Ötüken Neşriyat Dünya Klasikleri Serisi

Geçmiş yıllarda İthaki’nin de bir kitabın ön sözünde benzer bir vukuatı olmuştu veya İş Kültür’ün Dostoyevski’nin (şimdi hatırlayamadım kitabı) ilk baskılardan birisinde Türkler ile ilgili bir kısmı sansürlediği olmuştu. Her yayınevinde editörlerin işlerine duygularını karıştırması nedeniyle olabiliyor bunlar ve yine olacaktır.

Ötüken’in Aytmatov konusunda tavrını bende doğru bulmuyorum. Fikir dünyam Ötüken ile aynı değil buna rağmen bastıkları çoğu kitap nedeniyle,Türkçeye olan hassasiyetleri nedeniyle de taktir ediyor ve kitaplarını takip ediyorum.

5 Beğeni

@alper’in yardımıyla zaten çözmüşsünüz ancak yine de ayrıca belirtmek istedim ki İş Bankası baskısı olan Marco Polo’nun hayatının anlatan biyografi kitabıyken Ötüken ve Alfa baskısı olan kitaplar Marco Polo’nun seyahatnamesi.

@aesopwalt Ötüken’in adı geçen her yerde devamlı bu konu gündeme geliyor ancak biraz olumlu yaklaşmak gerekir diye düşünüyorum. Büyük bir yanlıştı ancak bunu düzelttiler. Hata insan olan her yerde oluyor malesef ben bu hatayla nasıl başa çıkıldığını daha çok önemsiyorum. Şunu da demeliyim ki ben dünya görüşü olarak Ötüken’in sahip olduğunun tersi bir noktadayım ancak yine de onların yayımlarını takip ediyorum. Bunda etken olan olan ise edebiyat anlamında doğru işler yaptıklarını, güzel kitaplar bastıklarını (ilgi alanıma girenlerden) ve en önemlisi güzel editörlüklerle temiz yayımcılık yaptıklarını görüyor olmam. Kötü niyetli, sansürlü, ucuz yayınları olsaydı tek kitaplarını bile evime sokmazdım. Kısacası çürük yumurtalar ve onların işleri her yerde var ve olacakta. Bunun için yayınevi silmenize gerek yok bana kalırsa.

3 Beğeni

@Alladierre @alper Her ikinize de teşekkür ederim. Sefiller’i Ötüken’den okumaya ve bir şans daha vermeye karar verdim. Yukarıda ilk sayfası paylaşılmış, çeviriyi daha bana hitab eder bir noktada buldum. Her çeviri emek ürünü elbette ama Sefiller’i İş Bankası baskısından incelediğimde bana yapay bir soğukluk vermişti. Set olarak Ötüken’den klasikleri muhtemelen tamamlamak gibi bir girişimde muhtemelen bulunmam çünkü zaten çoğunu başka yayınevlerinden tedarik etmiş durumdayım. Tekrar teşekkürler.

2 Beğeni

Bende Alfa baskısı var Ötüken var mı hatırlamıyorum, ama hangisinden okursanız okuyun bir de Alfa’nın Marco Polo çizgi romanı var. Ona da mutlaka bakın, ben keyif alarak okumuştum.

3 Beğeni

Doğrusu çizgi roman ilgimi çekmiyor. Yine de teşekkür ederim öneri için. Alfa baskısı nasıl peki, baskı kalitesi, cilt, çeviri vs? Kapağı ve iç sayfalardan birkaçını görsel olarak eklemenizi rica edebilir miyim?

1 Beğeni

Cilt kalitesini ben beğeniyorum. Alfa’nın Tolstoy ve Lovecraft’ta kullandığı kadifemsi baskı, çeviri çok rahatsız etmediği sürece çok takıldığım bir nokta değil, çevirmeni de Leyla Tonguç Basmacı, çevirmeni bence zaten başarılı, ama @alper daha iyi bilir çevirmen konusunu.

@Blackheart

4 Beğeni

Alfa baskısı da gayet güzelmiş. İkisini birden mi alsam ne yapsam :blush:. Teşekkür ederim @Ufuk

2 Beğeni

1 adet gönderi şu konuya taşındı: Kitap Fırsat/Kampanya Alanı

Bu kitaptan haber var mı? Bu sefer çevirmen notuyla yazar adına sövülerek çığır açılmasını bekliyorum :smile:

1 Beğeni

Yeni bir gelişme olmadı. Senail Özkan Goethe ve Schiller araştırmacısı ve kitaplarının pek çoğununda çevirmeni. Hepimizden daha çok kollayacağına eminim.

2 Beğeni

Bir sorun daha yaşanmamasını temenni etmekten başka bir şey gelmiyor elden Ötüken için. Güzel kanallara girdiler özellikle Türk tarihi konusunda rakipsizler diyebilirim ama maalesef yaşanan sıkıntılardan dolayı epey soğudum ben.

2 Beğeni

Kitapambarı temiz gönderiyor mu?

Ötüken’in kendi sitesiydi galiba, ben bir sıkıntı yaşamadım.

1 Beğeni

Teşekkür ettim. :blush: Deneyelim bakalım.

1 Beğeni

Birçok siteden alışveriş yapmakla birlikte Kitapambarının çok temiz gönderdiğine defalarca şahit oldum. Umarım alısverişinizde memnun kalırsınız ve yorumum için utanmam.

Kendi ürünlerini yani Ötüken Neşriyat ürünlerini değil de Tudem yayınlarının birkaç kitabını alacağım. Umarım dediğiniz gibi olur

1 Beğeni

Ötüken’in sitesinde %45 indirim başlamış.

Dünya Klasiklerini %45 indirimle otuken.com.tr’den alma fırsatını kaçırmayın.

3 Beğeni

Şemseddin Sami’nin cildi lacivert mi, ben mi öyle görüyorum hocam?

O Türk klasikleri serisinden, koyu mavi lacivert gibi o seri.

3 Beğeni

FRANKENSTEIN / MARY SHELLEY / GÜLSÜM CANLI / ÖTÜKEN NEŞRİYAT A.Ş.

Yeni kitap bandrolü alınmış. Çokça baskısı bulunan klasiklerden biri olması sebebiyle heyecan uyandırmayabilir ancak yayınevi editörünün twitter üzerinden yazdığı mesaj geldi aklıma. Farklı bir edisyon olacak sanırım.

image

5 Beğeni