İskidan bir kıta iken Vigrid onun yanında bir ada gibi…

4 Beğeni

Yazacak fırsat bulamıyorum pek ama keyif alarak okumaya devam ediyorum. 400’e yaklaştım ve ilk kitapta biraz zayıf kalmasından yakındığım tempo bu sefer olmuş. Aksiyonu daha fazla, tahmin edilebilirliği hala mevcut ama yazım su gibi akıyor. Guddvar ne yapacak bakalım. :slight_smile:

4 Beğeni

Bitirdim. Birinciden daha efsaneydi…

4 Beğeni

300 e geldim ben de. Elimden bırakmadan uzun uzun devam etmek istiyorum ama boş vakit yaratamıyorum :smile:

Özellikle 250-300 ler arasındaki Darl baskını bölümleriyle tempo ve aksiyon çılgın :axe:

3 Beğeni

Bende bitirdim 2 gün oldu. Yazma fırsatı bulamadım.
@Gelu hocama katılıyorum ilk kitaptan daha efsane bir kitap olmuş. Sona doğru saf aksiyon akıyor ve son kitap iyice kendini merak ettiriyor.
Umarım bir an önce basılır.

Bu arada yazarın diğer kitaplarını çok merak ettim açıkçası çünkü bu seriyi şimdiden çok beğendim. Akıp gidiyor resmen.

Eğer okumayıpta elinin altında bekleten arkadaşlar var ise bir an önce okumalarını tavsiye ederim.

4 Beğeni

Bu arada geçen serinin üçüncü kitabı duyurulunca denk geldim, aslında John Gwynne reis birer yıl arayla yazıp bitirmeyi planlamış ama maalesef bu evrede kızını kaybetmiş :pensive:. Yazım sürecinde 2.5 yıllık bir ara girmiş o yüzden.

Zamanında kendi de duyurmuş ama biz o zaman yazarı tanımadığımız için radarımdan kaçmış benim.

https://x.com/JohnGwynne_/status/1460900437868036097?s=20

3 Beğeni

Bu kadar beğendikten sonra İkinci kitap hakkında da birşeyler yazayım.
Kitabın tamamı için SPOILER İÇERİR. Bitirmeden okumayın!

istediğim olmuş :slight_smile: Sadece kelimeler için değil karakterler için de yapmaları iyi olmuş.

Birincinin sonunda Kan Yeminliler ile Orca’nın yolu kesişiyordu. Kitap da tam da burada bitmişti.
Bundan sonra birlikte hareket ederler diye düşünüyordum ama öyle olmadı. Bunun nedeni de Vol’un kaçırılması. Orca Breka’yı bulma yolunda devam ederlerken onlarda Vol için benzer amaçla yola çıktılar. Yine de Orka’ya yardımcı olacak ufak bir ekip oluştu birkaç kişinin katılımı ile.

Orca, Varg ve Elvar’a ek olarak bu kitapta Gudvar ve Biorr povları da eklenmiş.
Önceden dediğim gibi Biorr kısımlarından pek hazzetmedim ama Gudvar bölümleri çok keyifliydi. Hikayeye katkısı da epey fazla oldu.

Hayatta kalmayı beceren bir kişi olduğunu tekrar tekrar kanıtladı. Yine de son kitapta bu isteğimin gerçekleşmesini görmeyi umuyorum.

Biorr’un Rotta’nın soyu olması hareketlerine açıklık getiriyor. Seni hiç sevmedim Biorr, tanrını da sevmedim.

Böyle demişim ama ufak bir hata yapmışım son kısımda. Hundur olan değil de sedr cadısı olan Kraka idi kan yeminine bahsettiğim. Kaçarken kan yemini aklına gelmemişti sanırım ki sonrasında bedelini ödedi. Onun da sonu hain Biorr’un elinden geldi. Orca’nın amacına neredeyse ulaşmasını bozan da yine Bior oldu. Tabi Harek’in ispiyonculuğu var onun öncesinde. Maceranın en başında kaçırılan çocuğun böyle anda bunları yapacağı kimin aklına gelirdi. Orca tanıyana kadar o çocuk olduğunu bile unutmuşum onun.

Bu kitapda ben de bunu çok yaşadım. Özellikle Kan yeminliler bölümlerinde.

Yerinde ve doğru bir tahmin olmuş. Lik Rifa’ya karşı Elvar ekibi Ulfrir’i canlandırdı. Yanına da bonus olarak kızını kattılar. Yetmedi Helka grubu da gitti Orna’yı canlandırdı. Ama onunki pek uzun ömürlü olmadı! 3. kitap kapağı da finali Snaka’nın yapacağını gösteriyor gibi. Tanrıların geçmişi ile ilgili daha çok şey öğrenmiş olduk bu kitapta. Neredeyse unutuyordum! Bir de öldü bilinen Rotta çıktı partiler pozisyonda. Geçi yukarıda adını anmışım :stuck_out_tongue:

İlk kitapta bazı güzel aksiyon bölümleri vardı. Ölüm ittifakının Berserker avı sırasındaki trol kapışması, Orka’nın Dead Drenger hanı baskını, Kan Yeminlilerin Rotta’nın mekanındaki çatışması, Ölüm ittifakı ve Kuzgun besleyenler arasındaki Oskudred muharebesi… Burada Agnar’ın yaptığı Holmganga karşılaşması ve kapanıştaki Orca’nın berserk moda girişi ilk kitaptaki en epik sahnelerdi bence.

Bu kitapta aksiyonun çok daha fazlasını görmüş olduk.
Darl’daki Galdur kulesine Kan yeminliler ve Joramirin Druzhinasının eş zamanlı baskını ilginçti.
Joramir’in ekibinin saldırısı benim için sürpriz oldu. Şahini baskından önce görmüştük, sonrasında kulenin içinde de gözükmüştü ama ne bende ne de Skalk duruma uyanamadık. Durup dururken başına dert açtı kendini beğenmiş joramir, Kan yeminlileri de fazla küçümsedi sanırım. Burada Kan yeminlilerin Helka’nın kabul salonu baskını da epik bir andı.

Bu kısımda Skalk da hakettiğini aldı biraz. Kitabın sonunda Gudvar neredeyse işini bitiyordu. Helka’nın da devreden çıkmasıyla bakalım 3. kitapta onu görebilecek miyiz. Helka’dan bahsetmişken, onun sonu da benim için süpriz oldu. Darbe hiç beklenmediğim anda nispeten önemsiz ve arkaplanda bir karakter olan Sigrun’dan geldi.

Kan Yeminlilerin arayışı Grimhold’den Darl’a, oradan Liga’ya ve sonunda Iskıdan’a kadar devam etti. Iskidan’da onların gerçekten nasıl bir ekip olduğunu anlamış olduk. Darl’ın kalbinden bir Sedr cadısını galdurmanları perişan ederek rahatlıkla kaçıran Joramir’in savaşçılarını ezip geçtiler.

Varg için de ilginç durumlar mevcut, sürekli düşman toplamaya devam ediyor. Öldürdüğü Ejderha soyunun Ilska, Drekr ve Myrk’in babası olduğu ortaya çıktı. İlk kitapta öldürüp kaçtığı toprak sahibinin oğlu da peşine bir paralı asker grubu saldı. Kız kardeşinin akıbeti ile ilgili bir şeyler öğrendi ama ulaştığı isim de yine Drekr’ın ekibinde karşımıza çıktı. Sürekli kesişen hikayeler-yollar görüyoruz.
Svik de hikayelerine devam ediyor.

Elvar tarafında işler neredeyse hep yolunda gitti. Oskudred’den sağlam loot ile çıktılar. Önce Ölüm ittifak lideri olup, grubuna bir tanrı katıp sonrasında babasının karşısına çıktı. Buradaki sahne de baştan sona kitaptaki en güzel kısımlardan biriydi. Snakavik mevkibeyi durumuna geçince, berserkerleri, ordusu ve elinin altındaki tanrılar ile belki de Vigrid’deki en güçlü kişi pozisyonuna geldi.
Bu kitapta sonunda Orca ile de karşılaşmış oldular. Ama bu birliktelik kısa ve olaysız geçti. İlerde onları tekrar bir arada görmek isterim. Kitabın sonu bunu yalanlar gibi olsa da, Ufrirr tekrar karşılaşacağız kehanetinde bulunmuştu!

Ve Orca reis! Ak düşmüş saçları ile başta düşündüğümden daha yaşlıymış sanırım. Karşısındaki düşmanlar sürekli kocakarı şeklinde sesleniyorlardı - tabi boylarının ölçüsünü alıyorlardı sonrasında.
Hikayenin başındaki 3 grup ve yolculuktan, Kan yeminliler ve Ölüm ittifakı bu kitaptaki maceralarını mutlu sona erdirmişken, senin sonun bu şekilde olmamalıydı. İlk kitaptaki gibi kapanışı yine o yaptı, vurucu bir sonla. Umarım bunu da atlatırsın. Kurtulması için bir Deus ex machina gerekiyor gibi ama kabulümdür.

Son kitabın kapağı da gözüktü. Bakalım son kitapta Snaka ne şekilde ortaya çıkacak.
Umarım seneye bu zamana kalmadan okuyabiliriz.

5 Beğeni

Oo uzun yorum gelmiş, bitirince dönerim artık başlığa bir baştan sona. 400 e geldim ben de, son koşu öncesi ara hazırlık chapterlarını geçiyorum muhtemelen :smile:

Bugün okuyamayacağım ama seçimin de boşluğu ile falan bu haftasonu bitiririm muhtemelen.

3 Beğeni

Bende dün bitirdim kitabı, bu aralar hiç boş vaktim yok o yüzden uzun bir yorum yazamıyorum ama epey beğendim. Bir üçleme için dolu dolu bir ikinci kitap. Yorumları da okudum, hayal kırıklığına uğrayan yok gibi :smiley: . İlk kitabı beğenenlerin, beğenisi artarak devam edeceği bir seri oluyor. 3 te de böyle devam ederiz umarım :smiley: .

6 Beğeni

530lardayım henüz zamansızlıktan, ama ilk kitaptan daha iyi olduğu kesin.

3 Beğeni

Bitirdim ve açıkça ilk kitaptan bariz daha iyi. Yazmak istediğim ve yazabileceğim her şeyi @Gelu Nihat hocam yazmış zaten. Fantastik okuruysanız ve high fantasy takıntınız yoksa mutlaka şans verin derim.

5 Beğeni