Pegasus Yayınları Soru Hattı

Yeni çıkan kitaplar fuar için erken çıkarılmış. Daha etiket fiyatları bile belirlenmemiş.

Merhaba Samet Bey,

Daha önce dediğim gibi fiyatlandırma konusunda benim yapabileceğim bir şey yok. Ancak serinin diğer kitaplarının da etiket fiyatı 40 TL diye biliyorum.

TÜYAP’ta satıldığı halde internetten satılmamasının sebebini inanın ben de bilmiyorum. Öğrenebilirsem size de söylerim.

Allah bağışlasın. Çok şanslısınız kitap seven bir kızınız var :slight_smile: Çok teşekkürler, tüm ailenize sevgiler.

3 Beğeni

Bende fuarda 40 TL’yi duyunca almaktan vazgeçtim maalesef. Üstelik çok güzel karton poşeti de vardı onda da gözüm kaldı ama internet satışını bekleyeceğim fuar fiyatından daha uygun olur diye umuyorum :confused:

1 Beğeni

Ayn Rand’ın kitapları konusunda bir gelişme yokmu hala?

1 Beğeni

96 tl 4’li set fiyatıydı fuarda. Bu açıdan bakarsak tek kitabının 40 tl olması çok olmuş. En azından 30 tl olabilirdi. Tabi yeni zamlar düşünüldüğünde de bu mümkün mü bilemiyorum. Yine de insan fuara gidince tatmin edici bir indirim bekliyor. Burada hep biz yayınevine gidiyoruz daha ucuz olmalı diye düşünüyoruz ama oradaki kişilerin günlük ücretleri, fuara katılım ücreti de işin içine girince indirimler de biraz az oluyor. Biz okuyucu olarak bunu hep göz ardı ediyoruz. Bundan yıllar evvel babamın çalıştığı şirketin fuara katılım ücretini duyunca dudağım uçuklamıştı :smiley: Yayınevleri için bu miktar giderek katlandıysa eğer vay hallerine.

3 Beğeni

Şu Ayn Rand kitapları çıksada artık rahatlasak yaw :joy: bugun biri 200tl koymuş lafı yedi biri 10-20tl koydu lafı yine yedi. Ben bu işten hiç bişey anlamadım valla. Umarım kaliteli bir şekilde ciltli ve güzel bir kapakla (:joy:) çıkar.

Basım tarihi belli mi acaba?

Birkaç sene evvel imza günü için fuara katıldığımda stant kiralarının çok arttığından yakınmıştı yayıncım bana. Euro üzerinden ve metrekare hesabına göre alıyorlar demişti kiraları. O zaman da euro 4 liraya falan çıkmıştı, gözlerimiz yuvalarından uğramıştı. Şimdi ne hâldedir, düşünmek istemiyorum doğrusu.

3 Beğeni

Yayıncılar dava açmalılar bu duruma eğer hala euro üzerinden kira alınıyorsa. Çünkü yasaklandı dövizle kira meselesi.

@Everfever var mı bu konuda verebileceğiniz bir bilgi?

Kesinlikle metrekare hesabıyla oluyor. Bildiğim kadarıyla da pegasus 1 değil 4 stant açıyor. Bunu da düşününce sanırım çok fantastik bir rakamdan bahsediyor olabiliriz.

@Kenan Ayrıca eğer ödemeler tl uzerinden yapılsa bile bunun da bir espirisi kalmadı. Kişiler bunu ona göre hesap ederek zaten bir miktar söylüyorlar. Normalde 15 dolar olduğunu varsayalım. Şimdi de metrekaresi 105 tl diyor. Bir anlamı kalmıyor yani. Zaten fiyatı öyle yukardan açıyorlar ki bazen insan keşke euro olsaydı diyordur.

4 Beğeni

Ne yazık ki 2019’a kaldı.

Henüz değil ama 2019 içinde çıkması muhtemel.

@Agape @mit @Kenan Evet, kesinlikle metrekare hesabıyla oluyor. Geçmişte bu ücretler döviz üzerindendi ama şimdi öyle mi bilmiyorum. Döviz üzerinden olmasa bile dövizi aratmayacak rakamlar olduğu kesin.

3 Beğeni

Ayn rand’in bütün kitapları için mi bir çalışma var yoksa bir kaç kitap basıp satışına göre mi basmayı düşünüyorsunuz

Bütün kitaplarını basmayı planlıyoruz ama elbette sırayla.

2 Beğeni

Geçen sene İzmir Kitap Fuarında eğer yanlış hatırlamıyorsam metrekaresi 350-400 Türk Lirasına denk gelen bir stand ücreti vardı. Doğru tahmin ediyorsam standınızın fuar alanındaki konumuna göre sanırım değişebiliyor da bu ücret. Tabi bunlar malum firmaların kitap fuarı organizasyonlarının ücretleri.
Duyduğum kadarı ile anadoluda bazı şehirler bu fuarları organizasyon firmalarına bırakmadan belediye bünyesinde yapıyorlar. Belediye hiçbir şekilde stand ücreti almıyor. Hatta etkinliklere katılan yazarları karşılayıp, yanlarına bir danışman verip, konaklama ihtiyaçlarına kadar karşılıyor. Daha da ileri gidip kitapların lojistik desteğini bile sağlayıp fuar sonu kalan kitapların firmalara ücretsiz nakliyesini sağlayan belediyeler olduğunu bile duydum.
Senelerdir Fuar gibi belediye yönetiminde olan bir alanımız olmasına rağmen İzmir’de Belediyenin yayıncıların üzerinden yük alıp geniş kapsamlı bir fuar yapmasını bekliyoruz. Belediye böyle bir yükün altına elini soksun ki biz de yayınevlerinden en azından %15 veya %20 gibi ekstra bir indirimle kitap alalım.

2 Beğeni

Fuar için yeni çıkan kitaplar internet sitelerine ne zaman eklenir. (The Witcher, Demir Altın vb. kitaplar)

Bu sorunun yanıtını ben de merak ediyorum. “Demir altın” çıkmış mı diye her gün bakıyorum . ))

1 Beğeni

Maalesef ben de bilmiyorum.

1 Beğeni

Merhaba Kemal Bey,

Witcher 5’in adı olan Baptism of Fire neden “Ateşle İmtihan” olarak çevirildi? Ciri’nin hikayesi bakımından baptism kelimesinin vaftiz olarak ele alınmasının çok güzel bir alt metne işaret olduğunu düşünüyorum. Spoiler olmasın diye burada kesiyorum :slight_smile:

Eseri dilimize kazandırılmadan önce okumuştum. O nedenle “imtihan” olarak görünce bir parça yadırgadım. Neyse ki size sorma şansına sahibim :slight_smile:

Şaka maka serinin tamamlanmasına 2 kitap kaldı. Bence güzel bir tempoda gidiyor. Emeklerinize sağlık.

2 Beğeni

Evet haklı olabilirsiniz. Birkaç sebebi vardı bu tercihimizin.

• Metnin içinde birkaç yerde “baptism of fire” deyimi geçiyordu. Bunları, “zorlu bir deneyim” olarak çevirmek doğru olmayacaktı. “Ateşle vaftiz” ise İncil’e göndermesi olan ve bizde neredeyse hiç kullanılmayan bir tabir. Bu şekilde çevirmek çok lafzi bir çeviri gibi olacaktı. “Ateşle imtihan” ise nispeten daha yaygın bir kullanımı olan ve aynı olmasa da yakın bir anlam taşıyan bir tabir.

• “Ateşle vaftiz” tabirinin havada kalmasından korktum. Göndermeleri olan bir deyimi anlam açısından az da olsa budayarak daha oturaklı hale getirdiğimizi düşündüm.

• Kitabın içinde ateşle vaftiz demeyip (diyemeyip) kapakta bu ifadeyi kullanmak da çok eğreti olacaktı.

Siz de farkındasınızdır, bazen çeviride karşınıza öyle bir güçlük çıkar ki yara almadan, fire vermeden, mecburen anlamın bir kısmını kaybetmeden onun üstesinden gelemezsiniz. Bu tarz güçlükler sizi bir nevi “ateşle imtihan” eder çünkü ne yardan ne serden vazgeçmek istersiniz. :slight_smile: Ancak yine de mecburen günün sonunda bir karar vermek gerekir. Verdiğim kararın sizi çok üzmediğini umuyorum.

6 Beğeni

Bu açıklama sonucu oldukça kafama yattı :slight_smile:

Sonuçta düşününce, ateşle imtihanın da özünde bir arınma var. Zorlu sınavı geri bırakan kişiye aynı kişi demek mümkün olmaz. İçim rahatladı :slight_smile:

3 Beğeni