Ölüm Kapısı Serisi

Başlık bir anda karşıma çıkınca fotoğraf atasım geldi. :smiley:

2012-2013 civarında fantastiğe merak sarmış ve hunharca seri toplamaya başlamıştım. Birçoğunu okusam da, Ölüm Kapısı’na hiçbir zaman sıra gelmemişti. Sonradan da bilimkurguydu, klasiklerdi, şiirdi derken öylece kaldılar rafta. Kapakları dahi açılmamış, hepsi sıfır olarak duruyorlar…

9 Beğeni

Yazılanları okudukça iştahım kabarıyor ancak sahaf kardeşlerimiz sayesinde 400-450 TL bandında seyrediyor bu seri. İthaki bize bir kulak ver.:slightly_frowning_face:

3 Beğeni

Maalesef tekrar basımı olmayacak. Ben PDF/ Epub bir şekilde okuyorum. Size de tavsiye ederim. Kabullendik. :buyucu:

4 Beğeni

Ben de baktım biraz önce, 2001’de ilk baskı olarak almışım. :slight_smile:

3 Beğeni

IMG_20201227_191021

Sular İçinde Bir Dünya

Başkarakterimiz Haplo ve Alfred bu sefer Chelestra gezegenine giderler. Ama şu şekilde; Alfred bilmediği bir şekilde diğer alemden geldiği gibi bu aleme çekilir bunun üzerine Haplo vakit kaybetmeden peşinden gitmek zorundadır. Bu arada Nexus Lordu Haploya düşmanını serbest bırakıp buraya getirdiği için kızgındır onu istemedigi bir şekilde cezalandırır. Haplo lorduna layık olmak için bu görevinde daha katı durmak zorundadır. Müttefik cüceler, insanlar, elfler ve pek tabi iki düşman Sartanlar ve Patrynlerin kapışmasını göreceğiz.
Gelelim dünyaya;
Su alemi buzla çevrili büyük bir denizden oluşmaktadır.Bu denizin ortasında, hareket eden bir denizgüneşini, çevresindeki suyu ısıtan ve aydınlatan büyük, parlak küre bulunmaktadır. Güneşin ilerleyişi çevresindeki buzu eritir ve arkada bıraktığı denizin donmasına sebep olur.
Denizgüneşi, bir gedik aracılığı ile Ateş Alemi’nden enerji de almaktadır.
İyideniz ise bir deniz olarak düşünülse de, aslında sudan oluşmamaktadır. İyideniz berrak oksijenle zenginleştirilmiş bir emulsiyon sıvısıdır. Memeliler, boğulmadan soluyabilir.Biyosfer olan durnailer ise jran-kri esnasından Sartanlar tarafından yaratılan ve büyük planlarının bir parçası olmaları öngörülen canlı varlıklardır. Ejderlerin müdahalesi sonucu, İyideniz’in emülsiyon sıvısı artık olasılık söndürücü olarak işlev göstermektedir. Menschler(elfler, insanlar, cüceler) durnailerin üzerinde yaşarlar.
Burada yaşayan şimdiye kadar yaşamış olan en güçlü Sartan’ı" Samah ve yediler konseyi vardır. Koparılış’tan sonra, Samah ile Yediler Konseyi, yarattıkları dört dünyaya baktılar ve evleri olarak aralarında en güzel olanı seçtiler. Yanlarında, köle olarak kullanmak üzere menschler arasında en sevdiklerini getirdiler ve Kadeh adını verdikleri, büyüyle oluşturulmuş bir kara parçası üzerinde Suranan kentini kurdular.
Draknor’ ejder yılanlar tarafından oluşturulduğu düşünülen iyideniz yüzünden Sartanlar kendilerini yüzyıllar boyunca uyutmak zorunda kalmıştır. Çünkü bu suyun rünlerini etkisiz hale getirme gibi bir özelliği var. Alemler yaratıldığında hiçbir canlının yaşamadığıni düşündükleri Chelestra gezegeninde aslında onların yaşadığını görüp şok olurlar ve kapana kısıldıklarını anlamışlardır.

4 Beğeni

Cok fazla spoiler verilmiş bunda. Kitap arkası yazısı mi bu.

Hayır kendim yazdım. Kitabı okurken bir takım da notlar almıştım. :slightly_smiling_face: Hepsini spoi içinde alabilirim sorun varsa.

Edit: hepsini spoiye aldım.

1 Beğeni

Spoiler yeri bulanıkmiş zaten. Sorun yok. Gözümden kaçmış.
Güzel özet olmuş

Beğenmenize sevindim teşekkür ederim. Harika bir yolculuk yaşıyorum. Onun heyecanı var üzerimde. :buyucu:

2 Beğeni

Serinin son kitabına geçmiş bulunuyorum. Seri için yazılan güzel yorumlar ve şevklendirici cümleler sayesinde ha gayret diyerek, yıl bitmeden finali yapacağım gibi. Ve yılı ölüm kapısı ile kapatmak güzel olacak. Okumak isteyenler bence bi şekilde e-kitap falan başlasınlar. Sıra yazarların ejderha mızrağı serisinde. Artık 2021’de gemiyi yavaş yavaş götürürüm. Okumak isteyenlere şimdiden çok keyifli okumalar. Haplo, Alfred, Hugh ve Zifnab’a kocaman selamlarımı iletin. :partying_face:

5 Beğeni

Fizban olmasın o :crazy_face:

1 Beğeni

Hocam o Ejderha Mızrağındaymış. :grin:
Fizban’ı da şimdiden merak ettirdiniz. Ne yapayım, ona da mı el atsam şimdiden :Dp

2 Beğeni

Fizban-Zifnab işleri biraz karışık. Zaten aynı yazarın karakterleri. Ben zamanında Ölüm Kapısının ilk kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Geri kalanını okuyamadım sonradan. Kardeşimde tüm seri mevcut ama o da çok uzakta. Fizbanla ilgili dahası spoiler olur belki ilerideki Ejderha Mızrahı okumalarınız için. O yüzden susmam daha iyi olur.

Seriyi okuma hızınıza hayran kaldım. Keşke aynı hızda okuyabilsem. Şuan çoğu seri olan 5-6 yılda okuyabileceğim kitap birikti. O da daha fazla almazsam :stuck_out_tongue:

3 Beğeni

Başlığı okudukça seriye olan özlemim daha bir artıyor. Tamam, 2021’de bir Ölüm Kapısı maratonu yapacağım belli oldu. :slight_smile: @_Ged Ben özellikle serideki karakterlere dair görüşlerinizi merak ediyorum. Haplo, Alfred veya Hugh gibi değil de dünyalarda yaşayan yan karakterler hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben onları da çok beğenerek okumuştum.

2 Beğeni

@_Ged seriye çok özendirdi. Seneye ben de bu seriye başlayacağım.

1 Beğeni

Nedense seri boyunca Zifnab’ı çok sevdim. Hele o Gandalf laflarına baya güldüm. :joy: Bence devamını bir şekilde okuyun. Kargolasın size hemen.

Önceleri serileri okurken hep yayardım. Şimdi baktım. Bir sürü seri var hatta okuduğum, okuyacağım diye liste yaptım. Ancak bu şekilde düzlüğe çıktığımı farkettim. Teşekkür ederim. :slight_smile: Aklıma geldikçe de yazıyorum.

Okunanlar

Özet

Zaman Çarkı
Yüzüklerin Efendisi
Bayan P. T. Ç
Kralkatili Güncesi
Batı Sahili Yıllıkları
Yerdeniz
Gormenghast
Drizzt Anayurt Üçlemesi
Dune
Elric
Karakule
Jonathan ve Bay Norrel
Duman ve kemiğin kızı
Harry Potter
Narnia Günlükleri
Diskdünya
Otostopçu
Danilov
Babil Kitaplığı
Spiderwick Günceleri
Belgariad
Barut Büyücüsü
Johnny Maxwell
AraDünya
Ölüm Kapısı

Okunacaklar

Özet

Ejderha Mızrağı
Drizzt
Farseer
Karanlık Cevher
İlahi Kentler
Diskdünya devam
Fablehaven
Malloryon
Wool
Son kurt adam döngüsü
Açlık oyunları :unamused:
Kara büyücü üçlemesi
Mürekkep Yürek Üçlemesi

@cankutpotter hmm. İridal’ın yüreğini sevdim.
Ya da toplumuna başkaldıran cücemizi… diğerleri yardımcı oyuncu rolünü çok oynuyordu bence :)) Pek üstlerinde duramadım. Ha evet, Rega, Roland ve Elf kardeşleri çok sevdim. Unutuyordum. :)) Ya da Abbarch prensini. Lazarlara bir ara baya üzüldüm. Daha da anlatırsam spoi olacak :))

@Tobizume, bence beğeneceksiniz. Tabi kendince az da olsa toyluklukları var. Beğenmezseniz de artık; Büyüyle hafızanızı silmek zorunda kalacağım :buyucu:

4 Beğeni

Amber Yıllıkları’nı da okumanızı tavsiye ederim. Seride 10 kitap var ve her biri yaklaşık 250 sayfa, yılbaşına kadar 10 kitabı da bitirirsiniz. :joy: Hem 300’e de tamamlamış olursunuz.

4 Beğeni

:grin::grin: Olur diyeceğim de şuan zihnen çok yordum
kendimi, bir de sanırım ithaki tekrar basacak onları bekliyorum. Az sakinleşmeye çalışıyorum. Belki dayanamam.

4 Beğeni

Bu seri ilk okuduğunuzda, ilk 3 kitapta yorucu, 3. kitaptan sonra sürükleyicidir. seriye baştan başlayıp tekrar okurken ise zevklidir. eğer yazarların diğer serisi ejderha mızrağını daha önce okuduysanız, iki kitap arasında fiznap-zifnab karakterlerinin benzerliği ve göndermeleri çok güzeldir. haplo, zifnab ve hizmetkarı favori karakterlerimdendir. kitapların arkasındaki yazıları yada internet sitesindeki kitap açıklamalarını o kitaba gelmeden okursanız spoiler yemiş gibi olabilirsiniz. mümkünse kitap açıklamalarını o kitaba gelince okuyun.

fantastik serilere yeni başlayanların ilk beş serisinden biri olmalıdır diye düşünüyorum. bence 15-25 arası okuyucular okurken çok rahatsızlık duymaz, gençlere ve yetişkinlere uygundur diye düşünüyorum.

keşke kitapları bu kadar zor bulunmasa, ben tüm seriyi aldığımda kitapları 15-20tl civarıydı ve her yerde bulunabiliyordu. genç arkadaşların bu kitapları okuyamaması üzücü.

5 Beğeni

İlk okuduğum fantastik seridir. İlk kitabı çok zorlayıcıdır - ikinci kitap aşırı sıkıcıdır ama sonrası muazzam bir tempoda aşırı başarılıdır. Tekrardan basım olursa herkesin okumasını tavsiye ederim.

1 Beğeni