Pegasus Yayınları Soru Hattı

(Kemal Küçükgedik) #289

Bir kere bile olmadı. Ben kitaplardan utanan bir insan değilim.

Öncelikle kitabın türü ne olursa olsun utanılacak bir şey yapmıyoruz. Silah veya uyuşturucu üretmiyoruz sonuçta.

Ayrıca ben şöyle düşünüyorum: Herhangi bir kitap bana hitap etmese bile bir başkasına edebilir. O kitaba benim ihtiyacım hiç yoktur ama bambaşka bir hayat yaşayan bambaşka bir insan ona ihtiyaç duyabilir. Biz, o insanın o kitaba mümkün olduğunca sağlıklı, özenli ve düzgün bir şekilde ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Hamile bir kadın doğum sürecini detaylarıyla anlatan bir kitaba ihtiyaç duyabilir. Öyle bir kitap bana hitap etmez, hatta okusam detaylardan rahatsız bile olabilirim. (Hiç doğumhaneye girdiniz mi? Girmeyin.) Neden utanayım öyle bir kitaptan? Veya neden ben Paul Auster okuyorum diye herkesin onu okumaya mecbur olduğunu düşüneyim? Rilke okumamışlara tepeden bakayım? Ben kemoterapi görsem, başı ağrıyıp aspirin kullananlara “o da ilaç mı ya?” diyebilir miyim? Öyleyse neden bir başkasının okuduğu kitaba “bu da kitap mı?” deme hakkım olsun?

Öyleyse neden bir başkasının okuduğu kitaba “bu da kitap mı?” deme hakkım olsun?

Tespitiniz çok doğru ve şimdi bu yorumu okurken zaman zaman kendim de aynı hataya düştüğümü fark ettim. Okunan bazı türleri ya da kitapları küçümseme durumu yaşıyor ve o kişi hakkında farkında olmadan zihnimde bir tasvir oluşturuyorum, detaylı düşününce ne kadar da mantıksız bir yaklaşım olduğunu idrak ettim.

Geliyor :slight_smile:

(Emre ) #292

Hocam bitcoininiz var mı? Elf hislerim bana var olduğunu söylüyor.

(Kemal Küçükgedik) #293

Ben eski kafalı bir gayrimenkulcüyüm. Bitcoin nedir, yalılarım var.

(Veysel Uçar) #294

Heyecanla beklenen TÜFEK, MİKROP ve ÇELİK kitabı yazarın Türkiye’ye özel önsözüyle 24 Eylül Pazartesi günu ön satışa çıkıyor!

(Hüseyin gök) #295

Ciltli versiyonuda çıkıyor mu?

(Hakan) #296

Nedir bu Tüfek,Miktop ve Çelik yani nasıl bu kadar popüler oldu bizim ülkede var mı ayrınllatabilecek olan?

(Hüseyin gök) #297

Tüfek mikrop ve çelik 24 eylülde ön şipariş’e giriyormuş. Ciltli versiyonu’ da ön siparişte olacak mı?

(Kemal Küçükgedik) #298

Evet ciltli baskısı da aynı zamanda çıkacak.

(Hüseyin gök) #299

Ehh ozaman bize’de almak düşer :grin:

(Emre ) #300

Bunun bu kadar geciktirilmesinin sebebini açıklar mısınız? Telif hakkı mı pahalıydı? Devlet mi izin vermedi noldu?

(Yasin) #301

Merhabalar yakın zamanda çıkacak bir korku kitabınız var mı acaba ?

(Ahyed) #302

Basımı olmayan kitaplar her zaman daha popüler olur ama kitabın içeriği çok iyi araştırılıp yazılmış bir kitap. Hani şu Sapiens ve Homo Deus kitaplarının bir benzeri ama çok daha kapsamlısı.

(Tansel Diplikaya) #303

Özetle, neden dünyaya Afrikalılar ya da Mayalar ele geçirmedi de Avrupalılar geçirdi sorusunun yanıtı için 30 yıl araştırma yapıp bu kitabı yazmış Jared Diamond. Gayet güzel bilgiler içeriyor.

(Hüseyin gök) #304

Benim en çok merak ettiğim kitabın fiyatı :joy::rofl: battık bu ay

(Erlik Han) #305

Öncelikle merhabalar, benim merak ettiğim bir konu var. Öncelikle sitenizdeki -yazarlar- bölümünü açıp inceledim. Tüm yazarlar içerisindeki Türk yazarların oranı %7 ile %10 arasında bir değerde kaldığını gözlemledim.
Bu konu beni çok üzdü. Zira bildiğim kadarıyla Pegasus bir Türk yayınevi lakin tüm piyasa gibi maddi kazanç çerçevesinden öteye geçmiyorsunuz. Siz elinizi taşın altına koymazsanız kim koyacak acaba?
Sormak istediğim şu aslında : Bir ayda kaç kitap taslağı ulaşıyor elinize. Kaçını inceleyip, yayınlamaya değer buluyorsunuz. Kriterleriniz neler?
Satacağından emin olduğunuz serilerden ziyade, risk almak ve Türk yazarları desteklemek neden bu kadar zor anlayamıyorum. Ben bir yazar değilim lakin bir yazar olsam sanırım bu sebeple Türk olmak istemezdim.
Üzücü olan, amerikalı yada ingiliz bir yazarın ortalamanın biraz üstü bir kitabı havada kapılıyorken Türk yazardan çok üst bir seviye beklenmesi hoşuma gitmiyor.
Dediğim gibi, siz yazarları desteklemezseniz kim destekleyecek? Artık çeviri yayıncılığından kurtulup, yazarlara destek vermeyi düşünmüyor musunuz?

(Tansel Diplikaya) #306

Sahaflardaki gibi 100₺ ve üstü olmayacağı kesin

(Hüseyin gök) #307

Merhaba tüfek mikrop ve çelik ön siparişe bugun açılmayacakmıydı?

(Kemal Küçükgedik) #308

Evet bugün açılacak ama bismillah saat 08.59 :slight_smile: