Pegasus Yayınları Soru Hattı

(Kemal Küçükgedik) #532

En önemli sebebi kur artışı. Buna bağlı olarak telif ücreti ve kağıt maliyetlerinin artması. “Fakat kur düşüyor, fiyatlar neden düşmüyor?” diye sorabilirsiniz. Kurdaki dalgalanmalar tüm piyasalarda panik yarattığı için, derim ben de. Özetle: istikrarsız ekonomik dönemlerde zarar etmek istemeyen kurumlar mecburi fiyat artışına gider. Kur düşmeye başlasa bile İlk andaki panik hissi soğuyup sakinlesmeden fiyatlar dengelenemez. Benim gibi birini amatör ekonomist :stuck_out_tongue: yapacak kadar korkuttuysa bu paniğin geçmesine de biraz vardır demektir. Elbette temennim panik ortamının çabucak geçmesi ve rekabetle fiyatların dusurulmesi.

Ayrıca bu panik havasında farklı kurumlar farklı tepkiler verir. Örneğin bazı yayınevlerinin depo boşaltmak için feci indirimler yaptığına şahit olmuş olabilirsiniz. Bu da bir panik stratejisidir ve bir yandan iyi ama stoğu biten kitapları tekrar basmayacaklarsa kötüdür.

Son olarak: Yayinevimizin fiyat politikasını belirleme veya etkileme şansım yok. Bu konu tamamen benim dışımda.

(Harun Pekdemir) #533

Cevabınız için teşekkür ederim. Selüloz fiyatlarının da 2017’ye göre yarı yarıya arttığını okumuştum bir yerlerde. Bunun da oldukça etkisi olduğunu düşünerek sormuştum biraz da. Yanıtınızdan anladığım kadarı ile kitap fiyatlarındaki artış ağırlıklı olarak kura bağlı. Demek ki dolar belli bir noktada sabitlenip piyasada istikrar sağlanana kadar başınıza ekşimeyeceğim :slight_smile:
edit: Fiyat politikası ile ilgili açıklamanıza saygı duyuyorum. Başınıza ekşime sözü biraz abartı diyelim.

Ah ah,kağıt fabrikalarını kapatmak nasıl büyük bir yanlış acı şekilde görülmüş oldu.

(Mustafa Erdem) #535

Olayın özeti budur aslında.

(ömer Akdoğan) #536

Benim kafamı karıştıran bir konu var. İnternetten satış yapan bir site, kalkıp % 50 indirim yapıp, üzerine birde kargo bedava deyip, kargo şirketine de para ödemesine rağmen kar edebiliyorsa, birde dağıtım şirketinin pay aldığını düşünürsek, ( ki bu payın yüksek olduğunu bir yerde okumuştum) kağıt masrafının toplam maliyetteki payı ne kadardır? Cehaletimi hoş görün, gerçekten merak ediyorum. Perakendeci 50 tl’lik kitabı 25 tl’ye Satabiliyorsa ve kargo şirketine de en kötü 3 tl verdiğini düşünürsek 5 tl’de kar etse, aşağı yukarı % 65 indirm ile alıyordur yayınevinden kitabı. % 10-15 de dağıtım şirketi alsa , yayınevine %20-25 kalır, hadi %40 kaldı desek , yayınevine 20 tl kalır. Bununla telif ödeyeceksin, matbaaya ödeyeceksin, çevirmen ve editöre pay vereceksin, işletme maliyetiniz olacak, allahaşkına bu yayınevleri nasıl para kazanıyorlar. Hesabımda mutlaka yanlışlarım vardır veya olmalı.Biri beni aydınlatırsa çok sevinirim.

@Everfever withcer serisinin tamamını ön siparişle almış biri olarak 5.kitabı da ön siparişle alacağım. Fakat kitapyurdundan önsipariş verdiğimde ki paket içeriğiyle n11de ki aynı olmuyordu. Bu sefer de kidega üzerinden sipariş vermeyi düşünüyorum. Acaba n11de ki gibi ayraca sahip olabilecek miyim?

(Kemal Küçükgedik) #538

Daha önce başka bir yerde dediğim gibi yayınevlerinin kâr marjları yüksek değildir. Hiçbir zaman da olmamıştır. Hesabınızda pek müdahale edeceğim bir yer yok, sadece internetten satışların büyük çoğunluğunda yayınevleri internet sitesiyle aracısız, dağıtım şirketi olmadan çalışır. O yüzden o kalemi düşebilirsiniz. Ancak vergi kalemini de unutmuşsunuz. Onu da eklemelisiniz.

Farklı sitelerde farklı paket içeriği olması normal (ayraç, eşantiyon vs.). n11’deki ayraca sahip olmak istiyorsanız belki de oradan sipariş vermelisiniz.

(Herhangibiri) #539

Franck Thilliez’in kitapları ile ilgili basmaya devam edilip edilmeyeceği ile ilgili soru sormuştum sizde kısa dönemde hayır ama ileride olabilir demiştiniz. Aradan bir iki ay geçti soru üzerinden ama yinede sorayım diyorum. :grinning: Kitaplara önümüzdeki yıl devam etme ihtimalinizm var mı yada sonraki yıl? Gelecek mi devamı?

@Everfever

Erken, hatta çok erken biliyorum ama, Witcher serisinin 6. kitabı tahminen ne zaman piyasada olur? :smiley:

(Kemal Küçükgedik) #541

Şu an için bir tahmin bile yapamam :slight_smile:

(onurcan) #542

Bu witcher ları çeviren arkadaş acaba hikayenin devamını merak edip oyunlarıda oynamışmıdır :slight_smile:

(Kemal Küçükgedik) #543

Regaip Hanım’ın Witcher oyunlarını oynadığını hiç sanmıyorum. :slight_smile:

(✌🏼) #544

Merhaba, Jared Diamond Çöküş kitabıyla ilgili bir gelişme var mı? Çıkış tarihi verebiliyor musunuz?

Ve yakında göreceğimiz başka popüler bilim kitabı var mı söyleyebileceğiniz :slight_smile:

(Kemal Küçükgedik) #545

Tam tarihini bilmiyorum ama sanırım birkaç ay içinde çıkacak.

Yapay zekâ üzerine güzel bir popüler bilim kitabımız da yaklaşık aynı tarihlerde çıkacak diyebilirim.

(Emre ) #546

Yazılım- Yapay Zeka alanında daha fazla kitap gelecek mi kitapları seçerken kriterleriniz nedir?

(Kemal Küçükgedik) #547

Gelecek. Birçok kriter var aslında ama ben daha önce Türkiye’de basılmamış veya az basılmış konulara ilgi duyuyorum. Bunun yanında ne kadar çok kişiye hitap edebileceği de önemli. Sosyal bilimler-populer bilim kitaplarında yazarın cv’si de çok önemli.

(Tansel Diplikaya) #548

Kitabın ne olduğunu paylaşabiliyor musunuz? Yoksa çıkınca mı öğreniriz.

(Kemal Küçükgedik) #549

Henüz çıkmasına bayağı bir süre var ama yine de söyleyeyim:

Life 3.0 - Max Tegmark

Umarım çıkınca beğenirsiniz.

(Emre ) #550

“Godel, Escher, Bach :…” tarzı kitapların gelmesini çok isterim bu kitabın da baskısı yok şuan maalesef.

(Kemal Küçükgedik) #551

Ben de çok isterdim ama Pulitzer ödüllü bile olsa satış adedi meçhul, 944 sayfalık bir devi basmak “hele ki şu dönemde” cesaret ister. Etiket fiyatı okuru, satış adedi yayıncıyı üzer.