Pegasus Yayınları Soru Hattı

Evet. Çok güzel tarih kitaplarimiz var basilmayi bekleyen. Bir de ilgilenir misiniz bilmiyorum ama “ipek yolu” ve “Kudüs” de çok güzeldir.

@Everfever bey ben sizi ve tüm pegasus yayınları çalışanlarını tebrik etmeye geldim. Çünkü biraz önce kitapyurdundan witcherin 4 . Kitabının satış rakamına baktım 495 adet satmışsınız Elferin kanıda 974 adet satmiş hemde bu kadar kısa sürede tebrikederim.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederiz :slight_smile:

2 Beğeni

Ayn Rand’ın kitaplarını basacağınız doğru mu? (Lütfen doğru olsun🙏🏻)

3 Beğeni

Mikael Krogerus ve Roman Tschappeler’in “The Decision Book: Fifty Models for Strategic Thinking” kitabıyla ilgili bir planı var mı Pegasus Yayınları’nın? 2013’de “Değişim Kitabı” ve “Soru Kitabı” basılmış, fakat önemli kitaplarından birisi olan ve son olarak da tamamıyla yenilenmiş hali basılan The Decision Book’a da böyle bir plan var mı merak içindeyim? :slight_smile:

Aksi halde İngilizce versiyonunu katacağım kitaplığıma.

Ayrıca Pegasus Yayınları’nın kitap kalitesi açık ara önde gidiyor diğer yayınevlerine göre. Angela Duckworth’ün Azim kitabını aldım son olarak, kapak baskısı harika. Diğer kitaplar da öyle. Teşekkür ediyorum şahsi olarak içtenlikle zira artık görsellik çağında yaşıyoruz, kitaplara da bunu hissettirmek çok önemli. Gözüm şimdi Lykke, Hygge, Lagom ve Farz Edelim Ki kitaplarında. Çok güzel görünüyorlar. :blush:

@Topcu_Hamide Doğru.

@Desaccorde The Decision Book da yakında yine bizden çıkacak ama kesin bir tarih veremiyorum. Muhtemelen bu yıl içinde basılacaktır. Çok teşekkür ederiz övgü dolu sözleriniz için :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba Pegasus. The Iron Gold basım planınızda var mı?

Merhaba,
Yayımladığınız farklı türlerde eserin ince elenip sık dokunarak emek yoğun bir sürecin ardından okurların eline ulaştığı su götürmez bir gerçek. Kurulduğunuz günden bu yana sırf bu sebeple takip ettiğim bir yayınevisiniz. Ancak son birkaç yılda gözle görülebilir şekilde ve kesinlikle bu kadar uç noktalara ulaşmasına anlam veremediğim bir fiyat politikanız var. Bu durum baş verdiğinde sebep olarak dalgalanan ekonomiyi ve bizlerin muhtemelen aklına dahi gelmeyen masraf kalemlerinizi -kendimce- bulabilmiştim. Ancak piyasaya, diğer yayınevlerinin etiketlerine baktığım zaman aradaki farkı bu iki sebep dolduramıyor artık çünkü bütün yayınevleri bu dalgaların ortasında. Merak ettiğim pek çok Pegasus logolu kitabı artık kütüphanelerde bulabildiğim ölçüde okuyabildiğimi de belirtmek isterim. Artık ilgimi çeken bir kitabı bastığınızda sevinemez, ‘X ya da Y yayınevi bassaydı muhtemelen aynı kalitede çeviriyi yarı fiyatına okuyabiliridim’ şeklinde söylenir hale geldim. İnanılmaz bir merakla sormak istiyorum, okurlar olarak bu fahiş fiyatları neye borçluyuz, “şu şu şu” şeklinde verebileceğiniz somut sebepler var mıdır?

@Davram Yayın planımızda mevcut. Muhtemelen yıl sonuna doğru çıkacak ama kesin bir tarih yok.

@aesopwalt Bu eleştiriyi (soruyu) daha önce de almıştık. Başka yayınevleriyle bir kıyaslama içerdiği için açıkçası biraz mesafeliyim bu tür sorulara. Ama yine de, fiyat politikasının belirlenmesinde hiçbir etkim olmadığı halde, elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım:

Öncelikle her bir kitabın telifi ve maliyeti diğerinden farklıdır. Aynı yayınevinden çıkan eşit sayfa sayısında iki kitabın etiket fiyatı farklı olabilir. Bu farkın sebebi telif ücreti, kapak telifleri, harcanan işgücü, kitap içindeki görsellerin maliyeti vs. olabilir. Döviz kuru ve kâğıt maliyeti bütün yayınevleri için aynı şekilde etkili olsa da bu saydığım kalemler her bir kitap için farklıdır.

Bir diğer etken de Pegasus Yayınları’nın büyük bir yayınevi olması. Ufak bir kayığın suda yüzmek için harcadığı enerjiyle büyük bir geminin harcadığı enerji aynı değildir. Burada söz konusu olan da “hırs” değil, yine “maliyet”. Birkaç eleman çalıştırıp ayda 2-3 kitap basan bir yayıneviyle onlarca eleman çalıştırıp ayda 25-30 kitap çıkaran bir yayınevinin maliyetleri farklı oluyor. Bu maliyetler de ister istemez etiketlere yansıyor.

Ancak her şeye rağmen fiyat politikamızın diğer yayınevlerinden o kadar da farklı olmadığını düşünüyorum.

Çarpıcı bir örnek vermem gerekirse Simon Sebag Montefiore’nin “Kudüs” adlı kitabını bastık. Bizden kısa bir süre sonra da YKY aynı yazarın “Romanovlar” kitabını bastı. Sayfa sayısı ve kitap boyutu olarak birbirlerine yakın olan bu iki kitap arasında 10 TL’lik bir fark var. (Bizim kitap 65 TL, onlarınki 55 TL) Bir bankanın yayınevi (kitaptan zarar etse bile bunu kültür faaliyeti olarak gösterip kitabın maliyetini bankanın vereceği vergiden düşebilecek, yani kitap basımından zarar etmesi neredeyse mümkün olmayan bir yayınevi) ile aramızda 10 TL fark var.

Aynı kitabı bizden daha yüksek etiket fiyatıyla satan yayınevleri var.

3 Beğeni

Merhaba. Terry Goodkind’in Doğruluk Kılıcı serisini ciltli olarak bastırmayı düşünüyor musunuz?. Yani kısım 1-2 olan kitapları tek cilt olarak bastırma. Ayrıca seri şuan 15 kitap tüm seriyi basacakmısınız. Eğer tüm seri basılacaksa kısım 1-2 şeklinde olursa 30 kitap eder. bence ciltli bastırmak hem okuyucu için iyi olur

2 Beğeni

Şu an için ciltli bir baskı düşüncemiz yok. Öncelikle seriyi tamamlamak istiyoruz.

2 Beğeni

Merhaba,

Biliyorum daha önce soruldu ama Witcher’ın yeni kitabında gelişme var mı? Birde bu yıl seriden kaç kitap çıkarırsınız?

Teşekkürler.

Dördüncü kitap çıkalı iki ay kadar oldu. Beşinci kitap bu sene içinde çıkacaktır ama altıncı kitap için söz veremeyiz.

@Everfever Teşekkürler. İnsanın okudukça daha çok okumak istediği bir seri. Yeni kitabın ismini belirlediniz mi? Dilimize kazandırdığınız için teşekkürler bu arada.

Batman Catwoman kitaplarını ne zaman bascaksınız. Wonderwoman çok güzeldi.

Merhaba,

“Asla vazgeçme”, “Simon homosapien’e karşı” gibi lgbt temalı kitaplar çıkarmaya devam edecek misiniz? Yeni bir tanesi var mı?

Teşekkürler ^^

@Valatmir_Inal @Emoti Bu kitaplarımız başka bir bölümden çıktığı için benim bir bilgim yok.

@Kote Evet TMÇ çok gecikti. Biz de hasretle bekliyoruz. Neden geciktiği konusunda da bir bilgimiz yok. :frowning:

1 Beğeni

Robin hobb’un Farseer serisini basmayı düşünüyormusunuz ?

1 Beğeni

Sanıyorum ki The Witcher’ın özel kitabından hala bir haber mevcut değildir? :roll_eyes:

2019’a kadar Ayn Rand görmemiz mümkün müdür?

Parçalanmış İmparatorluk Serisinin 3. kitabı için elinizde herhangi bir tarih var mı?

Öncelik vereceğinizi düşündüğüm Atlas Silkindi’yi tek cilt mi yoksa 2-3 parça halinde mi düşünüyorsunuz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

İyi forumlar