Pegasus Yayınları Soru Hattı

Beyaz Balina Yayınevi şu serinin üzerinden elini çeksin, bir umut ışığı olur en azından. İlerde şartlar uygun olursa yayınlarlar. Boş yere yıllardır bekletilmiş olduk.

1 Beğeni

Selamlar. Sorulalı belli bir zaman olmuş o yüzden tekrar sormak istedim. V.E. Schwab Vahşi kitabının 2. si, Nevernight serisinin 2. kitabı ve Parçalanmış İmparatorluk serisinin 3. kitabı ile ilgili bir gelişme var mı? Ne zaman gelebilir? Ve V.E. Schwab’ın diğer serisi olan Shades Of Magic serisini basmayı düşünüyor musunuz? Birde Mark Lawrence’ın bu serisi bittikten sonra hangisine başlamayı düşünüyor musunuz?

1 Beğeni

Bence Pegasus malazanı basarsa etiket fiyatlarından dolayı yine okuyamayız.Aynı şekilde Demir altını ben de alamadım seriyi çok sevmeme rağmen düşmesini bekliyorum.Ah Pegasus

3 Beğeni

Pegasus’un çok güzel kitapları var ama! Şaban misali cam’a simidi banıyoruz :grimacing:

3 Beğeni

Burası yeri değil belki ama Pegasus son dönemde gözümde fazlasıyla düştü. Son çıkardıkları seri devamı kitaplar 100 lira etiket fiyatına sahip. Kızıl İsyan Serisi’nin devamı niteliğinde olan kitabı da almadım zaten, elim gitmedi daha doğrusu. Mesela üçlemelere bakıyoruz ilk kitap 60 lira, ikinci kitap 70-80 lira, üçüncü kitap ise 100 lira. Ancak kitapların baskı kaliteleri aynı ve sayfa sayısı aşağı yukarı aynı. Peki neden fiyatlar bu derece farklı? Seri devamı, ne de olsa alırlar mantığıyla iş yaptıklarını düşünüyorum. Ne kadar yazık.

7 Beğeni

Haklısın.Ben pegasusun çıkardığı kitapları oldukça beğeniyorum bir çoğunu da alıyordum.Ama yaklaşık bir yıldır tek bir kitaplarını bile almadım bu fiyat politikaları yüzüden.Benim anlayamadığım şu : tamam dolar kuru arttı,enflasyon,zam felan onlar da haklılar ama diğer yayınevleri daha ucuza basıyorken Pegasus neden fiyatları bu kadar arttırıyor?

4 Beğeni

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle fiyat politikasının sorumlusu ben değilim hatta bu konuda hiçbir söz hakkım ve yetkim yok. Yine de elimden geldiğince açıklamaya çalışayım.

Üçlemelerdeki artan fiyat politikasının sebebi mecburiyet. Serinin ilk kitapları genelde döviz kurunun makul seviyelerde olduğu zamanlarda çıkmış oluyor ve o fiyatların da artması gerekirken neyse diyerek dokunmuyoruz. Ancak son kitaplar çıkacakken kâğıt, telif, işletme giderleri, indirim oranları vs. düşünülerek mecburen bir artış yapılıyor.

Evet etiket fiyatımız yüksek ama indirim oranlarımız da çok yüksek. Diğer birçok yayınevi %25-30 indirimin üstüne çıkmazken Pegasus’un kitapları %35-50 indirim arasında bulunabiliyor. Bu indirimle hesapladığınız zaman diğer yayınevleriyle aramızda büyük bir fiyat farkı kalmadığını hatta birçoğundan daha ucuza kitap sattığımızı düşünüyorum.

1 Beğeni

Özür diliyorum ama buna buna katılmıyorum. Buradaki okurların geneli bütün yayın evlerini takip ediyor fiyatları ne durumda biliyor… Sizde 600 sayfalık bir kitaba 50 lira fiyat biçerken(indirimli hali) başka yayın evleri 20-30 lira arası fiyat biçiyor. Kitaplarınız belki çok kalitesi baskıya sahiptir ama Türkiye şartlarını göz önünde bulundurulursa pegasus yayınları sanki abd’de kitap satıp abd’ye fiyatlandırıyor gibi oluyor .türkiyede daha ucuzua satılması kanaatindeyim

Şöyle söyleyim benim kitaplığımda toplasan 10 tane pegasus var bunların yarısıda 2.el kitapları pahalı olduğu için alamıyorum

6 Beğeni

Marie Lu okumayı bu yüzden sürekli erteliyorum zar zor %50 kampanyasında yakaladığım Genç Elitler var elimde ve diğer kitapların da ciltli ve pahalı olduğunu düşününce okuyasım gelmiyor yazarı da merak ediyorum. Kafama takılan başka birşey daha var, neden Mucize(okumayı çok istediğim bir kitap) ve Marie Lu’nun çoğu kitapları ve sırf bunlar da değil başka kitaplar da var gözüme çarpan ciltli basıldı? Sayfa sayıları aşırı değil, karton kapak basılsa maliyeti daha ucuza getirilebilirdi hem yayınevi hem okur açısından. O şekilde basmak zorunda kaldıysanız telifi alırken ya da başka bir sebep varsa bilmiyorum kusura bakmayın.

1 Beğeni

Merhaba. Birkaç mesaj yukarıda şu soruları sormuştum. Sanırım gözden kaçmış. Bir bakabilir misiniz? Birde aklıma gelmişken iki soru daha ekleyeyim yukarıdaki soruların yanına. Birincisi Çolak Kral kitabının devamı ile ilgili bir gelişme var mı? Gelecek mi serinin devamı ve kitabın kapağını değiştirmeyi düşünüyor musunuz? Çok daha güzel kapakları varda. İkinci sorum da bu yıl içerisinde bir Orson Scott Card kitabı görme şansımız var mı?

1 Beğeni

Böylece daha yüksek fiyat koyup daha fazla indirim yaparak farklı bir pazarlama taktiği uyguluyor olduğunuzu çıkarıyorum ben bu yanıttan. (Diğer yayınevleri de yapıyor elbette bunu.)
Hep söyleniyor burada, “yayınevleri kar amacı güden kuruluşlardır.” diye.
Okuyucuların beklentisi yine de orta bir yolun bulunmasından yana, ki maalesef Pegasus bu orta yolun yakınından bile geçmemeye kararlı bir yayınevi kanaatimce.
Not: Şahsınıza değil, çalıştığınız yayınevinedir bu öznel eleştiri Kemal Bey.

5 Beğeni

@Everfever merhaba Kemal Bey
Bir şey danışmak istiyorum. Dün mecliste kitap ve dergilere KDV muafiyeti isimli yasa onaylandı. Fiyat politikası düzenlemesi ne zaman yapılır acaba. Bi düzenlemeye gidecek misiniz haberiniz var mı?

3 Beğeni

Ayn Rand’ın ilk hangi kitabı basılacak ve zamanı belli mi acaba 2019’un ilk yarısında çıkar mı?

2 Beğeni

Merhaba arkadaşlar,

Şu an yıllık iznimin “Az daha çalışırsa beyni su kaynatacak” kısmını kullandığım için yayınevinde değilim. Haftaya döndüğüm zaman sorularınızı (gözümden kaçanları da) yanıtlayacağım. Pegasus (Kemal) bizi unuttu, umursamıyor gibi bir şey lütfen düşünmeyin.

Sağlıcakla kalın.

20 Beğeni

Zevkler ve renkler. Kimine göre Garfield kâğıt israfidir, kimine göre book of suicidal bunnies (ben bazen komik bulurum).

Bu pek bana hitap etmiyor, siz de begenmeyebilirsiniz.

1 Beğeni

Burada bence populerlik söz konusu. Zamane gençleri bu tip akımlardan hoşlanıyorlar. Talep varsa üretim de olur. Bana göre yüzlerce kitap israf gibi geliyor. Bunları gördüğümde ben sadece üzülüyorum. Bizim zamanımızdaki hatıra defterlerinin, mektupların yerini bu tarz yeni çağ akımları aldı. İnternet dünyası çok hızlı. Artık başka ülkelerde olan bir şey hemen bizim ülkemizde de yapılıyor. Bir açıdan çağ yakalanıyor diğer açıdan yeni nesil düşündürüyor. Bunu bir de çocuğu olanlara sorun. Herkeste kırmızı kalem varsa gider siz de bir ebeveyn olarak alırsınız. Herkes sevgilisine bunu alıyorsa ve siz almıyorsanız vay halinize. Herkes uçurumdan atlıyorsa…

9 Beğeni

Ben bu tarz kitapların daha çok satması gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede gerçek kitap okumayan insanlar biz okurların Atlas Silkindi’yi ucuza okumasını sağlayabilirler. Onların paralarıyla doy Pegasus ve bize kıyak geç!!!

2 Beğeni

Pegasus ve ucuzluk . Karton kapaklısını bile 50 liranın altında çıkarmazlar

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla Ender Serisinin telif hakları sizde, yakın zamanda, kitapların basımı ile ilgili bir gelişme olur mu?

Basıcaz ama 2019’da olmayabilir demişlerdi galiba, malum ekonomik durum.