Parçalanmış İmparatorluk Serisi (Mark Lawrence)

Ben bu kitabı alacaktım ama internete çok çelişkili yorumlar gördüm sizce almalımıyım ?Kralkatili bitmek üzere şimdi sırada bu seri var ama bazıları çok iyi derken bazıları yerin dibine görmüyor .

1)Yaratılan dünya ve konu nasıl ,özgün mü?
2)karakter yaratımı nasıl?
3)çeviri çok mu kötü ?
4) Dikenlikler prensimi Barut Büyücüsüne (İlgi çekici ve akıcı aksiyonu bol) göre nasıldır?

Düzenleme: Başlığı seri hakkın da bilgi edinmek için açmıştım ancak üzerinden uzun zaman geçti. Artık seriyi tartışmak için kulanabiliriz diye düşünüyorum.

1- Yaratılan dünya özgün, konu intikam öyküsü.
2- Karakter tek kelimeyle efsane. Ki seri zaten karakter gelişimi üzerine kurulu. Anti kahraman.
3- Çeviri kötü değil. Çevirmen Clive Barker çevirileri yapmış bir çevirmen. Sanırım devrik cümleler ve garip kullanımlar olduğundan dolayı kötü diye yaftalanıyor. O zaman bu mantıkla Kaos Yürüyüşü Üçlemesi’nin çevirisi de kötü… Kulak asmayın.
4- Barut Büyücüsü’nü okumadım, ben de merak ediyorum. Sizin yerinizde olsam Dikenlikler Prensi’nin tamamlanmasını bekler öyle okurdum seriyi. Çünkü bir sonraki kitabı okumayı çok istiyorsunuz bitirince.

1 Beğeni

Teşekkürler dostum. Kdldmxk

Rica ederim. ahshsnshfusk?

2 Beğeni

Hikayesi iyi bence yaratılan dünya da güzel. Sadece bana göre Fantastik Seri olsa dahi bu ne alaka dediğiniz diyeceğiniz bir kaç yer var onun dışında gayet güzel heyecanlı :slight_smile:

Üff !!!Dikelikler prens ini bir türlü alamadım .bu gidişlede önümüzdeki bir yıl boyunca da alamıyacğım .malum önümüzdeki yill ysk sınavı var . Sınava caĺışıyorum.

@patriotic @iKSiR o kadarda zahmet edip yazmissiniz.

Ben bu yıl sınava girdim sadece 15 tatilde 2 kitap okudum başka okumadım , istediğim gelmedi tekrar girecem ama bu sefer kitap da okuyacam bence kitap oku hiçbir zararı olmaz.
Dikenlikler prensi ve Sissoylu arasında kalıp sissoylu aldım sanırım bu seri bitince belki alırım.

1 Beğeni

Sissoylu doğru seçim , pişman olmiyacaksin .

Ondan sonra fırtınaışığı veya orta dünya geçecem.

Firtinaisgini okumadan önce savaskirani oku çünkü aralarında küçük bir bağlantı var spoiler olmasin diye yazmıyorum su an . Hem öylesine en daha fazla zevk alınıyor .

Sissoylu - Savaşkıran - Fırtınaışığı şeklinde mi ?

Sisoyludan sonra elantriside okuyabilirsin şimdi niye böyle dedin diyeceksin Elantris yazarın ilk kitabı mantıken fırtına ve sisoyluyu göre daha az kaliteli.
Benim siram
Sissoylu
Elantris
Savaskiran
Fırtına
Beyazkum
Sissoylu 2 .Çağ

not: fırtınadan sonra yazdıklarımı savaskiean ve fırtınadan öncede okuyabilirsin.

Merak ettiğin sorular olursaalttaki başlığa yaz :slight_smile:

@BlackOut @cankutpotter @yafeshan arkadaşa bir yardımcı olsak.

Allah razı olsun çok teşekkür ederim :slight_smile:
Sissoylu 2. Çağ derken 4-5-6 kitapları mı ?

Biraz geç olacak ama umarım kitabı merak edenler için bilgilendirici bir yazı olur.

Yazı çok hafif spoiler içeriyor olabilir.

Yaratılan dünya günümüz dünyasının binlerce yıl sonrasında çok az fantastik yaratık türünün (elf, cüce, ejderha vb. yok) olduğu bir evrende avrupa orta çağı gibi bir zamanda geçiyor.
Kitapta büyü olayı var ama büyücüler bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azlar ve hikayeye çok dahil olmuyorlar.

Konu yeterince özgün, prens olan ana karakterin intikamını almasını ve imparator olma yolunda, lideri olduğu haydut çetesiyle yaptığı maceraları anlatıyor.

Ana karakter sıradan fantastik hikahe ana karakterlerine o kadar aykırı ki özgün denilmeden geçilmesi ana karaktere hakaret olur. Kısacası ana karakter içinde bulunduğu vahşi orta çağ dünyasında bile fazlasıyla kötücül.

Çeviri iyi veya kötü diyemeyeceğim, okurken çeviri yüzünden dikkatimin dağıldığı bir kısım olmadı.

2 Beğeni

Vayyy! arkadas bazi kisiler kitabı gömüyor bazı kisiler göklere cikariyor,ne kitapmıs arkadaş.

1 Beğeni

Bu durum kitaptan ziyade ana karakterden kaynaklı. Kötü ve vahşi ana karakteri sevenler kitaba da ısınıyorlar, ana karakteri sevmeyenler -hikaye doğrudan ana karakter çevresinde geliştiği için- kitabı sevmiyorlar.

1 Beğeni

Kitabin sıkıcı oldugunu duymustum,cidden öylemi?

Kesinlikle sıkıcı değil. Gerilim ve aksiyon ön planda tutulmuş.

2 Beğeni

Ben başlığı seri hakkında bilgi edinmek için açmıştım ancak üzerinden uzun zaman geçti. Artık seriyi tartışmak için kullanabiliriz diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Az önce son kitabı bitirdim. Tek pişmanlığım keşke kitapları çıktığı anda okumak yerine tüm seri tamamlanınca okusaymışım. Hepsinin arasında bir yıldan fazla bir zaman oldu. Ayrıntılar kitap için önemliydi.
Kitapta kendimle gurur duyduğum tek, olayları çözmek açısından, son kitapta Chella Ölü Kral’ın kim olduğunu anladığını söylediği anda ben de anladım. Belki de başından beri barizdi de anlayamamıştım. Hala aklımda sorular var. Olaylara hakim olarak ilerleyemedim malesef. Ama zaten seride olaylar benim için mühim değildi. Ben tamamen Jorg’u sevdiğim ve onun öyküsünü merak ettiğim için kitapları okudum. Bence Jorg ile bir bağ kuramazsanız serinin sizin için pek bir önemi olmaz.

Ekleme: Bu arada yazarın Shakespeare göndermeleri çok hoşuma gitti seri boyunca. Hatta daha fazla da olabilirlerdi. Göndermeler sayesinde Shakespeare okumaya da başladım. Şimdi daha çok kitabını alıp okumak istiyorum.

2 Beğeni