Peyami Safa Kitapları (Ötüken Neşriyat)

BİYOGRAFİSİ

Türk yazar ve gazeteci. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Matmazel Noraliya’nın Koltuğu ve Yalnızız gibi psikolojik türdeki eserleriyle Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında ön plana çıktı. Yaşamı ve fikrî hayatındaki değişimlerini eserlerine de yansıttı. Server Bedi takma adıyla birçok roman kaleme aldı. Cingöz Recai tiplemesini Fransız yazar Maurice Leblanc’ın Arsen Lüpen karakterinden esinlenerek yarattı. Aynı zamanda çeşitli kurumlarda gazetecilik mesleğini sürdürdü ve ağabeyi İlhami Safa ile birlikte Kültür Haftası gibi çeşitli dergiler çıkardı.

Peyami Safa’nın ismini şair Tevfik Fikret koydu. Küçük yaşlarda babasını kaybedince annesi ve ağabeyi ile zor şartlar altında yaşadı. Sağ kolunda kemik veremi hastalığı baş gösterdi. O yıllardaki psikolojisini otobiyografik romanı Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nda işledi. İlk edebi ürünlerini Vefa İdadisi’ndeki öğrenimi sırasında verdi. Kısa bir süre öğretmenlik yaptı. “Asrın Hikâyeleri” başlığı altında yayımladığı hikâyeleri ilgi gördü ve teşvik edici tepkiler aldı. Dönemin önemli edebiyatçılarıyla kalem kavgalarına girdi. Yaşamında pozitivist, materyalist, mistik, milliyetçi, muhafazakâr, antikomünist ve korporatist tutumlar sergileyerek çeşitli değişimler yaşadı. Fransızca bilmesiyle Batı kültür ve yeniliklerini yakından takip etti. İlk dönemlerinde Maupassant ve Rousseau gibi isimlerden tercümeler yaptı. Sonraki eserlerinde mekân olarak hep İstanbul’u seçti. Doğu ile Batı’nın sentez ve tahlilinden hiçbir zaman vazgeçmedi. Cumhuriyet ve Milliyet gibi gazetelerde eleştirel üslupla yazılar yayımladı. Nâzım Hikmet ve Necip Fazıl Kısakürek ile olan iyi ilişkileri zamanla kalem kavgalarına dönüştü. İlk başta Cumhuriyet Halk Partisi’ne, sonrasında Demokrat Parti’ye yakınlaştı.

Küçük yaşta başladığı yazın hayatını ölümüne kadar sürdürdü. Ağırlıklı olarak milliyetçi ve muhafazakâr bir tutum içinde oldu. Fatih-Harbiye ve Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı eserleri Türkiye’de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim öğrencilerine tavsiye edilen 100 temel eser listesinde yer aldı. Eserleri çeşitli dönemlerde sinemaya ve dizilere uyarlandı.
(Kaynak: Wikipedia)

Çıkan Kitapları

1. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  2. Fatih Harbiye
  3. Yalnızız
  4. Bir Tereddüdün Romanı
  5. Bir Akşamdı
  6. Biz İnsanlar
  7. Attila
  8. Mahşer
  9. Canan
  10. Şimşek
  11. Sözde Kızlar
  12. Matmazel Noraliya’nın Koltuğu
  13. Cumbadan Rumbaya
  14. İstanbul Hikayeleri
  15. Zıpçıktılar
  16. Hikayeler
  17. Ah Minel Aşk
  18. Son Şarkı
  19. Kızlar ve Yıldızlar
  20. Korkuyorum
  21. İçimdeki Yangın
  22. Şeytana Uyanlar
  23. Çılgın Akşamlar
  24. Ramazan Geceleri
  25. Siz Bir Alçaksınız
  26. Selma ve Gölgesi
  27. Ben, Sen, O
  28. Yasemin Dalları
  29. Ayşe’nin Yıldızı

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25

26 27 28 29

ÇEKİRGE ZEHRA SERİSİ

1. Çekirge Zehra’nın Harikaları

1

KARTAL İHSAN SERİSİ

1. Polis Hafiyesi Kartal İhsan’ın Maceraları

1

TİLKİ LEMAN SERİSİ

1. Tilki Leman’ın Harikulade Maceraları

1

CİNGÖZ RECAİ SERİSİ

1. Cingöz Recai’nin Harikulade Sergüzeştleri
  2. Cingöz Recai Kibar Serseri
  3. Cingöz’ün Esrarı
  4. Cıva Necati’nin - Cingöz Recai’nin Harikalı Sergüzeştleri
  5. Sağdan Üçüncü Söğüt
  6. Sherlock Holmese Karşı Cingöz Recai
  7. Kral Faruk’un Elmasları Peşinde
  8. Cingöz Merih’te
  9. Allo… Allo… Yetişiniz
  10. Arsen Lüpen İstanbul’da
  11. Sultan Aziz’in Mücevherleri
  12. Beyaz Cehennem
  13. Siyah Pervaneler

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13

OBJEKTİF SERİSİ

1. Osmanlıca, Türkçe, Uydurmaca
  2. Sanat, Edebiyat, Tenkit
  3. Sosyalizm, Marksizm, Komünizm
  4. Din, İnkılap, İrtica
  5. Kadın, Aşk, Aile
  6. Yazarlar, Sanatçılar, Meşhurlar
  7. Eğitim, Gençlik, Üniversite
  8. 20 . Asır, Avrupa ve Biz

1 2 3 4 5

6 7 8

KAPAĞI GÜNCELLENEN

4 5 11

EN SON ÇIKAN KİTAP

13

18 Beğeni

Server Bedii rumuzuyla yazdığı Cingöz Recai serisi kitapları da eklenebilir buraya. Şu an okuyorum da çok güzel kitaplar :slight_smile:

3 Beğeni

Yeni kitap yolda.

3 Beğeni

3 Beğeni

Yeni kitap listeye eklendi.

14

İstanbul Hikayeleri (Babil)

4 Beğeni
3 Beğeni

Kitaplar çıkalı çok oluyor aslında. :slight_smile: İlk kitap çıkınca devamı gelir mi aceba yoksa tek baskımı olacak dedim. Sonrasında devamı geldi ama eklemeyi yüklemeyi unuttuk. :joy::joy::joy:

2 Beğeni

Aynen kaçırmışız devamı gelmiş. Nasıl gözden kaçmış bu kadar hayret. Paslanmışız :joy:

1 Beğeni

Hiç sorma. Bu aralar şu Everest Yayınları’nın Modern Klasikler dizisi ile uğraşıyordum. Mail attım listenin tamamı için sağolsunlar göndermişler. Bugün listeyi güncelleyeceğim.

3 Beğeni

Hangi yayınevi, hangi liste olursa olsun yardıma ihtiyaç olursa haber etmen yeterli kardeşim. :slight_smile:

3 Beğeni

Şu an çok şaşkınım everest nasıl cevap vermiş. Hiçbir şeye geri dönüş yapmıyorlar genelde. Neyse haber çok güzel güncel halini merakla bekliyorum. :slight_smile:

Biz de haber edebilir miyiz :slight_smile:

2 Beğeni

Tabiki neden olmasın :slight_smile:

1 Beğeni

Elimdeki listeyi güncelledim. Ama kafama takılan birkaç konu var listede olmayıp modern klasikler kapağı ile çıkan kitap filan var tekrar yazdım o cevaba göre güncelleyeceğim listeyi.

Cevap konusunda bende çok şaşırdım açıkçası beklemiyordum.

Tabi ki de haber edebilirsin. Ama şimdiden söyleyeyim benden , @Strenergy ve @frht45 kardeşlerimden hızlısı yoktur. :joy::joy::joy: Özellikle @Strenergy ye dikkat et.

2 Beğeni

:smiley: Teşekkürler. Benim Bildiğim Remarque’nin Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabı var mesela ilk önce modern klasik olarak çıkmıştı. Sonra değiştirdiler kapağını.

1 Beğeni

Aynen bana gelen listede dizinin 9. kitabı olarak görünüyor. Kapak farklı olunca onu da sordum.

1 Beğeni

İnşallah soruları da cevaplarlar da en sağlıklı listeye ulaşırız sonuçta.

1 Beğeni

Sayemizde bir çok yayınevi elinde ki listeyi de güncellemiş oluyor. :joy::joy:

1 Beğeni

:joy::joy: Evet bazıları çok dağınık çalışıyor. :roll_eyes:

1 Beğeni
3 Beğeni